Προς το περιεχόμενο

Desktop γραφείου-μαθητή, low budget


flik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

έχω κάποια χρόνια να ασχοληθώ με pc configurations, αλλά θεωρώ πως για τις απαιτήσεις ενός μαθητή δημοτικού -χωρίς απαιτήσεις gaming, έχει κονσόλα ο ανηψιός- είναι αρκετά 600Ε για ένα desktop, και αν μπορούμε να το μειώσουμε και λίγο καλά θα ήταν, για να έχουμε περισσότερη άπλα σε παρελκόμενα -πληκτρολόγια, οθόνη κλπ.

Παραθέτω την φόρμα καθώς και ένα πολύ γρήγορο config που έκανα στο πλαίσιο και μου βγαίνει 610E με windows (αν και σκεφτόμουν να μην το πάρω με windows και αν μπορέσω να το σετάρω εγώ αλλιώς).

Ποσό που διαθέτουμε : ~500-600μαξ μαζί με 120 για λειτουργικό.

Χρήση υπολογιστή : Γραφείο, μαθήματα δημοτικού-γυμνασίου

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Όχι, απλά browsing, office apps.

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? . φαντάζομαι καύτερα να την ωάξω ξεχωριστά για καλύτερη τιμή.

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Όχι, το ίδιο με παραπάνω.

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). θεσσαλονίκη

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Απο ένα για να το πάρουν έτοιμο

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Να συναρμολογηθεί

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και ποιο. windows home

Αυτό που πολύ πρόχειρα έφτιαξα, με ryzen 5600G χωρίς ξεχωριστή κάρτα γραφικών γιατί όπως είπα έχει κονσόλα:

image.png.16f611c7ba44926ceb626fedb27f7c20.png

 

Είναι μεγάλη πτώση να κατεβούμε πιο κάτω; Σε psu ίσως τα 550 είναι πολλά; Και μητρική επίσης. Τον ryzer βλέπω καλή τιμή τον έχει ήδη γι αυτό δεν πήγα σε χαμηλότερο, να έχει κάποια χρόνια μπροστά δυνατοτήτων.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

OXI , o 5600G είναι "αργός" σαν CPU και έχει "αρχαια" GPU που δεν έχει σύγχρονους decoders , ο 12400 για παράδειγμα στην ίδια περίπου τιμή (οταν συνυπολογίσεις μητρική) είναι ΠΟΛΥ καλύτερος σε ΟΛΑ πλην του gaming που σε κάθε περίπτωση είναι εκτός εμβελειας σου 

8 λεπτά πριν, flik είπε

Είναι μεγάλη πτώση να κατεβούμε πιο κάτω; Σε psu ίσως τα 550 είναι πολλά;

ναι , αν κατέβεις ποιο κάτω από Ι5 12400 κάνεις συμβιβασμούς και το ιντερνετ & windows11 σήμερα είναι "βαρια" , τα 550W είναι υπεραρκετά και θα έχουν επάρκεια ακόμη και αν προσθέσεις για παράδειγμα μια 4060ΤΙ στο μέλλον.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, flik said:

Καλησπέρα,

έχω κάποια χρόνια να ασχοληθώ με pc configurations, αλλά θεωρώ πως για τις απαιτήσεις ενός μαθητή δημοτικού -χωρίς απαιτήσεις gaming, έχει κονσόλα ο ανηψιός- είναι αρκετά 600Ε για ένα desktop, και αν μπορούμε να το μειώσουμε και λίγο καλά θα ήταν, για να έχουμε περισσότερη άπλα σε παρελκόμενα -πληκτρολόγια, οθόνη κλπ.

Παραθέτω την φόρμα καθώς και ένα πολύ γρήγορο config που έκανα στο πλαίσιο και μου βγαίνει 610E με windows (αν και σκεφτόμουν να μην το πάρω με windows και αν μπορέσω να το σετάρω εγώ αλλιώς).

Ποσό που διαθέτουμε : ~500-600μαξ μαζί με 120 για λειτουργικό.

Χρήση υπολογιστή : Γραφείο, μαθήματα δημοτικού-γυμνασίου

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Όχι, απλά browsing, office apps.

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? . φαντάζομαι καύτερα να την ωάξω ξεχωριστά για καλύτερη τιμή.

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Όχι, το ίδιο με παραπάνω.

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). θεσσαλονίκη

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Απο ένα για να το πάρουν έτοιμο

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Να συναρμολογηθεί

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και ποιο. windows home

Αυτό που πολύ πρόχειρα έφτιαξα, με ryzen 5600G χωρίς ξεχωριστή κάρτα γραφικών γιατί όπως είπα έχει κονσόλα:

image.png.16f611c7ba44926ceb626fedb27f7c20.png

 

Είναι μεγάλη πτώση να κατεβούμε πιο κάτω; Σε psu ίσως τα 550 είναι πολλά; Και μητρική επίσης. Τον ryzer βλέπω καλή τιμή τον έχει ήδη γι αυτό δεν πήγα σε χαμηλότερο, να έχει κάποια χρόνια μπροστά δυνατοτήτων.

