Προς το περιεχόμενο

Desktop γραφείου-μαθητή, low budget


flik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, flik είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Μπήκα dexter να φτιάξω καλάθι, σκέφτηκα την ίδια σύνθεση με του leros, αντικατέστησα την μητρική με μια m-atx b550 gigabyte, που βασικά βγαίνει πιο φθηνή.

Έβαλα τροφοδοτικό 650W πάλι απο bequiet έτσι να υπάρχει μια καβάτζα για το μέλλον σε αυτό το κομμάτι, μικρή η διαφορά.


Δεν βλέπω επιλογή για συναρμολόγηση απο αυτούς, εγώ είμαι Αθήνα αυτοί Θεσσαλονίκη άρα εγώ να το κάνω δεν παίζει, επομένως:
είμαστε σίγουροι οτι κάνουν συναρμολόγηση και είναι αξιόπιστοι γενικά;

Παρόμοια σύνθεση στο plaisio, με Midi case και σχεδόν όλα τα άλλα ίδια νομίζω, βγαίνει πιο ακριβά +75Ε, αρκετά εντός budget παλι.
Να προτιμήσουν μήπως plaisio που θα τα φέρουν και πιο γρήγορα;

Οι δύο συνθέσεις απο dexter (400Ε με μεταφ) και πλαίσιο (475Ε, δεν εχουν κοστοσ μεταφ):

image.png.9d4d2ad113bde5e06881a5d9c32be915.png

 

image.png.c0f6d7c5e559ae6e49e2d66ade5cb551.png

Δεν ξέρω για την διαφορά σε χρόνους παράδοσης αλλά 75/400 είναι σχεδόν 20%

Απο την άλλη σίγουρα έχεις ένα Πλαίσιο κάπου κοντά σου. Οπότε ότι χρειαστεί θα είναι πιο εύκολη η συνεννόηση. Πιο άμεση λύση πιθανότατα όχι.

Εάν θέλεις συναρμολογηση τότε ούτως ή άλλως θα στην χρεώσουν. Οπότε με τα ίδια χρήματα σου την κάνει και ο κάθε τεχνικός στην γειτονιά σου.

Αλλά εάν γνωρίζεις τα βασικά το κάνεις και μόνος σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, flik είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Μπήκα dexter να φτιάξω καλάθι, σκέφτηκα την ίδια σύνθεση με του leros, αντικατέστησα την μητρική με μια m-atx b550 gigabyte, που βασικά βγαίνει πιο φθηνή.

Έβαλα τροφοδοτικό 650W πάλι απο bequiet έτσι να υπάρχει μια καβάτζα για το μέλλον σε αυτό το κομμάτι, μικρή η διαφορά.


Δεν βλέπω επιλογή για συναρμολόγηση απο αυτούς, εγώ είμαι Αθήνα αυτοί Θεσσαλονίκη άρα εγώ να το κάνω δεν παίζει, επομένως:
είμαστε σίγουροι οτι κάνουν συναρμολόγηση και είναι αξιόπιστοι γενικά;

Παρόμοια σύνθεση στο plaisio, με Midi case και σχεδόν όλα τα άλλα ίδια νομίζω, βγαίνει πιο ακριβά +75Ε, αρκετά εντός budget παλι.
Να προτιμήσουν μήπως plaisio που θα τα φέρουν και πιο γρήγορα;

Οι δύο συνθέσεις απο dexter (400Ε με μεταφ) και πλαίσιο (475Ε, δεν εχουν κοστοσ μεταφ):

Δεν γνωρίζω αν το dexter χρεώνει την συναρμολόγηση, καλό θα ήταν να το μάθεις προτού συγκρίνεις τιμές. Υπάρχουν καταστήματα που χρεώνουν 50€ την συναρμολόγηση και γι'αυτό το αναφέρω(δεν γνωρίζω το dexter αν/τι χρεώνει). Το πλαίσιο όταν κάνεις σύνθεση σε αυτούς δε χρεώνουν επιπλέον κάτι.

 

Η μητρική που έχεις βάλει είναι μια μετριότητα. Βασική b550 που λογικά δε θα βάλεις πάνω από τον αντίστοιχο r5-5600.

