Προς το περιεχόμενο

3 στον αέρα Podcast S07E28: Apple, FTTH, Revolut και...myAADE app


insomnia.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Members

Από zoom αυτή τη φορά λόγων διακοπών, στο νέο podcast συζητάμε αρχικά για τις νομικές περιπέτειες της Apple όχι μόνο στην Ευρώπη αλλά και στην Αμερική, όπου η ομοσπονδιακή κυβέρνηση υποστηρίζει ότι η Apple παραβιάζει την αντιμονοπωλιακή νομοθεσία, εμποδίζοντας τρίτες εταιρίες να προσφέρουν στους χρήστες εφαρμογές οι οποίες θα ανταγωνίζονταν τα δικά της προϊόντα.

Αντίστοιχα στην Ευρώπη, η Apple μαζί με τις Meta και Google θεωρούνται ύποπτες μη συμμόρφωσης με τις πρόνοιες του Νόμου περί Ψηφιακών Αγορών (DMA), με τις σχετικές έρευνες να έχουν ήδη ξεκινήσει και να αναμένεται να διαρκέσουν έως και 12 μήνες.

Συνεχίζουμε με οπτικές ίνες και τα νέα που βγήκαν από τη συνάντηση του Υπουργού Ψηφιακής Διακυβέρνησης, με τους CEO των τριών μεγαλύτερων παρόχων στη χώρα μας, αλλά και εκπροσώπου της ΔΕΗ. Από τη συνάντηση, μαθαίνουμε για τις δεσμεύσεις κάθε παρόχου για προώθηση του δικτύου FTTH σε συγκεκριμένο αριθμό σπιτιών έως το 2026, αλλά και τις δεσμεύσεις τους για χαμηλότερες τιμές που θα συνδυάζονται με μεγαλύτερες ταχύτητες.

Επόμενο θέμα είναι η παροχή υπηρεσίας eSIM από τη Revolut, δίνοντας την ευκαιρία στους πελάτες της να έχουν οικονομικό roaming σε περισσότερες από 100 χώρες, χωρίς να χρειάζεται να ψάχνουν τα προγράμματα παρόχων στη χώρα που θα επισκεφθούν. Ολοκληρώνουμε με τη νέα εφαρμογή myAADE για Android smartphones και iPhone από την Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων (ΑΑΔΕ). Η εφαρμοιγή έχει σχεδιαστεί με στόχο να προσφέρει στους πολίτες και τις επιχειρήσεις εύκολη και άμεση πρόσβαση στις ψηφιακές υπηρεσίες της ΑΑΔΕ, ανεξάρτητα από το πού βρίσκονται, μέσω των κινητών τους συσκευών.

Αναλυτικά τα θέματα συζήτησης:

00:00 - Εισαγωγή
01:14 - Σχόλια
10:50 - Apple
20:42 - FTTH
25:10 - Revolut
32:44 - myAADE app

Το podcast "3 στον Αέρα" είναι διαθέσιμο σε πολλές υπηρεσίες όπως το Anchor, Apple Podcasts και με βίντεο στα YouTube Music και Spotify!


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν εξαιρούνται οι FTTH από τον κανονισμό για δικό μας εξοπλισμό, μπορείς να βάλεις δικό σου Router αλλά όχι ΟΝΤ (τερματικό).

Στη Nova όμως επειδή δεν δίνουν ακόμα δυνατότητα για ξεχωριστό ΟΝΤ και Router και για SIP (VoiP) Credentials, ουσιαστικά δεν σε αφήνουν να βάλεις δικό σου router, χωρίς να υπάρχει και το δικό τους, ενώ η Cosmote/Vodafone/Inalan/HCN αφήνουν. 

Δυστυχώς η Nova έχει αργήσει πάρα πολύ και δεν ξέρουμε αν έχει φάει έστω κάποιο πρόστιμο γι' αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, Thresh said:

ενώ η Cosmote/Vodafone/Inalan/HCN αφήνουν

Ούτε σε HCN μπορείς προς το παρόν. Η τηλεφωνία δεν είναι από άλλο πάροχο (όπως στην Inalan) και παίζει σε άλλο VLAN με credentials που δεν σου δίνουν. Μόνο bridge το VLAN του Internet στο δικό τους router σου κάνουν για να βάλεις το δικό σου (μόνο για Internet).

Επεξ/σία από infin1tyGR
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, infin1tyGR said:

Ούτε σε HCN μπορείς προς το παρόν. Η τηλεφωνία δεν είναι από άλλο πάροχο (όπως στην Inalan) και παίζει σε άλλο VLAN με credentials που δεν σου δίνουν. Μόνο bridge το VLAN του Internet στο δικό τους router σου κάνουν για να βάλεις το δικό σου (μόνο για Internet).

My bad, αλλά κάτι είναι κι αυτό, η δυνατότητα bridge.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Thresh said:

My bad, αλλά κάτι είναι κι αυτό, η δυνατότητα bridge.

