Προς το περιεχόμενο

FRITZ!Box 5590 Fiber Review - Η δύναμη του Fiber είναι εδώ


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 21/03/2024 at 18:26, infin1tyGR said:

Κανένας που διάβασε την νομοθεσία δεν θα νόμιζε κάτι τέτοιο, καθώς από όταν ανακοινώθηκε εξαρχής προβλέπει ξεχωριστά ότι στην περίπτωση του FTTH το Σημείο Τερματισμού του Δικτύου είναι το ONT του παρόχου και όχι το οπτικό πριζάκι.

το ποσοστο που διαβασε την νομοθεσια απορω αν ειναι το 2 τοις 100.ολοι οι υπολοιποι απλα ΑΚΟΥΣΑΝ οτι μπορεις να χρησιμοποιησεις τον δικο σου εξοπλισμο.  οπως ποτε κανεις δεν διαβασε τα ruo σχετικα με τον συγxρονισμο στο adsl και ποτε θεωρειται βλαβη.

On 21/03/2024 at 18:43, Bil79 said:

Ερωτηση: αφου-αν καταλαβα καλα-δεν μπορουμε να κουμπωσουμε κατευθειαν την οπτικη ινα πανω σε αυτο αλλα πρεπει υποχρεωτικα να μεσολαβει το modem του παροχου, γιατι να το αγορασει καποιος αυτο αντι για ενα απλο ρουτερ που εικαζω θα ειναι ενα αντιστοιχων δυνατοτητων οικονομικοτερο?

για ολα τα υπολοιπα  features που εχει.πχ οικοσυστημα fritz, voip, ktl

On 21/03/2024 at 19:01, Aprile said:

Τιμή ;

την αναφερω μεσα στο review.

On 21/03/2024 at 22:15, D-Lux said:

Εγώ πάντως σε 1GBit Cosmote γραμμή το 5590 το έχω συνδέσει απευθείας πάνω στην οπτική χωρίς το ΟΝΤ κουτί και δουλεύει κανονικά. 

Είχα 200αρα VDSL με το 7590 ΑΧ επάνω το οποίο τράβηξε όλα τα στοιχεία της σύνδεσης από την Cosmote αυτόματα (Internet & VoIP) όταν το είχα συνδέσει.

Όταν αναβάθμισα σε 1GBit οπτική μου έστειλαν το 5530 αλλά δεν το ήθελα γιατί το 7590 AX είναι πιο δυνατό μηχάνημα με πιο πολλές δυνατότητες. Κατά την σύνδεση της γραμμής ζήτησα και μου έβαλε ONT κουτί ο τεχνικός και σύνδεσα το 7590 ΑΧ μέσω WAN. 

Αγόρασα λίγο καιρό αργότερα το 5590. Μετέφερα τα πάντα από το 7590 ΑΧ στο 5590 (Internet & VoIP settings), το δήλωσα ως βλάβη στη γραμμή, ήρθε τεχνικός της Cosmote σπίτι, ξήλωσε το ONT κουτί και δήλωσε το serial του 5590 και έγινε η σύνδεση απευθείας στην οπτική. 

Φοβερό μηχάνημα το 5590 και πιο δυνατό από το 7590 ΑΧ με καλύτερη CPU και περισσότερη μνήμη με αποτέλεσμα να έχει καλύτερο WiFi και πιο γρήγορο VPN. Τα κάνει όλα και συμφέρει (όπως και το 7590 ΑΧ). 

Αγορά το 7590 ΑΧ και το 5590 από το Amazon Γερμανίας που είναι αρκετά πιο φθηνά από οπουδήποτε. 

μαλλον ειδε fritz o τεχνικος και σου λεει δηλωσε το sid αφου ειναι fritz που δινουμε. τωρα αν official θα το κανουν ειναι αλλη δουλεια.

On 21/03/2024 at 22:18, menthol1979 said:

Ναι, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ 380€ για το συγκεκριμένο ντενεκέ που μπουκώνει σε sustainable 1Gbit και ρίχνει την PPPoE σύνδεση και ψάχνεσαι.

Με λίγα παραπάνω πας σε σοβαρό router (UDMP) και τα αφήνεις αυτά για κανα κυρ-Μπάμπη.

το εχω ακουσει αυτο παρα πολλες φορες και η απαντηση παντα ειναι η ιδια.

συγκρινεις τελειως διαφορετικα πραγματα και προιοντα. ειναι σαν να σου λεω εγω οτι εχω ενα suv και παω στο βουνο και εσυ να μου λες εγω εχω μια ferrari και πιανω τα 340 στην εθνικη. δεν υπαρχει καμια συγκριση μεταξυ τους σαν κατηγορια.

τα ubiquiti τα mikrotik ειναι αυτα που ειναι που ειναι κορυφη για τον χρηστη που ξερει να κανει 2-3 πραγματα.