Η γνώμη μου είναι:

  • είτε παίρνεις μια καλή b550 όπου θα μπορεί απροβλημάτιστα να τρέξει κάποιον σημαντικά δυνατότερο cpu και να έχεις το πλεονέκτημα της αναβάθμισης
  • είτε να μείνεις με μια οικονομική b450 (πχ) που θα σου κάνει τη δουλειά απροβλημάτιστα για όσο αντέξει το μηχάνημα.

Σημαντικά καλύτερη b550 δεν βλέπω σε m-atx. Ίσως αξίζει λίγο στα χρήματα της η pro 4.

Δυνατή αυτή που πρότεινε ο leros, και γενικά πιο δυνατές οι atx απλά πας υποχρεωτικά σε μεγαλύτερο κουτί

 

Έχε υπόψιν οτι ακόμη και μεγάλα καταστήματα (πλαίσιο πχ)  προσφέρουν υπηρεσία συναρμολόγησης με κόστος ~40€. Αν έχεις κάποιο skroutz plus ή υπομονή για τμηματική παραλαβή, δες αν σε συμφέρει το σενάριο να μαζέψεις τα πράγματα και να τα δώσεις για συναρμολόγηση. Ακόμη κι αν δεν πετύχεις σημαντικά καλύτερες τιμές, ίσως έχεις καλύτερες επιλογές και πιο δυνατό hardware.

 

 

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί στις συνθέσεις που κάνετε βάζετε Single channel μνήμη (εκτός από τον leros);

 

14 ώρες πριν, flik είπε

εγώ είμαι Αθήνα αυτοί Θεσσαλονίκη άρα εγώ να το κάνω δεν παίζει,

Να υποθέσω πως οι ενδιαφερόμενοι είναι Θεσσαλονίκη; Θεσσαλονίκη είναι επίσης και το Visionstudio (πισω από τον σιδηροδρομικό σταθμό).

Κουτί: Cougar MX330-X με 53,06€

Μαζί με 2 (τουλάχιστον) ανεμιστήρες ακόμα: Cooler Arctic P12 PWM PST με 5,98€/τεμ.

Τροφοδοτικό: Seasonic 550W G12 GM με 85,25€ Semi modular με 5 χρόνια εγγύηση.

Επεξεργαστής: Ryzen 5 5600G με 131,44€

Μητρική: MSI MPG B550 GAMING Plus με 132,85€   Σημείωση: Έχει εξόδους εικόνας HDMI και Displayport οπότε οθόνες με VGA δεν θα πάρουν εικόνα (για DVI-D υπάρχουν αντάπτορες).

Μνήμη: Kingston Fury Renegade 16GB DDR4 CL16 3600MHz (KF436C16RB2K2/16) (2 x 8192) με 56,79€

Δίσκος: Crucial 500GB P3 CT500P3SSD8 με 44,65€ Με 5 χρόνια εγγύηση.

Το σύνολο είναι περίπου 550€. Διαθέτει όμως καλό τροφοδοτικό και μητρική όπως επίσης και μνήμες 3600Mhz CL16. Αν χρειάζεται μπορούν να γίνουν κάποιες περικοπές.

Το Visionstudio κάνει συναρμολόγηση αλλά δεν γνωρίζω αν και πόσο χρεώνει γι' αυτήν.

 

 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, TopCLR said:

Γιατί στις συνθέσεις που κάνετε βάζετε Single channel μνήμη (εκτός από τον leros);

 

Να υποθέσω πως οι ενδιαφερόμενοι είναι Θεσσαλονίκη; Θεσσαλονίκη είναι επίσης και το Visionstudio (πισω από τον σιδηροδρομικό σταθμό).

Κουτί: Cougar MX330-X με 53,06€

Μαζί με 2 (τουλάχιστον) ανεμιστήρες ακόμα: Cooler Arctic P12 PWM PST με 5,98€/τεμ.

Τροφοδοτικό: Seasonic 550W G12 GM με 85,25€ Semi modular με 5 χρόνια εγγύηση.

Επεξεργαστής: Ryzen 5 5600G με 131,44€

Μητρική: MSI MPG B550 GAMING Plus με 132,85€   Σημείωση: Έχει εξόδους εικόνας HDMI και Displayport οπότε οθόνες με VGA δεν θα πάρουν εικόνα (για DVI-D υπάρχουν αντάπτορες).

