Προς το περιεχόμενο

σχετικά με επιτόκια καταθέσων


b00mb00m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, ant_ είπε

Το "ωραιο" με τις Ελληνικες τραπεζες  περα απο οτι εχουνε απο τα χαμηλοτερα επιτόκια καταθεσων σε ολη την ευρωπη 

Ειναι οτι εκανε η ΕΚΤ 5-6 συνεχομενες αυξησεις στα επιτοκια και οι καλες μας τραπεζες δεν τα αυξησαν ουτε 0.1% (απο περυσι τον φλεβαρη που με βαρια καρδια τα ειχανε παει λιγο πανω απο το 1-1.5٪)

Μολις βγηκε η φημη οτι η ΕΚΤ

Οχι οτι σχεδιαζε στην επομενη συνεδριαση να τα ριξει αλλα να μην τα αυξησει

Πραγματοποιησαν αμεσα μειωσεις!

 

 

 

οτι ειναι χαμηλα τα επιτοκια ειναι... αλλα δεν τα κατεβασαν αλλα τον τελευταιο καιρο... τα παρακολουθω για αυτο το λεω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 136
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Alpha bank πχ εδινε 1.5%  για 12 μηνες online και το ιδιο 24μηνες κλιμακωτο

Tελος γεναρη πηγε 1.3% το online κατηργησε το 24 μηνο το κανε 12μηνο με 1.25% 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/3/2024 στις 10:33 ΠΜ, NikosKallithea είπε

Παρε ενα γραμμάτιο δημοσίου θα τρέξει: στις 27/03/2024 αναμένεται να διενεργηθεί νέα Δημοπρασία Εντόκων Γραμματίων Ελληνικού Δημοσίου διάρκειας 26 εβδομάδων (6 μηνών).

εχεις πληροφοριες πως το αγοραζουμε ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, APapsda είπε

εχεις πληροφοριες πως το αγοραζουμε ? 

Απο τις χρηματιστηριακές και τις τράπεζες που είναι εξουσιοδοτημένες 

πχ δεπολας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, APapsda είπε

εχεις πληροφοριες πως το αγοραζουμε ? 

Η απόδοση είναι ασήμαντη κσι ειδικά αν μιλάμε για τόσο μικρά ποσά (έως 15000€) δεν αξίζει να ασχοληθείς. Βάλτα σε κανένα αμοιβαίο (π.χ. της Eurobank και μέσου ρίσκου έχει δώσει από αρχές Δεκέμβρη περίπου 12% "ετησιοποιημένο" κέρδος) ή σε μια οποιαδήποτε online ανοιγόμενη προθεσμιακή (3μηνη, 6μηνη, 12μηνη) ίσα ίσα για να μην νιώθεις κορόιδο με το μηδενικό επιτόκιο του ταμιευτηρίου. Ή αγόρασε κανένα χωράφι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, APapsda είπε

εχεις πληροφοριες πως το αγοραζουμε ? 

https://www.naftemporiki.gr/finance/economy/1572827/erchontai-entoka-grammatia-gia-fysika-prosopa-kai-neo-omologo/

Όλες οι ημερομηνίες στο άρθρο. 

Πας στην τράπεζα την αντίστοιχη ημερομηνία και το κάνουν αυτοί, με το ποσό που επιθυμείς, έως 15000.

Θέλει και αριθμό μερίδας ΣΑΤ λέει, για συναλλαγές, αν δεν έχεις, θα σου βγάλουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kogba είπε

https://www.naftemporiki.gr/finance/economy/1572827/erchontai-entoka-grammatia-gia-fysika-prosopa-kai-neo-omologo/

Όλες οι ημερομηνίες στο άρθρο. 

Πας στην τράπεζα την αντίστοιχη ημερομηνία και το κάνουν αυτοί, με το ποσό που επιθυμείς, έως 15000.

Θέλει και αριθμό μερίδας ΣΑΤ λέει, για συναλλαγές, αν δεν έχεις, θα σου βγάλουν. 