το fritz εχει βγει για να κανεις τα παντα με 2 κλικ.δεν εχει advanced ρυθμισεις,δεν εχει vlans δεν εχει πολλα. ειναι ομως το router που το παιρνεις το βαζεις πανω και σε πολλους Providers παιζει χωρις να κανεις τιποτα. παιρνεις και τα Repeaters και τα access points και τις εξυπνες λαμπες κτλ και τα κανεις ολα pair με ενα κουμπι.αυτο που πουλαει ειναι η ευκολια.τα ubiquiti και τα mikrotik πουλανε ολα τα features που εχουν. και καλως ή κακως ubiquiti και Mikrotik θα παρουν ελαχιστοι για το σπιτι γιατι οι περισσοτεροι απλα θελουν ενα Internet.

το ιδιο και για τα draytek. λιγοι θα παρουν για home use.

On 22/03/2024 at 01:08, sold13r said:

Μπορείς να βάλεις ότι ρούτερ θες με ενσωματωμένο gpon, απλά πρέπει να δηλώσει ο τεχνικός το serial του στο σύστημα για να καταλάβει το splitter της καμπίνας ποια γραμμή ειναι. Μόνος να το πάρεις και να το βάλεις δεν γίνεται.

σωστα και το αναφερω μεσα.αν το δηλωσεις θα παιξει μια χαρα.οπως εγινε με τον φιλο που ειπε οτι εβαλε το 5590 και ο οτε του δηλωσε το id και επαιξε.

On 22/03/2024 at 01:16, SV1EOD said:

Εξάλλου τι πιο συνηθισμένο από το να κάθονται να διαβάζουν την νομοθεσία οι απλοί χρήστες;

Μία χαρά το λέει ο αρθογράφος, κάποιος τυπικός χρήστης που ειδησεογραφικά έχει μάθει ότι " ο πάροχος πρέπει να υποστηρίζει οποιοδήποτε Modem Router" θα υποθέσει ότι θα μπορούσε να βάλει απευθείας δικό του εξοπλισμό. Και advanced insomniac να είναι κάποιος μπορεί να κάνει την λάθος υπόθεση, δεν σημαίνει ότι μεταπηδώντας από το ADSL, το VDSL και τα 4G/5G θα ξέρεις και τι παίζει με τα fiber. Κατόπιν διαβάσματος-ψαξίματος ή μετά από ανάγνωση του συγκεκριμένου άρθρου προφανώς όχι. Την νομοθεσία πάντως θα κάτσουν να την διαβάσουν απειροελάχιστοι. Και αν μιλάμε για απλούς χρήστες ίσως να είναι και λίγο "διαστροφικοί". Τουλάχιστον εξ ιδίων κρίνοντας έχω καλύτερα πράγματα να κάνω.

Από την άλλη γιατί κάνεις τσιγκουνιές; Σε απλό οικιακό setup επειδή είσαι "advanced" χρήστης(τρομάρα σου) βάλε αυτό:

 MikroTik Routers and Wireless - Products: CCR2216-1G-12XS-2XQ

Γιατί να ρισκάρεις να σε πούνε κυρ-Μπάμπη ή κυρ-Παντελή; Βάλε cloud core router με "power of 100 Gigabit networking with L3 Hardware Offloading". Τι μόνο 3000€;

Και εγω απλα ακουσα οτι θα βαζεις οτι θες.δεν επαιζε να κατσω να διαβασω ολο τον κανονισμο. και μεταξυ μας ελαχιστοι το ψαχνουν.

εγω προτεινω αντι για CCR2216-1G-12XS-2XQ να παιξει ενα cisco ncs540 που εχει και 20 φευγα πορτες 10g ειναι και layer 3 δίνει και 4 ports 100g. :P

On 22/03/2024 at 08:37, Alexrose said:

Έλεγα και εγώ τι είναι αυτό το άσπρο κουτάκι που βάλανε (δεν εννοώ το πρίζα κι της οπτικής) μαζί με το ρουτερ 

ο μετατροπεας οπτικης σε ethernet

On 22/03/2024 at 12:01, Tablet said:

Εγω που εχω 2.5 GB συνδεση. Με το 5530 που μου εδωσε ο παροχος εχω μονο 1GB ehternet port.. Υπαρχει router να μου δινει 2.5 εξοδο??

Γιατι μεχρι το PC ειμαι με CAT 8 και 10GB LAN PCI στη μητρικη οποτε με κοβει ο παροχος με το router που μου εδωσε

 

δυστυχως αυτα τα fritz δεν βγαζουν 2.5g.για αυτο το ανεφερα και στα αρνητικα.αλλο τοσο που τπο 5590 μπορει να παιξει και 10/10 Με xgs-pon.νομιζω στα επομενα μοντελα θα αρχιζουν να παιζουν wifi 7 και 10g ports κτλ.

On 22/03/2024 at 13:04, Jts said:

Το 5530 fiber έχει μια έξοδο 2,5. Εκτός και αν σου δώσανε ξεχωριστό ONT, που δεν νομίζω, οπότε θες άλλο router.

Εξωτερικό υποθέτω, υπάρχει Ελλάδα 2.5Gb σύνδεση μη εταιρική;

σε fritz προς ωρας οχι. και η wan δεν παιζει σαν Lan δυστυχως οσο ξερω.