Μνήμη: Kingston Fury Renegade 16GB DDR4 CL16 3600MHz (KF436C16RB2K2/16) (2 x 8192) με 56,79€

Δίσκος: Crucial 500GB P3 CT500P3SSD8 με 44,65€ Με 5 χρόνια εγγύηση.

Το σύνολο είναι περίπου 550€. Διαθέτει όμως καλό τροφοδοτικό και μητρική όπως επίσης και μνήμες 3600Mhz CL16. Αν χρειάζεται μπορούν να γίνουν κάποιες περικοπές.

Το Visionstudio κάνει συναρμολόγηση αλλά δεν γνωρίζω αν και πόσο χρεώνει γι' αυτήν.

Καλό, το είχα ξεχάσει το vision studio ναι.
Βλέπω στο faq τους λένε δωρεάν συναρμολόγηση.

Καλή σύνθεση, κατεβαίνουμε λίγο πιο κάτω;
Έχω φτιάξει αυτήν και κατέβηκα στα 455, πάλι με CL16 2x8GB ram και την μητρική msi b550a-pro
ήθελα κα΄τι μέχρι 500Ε, ώστε να δώσω για καμία οθόνη της προκοπής, πληκτρολόγια-ποντίκια-ηχεία τα υπόλοιπα.

ξαναλέω πως ο πιτσιρικάς μόλις έχει παρει ps5, δεν το δέχομαι να ζητήσει σύντομα κάτι σοβαρό απο pc. Πιο πολύ το durability με νοιαζει σε τροφοδοτικά και γενικά.image.png.d18f02ee7c29e69f7d1bc411d2d20c95.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jgeorgiou είπε

ερώτηση , που είναι καλύτερος και που χειρότερος ο 5600G από τον Ι5 12400 που μαζί με την μητρική έχει ίδια λεφτά? 

Βγαίνει στα ίδια λεφτά;

Για παρέθεσε ένα κόμπο που βγαίνει στα ίδια χρήματα.

Ο 5600g σαφώς ανώτερα στα ενσωματωμένα, 110€ μητρική μάλλον σηκώνει τον ανώτερο επεξεργαστή της πλατφόρμας, ενώ σε 1700 στα 100€ παίρνεις μητρική που δεν σηκώνει αναβάθμιση πάνω από τον 12400.

Προφανώς δεν αμφισβητώ ότι ο 12400 είναι καλύτερος του 5600g,στην καθημερινή χρήση που ζητάει όμως ο ts δεν έχει αισθητή διαφορά.

55 λεπτά πριν, flik είπε

Καλό, το είχα ξεχάσει το vision studio ναι.
Βλέπω στο faq τους λένε δωρεάν συναρμολόγηση.

Καλή σύνθεση, κατεβαίνουμε λίγο πιο κάτω;
Έχω φτιάξει αυτήν και κατέβηκα στα 455, πάλι με CL16 2x8GB ram και την μητρική msi b550a-pro
ήθελα κα΄τι μέχρι 500Ε, ώστε να δώσω για καμία οθόνη της προκοπής, πληκτρολόγια-ποντίκια-ηχεία τα υπόλοιπα.

ξαναλέω πως ο πιτσιρικάς μόλις έχει παρει ps5, δεν το δέχομαι να ζητήσει σύντομα κάτι σοβαρό απο pc. Πιο πολύ το durability με νοιαζει σε τροφοδοτικά και γενικά.image.png.d18f02ee7c29e69f7d1bc411d2d20c95.png

Με b450 και μαζεμένη σύνθεση βγαίνει κάτω από τα 450 σίγουρα.

Χθες έκανα σύνθεση από eshop, με b550 gamingx, σοβαρό κουτάκι κλπ, πάλι κάτω από 500 έβγαινε και έχει όλα τα φόντα.

