Προς το περιεχόμενο

σχετικά με επιτόκια καταθέσων


b00mb00m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, theopan είπε

Βασικά έχω μια αρχή στη ζωή μου (κυρίως στην επαγγελματική): Δωρεάν συμβουλές έχω δικαίωμα να δίνω ό,τι ποιότητας κρίνω εγώ. Από "ό,τι να 'ναι" έως μέτριες ή ακόμα και καλές. Ανάλογα πόσο ξέρω ή πόσο συμπαθώ αυτόν που έχω απενάντί μου. Και απαιτήσεις φυσικά αυτός δεν δικαιούται να προβάλλει. Αν και όταν αμείβομαι αλλάζει το πράγμα.

Πάμε παρακάτω, αν διάβαζες τι έγραψα θα έβλεπες ότι ανέφερα ενδεικτικά τι δίνει μέχρι τώρα, "μεσαίου ρίσκου" χαρτοφυλάκιο με Α/Κ της Eurobank. Από το Νοέμβρη του 2023 ως τώρα 4 μήνες μόλις.

Δηλαδή μπορείς να προτείνεις κάτι και κακοπροαίρετα, σύμφωνα με αυτά που γράφεις, εάν δεν συμπαθείς κάποιον;

Στην ουσία για να μη μπερδεύεσαι, εάν μία μετοχή έδωσε +25% σε τέσσερις μήνες, εσύ θα πρότεινες σε κάποιον να επενδύσει μόνο και μόνο επειδή πήγε καλά το τελευταίο διάστημα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 136
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 28/3/2024 στις 12:43 ΠΜ, Fan είπε

Δηλαδή μπορείς να προτείνεις κάτι και κακοπροαίρετα, σύμφωνα με αυτά που γράφεις, εάν δεν συμπαθείς κάποιον;

Στην ουσία για να μη μπερδεύεσαι, εάν μία μετοχή έδωσε +25% σε τέσσερις μήνες, εσύ θα πρότεινες σε κάποιον να επενδύσει μόνο και μόνο επειδή πήγε καλά το τελευταίο διάστημα;

Ναι μπορώ να προτείνω ό,τι θέλω. Και πουθενά δεν "μπερδεύομαι". Εϊναι μάλλον καλύτερη "συμβουλή" από το να προτείνω ...Revolut και -ακόμα χειρότερα- "κάποιο μεγάλο ανταλλακτήριο crypto" (αν είναι ποτέ δυνατόν!) όπως έκανες εσύ. Χωρίς καν να του πεις να σταθμίσει το ρίσκο που είναι διατεθειμένος να πάρει και το ποσό που προτίθεται να επενδύσει και πόσο ανάγκη το έχει σε περίπτωση απωλειών. Κάνε μου τη χάρη συνεπώς ρε φίλε με την "κορρεκτίλα- που θα κουνήσεις και το δάχτυλο ...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, theopan είπε

Ναι μπορώ να προτείνω ό,τι θέλω. Και πουθενά δεν "μπερδεύομαι". Εϊναι μάλλον καλύτερη "συμβουλή" από το να προτείνω ...Revolut και -ακόμα χειρότερα- "κάποιο μεγάλο ανταλλακτήριο crypto" (αν είναι ποτέ δυνατόν!) όπως έκανες εσύ. Χωρίς καν να του πεις να σταθμίσει το ρίσκο που είναι διατεθειμένος να πάρει και το ποσό που προτίθεται να επενδύσει και πόσο ανάγκη το έχει σε περίπτωση απωλειών. Κάνε μου τη χάρη συνεπώς ρε φίλε με την "κορρεκτίλα- που θα κουνήσεις και το δάχτυλο ...

Δεν κουνάω κανένα δάχτυλο φίλε μου, απλώς ότι μπορείς να προτείνεις ό,τι θέλεις ακόμη και κακοπροαίρετα αποκαλύπτει πολλά, εκτός εάν όντως μπερδεύεσαι τελικά ή κάνεις χαβαλέ με τα λεφτά των άλλων.

Πάμε στην ουσία τώρα, γιατί κάπου δεν συγκρίνεις όμοια πράγματα. Εάν ψάχνεις σταθερό επιτόκιο, χωρίς να ανησυχείς για μείωση του κεφαλαίου σου, τότε τα επιτόκια σε neobanks ή σε μεγάλα ανταλλακτήρια είναι η καλύτερη περίπτωση, εάν σε ενδιαφέρει το ρίσκο και αποδέχεσαι την πιθανότητα μείωσης του κεφαλαίου πηγαίνεις και σε αμοιβαία. Εγώ προσωπικά έτσι τα έχω και πριν λίγες ημέρες πήρα και έντοκα γραμμάτια του δημοσίου.