On 22/03/2024 at 13:21, Tablet said:

Δεν δινουν αλλα οταν ηρθε ο τεχνικος και το μετρησαμε φτανει 2.5 στο σπιτι.. Υπαρχει ρουτερ να δινει 2.5?

σιγουρα θα υπαρχει κατι αλλα οχι σε fritz προς ωρας.

 

On 22/03/2024 at 00:24, Ravager said:

Εμείς στην δουλειά έχουμε 2 x 1 Gbps και OTE μας ειχε δωσει το 5530. Η οπτική ήρθε μέχρι το δωμάτιο που είναι τα ρουτερ. Πιστεύω είναι μια χαρά δεν βλέπω τον λόγο να χρεωθώ 380 € για να πάω στο 5590. Προτιμώ να δώσω αυτά τα λεφτά άντε λίγα παραπάνω για να πάρω ένα switch 10gpbs 

αν καποιος δεν χρειαζεται τα παραπανω πραγματα του 5590 θα παει στο 5530.αν ολα πανε καλα θα γινει και αυτο Review.

On 22/03/2024 at 16:04, lost2 said:

Για αρκετούς τα FTTH Modem Routers (ΟΝΤ) είναι κάτι άγνωστο. το 70% περίπου; που βρίζουμε κάθε μέρα για την 50άρα που είναι 24άρα και σου λένε και ότι ειναι μια χαρά το ιντερνετ σου.

Για άλλους είναι μία πραγματικότητα που την ζουν κάθε μέρα αφού το FTTH έχει φτάσει στην περιοχή τους , κανά 15% να πούμε;

ενώ για άλλους είναι ένα "'όνειρο" και είναι στην αναμονή περιμένοντας το FTTH να γίνει διαθέσιμο, ε και κανά 15% εδώ.

ή μάλλον κάτι τέτοιου είδους ειδήσεις είναι για να μας τρολάρουν ή καταλάθος παίζουν και μπανανία ή (όπως και η πολιτικοί) απευθύνονται μόνο στην μειοψηφία  ή κάποιοι είναι στον κόσμο τους

Ή εγώ είμαι εκτός πραγματικότητας και ζω στα βουνά ......

δεν εβαλα ποσοστα για συγκεκριμενο λογο. και ναι για πολλους το Ftth ειναι αγνωστο.δεν εβαλα μεσο ορο ηλικιας τα 20-30 που ολοι ξερουν. ειναι οι ηλικιες απο 20 μεχρι και 70-80/και βλεπεις οτι απειρα ατομα εχουν Internet και δεν ξερουν τι εχουν καν. τους νοιαζει οτι απλα εχουν internet.

οποτε ναι υπαρχει ενα ποσοστο δεν μας νοιαζει που δεν ξερει για το ftth υπαρχει ενα ποσοστο που εχει ftth και υπαρχει και ενα ποσοστο που περιμενει το Ftth.δεν αναφερονται ποσοστα.

απο εκει και περα θα σου πω κατι ενημερωτικα μια που εχω δουλεψει σε παροχο και εχω παει στο παρελθον 4ψηφιο προς 5ψηφιο αριθμο ραντεβου σε σπιτια .

ενα μεγαλο ποσοστο ειναι ατομα που απλα θελουν ιντερνετ.δεν ξερουν καν τι εχουν δεν ξερουν ποση ταχυτητα πιανουν απλα θελουν να ανοιξουν το κινητο ή το λαπτοπ και να εχουν ιντερνετ.πολλοι μπορει να παιζουν και 4 Mbps και δεν  τους νοιαζει.

β.ο χρηστης που δεν ξερει δεν τον νοιαζει να εχει μεγαλη ταχυτητα και δεν θα το προσεξει.αυτο ομως που θα το προσεξει κατευθειαν ειναι αν κανει αποσυνδεσεις.για αυτο και η Hol επαιζε με 11 margin απο default, η nova επαιζε με rfi στα alcatel που εκοβε ταχυτητα και λιγοι το προσεχαν.ο οτε επισης με 9 margin. ξερεις ποσα ατομα τα ρωτουσες τι router εχουν και δεν ηξεραν. ή εφταιγε η εσωτερικη τους καλωδιωση αλλα επειδη ειχαν ιντερνετ δεν εδωσαν ποτε σημασια. μην πιανεις τις μικρες ηλικιες.πιασε τους γονεις σου τους γονεις μου. που απλα κανουν χρηση ενος viber και ενος facebook. δες ποσα ατομα αντιμετωπισαν προβλημα για να ερθει το Ftth στο σπιτι τους επειδη οι μισοι εκειμεσα δεν συμφωνουσαν και ας ειχαν μονο adsl.

οπως εγραψα δεν βαζω ποσοστα αλλα ναι ειναι αρκετοι οι ασχετοι ή να το πω καλυτερα αυτοι που δεν γνωριζουν.οσο περναει ο καιρος το ποσοστο θα μικραινει βεβαια αλλα εχουμε δρομο.