Όταν βρεθώ σπίτι θα την ανεβάσω να υπάρχει σάν εναλλακτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/33442268/Asus-Prime-B660M-K-D4-Motherboard-Micro-ATX-me-Intel-1700-Socket.html

Σαφεστατα βάζεις και 14η γενιά (πιθανότατα και 15η γενιά γιατί υπάρχουν ψίθυροι ότι θα τρέχουν σε 1700lga)

γιατί να πάρει χειρότερη CPU , χωρίς decoders για τα video YT , social media? γιατί έχει λίγο κατώτερες επιδόσεις σε παιχνιδια που είναι ΑΧΡΗΣΤΟ γιατί ούτε ο 5600G παίζει?

 

1 ώρα πριν, nickol-us είπε

Ο 5600g σαφώς ανώτερα στα ενσωματωμένα, 110€ μητρική μάλλον σηκώνει τον ανώτερο επεξεργαστή της πλατφόρμας, ενώ σε 1700 στα 100€ παίρνεις μητρική που δεν σηκώνει αναβάθμιση πάνω από τον 12400.

Προφανώς δεν αμφισβητώ ότι ο 12400 είναι καλύτερος του 5600g,στην καθημερινή χρήση που ζητάει όμως ο ts δεν έχει αισθητή διαφορά.

 

Στις 20/3/2024 στις 6:00 ΜΜ, flik είπε

ενός μαθητή δημοτικού -χωρίς απαιτήσεις gaming, έχει κονσόλα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@flik

Όπως ανέφερα μπορούν να γίνουν περικοπές στην σύνθεση που παρέθεσα και βλέπω "καλά ζυγισμένη" σύνθεση έκανες. Μένοντας στο Visionstudio (εφόσον παραγγείλεις από εκεί) το "κατώτερο" που θα επέλεγα σε μητρική είναι η MSI B450M PRO-VDH MAX στα 72,81€. Αυτή είναι η μητρική μου (εδώ και χρόνια) και μπορώ να πω με ασφάλεια πως έχει δύο ελαττώματα.

α) Δεν έχει pci-express 4.0 (όπως όλες οι Β450). Κάτι που φυσικά δεν έχει ούτε ο 5600G!

β) Δεν νομίζω πως θα "ταίριαζε" με κάποιον επεξεργαστή μεγαλύτερο των 5700Χ/5800Χ (8cores/16threads). Ναι μεν υποστηρίζει όλους αλλά βλέποντάς το ρεαλιστικά, δεν νομίζω πως είναι ικανή να "σηκώσει" τους μεγάλους.

Αν δεν είναι τόσο μεγάλη ανάγκη για τέτοια περικοπή, μείνετε με την Β550-Α PRO.

 

@jgeorgiou

Τείνω να συμφωνήσω με την άποψή σου ότι ο i5 12400 σε αυτήν την περίπτωση (όχι gaming) είναι καλύτερη λύση...  ΑΛΛΑ. Πάντα υπάρχει ένα αλλά!

Δεν μπορώ να τον "ζευγαρώσω" με μητρική για να βγει μια οικονομική σύνθεση από Θεσσαλονίκη (Visionstudio, e-shop).

Στο μεν Visionstudio ο 12400 κοστίζει 166,41€ και "σωστή" (με την έννοια να σηκώνει και μεγαλύτερο αν χρειαστεί) μητρική κάτω από 100€ δεν βρίσκω.

Στο δε e-shop όπου υπάρχει και η μητρική που παραθέτεις σε καλή τιμή (84€) δεν υπάρχει ο 12400!

Οποιαδήποτε σύνθεση με τα παραπάνω κριτήρια θα είναι δεκτή (λογικά).

Θα μου επιτρέψεις να κάνω κι ένα σχόλιο για την asus που παρέθεσες: Ναι μεν παίρνει 14η και ίσως 15η γενιά. Την "κόβεις" να αντέχει κάτι μεγαλύτερο από 13500/13600; Εμένα μου μοιάζει με την δική μου (Β450Μ PRO-VDH MAX) που ναι μεν τους υποστηρίζει όλους αλλά δεν πιστεύω πως τους σηκώνει κιόλας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TopCLR είπε

@flik

Όπως ανέφερα μπορούν να γίνουν περικοπές στην σύνθεση που παρέθεσα και βλέπω "καλά ζυγισμένη" σύνθεση έκανες. Μένοντας στο Visionstudio (εφόσον παραγγείλεις από εκεί) το "κατώτερο" που θα επέλεγα σε μητρική είναι η MSI B450M PRO-VDH MAX στα 72,81€. Αυτή είναι η μητρική μου (εδώ και χρόνια) και μπορώ να πω με ασφάλεια πως έχει δύο ελαττώματα.