απο το ebaning της eurobank πως το κανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, APapsda είπε

απο το ebaning της eurobank πως το κανω

Εχεις μερίδα στο χρηματιστήριο?

Αν δεν εχεις ειναι ενα πακετο χαρτια που πρεπει να υπογραψεις, ειτε πας στην τραπεζα, ειτε στο κεπ, ζήτα τους να στα στειλουν με εμαιλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, APapsda είπε

απο το ebaning της eurobank πως το κανω

Εγώ μια φορά το έκανα και πήγα στην Πειραιώς. Δεν νομίζω ότι γίνεται διαδικτυακά. 

Ταυτότητα μόνο, τίποτα άλλο.

Μου έβγαλαν αριθμό ΣΑΤ και προχωρήσαμε στα περαιτέρω, απλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Εχεις μερίδα στο χρηματιστήριο?

Αν δεν εχεις ειναι ενα πακετο χαρτια που πρεπει να υπογραψεις, ειτε πας στην τραπεζα, ειτε στο κεπ, ζήτα τους να στα στειλουν με εμαιλ

ναι εχω μετοχες στο χαρτοφυλακιο μου γιαυτο ρωτησα αν μπορω απο εκει να αγορασω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, theopan είπε

Η απόδοση είναι ασήμαντη κσι ειδικά αν μιλάμε για τόσο μικρά ποσά (έως 15000€) δεν αξίζει να ασχοληθείς. Βάλτα σε κανένα αμοιβαίο (π.χ. της Eurobank και μέσου ρίσκου έχει δώσει από αρχές Δεκέμβρη περίπου 12% "ετησιοποιημένο" κέρδος) ή σε μια οποιαδήποτε online ανοιγόμενη προθεσμιακή (3μηνη, 6μηνη, 12μηνη) ίσα ίσα για να μην νιώθεις κορόιδο με το μηδενικό επιτόκιο του ταμιευτηρίου. Ή αγόρασε κανένα χωράφι.

Ό,τι να ναι συμβουλές.

Κανένα αμοιβαίο δεν σου εξασφαλίζει σίγουρη απόδοση. Εάν αντί για +12% σου έρθει -12% τι θα κάνεις; Εννοείται ότι εάν θέλεις να ρισκάρεις τα αμοιβαία είναι καλή λύση, αλλά εάν θέλεις επένδυση χωρίς ρίσκο τότε δεν τα κοιτάς.

Αυτό για το χωράφι ούτε για αστείο, εάν το αγοράσεις σε τιμή της τρέχουσας αγοράς, μόνο εάν το βρεις πολύ πιο κάτω.

  • Like 7
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, APapsda είπε

ναι εχω μετοχες στο χαρτοφυλακιο μου γιαυτο ρωτησα αν μπορω απο εκει να αγορασω

Αν εχεις γιατι δεν τους παιρνεις τλφ να σου πουν, παρα καθεσαι εδω γραφεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/3/2024 στις 1:42 ΜΜ, ant_ είπε

Το "ωραιο" με τις Ελληνικες τραπεζες  περα απο οτι εχουνε απο τα χαμηλοτερα επιτόκια καταθεσων σε ολη την ευρωπη 

Ειναι οτι εκανε η ΕΚΤ 5-6 συνεχομενες αυξησεις στα επιτοκια και οι καλες μας τραπεζες δεν τα αυξησαν ουτε 0.1% (απο περυσι τον φλεβαρη που με βαρια καρδια τα ειχανε παει λιγο πανω απο το 1-1.5٪)

Μολις βγηκε η φημη οτι η ΕΚΤ

Οχι οτι σχεδιαζε στην επομενη συνεδριαση να τα ριξει αλλα να μην τα αυξησει

Πραγματοποιησαν αμεσα μειωσεις!

 

 

 

Ακριβώς αυτό - συν το γεγονός ότι έχουν την απόλυτη κάλυψη της ΤτΕ... Τον πραγματικό στόχο τον έχουν μισο-παραδεχτεί...να προκύψουν μερίσματα για τους μετόχους των τραπεζών ώστε οι οίκοι αξιολόγησης να αναβαθμίσουν τις τράπεζες...🤢

Στις 24/3/2024 στις 8:43 ΜΜ, The_Judas είπε

η εθνικη και η γιουρο δεν τα μειωσαν.