Είναι όντως και έχει λύσει προβλήματα σε πολλά άτομα με τα κινεζορούτερ που δίνουν που και με DMZ είχαν θεματάκια. Tbh, εμένα με βολεύει κιόλας που μένει η τηλεφωνία εκτός bridge για να μη χρειάζομαι ξεχωριστό ATA αλλά να κάποια στιγμή θα αναγκαστούν να τη δώσουν κι αυτή :P Να δούμε αν θα προλάβουν τη Nova... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, chtsarts said:

Γεια σας, το gigabit voucher θα ισχύσει και για όσους έβαλαν οπτικές πρόσφατα;

Σίγουρα όχι για μας που έχουμε ήδη πάνω από 100Mbps.

Δεν θα έβαζα και το χέρι μου στη φωτιά ότι θα δικαιούνται αυτοί που έχουν FTTH 100Mbps κι ας μην έχουν πάρει το προηγούμενο voucher (SFBB).

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εφαρμοιγή έχει σχεδιαστεί με στόχο

Η εφαρμοιγή έχει πάθει μαρμαρυγή άνω δεξιάς κοιλίας.

Μέχρι στιγμής μια χαρά δουλεύει. Ελπίζω να μην χρειαστεί να βάλουμε 3-4 διαφορετικές εφαρμογές και να ψάχνουμε να βρούμε ποια είναι η σωστή.

Αυτά τα ονόματα που δίνει το Δημόσιο στις υπηρεσίες του είναι να τα τραγουδάει τραυλός.

Σημείωση:

Το Δημόσιο αργεί να προσαρμοστεί στις νέες τεχνολογίες αλλά όταν το κάνει μας τον σφυράει κανονικά δηλαδή οικονομικά.

Δεν μας Γαμ…νε λεφτά θα πάρουν μόνο οπότε μην ανησυχείτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστούμε για την παρέα που μας κάνετε και μακάρι να συνεχίσετε για πολύ καιρό ακόμα.

Εγώ έχω να ρωτήσω το εξής, έχω nova vdsl 100/10 και γενικά είμαι ευχαριστημένος. Έχω home-office και μου καλύπτει τις ανάγκες σχετικά καλά. Όμως όσο περνάει ο καιρός τα 10 upload μου φαίνονται λίγα, ενώ τα 100 download παραμένουν μια χαρά. Έξω από το σπίτι μου περνάει cosmote fiber. Υπάρχει περίπτωση κάποια στιγμή να έχω μεγαλύτερο upload με παρόμοιο η λίγο παραπάνω κόστος; Τώρα για το φουλ πακέτο δίνω 43€. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, antirix024 said:

Παιδιά σας ευχαριστούμε για την παρέα που μας κάνετε και μακάρι να συνεχίσετε για πολύ καιρό ακόμα.

Εγώ έχω να ρωτήσω το εξής, έχω nova vdsl 100/10 και γενικά είμαι ευχαριστημένος. Έχω home-office και μου καλύπτει τις ανάγκες σχετικά καλά. Όμως όσο περνάει ο καιρός τα 10 upload μου φαίνονται λίγα, ενώ τα 100 download παραμένουν μια χαρά. Έξω από το σπίτι μου περνάει cosmote fiber. Υπάρχει περίπτωση κάποια στιγμή να έχω μεγαλύτερο upload με παρόμοιο η λίγο παραπάνω κόστος; Τώρα για το φουλ πακέτο δίνω 43€. 

Αν δεν έχει λάβει τα έργα η Nova, τότε μέχρι 200/20 στα 33/μηνα, αν έχει κάνει τότε δίνει μέχρι 1000/100 στα ίδια λεφτά. 

Αλλιώς αν πας σε άλλον με 42.9 δίνει τα 500/50 η Cosmote και τα 1000/100 με 43.6 η Vodafone. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, maarinos said:

Δύο ακόμα μήνες περιθώριο στην Τέρνα Ενεργειακή για την υπογραφή του UFBB

https://www.infocom.gr/2024/03/27/dyo-akoma-mines-perithorio-stin-terna-energeiaki-gia-tin-ypografi-tou-ufbb/79613/

 

Deja vu κατάσταση με το RURAL. Ο ΟΤΕ κατευθείαν οι άλλοι ανάδοχοι παρατάσεις, καθυστερήσεις κτλπ.

Μέχρι πότε θα μπορούν να παίρνουν "περιθώρια" ? 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Apple δεν πιστεύω ότι είναι η νέα Microsoft όπως είπατε γιατί πολύ απλά έχει hardware που η δεύτερη δεν είχε. Μέχρι τώρα δε συγκρίνεται το hardware της με κανέναν άλλο. Στο software όμως ήταν αναπόφευκτο να ξεκινήσουν οι πιέσεις όταν τα κλείνει όλα στο δικό της περιβάλλον. Χρειάζεται να ανοίξει κι άλλο την πλατφόρμα το της και τα προστιμα/τιμωρίες που τρώει είναι αστείο που το λέω αλλά ειναι καλά για παραδειγματισμό.

Δημήτρη ποια η σχέση σου με την Άνδρο;; Τα τελευταία τρία επεισόδια την έχεις αναφέρει τουλάχιστον μία φορά και τώρα ήσουν εκεί κιόλας. Σου πήρε βίλα ο ιδρυτής;

Επεξ/σία από steliostss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...