εδω πας να βαλεις οπτικη ινα στο σπιτι και πεταγεται η κυρα μαρια να σου πει οτι δεν θελει επειδη θα εχει ακτινοβολια ή ραδιενεργεια. το τι ειχα ακουσει ολα αυτα τα χρονια εκει εξω αστο.να γραψεις βιβλιο.

και ξαναλεω δεν εβαλα πουθενα ποσοστα αλλα υπαρχουν και οι 3 κατηγοριες.

On 22/03/2024 at 22:23, vlefteris said:

Το ONT του ΟΤΕ έχει θύρα 2.5Gb?

1 gbps ειναι ασχετα που η παρουσα τεχνολογια δινει μεχρι 2,5gbps σε gpon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, poulinos είπε

μαλλον ειδε fritz o τεχνικος και σου λεει δηλωσε το sid αφου ειναι fritz που δινουμε. τωρα αν official θα το κανουν ειναι αλλη δουλεια.

Σωστά. Δεν το κάνουν officially ακόμα. 

Παλιά δεν το έκαναν καθολου, τώρα όσο περνάει ο καιρός είναι πιο δεκτική η Cosmote στο να το κάνει κι ας είναι μηχάνημα που δεν το υποστηρίζει "επίσημα" όπως το 5530. Το γεγονός βέβαια ότι είναι Fritz και απλά το πιο μεγάλο μοντέλο σε σύγκριση με το 5530 με τα ίδια settings κάνει τη διαδικασία πολύ πιο εύκολη.

Εμένα τον τρόπο για να το κάνω έτσι μου τον είπε ο τεχνικός της Cosmote στο τηλέφωνο από το technical support όταν πήρα στο 13788 και ρώτησα. Έπεσα σε άνθρωπο που είχε διάθεση να βοηθήσει και όχι κάποιον που ακολουθούσε αυστηρά τη γραμμή της εταιρίας. Πρέπει να δηλώσεις βλάβη για να έρθει ο τεχνικός σπίτι. 

Είχα ήδη μεταφέρει όλα τα settings από το 7590 στο 5590 για να δουλέψει πριν έρθει ο τεχνικός.

Επίσης εδώ να αναφέρω ότι το καλώδιο οπτικής που έχει μέσα το 5590 (αγορασμένο από Amazon Γερμανίας) δεν είναι το ίδιο με αυτό που μπαίνει στην οπτική της Cosmote. Στην προκειμένη περίπτωση χρησιμοποίησα το καλώδιο που ήταν στη συσκευασία του 5530 που έλαβα από την Cosmote. Εναλλακτικά υπάρχει στην αγορά για να πάρει κάποιος ακόμα και μέσω skroutz. 

Επεξ/σία από D-Lux
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@poulinos Στο fritz η 2.5gb παίζει ως lan γι'αυτό δείνει η Cosmote το συγκεκριμένο σε 1Gbps για να μην χάνεται το 10%.

Τόσα speed test στο adsl.gr έχει, αν δεν κάνω λάθος γράφεις κι εκεί. Νομίζω δίνει και περισσότερο από 1gbps η Cosmote κάπου 1,1 σε πολλούς.

 

Στην Αγγλία μάλιστα εταιρεία που δεν δίνει router με 2,5gb Ethernet διαφημίζει την ταχύτητα 900/900 όχι 1000/1000, όπως θα έπρεπε σε αυτές τις περιπτώσεις.

 

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχει 1Gbit το ΟΝΤ και όχι 2.5, ή βαζεις δικό σου ρουτερ (με GPON) εφόσον δηλώσεις το ID στον τεχνικό του ΟΤΕ ή ελπίζουμε να αναβαθμίσει τα ΟΝΤ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Jts said:

@poulinos Στο fritz η 2.5gb παίζει ως lan γι'αυτό δείνει η Cosmote το συγκεκριμένο σε 1Gbps για να μην χάνεται το 10%.

Τόσα speed test στο adsl.gr έχει, αν δεν κάνω λάθος γράφεις κι εκεί. Νομίζω δίνει και περισσότερο από 1gbps η Cosmote κάπου 1,1 σε πολλούς.

 

Στην Αγγλία μάλιστα εταιρεία που δεν δίνει router με 2,5gb Ethernet διαφημίζει την ταχύτητα 900/900 όχι 1000/1000, όπως θα έπρεπε σε αυτές τις περιπτώσεις.

 

στο adslgr δεν γραφω.μπορω να τσεκαρω αν εχει επιλογη η  wan να παιξει ως  lan.με το καλο θα το τσεκαρω και θα ενημερωσω.μακαρι να ηταν ολες 2.5g

Επεξ/σία από poulinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, poulinos είπε

στο adslgr δεν γραφω.μπορω να τσεκαρω αν εχει επιλογη η  wan να παιξει ως  lan.με το καλο θα το τσεκαρω και θα ενημερωσω.μακαρι να ηταν ολες 2.5g

Σχολιάζεις ήθελα να πω. Θα ξέφευγε η τιμή  αν τις είχε όλες 2,5g. Πάντως 2 τουλάχιστον καλό θα ήταν ναι.