 

 

Μια χαρά το σκέφτεσαι. 

Πρόταση απο Dexter που κάνει συναρμολόγηση:

image.png.1f22ab57e29f508e1bdac2abceaa36ca.png

Windows πλέον είναι πανεύκολο να τα περάσεις μόνος σου.

Αγοράζεις με 10€.

Ps: Το μνμ του απο πάνω κάνε πως δεν το είδες ;) 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, flik είπε

... μαζί με 120 για λειτουργικό.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να δώσεις τόσα λεφτά για λειτουργικό, βρίσκεις με το 1/10 των χρημάτων κανονικότατες άδειες από κλειδάδικα.
Και δεν είναι απαραίτητο για υπολογιστή που προορίζεται για μαθητή, αν το ήθελες για επαγγελματική χρήση εκεί όντως, αλλάζει το πράμα.

Επίσης, αν και είναι νωρίς ακόμα λόγο δημοτικού μην είσαι καθόλου σίγουρος ότι στο κοντινό μέλλον δεν θα ψαχτεί ο μαθητής να του περάσει παιχνίδια, είναι καρά τσεκαρισμένο εκ πείρας.
Βάλε του έναν καλό επεξεργαστή που να σηκώσει αργότερα και μία τίμια καρτούλα γραφικών, όχι κάτι το εξωφρενικό, μεσαίας κατηγορίας μιλάμε πάντα.

Επεξ/σία από dpolal
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dpolal είπε

είναι καρά τσεκαρισμένο εκ πείρας.

καρατσεκαρισμενο οντως. Συστηνω καλη οθονη με flicker free, φιλτρα για blue ακτινοβολια, και 100Hz μινιμουμ. Τα ματια των παιδιων, σαν τα ματια σας κυριοι

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, dpolal said:

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να δώσεις τόσα λεφτά για λειτουργικό, βρίσκεις με το 1/10 των χρημάτων κανονικότατες άδειες από κλειδάδικα.
Και δεν είναι απαραίτητο για υπολογιστή που προορίζεται για μαθητή, αν το ήθελες για επαγγελματική χρήση εκεί όντως, αλλάζει το πράμα.

Επίσης, αν και είναι νωρίς ακόμα λόγο δημοτικού μην είσαι καθόλου σίγουρος ότι στο κοντινό μέλλον δεν θα ψαχτεί ο μαθητής να του περάσει παιχνίδια, είναι καρά τσεκαρισμένο εκ πείρας.
Βάλε του έναν καλό επεξεργαστή που να σηκώσει αργότερα και μία τίμια καρτούλα γραφικών, όχι κάτι το εξωφρενικό, μεσαίας κατηγορίας μιλάμε πάντα.

Ναι όντως μετά έψαξα και υπάρχουν κλειδομαγαζα όντως. Είχα πάντα φοιτητικό και μετά εταιρικό λογαριασμό με upgrades και είχα μείνει στο είτε τα σκας είτε πας σε άλλους τρόπους. 

για επεξεργαστή δρν ξέρω βρε παιδιά έχει κονσόλα όπως προείπα την χρυσοπληρώσαμε με τους γονείς, δρν πιστεύω να θέλει να παίζει καο στο pc και να του περάσει κιόλας 😃

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, dpolal είπε

Επίσης, αν και είναι νωρίς ακόμα λόγο δημοτικού μην είσαι καθόλου σίγουρος ότι στο κοντινό μέλλον δεν θα ψαχτεί ο μαθητής να του περάσει παιχνίδια, είναι καρά τσεκαρισμένο εκ πείρας.
Βάλε του έναν καλό επεξεργαστή που να σηκώσει αργότερα και μία τίμια καρτούλα γραφικών, όχι κάτι το εξωφρενικό, μεσαίας κατηγορίας μιλάμε πάντα.

Εδώ κολάνε οι μεγάλοι, τα παιδιά δε θα κολλήσουν 🤣;

18 λεπτά πριν, flik είπε

Ναι όντως μετά έψαξα και υπάρχουν κλειδομαγαζα όντως. Είχα πάντα φοιτητικό και μετά εταιρικό λογαριασμό με upgrades και είχα μείνει στο είτε τα σκας είτε πας σε άλλους τρόπους. 

