Προς το περιεχόμενο

σχετικά με επιτόκια καταθέσων


b00mb00m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, villasg είπε

Να φοβηθείς τι ?
Η Attica Bank είναι μία από τις Τράπεζες που συμμετέχουν στο Ταμείο Εγγύησης Καταθέσεων και Επενδύσεων (ΤΕΚΕ).

Μόνο ως μπλακ χιουμορ εκλαμβανεται αυτο👍

Επεξ/σία από dasos2024
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 136
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 λεπτά πριν, dasos2024 είπε

Μόνο ως μπλακ χιουμορ εκλαμβανεται αυτο👍

Μπορεις να εξηγησεις γιατι το λες αυτο ? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, villasg είπε

Μπορεις να εξηγησεις γιατι το λες αυτο ? 

 

Η μεγαλη πλειοψηφια των καθετων προτιμαει τις 4 συστημικες τραπεζες, εστω και με μικροτερα επιτοκια. Γιατι ομως, ειναι χαζοι?

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, villasg είπε

Μπορει , δεν μου απαντησες ομως στην ερωτηση .

μα αυτη ηταν η απαντηση. Ο κοσμος δεν εμπιστευεται τις μικρες τραπεζες, ουτε οτι σε περιπτωση κραχ τους θα υπαρξει αποζημιωση

  • Sad 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έντοκα του δημοσίου έδωσαν καθαρό περίπου 3,70% χτες.

Με 15.000 ευρώ (που είναι το ανώτατο ποσό που μπορείς να βάλεις), δίνουν καθαρά 45,5 ευρώ τον μήνα για έξι μήνες. Πολύ καλό για όποιον δεν έχει μεγάλα ποσά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Fan είπε

Τα έντοκα του δημοσίου έδωσαν καθαρό περίπου 3,70% χτες.

Με 15.000 ευρώ (που είναι το ανώτατο ποσό που μπορείς να βάλεις), δίνουν καθαρά 45,5 ευρώ τον μήνα για έξι μήνες. Πολύ καλό για όποιον δεν έχει μεγάλα ποσά.

Συμφωνώ.

Αυτοί με τα μεγάλα ποσά(αν μας διαβάζουν οι εκατομμυριούχοι), πού πάνε / τι κάνουν, δεν θέλουν επίσης ασφαλείς επενδύσεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fan είπε

Τα έντοκα του δημοσίου έδωσαν καθαρό περίπου 3,70% χτες.

Με 15.000 ευρώ (που είναι το ανώτατο ποσό που μπορείς να βάλεις), δίνουν καθαρά 45,5 ευρώ τον μήνα για έξι μήνες. Πολύ καλό για όποιον δεν έχει μεγάλα ποσά.

ποια είναι η έννοια του περιορισμού στις 15000 δεν καταλαβαίνω

Στις 2/4/2024 στις 11:37 ΜΜ, bill999r είπε

Το 2.4 δηλαδή αναφέρεται σε ετήσιο και ο καταθέτης λαμβάνει ποσοστό 5 μηνών;

το αναφερόμενο επιτόκιο είναι πάντα μεικτό, ετησιοποιημένο

21 ώρες πριν, dasos2024 είπε

Εντυπωσιακο, αν και εγω βεβαια δε θα εμπιστευομουν την Αttica.

Η τράπεζα Αττικής είναι παλαιότερη από 2 από τις συστημικές... επίσης μέτοχος (και μέχρι πρόσφατα μεγαλομέτοχος) είναι ο ΕΦΚΑ οπότε θεωρώ δεν τέθηκε ποτέ θέμα εμπιστοσύνης.

