Προς το περιεχόμενο

σχετικά με επιτόκια καταθέσων


b00mb00m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι δεν διαφωνούμε σε αυτό, το ανέφερα και γω το KIID της fidelity, σημασία έχει πως δηλώνει η Revolut τους τόκους στα savings accounts μας και τα δηλώνει ως interest, οπότε για την εφορία μας θεωρείται εισόδημα (= 15% φόρος για εμάς)

μάλλον είναι φορολογικά διαφορετικό να έχεις savings account από το να αγοράσεις κατευθείαν το ίδιο το fidelity το οποίο είναι UCITS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 136
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

48 minutes ago, red66phone said:

ναι δεν διαφωνούμε σε αυτό, το ανέφερα και γω το KIID της fidelity, σημασία έχει πως δηλώνει η Revolut τους τόκους στα savings accounts μας και τα δηλώνει ως interest, οπότε για την εφορία μας θεωρείται εισόδημα (= 15% φόρος για εμάς)

μάλλον είναι φορολογικά διαφορετικό να έχεις savings account από το να αγοράσεις κατευθείαν το ίδιο το fidelity το οποίο είναι UCITS.

Οκ αν το δεις έτσι δεν ξέρω. Θεωρητικά πάντως έχεις τα χρήματά σου σε UCITS και έχεις και το KID για να το υποστηρίξεις, δεν θα έπρεπε να πληρώσεις φόρο, τώρα τί γίνεται στην πράξη

Έτσι και αλλιώς δεν υπάρχει λόγος να πάει κανείς στο savings της Revolut, μέσα από το app της παίρνεις το xeon με καλύτερο επιτόκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/4/2024 στις 2:03 ΜΜ, papresa είπε

H Attica δεν έχει φόβο. Έχουμε ένα σημαντικό κεφάλαιο εδώ και 4 χρόνια περίπου και είναι πολύ καλύτερα από τις υπόλοιπες "συστημικές"...

Η Attica υπάρχει ακόμα και δεν κατέρρευσε γιατί μεγαλομέτοχός της ήταν το πρώην ΤΣΜΕΔΕ (μεταγενέστερα ΤΜΕΔΕ και πλέον ΕΦΚΑ). Την κράτησαν "όρθια" για αυτόν το λόγο. Ουσιαστικά έχασε πλέον τα λεφτά του βέβαια οπότε το μέλλον είναι αμφίβολο. Κατά τα άλλά ήταν και παραμένει μπάχαλο! Τραπεζική "αλά παλαιά", έχουν μείνει σε οργάνωση και διαδικασίες στις δεκαετίες του '80-'90 (κυριολεκτικά).

Επεξ/σία από theopan
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/4/2024 στις 8:32 ΠΜ, red66phone είπε

ναι δεν διαφωνούμε σε αυτό, το ανέφερα και γω το KIID της fidelity, σημασία έχει πως δηλώνει η Revolut τους τόκους στα savings accounts μας και τα δηλώνει ως interest, οπότε για την εφορία μας θεωρείται εισόδημα (= 15% φόρος για εμάς)

μάλλον είναι φορολογικά διαφορετικό να έχεις savings account από το να αγοράσεις κατευθείαν το ίδιο το fidelity το οποίο είναι UCITS.

Εχω ρωτησει σε πολλα φορουμ αλλα κανενας δεν ειναι 100% σιγουρος τι ισχυει.

Οι πιο πολλοι θεωρουν οτι ειναι αφορολογητο (που το δηλωνεις ως επενδυση) αλλα οχι ολοι. Το ζητημα ειναι τι θα πει ο εφοριακος σε περιπτωση ελεγχου.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως επειδή όλο κ περισσότερος κόσμος μεταφέρει κεφάλαια (και μεγαλύτερα πλέον) σε revolut, n26, trade republic, freedom κ άλλες, καλό θα ήταν να το ξεκαθαρίζαμε με κάποιον τρόπο και όχι να "επιδέχεται ερμηνείας" από τον εκάστοτε εφοριακό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, red66phone είπε

Πάντως επειδή όλο κ περισσότερος κόσμος μεταφέρει κεφάλαια (και μεγαλύτερα πλέον) σε revolut, n26, trade republic, freedom κ άλλες, καλό θα ήταν να το ξεκαθαρίζαμε με κάποιον τρόπο και όχι να "επιδέχεται ερμηνείας" από τον εκάστοτε εφοριακό

Αυτο μπορει να μας το πει καποιος που πηρε τοκους και μπορει να δει τι γραφει η βεβαιωση που του δινει η revolut, freedom24 κλπ.

Αν του γραφει πχ οτι ειναι mmf ή οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, The_Judas είπε

Αυτο μπορει να μας το πει καποιος που πηρε τοκους και μπορει να δει τι γραφει η βεβαιωση που του δινει η revolut, freedom24 κλπ.