όχι ακριβές... η εθνική δυστυχώς μείωσε 2% -> 1,9%

Στις 24/3/2024 στις 11:31 ΜΜ, NikosKallithea είπε

Απο τις χρηματιστηριακές και τις τράπεζες που είναι εξουσιοδοτημένες 

από τις τράπεζες πως αγοράζεις γραμμάτια δημοσίου χωρίς να σου κρατήσουν προμήθεια δεν εχω καταλάβει...

1 ώρα πριν, Fan είπε

Κανένα αμοιβαίο δεν σου εξασφαλίζει σίγουρη απόδοση. Εάν αντί για +12% σου έρθει -12% τι θα κάνεις; Εννοείται ότι εάν θέλεις να ρισκάρεις τα αμοιβαία είναι καλή λύση, αλλά εάν θέλεις επένδυση χωρίς ρίσκο τότε δεν τα κοιτάς.

θα έλεγα μακριά απο τα αμοιβαία... οχι μόνο η απόδοση αλλά ούτε και το κεφάλαιο δεν είναι εγγυημένο...όποιος είναι τόσο ριψοκίνδυνος μπορεί να "παίξει" και στο χρηματιστήριο 

Επεξ/σία από mitsos_z
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/3/2024 στις 11:30 ΜΜ, Fan είπε

Ό,τι να ναι συμβουλές.

Κανένα αμοιβαίο δεν σου εξασφαλίζει σίγουρη απόδοση. Εάν αντί για +12% σου έρθει -12% τι θα κάνεις; Εννοείται ότι εάν θέλεις να ρισκάρεις τα αμοιβαία είναι καλή λύση, αλλά εάν θέλεις επένδυση χωρίς ρίσκο τότε δεν τα κοιτάς.

Αυτό για το χωράφι ούτε για αστείο, εάν το αγοράσεις σε τιμή της τρέχουσας αγοράς, μόνο εάν το βρεις πολύ πιο κάτω.

Βασικά έχω μια αρχή στη ζωή μου (κυρίως στην επαγγελματική): Δωρεάν συμβουλές έχω δικαίωμα να δίνω ό,τι ποιότητας κρίνω εγώ. Από "ό,τι να 'ναι" έως μέτριες ή ακόμα και καλές. Ανάλογα πόσο ξέρω ή πόσο συμπαθώ αυτόν που έχω απενάντί μου. Και απαιτήσεις φυσικά αυτός δεν δικαιούται να προβάλλει. Αν και όταν αμείβομαι αλλάζει το πράγμα.

Πάμε παρακάτω, αν διάβαζες τι έγραψα θα έβλεπες ότι ανέφερα ενδεικτικά τι δίνει μέχρι τώρα, "μεσαίου ρίσκου" χαρτοφυλάκιο με Α/Κ της Eurobank. Από το Νοέμβρη του 2023 ως τώρα 4 μήνες μόλις. Προφανώς και κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί το τι θα συμβεί ακόμα και στο κοντινό μέλλον όπως άλλωστε κανείς δεν μπόρεσε να σώσει ακόμα και καταθέσεις ταμιευτηρίου στο όχι και τόσο μακρινό παρελθόν σε μια όχι και τόσο μακρινή μας χώρα. Μια σημαντική παράμετρος επίσης είναι ότι το ποσό που έχω βάλει ακόμα κι αν το χάσω ολοσχερώς (μάλλον απίθανο ενδεχόμενο) εμένα προσωπικά με τα δεδομένα μου δεν θα με κάνει να "βλεφαρίσω" καν. Συνεπώς ο καθένας σταθμίζει με τα δεδομένα του, πόση διάθεση έχει να πορευθεί εκ τους ασφαλούς ή να τζογάρει και αποφασίζει.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...