για επεξεργαστή δρν ξέρω βρε παιδιά έχει κονσόλα όπως προείπα την χρυσοπληρώσαμε με τους γονείς, δρν πιστεύω να θέλει να παίζει καο στο pc και να του περάσει κιόλας 😃

Όλα με μέτρο. Έτσι πάει. 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://m.geekbuying.com/item/BMAX-B4-Mini-PC-522508.html?idev_id=4130

Με το κουπόνι 24MGSP1 βγαινει 149 ευρώ.

Παιρνεις και μια οθονη πληκτρολόγιο ποντίκι ολα μαζι βαρια 150-180 και εχεις ενα πολύ αξιόλογο pc χωρις να φας και χώρο στο γραφείο του παιδιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, flik είπε

Ναι όντως μετά έψαξα και υπάρχουν κλειδομαγαζα όντως. Είχα πάντα φοιτητικό και μετά εταιρικό λογαριασμό με upgrades και είχα μείνει στο είτε τα σκας είτε πας σε άλλους τρόπους. 

για επεξεργαστή δρν ξέρω βρε παιδιά έχει κονσόλα όπως προείπα την χρυσοπληρώσαμε με τους γονείς, δρν πιστεύω να θέλει να παίζει καο στο pc και να του περάσει κιόλας 😃

Δυστυχώς από προσωπική πείρα σου λέω ότι κάποια στιγμή δυστυχώς παρατάνε τις κονσόλες και παίζουν στο PC. Βασικά παίζουν όπου παίζουν και οι υπόλοιποι φίλοι τους. Δεν αναμένεται να πριν να φτάσει στα μέσα του Γυμνασίου πάντως. Θα βολευτεί προς το παρόν και με την κονσόλα.

 

13 λεπτά πριν, bikey77 είπε

https://m.geekbuying.com/item/BMAX-B4-Mini-PC-522508.html?idev_id=4130

Με το κουπόνι 24MGSP1 βγαινει 149 ευρώ.

Παιρνεις και μια οθονη πληκτρολόγιο ποντίκι ολα μαζι βαρια 150-180 και εχεις ενα πολύ αξιόλογο pc χωρις να φας και χώρο στο γραφείο του παιδιού.

Θα συμφωνήσω με την λύση του Mini PC αλλά θα διαφωνήσω εντελώς με τον αδύναμο Ν95 καθώς και με την αγορά του από Κίνα.

Προτείνω κάτι πιο δυνατό όπως τουλάχιστον έναν πχ Ryzen 5700U με τον οποίο μπορεί άνετα να παίξει και παιχνίδια σε low settings.

Προτείνω αγορά από Amazon για peace of mind. Με 300€ περίπου βρίσκεις.

Εχω δύο στο σπίτι και είναι απίστευτα βολικά. Στο ένα με Ryzen 5800h οι γιοι έπαιζαν μέχρι προσφατα κανονικά σε low settings χωρίς πρόβλημα (πχ Fortnite). Το Playstation το έχουν παρατησει στην άκρη. Τώρα τους έστησα κανονικό Gaming PC.

Εάν έχεις ανάγκη αργότερα Gaming PC ούτως ή άλλως θα χρειαστεί να τα σκάσεις χοντρά δυστυχώς. Δεν την βγάζεις φθηνά στο μέλλον.... Δεν είναι μόνο το PC θα είναι και η οθόνη και το mechanical keyboard και τα ακουστικά... Οποτε θα έλεγα να παίξεις ναι το παρόν και το πολύ άμεσο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αρχική σου σκέψη για 5600g δείχνει και σε μένα η καταλληλότερη.

Λίγα χρήματα, δυνατό μηχάνημα, εξαιρετικές προοπτικές.

Η πρόταση του leros η καλύτερη στο τραπέζι μέχρι τώρα, με μια επισήμανση, το κουτί δεν ταιριάζει με τη μητρική που έχει βάλει. Είτε αλλάζεις κουτί, είτε μητρική. Μπορείς να δεις m-atx b550 που θα σου δώσει σημαντικά καλύτερες προοπτικές αναβάθμισης ή να γλιτώσεις 50€ και να μείνεις σε μια τίμια b450.

Τόσοι οδηγοί, τόσα βίντεο και τόσα άτομα εδώ μέσα, θα σε βοηθήσουν να γλιτώσεις τα 120€ της κτήσης - εγκατάστασης windows.

Διαφωνώ κάθετα με τα mini pc. Καταλαβαίνω την κτήση τους όταν μιλάμε για σαλόνι ή πολύ περιορισμένο χώρο κι εδώ δεν έχουμε τίποτα από τα δύο.

Περιορισμένη εγγύηση, περιορισμένη αναβαθμισιμότητα και περιορισμένη επισκευή τα μεγάλα κατά. Τα 100-150 watt σε διάφορα κατανάλωσης(σε πλήρη φορτία)στα μάτια μου δείχνουν αστεία μπροστά στα παραπάνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, nickol-us said:

Η αρχική σου σκέψη για 5600g δείχνει και σε μένα η καταλληλότερη.