Αφού έχει την Fiber(SFP) για Wan θα ήταν παράλογο να μην σε άφηνε να κάνεις την 2η Wan Lan.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, D-Lux said:

Σωστά. Δεν το κάνουν officially ακόμα. 

Παλιά δεν το έκαναν καθολου, τώρα όσο περνάει ο καιρός είναι πιο δεκτική η Cosmote στο να το κάνει κι ας είναι μηχάνημα που δεν το υποστηρίζει "επίσημα" όπως το 5530. Το γεγονός βέβαια ότι είναι Fritz και απλά το πιο μεγάλο μοντέλο σε σύγκριση με το 5530 με τα ίδια settings κάνει τη διαδικασία πολύ πιο εύκολη.

Εμένα τον τρόπο για να το κάνω έτσι μου τον είπε ο τεχνικός της Cosmote στο τηλέφωνο από το technical support όταν πήρα στο 13788 και ρώτησα. Έπεσα σε άνθρωπο που είχε διάθεση να βοηθήσει και όχι κάποιον που ακολουθούσε αυστηρά τη γραμμή της εταιρίας. Πρέπει να δηλώσεις βλάβη για να έρθει ο τεχνικός σπίτι. 

Είχα ήδη μεταφέρει όλα τα settings από το 7590 στο 5590 για να δουλέψει πριν έρθει ο τεχνικός.

Επίσης εδώ να αναφέρω ότι το καλώδιο οπτικής που έχει μέσα το 5590 (αγορασμένο από Amazon Γερμανίας) δεν είναι το ίδιο με αυτό που μπαίνει στην οπτική της Cosmote. Στην προκειμένη περίπτωση χρησιμοποίησα το καλώδιο που ήταν στη συσκευασία του 5530 που έλαβα από την Cosmote. Εναλλακτικά υπάρχει στην αγορά για να πάρει κάποιος ακόμα και μέσω skroutz. 

εφοσον ειναι fritz ειναι βλακεια να μην σου περασουν το id. τι 5590 τι 5530.σχεδον τα ιδια.ναι δεν παιζει με  sc apc ινα αλλα με lc pc. δεν ειναι κατι δυσκολο να βρεις  sc apc σε lc apc. αν καποιος δεν εχει και δεν βρισκει μπορω να του δωσω και εγω.οσο θυμαμαι πρεπει να εχω.μακαρι να παιρνεις καποια στιγμη απλα τηλεφωνο να λες οτι εχεις fritz και να δεχονται να το αλλαξουν

Just now, Jts said:

Σχολιάζεις ήθελα να πω. Θα ξέφευγε η τιμή  αν τις είχε όλες 2,5g. Πάντως 2 τουλάχιστον καλό θα ήταν ναι.

καποτε εγραφα σχολιαζα.δεν εχω πλεον account.στο  thelab.gr σηκωνω review και γραφω.αν παιζει εστω και μια  ως lan ,τουλαχιστον με switch βγαζεις ακρη .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, poulinos είπε

εφοσον ειναι fritz ειναι βλακεια να μην σου περασουν το id. τι 5590 τι 5530.σχεδον τα ιδια.ναι δεν παιζει με  sc apc ινα αλλα με lc pc. δεν ειναι κατι δυσκολο να βρεις  sc apc σε lc apc. αν καποιος δεν εχει και δεν βρισκει μπορω να του δωσω και εγω.οσο θυμαμαι πρεπει να εχω.μακαρι να παιρνεις καποια στιγμη απλα τηλεφωνο να λες οτι εχεις fritz και να δεχονται να το αλλαξουν

καποτε εγραφα σχολιαζα.δεν εχω πλεον account.στο  thelab.gr σηκωνω review και γραφω.αν παιζει εστω και μια  ως lan ,τουλαχιστον με switch βγαζεις ακρη .

 

Παίζει 99,9%, είμαι σίγουρος. Το πρόβλημα είναι με το PPPoE passthrough σε τόσο μεγάλες ταχύτητες έχει θέμα, και γι'αυτό κάποιοι προτιμούν το Nokia ONT ξεχωριστά ακόμα και για 1Gbps αν είναι για να βάλουν δικό τους router.

Κάποιοι μάλιστα έχουν καταφέρει να παρακάμψουν τελείως το ONT της Cosmote περνώντας τα στοιχεία(serial number και ότι άλλο χρειάζεται) σε δικό τους GPON SFP stick. Δεν τα σέταρε ο πάροχος όμως.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, Jts said:

Παίζει 99,9%, είμαι σίγουρος. Το πρόβλημα είναι με το PPPoE passthrough σε τόσο μεγάλες ταχύτητες έχει θέμα, και γι'αυτό κάποιοι προτιμούν το Nokia ONT ξεχωριστά ακόμα και για 1Gbps αν είναι για να βάλουν δικό τους router.

Κάποιοι μάλιστα έχουν καταφέρει να παρακάμψουν τελείως το ONT της Cosmote περνώντας τα στοιχεία(serial number και ότι άλλο χρειάζεται) σε δικό τους GPON SFP stick. Δεν τα σέταρε ο πάροχος όμως.

