Προς το περιεχόμενο

"Φαντασίωση" χαρακτηρίζει το σχέδιο σταδιακής απεμπλοκής από το πετρέλαιο ο διευθύνων σύμβουλος της Aramco


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 minutes ago, darkmatinee said:

Πανάκριβο να έχεις σαν χώρα & σαν καταναλωτής ενεργειακή αυτάρκεια & να μην σε εκβιάζει ο κάθε δικτατορίσκος με το βενζινάδικό του... Μαθαίνεις καινούργια πράγματα κάθε μέρα στο Insomnia.

Μην πετάς φαιδρά! Νομίζεις πως ή ενεργειακή αυτάρκεια είναι απλά θέμα επιλογών; Αμφιβάλω αν γνωρίζεις έστω τα ουσιώδη μιας ενεργειακής ανεξαρτησίας από δεύτερους και τρίτους. Αν ήταν αυτό τόσο απλό, πολλές χώρες θα το είχαν κάνει ήδη.

Για να σου ανοίξουν τα μάτια, διάβασε γι' αρχή το βιβλίο "Numbers don't lie" του Valclav Smil. Μετά έλα να το ξανασυζητήσουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 minutes ago, korakios said:

καμία επάρκεια , έχεις τη δικτατορία του ΧΕ ... φαίνεται το "όφελος" χρόνια τώρα , σαν ιδέα καλή , υλοποίηση της πράσινης μπούρδας αποτυχία... (για Ελλάδα)

Τι είναι το ΧΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
Μόλις τώρα, chrisxkar είπε

Ευχαριστώ.Εχω 3 χρόνια να ανοίξω ελληνική τβ και δεν τα ξέρω αυτά

έχω 15 χρόνια χωρίς TV 😛 , απλά ασχολούμουν με τη φάση έντονα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η χρήση του πετρελαίου θα είναι αναλόγως μέχρι το όριο που θέτει ο παραγωγός του. Πολύ απλά για όσους πιστέψανε κάτι τόσο τρελό μέσα σε 20-30 χρόνια να απεξαρτηθεί ο πλανήτης απο καύσιμο που ελέγχει όλη την παγκόσμια αγορά εδώ και 150 χρόνια. Για καύσιμο που έχει διαλύσει-ιδρύσει κράτη-έθνη, έχουν γίνει πόλεμοι για τον έλεγχό του.

Η μόνη περίπτωση απεξάρτησης ήταν οι αρχές του περασμένου αιώνα που απαιτούσαν άμεση εξέλιξη μπαταριών και σίγουρα σήμερα θα ήταν εντελώς διαφορετική και κατά πολύ ανώτερη η τεχνολογία τους, αλλά επιλέχθηκε ο εύκολος τρόπος της εσωτερικής καύσης

Αλλά εσείς αγοράστε ηλεκτρικά αυτοκίνητα.....το μέλλον 😅

Επεξ/σία από gregory22
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, hyperlost είπε

ε τι να πει και ο Σαουδάραβας "διευθύνων σύμβουλος της μεγαλύτερης πετρελαιοπαραγωγού" για τα πετρέλαια.

το υδρογόνο θα μας σώσει στο τέλος από την ακρίβεια 

Μάλλον δεν στα είπανε καλά, η πράσινη προπαγάνδα και οι οικολογικές μπαρούφες που μας σερβίρουν δεν έχουν καμία επαφή με την πραγματικότητα. Πέρα από το ότι οι τεχνολογίες υδρογόνου είναι ακόμα στην αρχή με πολύ μεγάλο κόστος για εμπορικές εφαρμογές και δεν μιλάμε να περάσουν σε οχήματα και στον απλό πολίτη, το κόστος του πράσινου υδρογόνου που θέλουν οι ευρωπαίοι έχει πολύ μεγάλο κόστος και είναι πρακτικά ασύμφορο. Απλά αυτά που κάνουν για να ξεκινήσει σιγά σιγά η τεχνολογία, μιλάμε για πολλά χρόνια ακόμα για να πάρει μπροστά και να επεκταθεί η οικονομία του υδρογόνου. Μέχρι και οι ίδιοι οι ευρωπαίοι το έχουν παραδεχθεί. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια αυτάρκεια θα έχουμε με την πράσινη ενέργεια οταν προωθούν τον αγωγο Grecy, του εφοπλιστή κουπελουζου, Αιγύπτου Ελλάδας?. Πάλι σε ξενη χώρα θα πληρώνουμε (Αίγυπτο), από αυτη θα εξαρτομασται, το κέρδος θα μοιράζεται μεταξυ κουπελουζου και Αιγύπτου, και λογω του χαμηλού κόστους τής παραγωμενης ενέργειάς δε θα συμφέρει να κανεις ανανεώσιμες ενέργειες στην Ελλάδα? 