Οι τοκοι αυτοι απο τα revolut, freedom 24 κλπ. μεταφερονται αυτοματα στη φορολογικη δηλωση, οπως και οι τοκοι απο τις εγχωριες τραπεζες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να πάρω κανέναν στον λαιμό μου αλλά από την στιγμή που το KID στην Revolut λέει ότι είναι UCITS δεν εξυπακούεται ότι είναι και αφορολόγητο;

Θέλω να πω και στο XEON παίζει να σου πέσει περίεργος εφοριακός και να σου πει όχι πρέπει να πληρώσεις αλλά στην πράξη δεν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, dasos2024 είπε

Οι τοκοι αυτοι απο τα revolut, freedom 24 κλπ. μεταφερονται αυτοματα στη φορολογικη δηλωση, οπως και οι τοκοι απο τις εγχωριες τραπεζες?

Οχι, αν θέλεις τα δηλώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Οχι, αν θέλεις τα δηλώνεις.

Η δηλωση ολων των εισοδηματων δεν ειναι προαιρετικη αλλα υποχρεωτικη. Αρα αυτες οι τραπεζες δεν ενημερωνουν την εφορια. Τα λεφτα πως τα παιρνει ο πελατης? στο χερι? ή σε δηλωμενο λογ/σμο ελλ.τραπεζας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dasos2024 είπε

Οι τοκοι αυτοι απο τα revolut, freedom 24 κλπ. μεταφερονται αυτοματα στη φορολογικη δηλωση, οπως και οι τοκοι απο τις εγχωριες τραπεζες?

μακαρι να ισχυε αυτο αλλα οχι δεν ισχυει.

σε αυτη την περιπτωση δεν θα μιλουσαμε τοση ωρα αν ειναι τοκοι ή επενδυση! 

Οποτε αυτα τα δηλωνουμε μονοι μας στην εφορια. Ακομη και την αφορολογητη επενδυση πρεπει να την δηλωνουμε.

Πρακτικα βεβαια δεν ξερω αν θα ασχοληθει η εφορια για 100 ευρω τοκους.... αν ομως δει εμβασμα 100.000 στο εξωτερικο ισως ασχοληθει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, dasos2024 είπε

Η δηλωση ολων των εισοδηματων δεν ειναι προαιρετικη αλλα υποχρεωτικη. Αρα αυτες οι τραπεζες δεν ενημερωνουν την εφορια. Τα λεφτα πως τα παιρνει ο πελατης? στο χερι? ή σε δηλωμενο λογ/σμο ελλ.τραπεζας?

Η Revolut είναι ξένη τράπεζα, γιατί να ενημερώσει την Ελληνική εφορία; Η Revo σου δίνει κανονικά λογαριασμό, Λιθουανίας, όπου και φαντάζομαι ότι εκεί μπαίνουν τα χρήματα.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως προσπαθώ να βρω απαντήσεις σε όλα αυτά και έχω μπερδευτεί πάρα πολύ. 

Δηλαδή για να καταλάβω εάν έχω κερδίσει 300€ τόκους από revolut σε ένα χρόνο, πρέπει να το δηλώσω και να φορολογηθεί το ποσό αυτό 15%? 

Επίσης υπάρχει κάποιος που έχει καταθέσει στον ευέλικτο για να μας πει τί γίνεται ή κουβέντα να γίνεται σε κάθε τόπικ? 

Στην Πειραιώς πάντως που πήγα προχθές για να συζητήσω για κατάθεση σημαντικού ποσού τα μόνα που μου αναφέρανε ήταν 2 προγράμματα το ένα για 3 χρόνια κλειστά σε ΑΚ και το άλλο για 6 χρόνια και με κατάθεση μηνιαία (πρόγραμμα για παιδιά). 

Για έντοκα δημοσίου δεν μου είπε κανείς τίποτα.

Από εδώ το έμαθα! 

Σας παρακολουθώ με προσοχή...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Natashaky είπε

Εγώ πάντως προσπαθώ να βρω απαντήσεις σε όλα αυτά και έχω μπερδευτεί πάρα πολύ. 

Δηλαδή για να καταλάβω εάν έχω κερδίσει 300€ τόκους από revolut σε ένα χρόνο, πρέπει να το δηλώσω και να φορολογηθεί το ποσό αυτό 15%? 

Επίσης υπάρχει κάποιος που έχει καταθέσει στον ευέλικτο για να μας πει τί γίνεται ή κουβέντα να γίνεται σε κάθε τόπικ? 