ειχε τοσα πραγματα να γραψω που το συγκεκριμενο δεν το τσεκαρα να πω την αληθεια.(για την wan).θα ηταν καλη φαση να μπορουσες να αλλαζες το id του fritz σε αυτο του ont

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, poulinos είπε

το εχω ακουσει αυτο παρα πολλες φορες και η απαντηση παντα ειναι η ιδια.

συγκρινεις τελειως διαφορετικα πραγματα και προιοντα. ειναι σαν να σου λεω εγω οτι εχω ενα suv και παω στο βουνο και εσυ να μου λες εγω εχω μια ferrari και πιανω τα 340 στην εθνικη. δεν υπαρχει καμια συγκριση μεταξυ τους σαν κατηγορια.

τα ubiquiti τα mikrotik ειναι αυτα που ειναι που ειναι κορυφη για τον χρηστη που ξερει να κανει 2-3 πραγματα.

το fritz εχει βγει για να κανεις τα παντα με 2 κλικ.δεν εχει advanced ρυθμισεις,δεν εχει vlans δεν εχει πολλα. ειναι ομως το router που το παιρνεις το βαζεις πανω και σε πολλους Providers παιζει χωρις να κανεις τιποτα. παιρνεις και τα Repeaters και τα access points και τις εξυπνες λαμπες κτλ και τα κανεις ολα pair με ενα κουμπι.αυτο που πουλαει ειναι η ευκολια.τα ubiquiti και τα mikrotik πουλανε ολα τα features που εχουν. και καλως ή κακως ubiquiti και Mikrotik θα παρουν ελαχιστοι για το σπιτι γιατι οι περισσοτεροι απλα θελουν ενα Internet.

το ιδιο και για τα draytek. λιγοι θα παρουν για home use.

Συμφωνούμε 110%. Ωστόσο, σχετικά με αυτό που λέω, αφού ούτε τα παραπάνω features υπάρχουν, ούτε καλύτερο hardware έχουν, τι ακριβώς δικαιολογεί αυτό το price point? "Οι περισσότεροι που απλά θέλουν ένα Internet" να το πω αλλιώς, γιατί να πληρώσουν ένα μικρομεσαίο αυτοκίνητο για Ferrari? Μόνο η ευκολία σε κάποιο αρχικό Pairing?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, menthol1979 said:

Συμφωνούμε 110%. Ωστόσο, σχετικά με αυτό που λέω, αφού ούτε τα παραπάνω features υπάρχουν, ούτε καλύτερο hardware έχουν, τι ακριβώς δικαιολογεί αυτό το price point? "Οι περισσότεροι που απλά θέλουν ένα Internet" να το πω αλλιώς, γιατί να πληρώσουν ένα μικρομεσαίο αυτοκίνητο για Ferrari? Μόνο η ευκολία σε κάποιο αρχικό Pairing?

οι λογοι που το κανουν να εχει τετοια τιμη.

α.5 χρονια εγγυηση.αξιολογο Hardware. δεν εχω δει σε κατι αλλο 5 χρονια εγγυηση
β.πολυ καλο support.εχουν το fritz os που αναβαθμιζουν και τα παλια μοντελα. πχ τα tp link βγαζουν καθε χρονο αλλο hardware version με αλλα firmware και τα παλια μοντελα στον καδο του καιαδα.

γ.δεν εχουν custom firmware για παροχους.αντιθετα στο official firmware ενσωματωνουν τους παροχους αναλογως την χωρα οποτε δεν χρειαζεται καθε custom να το αναβαθμιζουν. ενω οι αλλες μισες εταιρειες φτιαχνουν custom και για καθε παροχο βλεπεις αλλο version.

δ.αυτα που υποστηριζσει οτι κανει τα κανει. πολυ καλο δηλαδη software.ειλικρινα ψαχνεις για bug και δεν βρισκεις.

ε.πανευκολο στην χρηση.βλεπεις  τα παντα με δυο τρια κλικ και σεταρεις ολα τα βσασικα με 2-3 κλικ. ειδικα αμα τα εχεις ολα fritz.και εννοειται θελουν να τα εχεις ολα fritz.

ζ. υποστηριζουν πολλους παροχους out of the box οποτε  κερδιζουν σε αυτο.

η.παιζει πολυ καλυτερα απο οτι τα ρουτερ των παροχων και αυτο φαινεται που παρα πολλα ατομα εχουν αλλαξει το router του παροχου με fritz και εχουν βρει την ηρεμια τους.

θ.πολλοι καλοι στο support και στο θεμα εγγυησης.εξαιρεση οτι στο Fritz!fon δεν υποστηριζουν unicode και εχουν γινει πολλα παραπονα για αυτο.

ι.βγαζουν πολλα μπιχλιμποδια. fritz!fon, εξυπνους διακοπτες,θερμοστατες,

θ.βγαζουν λιγα πραγματα με αποτελεσμα να μην χανει την μπαλα ο χρηστης οπως γινεται με tp link.