Λίγα χρήματα, δυνατό μηχάνημα, εξαιρετικές προοπτικές.

Η πρόταση του leros η καλύτερη στο τραπέζι μέχρι τώρα, με μια επισήμανση, το κουτί δεν ταιριάζει με τη μητρική που έχει βάλει. Είτε αλλάζεις κουτί, είτε μητρική. Μπορείς να δεις m-atx b550 που θα σου δώσει σημαντικά καλύτερες προοπτικές αναβάθμισης ή να γλιτώσεις 50€ και να μείνεις σε μια τίμια b450.

Τόσοι οδηγοί, τόσα βίντεο και τόσα άτομα εδώ μέσα, θα σε βοηθήσουν να γλιτώσεις τα 120€ της κτήσης - εγκατάστασης windows.

Διαφωνώ κάθετα με τα mini pc. Καταλαβαίνω την κτήση τους όταν μιλάμε για σαλόνι ή πολύ περιορισμένο χώρο κι εδώ δεν έχουμε τίποτα από τα δύο.

Περιορισμένη εγγύηση, περιορισμένη αναβαθμισιμότητα και περιορισμένη επισκευή τα μεγάλα κατά. Τα 100-150 watt σε διάφορα κατανάλωσης(σε πλήρη φορτία)στα μάτια μου δείχνουν αστεία μπροστά στα παραπάνω.

Έχεις δίκιο για το κουτί, στηρίχτηκα στη περιγραφή του skroutz και πήγα κουβά τελικά :P 

image.png.0e52773bd1bc8ba39e9c573d488e11f0.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ γενικά σύμφωνο για 5600g* αλλά θα έλεγα -ειδικα εάν η μητρική έχει 2 slots- να δείτε εξαρχής για 32gb ram.

Τώρα γενικά και εγώ προτιμώ Intel λύση για διάφορους λόγους αλλά εάν μιλάμε για ενσωματωμένη GPU πιστεύω πως ο 5600g είναι καλύτερη αγορά και ας είναι ~15% πιο αργος(klain mine) από τον 12400.

Εκεί που ίσως άξιζε η υπέρβαση είναι εάν πήγαινες σε am5 σε 8600g και αυτό για λόγους GPU(εάν παιξετε κάπως πιο απαιτητικά παιχνίδια και για λόγους αναβαθμισημοτητα).Αλλά πληρώνεις περισσοτερο για τις μνήμες.Στα 600ευρω θεωρώ πάντως θεωρώ πως βγαίνει μηχανημα -με παραχωρήσεις παντα-.Και με παρεμβάσεις από μέρους(αλλαγή cpu, προσθήκη gpu/ram) σας σε βάθος χρόνου θεωρώ πως θα είναι ένα λειτουργικό pc ακόμα και σε βάθος ~8ετιας.)

Από εκεί και πέρα ένα τιμιο τροφοδοτικό 550-650watt παρόλο που είναι overkill για ενσωματωμένα γραφικά σου δίνει την ευχαιρια να προσθέσεις μια low-mid κάρτα γραφικών στο μελλον.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Μπήκα dexter να φτιάξω καλάθι, σκέφτηκα την ίδια σύνθεση με του leros, αντικατέστησα την μητρική με μια m-atx b550 gigabyte, που βασικά βγαίνει πιο φθηνή.

Έβαλα τροφοδοτικό 650W πάλι απο bequiet έτσι να υπάρχει μια καβάτζα για το μέλλον σε αυτό το κομμάτι, μικρή η διαφορά.


Δεν βλέπω επιλογή για συναρμολόγηση απο αυτούς, εγώ είμαι Αθήνα αυτοί Θεσσαλονίκη άρα εγώ να το κάνω δεν παίζει, επομένως:
είμαστε σίγουροι οτι κάνουν συναρμολόγηση και είναι αξιόπιστοι γενικά;

Παρόμοια σύνθεση στο plaisio, με Midi case και σχεδόν όλα τα άλλα ίδια νομίζω, βγαίνει πιο ακριβά +75Ε, αρκετά εντός budget παλι.
Να προτιμήσουν μήπως plaisio που θα τα φέρουν και πιο γρήγορα;

Οι δύο συνθέσεις απο dexter (400Ε με μεταφ) και πλαίσιο (475Ε, δεν εχουν κοστοσ μεταφ):

image.png.9d4d2ad113bde5e06881a5d9c32be915.png

 

image.png.c0f6d7c5e559ae6e49e2d66ade5cb551.png

Επεξ/σία από flik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...