Στην Πειραιώς πάντως που πήγα προχθές για να συζητήσω για κατάθεση σημαντικού ποσού τα μόνα που μου αναφέρανε ήταν 2 προγράμματα το ένα για 3 χρόνια κλειστά σε ΑΚ και το άλλο για 6 χρόνια και με κατάθεση μηνιαία (πρόγραμμα για παιδιά). 

Για έντοκα δημοσίου δεν μου είπε κανείς τίποτα.

Από εδώ το έμαθα! 

Σας παρακολουθώ με προσοχή...

 

Δεν ξέρω να απαντήσω για όλα, αλλά, για τα έντοκα γραμμάτια δημοσίου, δεν έχουν κανένα συμφέρον οι τράπεζες να τα προωθούν, γιατί απλά δεν βγάζουν κέρδος από αυτά , δεν κρατούν προμήθεια (τουλάχιστον στην Πειραιώς που πήγα).

Υποτίθεται ότι, τα επιτόκια των εντόκων γραμματίων ελληνικού δημοσίου, είναι υψηλότερα σκοπίμως από το κράτος, ώστε να πιεστούν και οι τράπεζες να ανεβάσουν τα δικά τους... σχεδόν μηδενικά επιτόκια, αν κάνω λάθος ας με διορθώσετε.

Έχει μόλις λίγους μήνες που μπορούν και ιδιώτες - φυσικά πρόσωπα να τα αγοράσουν (όπως διάβασα, έγινε τελευταία αυτό για τους παραπάνω λόγους).

Οι συστημικές τράπεζες όμως λειτουργούν ως καρτέλ, μέχρι στιγμής δεν άλλαξαν τακτική. 

 

Έτσι και αλλιώς, μέχρι 15000€ είναι για τα έντοκα γραμμάτια. Δεν ξέρω βέβαια αν αυτό το ποσό αφορά μια και μόνο μοναδική φορά στην ημερομηνία έκδοσης ή, αν μπορείς εκ νέου να βάλεις τόσα χρήματα σε κάθε επόμενη ημερομηνία έκδοσης. 

Επίσης, έχουν μηδενική φορολόγηση τόκων (δεν ισχύει το 15%).

Επεξ/σία από kogba
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kogba είπε

Δεν ξέρω να απαντήσω για όλα, αλλά, για τα έντοκα γραμμάτια δημοσίου, δεν έχουν κανένα συμφέρον οι τράπεζες να τα προωθούν, γιατί απλά δεν βγάζουν κέρδος από αυτά , δεν κρατούν προμήθεια (τουλάχιστον στην Πειραιώς που πήγα).

Υποτίθεται ότι, τα επιτόκια των εντόκων γραμματίων ελληνικού δημοσίου, είναι υψηλότερα σκοπίμως από το κράτος, ώστε να πιεστούν και οι τράπεζες να ανεβάσουν τα δικά τους... σχεδόν μηδενικά επιτόκια, αν κάνω λάθος ας με διορθώσετε.

Έχει μόλις λίγους μήνες που μπορούν και ιδιώτες - φυσικά πρόσωπα να τα αγοράσουν (όπως διάβασα, έγινε τελευταία αυτό για τους παραπάνω λόγους).

Οι συστημικές τράπεζες όμως λειτουργούν ως καρτέλ, μέχρι στιγμής δεν άλλαξαν τακτική. 

 

Έτσι και αλλιώς, μέχρι 15000€ είναι για τα έντοκα γραμμάτια. Δεν ξέρω βέβαια αν αυτό το ποσό αφορά μια και μόνο μοναδική φορά στην ημερομηνία έκδοσης ή, αν μπορείς εκ νέου να βάλεις τόσα χρήματα σε κάθε επόμενη ημερομηνία έκδοσης. 

Επίσης, έχουν μηδενική φορολόγηση τόκων (δεν ισχύει το 15%).

Μάλιστα...γι' αυτό δεν είπαν τίποτα ενώ ρωτούσα αν υπάρχει κάτι άλλο, δεν τους συμφέρει...

Αυτά κατάλαβα κι εγώ λίγο πολύ, άρα πρέπει να πάω ξανά στην τράπεζα να τους πω ότι θέλω να αγοράσω έντοκα γραμμάτια. 

Φαντάζομαι ότι είναι υποχρεωμένοι να τα πουλήσουν εφόσον τους το ζητήσεις... 

Έχω κάνει μια κατάθεση αρχικά στον ευέλικτο της revolut 5k για να δω αν λειτουργεί και ξεκίνησε ο τόκος να προστίθεται καθημερινά.

Η αλήθεια είναι ότι με έχουν τρομάξει και αυτά που διαβάζω εδώ μέσα ότι μπορεί να χαθεί το κεφάλαιο κλπ, ενώ  μπορώ να τραβήξω όλο το ποσό μαζί με τους τόκους στον προσωπικό μου λογαριασμό ανά πάσα στιγμή. 

 

 

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...