σκοπος τους δεν ειναι να πιασουν τον advanced χρηστη που θα παρει ubiquiti ή mikrotik διοτι αυτος θα το παρει No matter what.αυτοι ομως ειναι οι λιγοι ειδικα για Home users. πονταρουν στην μαζα χρηστων που απλα θελει ενα σταθερο internet με εναν καλο εξοπλισμο.

γενικα ναι ισχυει αυτο που αναφερθηκε.οτι με τα ιδια λεφτα μπορεις να παρεις πχ ενα ubi αλλα ποσοι εχουν ubi σπιτι συγκριτιμα με απλα router?ενα πολυ μικρο ποσοστο.να το πω χαζα ειναι σαν να συγκρινεις windows με Linux.το linux τα σπαει ολα ολοι ή τουλαχιστον οι περισσοτεροι πανε στα windows για ευκολια.

το καλο επισης με τα Fritz ειναι οτι στηνεις ενα μινι τηλεφωνικο κεντρο για πλακα με το dect station.

γενικως πουλαει την ευκολια με το καλο hardware.οχι τοσο το δυνατο hardware αλλα το καλο.οτι δεν θα καει ευκολα ,δεν χαλαει κτλ.και ειναι κατι που λειπει απο την αγορα. ο λογος ειναι οτι οι παροχοι δινουν οτι μαλακια θες των 5 ευρω που ταμισα δεν ειναι για τιποτα.πχ zte 108,siemens ,crypto και πολλα σαβουρια που εχουν δωσει κατα καιρους.

οποτε το ubiquiti ειναι η ferrari αλλα ποσοι μπορουν να την οδηγσουν. οποτε ο αλλος θα παρει το πιο απλο αμαξι που ομως θα του δωσει πχ ευκολιες,traction control,abs κτλ.και θα μπορει να το οδηγησει.

 

και δυστυχως που θα το πω αλλα ο περισσοτερος κοσμος θελει την ευκολια πλεον.δεν θελει να κανει τιποτα.θελει απλα να παρει κατι να το πεταξει και να παιξει.

και το βλεπω και σε μενα.καποτε επαιρνα ενα κινητο και του εβαζα custom rom. εβαζα windows και κατεβαζα προγραμματα για optimization,.

πλεον δεν μπαινω στην διαδικασια.θελω κατι να παιξει και τερμα.ναι πχ το κινητο με το Generic firmware δεν θα παει τοσο γρηγορα οσο το custom.δεν με νοιαζει.οταν παλιωσει απλα θα φαει πεταμα.

ακομα και στα pc αντε να κανω ενα τυπικο o/c.και θα κατσω να βγαλω τα ματια μου για να φτασω ολο το pc στα ορια.

ετσι ειναι και με το ubiquiti και mikrotik.Κανει τα παντα.αλλα ειδικα πχ τα mikrotik ποιος θα το σεταρει?και ποιος θελει ολα τα εξτρα που εχει πανω? εδω και τα fritz που αγοραζουν οι περισσοτεροι μενουν ανεκμεταλlευτα. ειναι μικρο το ποσοστο που ξερει  και αυτος που ξερει ναι δεν θα παρει Fritz.

 

ακομα και τα κινητα .ποσα ατομα εχουν κινητο και ποσοι τα χρησιμοποιουν στο επακρο. ειδικα ατομα πιο μεγαλης ηλικιας. το εχουν για ενα Internet Κτλ.παιζει να μην εχουν ψαξει ποτε τις ρυθμισεις κτλ. εδω βλεπω ατομα που δεν κανουν καν τα updates.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/3/2024 στις 9:54 ΜΜ, soconium είπε

Προσωπικά έχω λύσει το πρόβλημα χρόνια τώρα.
Είτε με dsl η με fiber χρησιμοποιώ ότι δίνει ο provider σε bridge mode και πάνω του κουμπώνω το απίστευτο ASUS AX-86u router. 
Αυτο έχει τα credentials της γραμμής, αυτό για DHCP, με αυτό WiFi της προκοπής σε διαφορετικά networks ( guest, smart devices etc). 
DNS και vpn server τα γύρισα σε pihole.

Στο μυαλό μου είσαι ρε παίχτη, έχω παρόμοιο setup με ΖΤΕ Η1600 σε Bridge mode, Mikrotik 750Gr3 για routing -> unifi AP για Wifi και Grandstream HT502 για τηλεφωνία.
Το πρόβλημα είναι ότι σε κάποια φάση που έκανε το ΖΤΕ μόνο του firmware update άρχισε να μοιράζει ip.
Εννοείται ότι με βάση το νόμο του murphy έγινε όταν εγώ έλειπα σε ταξίδι και άρχισε η γκρίνια. Μου ήρθε πραγματικά να το σπάσω όταν ανακάλυψα τι έγινε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, poulinos said:

 

οπως εγραψα δεν βαζω ποσοστα αλλα ναι ειναι αρκετοι οι ασχετοι ή να το πω καλυτερα αυτοι που δεν γνωριζουν.οσο περναει ο καιρος το ποσοστο θα μικραινει βεβαια αλλα εχουμε δρομο.