Αντίθετα ο λιγνίτης ηταν Ελληνικός. Γιατί δεν μπήκαν φίλτρα εκει να παράγει με ελάχιστη παραγωγή ρύπων? 

Και δεν είμαι εναντίον των ανανέωσημων. Ακομα και ο αγωγός που λεω μπορεί να υπηρετεί το εθνικο συμφέρον οπως έγιναν τα πράγματα. Απλα δείχνω ποσες πλευρές εχει καθε θεμα και ποσο περίπλοκο είναι. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, darkmatinee είπε

Πανάκριβο να έχεις σαν χώρα & σαν καταναλωτής ενεργειακή αυτάρκεια & να μην σε εκβιάζει ο κάθε δικτατορίσκος με το βενζινάδικό του... Μαθαίνεις καινούργια πράγματα κάθε μέρα στο Insomnia.

Δεν είναι σωστό να αποκαλείς δικτατορισκο τον δημοκρατικά εκλεγμένο πρόεδρο των ΗΠΑ, ούτε και βενζινάδικο μια μεγάλη χώρα σαν τις ΗΠΑ. Ντροπή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, oldnew είπε

Γιατί? Θα πέσει κομήτης? 

:)

Ο όρος "κλιματική αλλαγή" σου λέει κάτι; Το έχεις ακούσει ξανά;
Αν όχι σου έχω άσχημα νέα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν καταλαβαίνω. Βλέπω εδώ ότι σήμερα το μισό περίπου ρεύμα ήρθε από ΑΠΕ. Λίγο είναι;

https://www.admie.gr/agora/statistika-agoras/kyrioi-deiktes-dashboard/paragogi-ana-kaysimo-isozygio-diasyndeseon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, mercast said:

Ο όρος "κλιματική αλλαγή" σου λέει κάτι; Το έχεις ακούσει ξανά;
Αν όχι σου έχω άσχημα νέα...

Μου λέει. Οχι σε 50 χρόνια ομως. 

18 minutes ago, patatasc said:

Εγώ δεν καταλαβαίνω. Βλέπω εδώ ότι σήμερα το μισό περίπου ρεύμα ήρθε από ΑΠΕ. Λίγο είναι;

https://www.admie.gr/agora/statistika-agoras/kyrioi-deiktes-dashboard/paragogi-ana-kaysimo-isozygio-diasyndeseon

Το άρθρο λεει οτι το 4% προέρχεται απο ανεμογεννητριες και φωτοβολταϊκά. Δεν βάζει μεσα υδροηλεκτρικη που είναι μεγάλο ποσοστό, και αναφέρεται παγκοσμίως. Προφανώς σε Ευρώπη Αμερική, Κινα είναι πολλαπλασιο του 4%.

Ολες οι ανανεωσημες είναι παραπανω απο 4% όμως. Αν και έχει σημαντικο δίκιο, δεν παρουσιάζει αντικειμενικά την εικόνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, patatasc said:

Εγώ δεν καταλαβαίνω. Βλέπω εδώ ότι σήμερα το μισό περίπου ρεύμα ήρθε από ΑΠΕ. Λίγο είναι;

https://www.admie.gr/agora/statistika-agoras/kyrioi-deiktes-dashboard/paragogi-ana-kaysimo-isozygio-diasyndeseon

Spoiler

Δεν ξέρεις εσύ, και σταματά να μιλάς με στοιχεία και αποδείξεις. 

Ότι λένε οι άλλοι είναι το σωστό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, patatasc είπε

Εγώ δεν καταλαβαίνω. Βλέπω εδώ ότι σήμερα το μισό περίπου ρεύμα ήρθε από ΑΠΕ. Λίγο είναι;

https://www.admie.gr/agora/statistika-agoras/kyrioi-deiktes-dashboard/paragogi-ana-kaysimo-isozygio-diasyndeseon

Σήμερα 58%, χτες 15%, προχτές 29%.

Το θεωρείς αυτό αξιόπιστο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...