 

Επεξ/σία από Fan
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fan είπε

Δεν κουνάω κανένα δάχτυλο φίλε μου, απλώς ότι μπορείς να προτείνεις ό,τι θέλεις ακόμη και κακοπροαίρετα αποκαλύπτει πολλά, εκτός εάν όντως μπερδεύεσαι τελικά ή κάνεις χαβαλέ με τα λεφτά των άλλων.

Πάμε στην ουσία τώρα, γιατί κάπου δεν συγκρίνεις όμοια πράγματα. Εάν ψάχνεις σταθερό επιτόκιο, χωρίς να ανησυχείς για μείωση του κεφαλαίου σου, τότε τα επιτόκια σε neobanks ή σε μεγάλα ανταλλακτήρια είναι η καλύτερη περίπτωση, εάν σε ενδιαφέρει το ρίσκο και αποδέχεσαι την πιθανότητα μείωσης του κεφαλαίου πηγαίνεις και σε αμοιβαία. Εγώ προσωπικά έτσι τα έχω και πριν λίγες ημέρες πήρα και έντοκα γραμμάτια του δημοσίου.

 

Καλή τύχη και καλά κέρδη! Και καλοφάγωτα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, theopan είπε

Καλή τύχη και καλά κέρδη! Και καλοφάγωτα! 

Να σαι καλά φίλος, κάποια στιγμή θα ακολουθήσω και τη δική σου λογική και τις συμβουλές στο μέλλον, ώστε να τα πάω καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mitsos_z είπε

Μην τσακώνεστε κύριοι...λεφτά υπάρχουν...(not)...😇

Εμείς επενδυουμε εκατομμύρια εδώ, δεν παίζουμε. 🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι να "κλειδωσεις" τα λεφτα για μερικους μηνες η καλυτερη επιλογη ειναι τα εντοκα ομολογα.

τα αμοιβαια κεφαλαια δεν ειναι η κοτα με τα χρυσα αυγα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, thermaikos4 είπε

τα αμοιβαια κεφαλαια δεν ειναι η κοτα με τα χρυσα αυγα.

τα αμοιβαία μέχρι να "ωριμάσουν" έχουν ασπρίσει τα μαλλιά σου και χρειάζεσαι και 3 χάπια για την πίεση καθημερινά 😇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για φρεσκο χρημα ( μεταφορα απο αλλη τραπεζα ) εχθες η Αττικης εδωσε για 40000€ επιτοκιο 2,4% ( προθεσμιακη 5μηνη ) 

image.jpeg.3dc9132f8459287081c87fcbc516e407.jpeg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mintos ETF. Ότι πιο απλό υπάρχει, αλλά όχι εγγυημένη απόδοση (σχεδόν σίγουρα καλύτερη από το 1-2% που δίνουν οι τράπεζες, το οποίο 1-2% είναι εγγυημένο).

Έχει μεγάλη διασπορά, μηδενικά κόστη, 1 αγορά/πώληση / καθημερινή και αρκετά γρήγορη κατάθεση/ανάληψη (παίρνει μερικές ώρες να γίνει η αγορά/πώληση των ETFs (είναι πακέτο, δεν επιλέγεις), αλλά υποστηρίζει sepa instant (= λιγότερο από ώρα) από/προς τράπεζα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλα υποσχομενο ειναι και το διετες αμοιβαιο  της Αττικα ( 5,5-5,9 % λενε ) , αλλα ειπαμε καμμια εξασφαλιση .
εγω προτιμω παντως λιγα και εξασφαλισμενα ( προθεσμιακη ) 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, villasg είπε

Για φρεσκο χρημα ( μεταφορα απο αλλη τραπεζα ) εχθες η Αττικης εδωσε για 40000€ επιτοκιο 2,4% ( προθεσμιακη 5μηνη ) 

image.jpeg.3dc9132f8459287081c87fcbc516e407.jpeg

(1 χιλιάρικο) edit: τελικά 347 ευρώ τους 5 μήνες δεν είναι άσχημα... Αλλά το θέμα είναι που βρίσκουμε 40.000; 🥲🥲🥲

Επεξ/σία από bill999r
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...