εδω πας να βαλεις οπτικη ινα στο σπιτι και πεταγεται η κυρα μαρια να σου πει οτι δεν θελει επειδη θα εχει ακτινοβολια ή ραδιενεργεια. το τι ειχα ακουσει ολα αυτα τα χρονια εκει εξω αστο.να γραψεις βιβλιο.

και ξαναλεω δεν εβαλα πουθενα ποσοστα αλλα υπαρχουν και οι 3 κατηγοριες.

 

Δεν διαφωνώ καθόλου με αυτά που γράφεις, τα έχω δει και εγώ, και όχι μόνο Ελλάδα, απλά όταν διαβάζω τέτοια άρθρα μη μιλήσω για τις διαφημίσεις , με πιάνει κάτι γιατί μας τρολάρουν , όπως έβριζα τις προάλλες την νοβα που δεν έκανε υποβάθμιση την γραμμή μου σε 50άρα , γιατί η 100άρα είχε το μαύρο της το  χάλι έπαιζε από 10 μέχρι 70 συνέχεια , και μου λέγανε δεν μπορούν γιατί η μικρότερη ταχύτητα που έχουν στα προγράμματά τους είναι η 300άρα , περιττό να πω τι άκουσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 24/03/2024 at 18:58, lost2 said:

Δεν διαφωνώ καθόλου με αυτά που γράφεις, τα έχω δει και εγώ, και όχι μόνο Ελλάδα, απλά όταν διαβάζω τέτοια άρθρα μη μιλήσω για τις διαφημίσεις , με πιάνει κάτι γιατί μας τρολάρουν , όπως έβριζα τις προάλλες την νοβα που δεν έκανε υποβάθμιση την γραμμή μου σε 50άρα , γιατί η 100άρα είχε το μαύρο της το  χάλι έπαιζε από 10 μέχρι 70 συνέχεια , και μου λέγανε δεν μπορούν γιατί η μικρότερη ταχύτητα που έχουν στα προγράμματά τους είναι η 300άρα , περιττό να πω τι άκουσαν.

δυστυχως ουτε εγω θα διαφωνησω με αυτα που αναφερεις.πραγματι βλεπεις διαφημιση για fiber και στο τελος σου λενε το fiber ειναι vdsl. λενε για 1gbps και καποιες περιοχες δεν εχουν καν 24αρι adsl. αυτα υπηρχαν και θα υπαρχουν. τον καθε παροχο τον νοιαζει η μαζα για να βγαλει κερδος.δεν θα ασχοληθει τοσο πολυ με μερη που δεν θα αποδωσουν πολλα χρηματα.οπως ειχα αναφερει και πιο παλια για το τολο. το τολο σαν μερος ειναι αρκετα νεκρο εκτος απο καλοκαιρι και γιορτες.με εναν χ παροχο δεν εχει σημασια ποιος τωρα που ειναι νεκρα εχεις 4g και 30Mbit download.οταν ερθει πασχα οταν ερθει καλοκαιρι και μαζευτει λαοθαλασσα οι ταχυτητες ειναι μαυρα χαλια .και εννοειται δεν γινεται αναβαθμιση.το καλοκαιρι surfafeis ανετα μονο μετα τις 01:00 το βραδυ. γενικως παντα θα υπαρχουν τα προβληματα ή ας το πω οι εξαιρεσεις. απο την μια θα ακους τελειες διαφημισεις και γαμιστερο Marketing και μετα απο την αλλη βλεπεις 1002 προβληματα σε διαφορες περιοχες. για σενα το μονο που μπορω να πω που λογικα θα το εχεις τσεκαρει ειναι να εχεις σωστη καλωδιωση

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

χωρις παραλληλα.

οπως το ιδιο ακριβως και με το σημα.διαφημιζουμε 5g και εχω παει σε περιοχη ολοκληρη που δεν επαιζε καν 4g. επαιζα με edge σε μεγαλο κομματι :P και επισης και το ιντερνετ εκει ηταν χαλια σε φαση 2 Mbps. δεν ξερω απο τοτε πριν 2-3 χρονια δηλαδη που ειχα περασει ,εχει γινει καμια αναβαθμιση πλεον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 24/03/2024 at 13:42, Jts said:

@poulinos Στο fritz η 2.5gb παίζει ως lan γι'αυτό δείνει η Cosmote το συγκεκριμένο σε 1Gbps για να μην χάνεται το 10%.

Τόσα speed test στο adsl.gr έχει, αν δεν κάνω λάθος γράφεις κι εκεί. Νομίζω δίνει και περισσότερο από 1gbps η Cosmote κάπου 1,1 σε πολλούς.

 

Στην Αγγλία μάλιστα εταιρεία που δεν δίνει router με 2,5gb Ethernet διαφημίζει την ταχύτητα 900/900 όχι 1000/1000, όπως θα έπρεπε σε αυτές τις περιπτώσεις.

 

σωστος.

https://en.avm.de/service/knowledge-base/dok/FRITZ-Box-5590-Fiber/3658_Configuring-the-WAN-port-on-the-FRITZ-Box-as-a-LAN-port/

Επεξ/σία από poulinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...