Εγω δεν εμπιστεύομαι παρόχους τραπεζικών υπηρεσιών που δεν έχουν φυσική παρουσία στην Ελλάδα (και η έδρα τους είναι στην Ιρλανδία, Μάλτα ή ένας θεός ξέρει πού)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, mitsos_z είπε

ποια είναι η έννοια του περιορισμού στις 15000 δεν καταλαβαίνω

 

Η έννοια του περιορισμού σε αυτές τις περιπτώσεις  (γραμμάτια, μετοχές, αυξήσεις κεφαλαίου κλπ ) ειναι για να συμμετάσχουν οσο το δυνατόν περισσότεροι επενδυτές και οχι μόνο ένας ή δυο που διαθέτουν άπειρο χρήμα, μην ξεχνάς οτι υπάρχει και όριο στην αντλήσεις κεφαλαίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ξέρετε ποια θα ήταν η καλύτερη λύση ώστε να επενδύσω σε έντοκα γραμμάτια δημοσίου;

Μιλώντας με επενδυτική εταιρεία μου ζήτησαν 0,7% για όλα τα έξοδα αγοράς και διαχείρισης.

Υπάρχει κάποιος πιο "φθηνός" τρόπος;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, betion είπε

Μήπως ξέρετε ποια θα ήταν η καλύτερη λύση ώστε να επενδύσω σε έντοκα γραμμάτια δημοσίου;

Μιλώντας με επενδυτική εταιρεία μου ζήτησαν 0,7% για όλα τα έξοδα αγοράς και διαχείρισης.

Υπάρχει κάποιος πιο "φθηνός" τρόπος;

Ευχαριστώ

εννοείς αγορά την ημερομηνία έκδοσης ή να τα πάρεις από τη δευτερογενή αγορά ? στη δεύτερη περίπτωση δε νομίζω ότι θα βρεις κάτι πολύ καλύτερο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, mitsos_z είπε

εννοείς αγορά την ημερομηνία έκδοσης ή να τα πάρεις από τη δευτερογενή αγορά ? στη δεύτερη περίπτωση δε νομίζω ότι θα βρεις κάτι πολύ καλύτερο

Οκ, αν υποθέσουμε ότι μιλάμε για την ημερομηνία έκδοσης ισχύει κάτι άλλο;

 

Επεξ/σία από betion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, betion είπε

Μήπως ξέρετε ποια θα ήταν η καλύτερη λύση ώστε να επενδύσω σε έντοκα γραμμάτια δημοσίου;

Μιλώντας με επενδυτική εταιρεία μου ζήτησαν 0,7% για όλα τα έξοδα αγοράς και διαχείρισης.

Υπάρχει κάποιος πιο "φθηνός" τρόπος;

Ευχαριστώ

O απολύτως ανέξοδος τρόπος είναι αγορά μέσω τράπεζας, 0% προμήθεια, στην καθορισμένη ημερομηνία έκδοσης των γραμματίων (έχω βάλει σύνδεσμο σε προηγούμενη δημοσίευση) 

Τουλάχιστον στην Πειραιώς που πήγα, αυτό ισχύει.

Επεξ/σία από kogba
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mitsos_z είπε

Η τράπεζα Αττικής είναι παλαιότερη από 2 από τις συστημικές... επίσης μέτοχος (και μέχρι πρόσφατα μεγαλομέτοχος) είναι ο ΕΦΚΑ οπότε θεωρώ δεν τέθηκε ποτέ θέμα εμπιστοσύνης.

Εγω δεν εμπιστεύομαι παρόχους τραπεζικών υπηρεσιών που δεν έχουν φυσική παρουσία στην Ελλάδα (και η έδρα τους είναι στην Ιρλανδία, Μάλτα ή ένας θεός ξέρει πού)

Δεν εχει σημασια η παλαιοτητα μιας τραπεζας αλλα η αξιοπιστια της. Υπηρξε πριν λιγα χρονια ενα διαστημα αποσταθεροποιησης οπου οι φημες λεγαν οτι εκλεινε απο μερα σε μερα.

Ουτε κι εγω φυσικα εμπιστευομαι αυτους τους παροχους, δε γινεται η συγκριση με αυτους.

Επεξ/σία από dasos2024
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kogba είπε

O απολύτως ανέξοδος τρόπος είναι αγορά μέσω τράπεζας, 0% προμήθεια, στην καθορισμένη ημερομηνία έκδοσης των γραμματίων (έχω βάλει σύνδεσμο σε προηγούμενη δημοσίευση) 

Τουλάχιστον στην Πειραιώς που πήγα, αυτό ισχύει.

Μπορείς μετά να κάνεις διαχείριση μέσω internet banking; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...