α) Δεν έχει pci-express 4.0 (όπως όλες οι Β450). Κάτι που φυσικά δεν έχει ούτε ο 5600G!

β) Δεν νομίζω πως θα "ταίριαζε" με κάποιον επεξεργαστή μεγαλύτερο των 5700Χ/5800Χ (8cores/16threads). Ναι μεν υποστηρίζει όλους αλλά βλέποντάς το ρεαλιστικά, δεν νομίζω πως είναι ικανή να "σηκώσει" τους μεγάλους.

Αν δεν είναι τόσο μεγάλη ανάγκη για τέτοια περικοπή, μείνετε με την Β550-Α PRO.

 

@jgeorgiou

Τείνω να συμφωνήσω με την άποψή σου ότι ο i5 12400 σε αυτήν την περίπτωση (όχι gaming) είναι καλύτερη λύση...  ΑΛΛΑ. Πάντα υπάρχει ένα αλλά!

Δεν μπορώ να τον "ζευγαρώσω" με μητρική για να βγει μια οικονομική σύνθεση από Θεσσαλονίκη (Visionstudio, e-shop).

Στο μεν Visionstudio ο 12400 κοστίζει 166,41€ και "σωστή" (με την έννοια να σηκώνει και μεγαλύτερο αν χρειαστεί) μητρική κάτω από 100€ δεν βρίσκω.

Στο δε e-shop όπου υπάρχει και η μητρική που παραθέτεις σε καλή τιμή (84€) δεν υπάρχει ο 12400!

Οποιαδήποτε σύνθεση με τα παραπάνω κριτήρια θα είναι δεκτή (λογικά).

Θα μου επιτρέψεις να κάνω κι ένα σχόλιο για την asus που παρέθεσες: Ναι μεν παίρνει 14η και ίσως 15η γενιά. Την "κόβεις" να αντέχει κάτι μεγαλύτερο από 13500/13600; Εμένα μου μοιάζει με την δική μου (Β450Μ PRO-VDH MAX) που ναι μεν τους υποστηρίζει όλους αλλά δεν πιστεύω πως τους σηκώνει κιόλας!

Ως προς το δεύτερο σκέλος... όχι, σίγουρα όχι.

Πολύ φτωχά τα vrm  της συγκεκριμένης, πιθανώς να τραβάει ζόρια ακόμη και με αυτούς που αναφέρεις. Θα τραβάει ζόρια με θερμοκρασίες και θα έχει μπουκάλι επιδόσεων.

https://www.techspot.com/review/2426-intel-b660-motherboards/

 

Είναι καθαρά θέμα προοπτικής και τι ζητάει ο καθένας.

Και οι δύο επιλογές ταιριάζουν στον ts, αρκεί να ξέρει που θα δώσει τα χρήματα του και γιατί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομιζω ότι ξεφευγουμε στραβά.

Τον πλεονέκτημα σε μια κανονική σύνθεση PC είναι η αναβαθμησιμοτητα του στο μέλλον με μικρές μετατροπές και προσθήκες.

Εάν είναι να μην υπάρχει μια τέτοια επιλογή διότι οι παρούσες αρχικές επιλογές είναι low budget και δεν το επιτρέπουν τότε δεν βλέπω τον λόγο να πάει κάποιος σε αυτή την λύση.

Πας σε ένα πολύ αξιόλογο mini PC το οποίο παίζει ακόμη και παιχνίδια σε low res με 300 ευρώ περίπου και όταν και εάν χρειαστει στήνεις ένα κανονικό.

Κάνεις την δουλειά σου με λιγότερα χρήματα και έχεις κάτι compact που βολεύει πολύ.

Αλλιώς στήνεις κάτι που να μπορεί να πάρει τις αναβαθμίσεις που θα ήθελες στο μέλλον.

Γνώμη μου πάντα

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για δουλειά γραφείου αν έχεις στενό budget σίγουρα κάνεις τη δουλειά σου και με mini pc από amazon πάντως.

Δες αυτό πχ

Και αυτό

Επεξ/σία από Millennium
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...