Προς το περιεχόμενο

Άκυρο σημείωμα στο αυτοκίνητο


ripclaw

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρήκε σήμερα η γυναίκα μου σημείωμα στο αμάξι μας με τα εξής ": χωρίς να το κάνετε επίτηδες μου χτυπήσατε το αμάξι κ έσπασε ο προφυλακτήρας. Στις 25/3, έχω κ φωτογραφίες με τα αυτοκίνητα μας. Έχω ένα λευκό Ford fiesta μένω ...το τηλ μου είναι ... Σας παρακαλώ καλέστε με να κάνουμε δήλωση να φτιαχτεί το αυτοκίνητο μου. Σας ευχαριστώ πολύ κυρία Θεοδώρα(με κάποιο τρόπο έμαθε όνομα!)"

Προφανώς κ δεν τρακάραμε κανέναν! Θυμόμαστε ξεκάθαρα ότι Κυριακή μεσημέρι παρκάραμε το αμάξι (χωρίς να υπάρχει άλλο αμάξι πίσω μας μόνο μπροστά) κ Δευτέρα πρωί που πήγαμε να το πάρουμε μας είχε κλείσει κάποιος πίσω σε βαθμό που μας ακουμπούσε κ έκανα κουμάντο στην γυναίκα μου για να ξεπαρκάρει!

Δεν ξέρω αν πρόκειται για λαμόγιο ή κάποιον βαρεμένο αλλά δεν ξέρω πως να κινηθούμε. Ειδικά από την στιγμή που είναι στην γειτονιά! 

Η ασφαλίστρια μας είπε να τον αγνοήσουμε κ αν το παρατραβήξει να του κάνουμε την δήλωση να τελειώνουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, ripclaw είπε

Η ασφαλίστρια μας είπε να τον αγνοήσουμε κ αν το παρατραβήξει να του κάνουμε την δήλωση να τελειώνουμε

Επειδή ειμαι άσχετος. Πως ακριβώς μπορεί να το παρατραβήξει; Αφού όπως λες θυμάστε και που/πως παρκάρατε και ότι δεν τρακάρατε κανέναν πάει να πει ότι στην ουσία δεν έχει καμία φώτο άρα και καμία απόδειξη. 

Άρα πως θα μπορούσε να το αποδείξει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι έχει φωτογραφίες δεν λέει κάτι. Θα κοπάναγε ο καθένας τα αυτοκίνητα παρκαρισμένα μπροστά / πίσω του και μετά θα έκανε δήλωση πως τον τράκαραν. Θα πρέπει να έχει και ψευδομάρτυρες και να είναι πρόθυμος να το πάει σε δίκη.

Ενημέρωσε την ασφαλιστική σου, αλλά αν είσαι σίγουρος πως δεν τράκαρες ένα λευκό Φιέστα στο παρκάρισμα / ξεπαρκάρισμα, επέμενε να γίνει αρνητική δήλωση.

3 λεπτά πριν, BlueBlade είπε

Επειδή ειμαι άσχετος. Πως ακριβώς μπορεί να το παρατραβήξει; Αφού όπως λες θυμάστε και που/πως παρκάρατε και ότι δεν τρακάρατε κανέναν πάει να πει ότι στην ουσία δεν έχει καμία φώτο άρα και καμία απόδειξη. 

Άρα πως θα μπορούσε να το αποδείξει; 

Τον ακούμπησε το Φιέστα είτε κατά λάθος είτε εσκεμένα για να μείνει λίγο από το χρώμα του οχήματός του επάνω στον προφυλακτήρα, και μετά έφυγε για να μην κληθεί η τροχαία. Μπορεί να θέλει να καλύψει το δικό του λάθος έτσι χωρίς να πληρώσει για επισκευή του προφυλακτήρα, ή να ήταν ήδη σπασμένος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ripclaw είπε

Βρήκε σήμερα η γυναίκα μου σημείωμα στο αμάξι μας με τα εξής ": χωρίς να το κάνετε επίτηδες μου χτυπήσατε το αμάξι κ έσπασε ο προφυλακτήρας. Στις 25/3, έχω κ φωτογραφίες με τα αυτοκίνητα μας. Έχω ένα λευκό Ford fiesta μένω ...το τηλ μου είναι ... Σας παρακαλώ καλέστε με να κάνουμε δήλωση να φτιαχτεί το αυτοκίνητο μου. Σας ευχαριστώ πολύ κυρία Θεοδώρα(με κάποιο τρόπο έμαθε όνομα!)"

Προφανώς κ δεν τρακάραμε κανέναν! Θυμόμαστε ξεκάθαρα ότι Κυριακή μεσημέρι παρκάραμε το αμάξι (χωρίς να υπάρχει άλλο αμάξι πίσω μας μόνο μπροστά) κ Δευτέρα πρωί που πήγαμε να το πάρουμε μας είχε κλείσει κάποιος πίσω σε βαθμό που μας ακουμπούσε κ έκανα κουμάντο στην γυναίκα μου για να ξεπαρκάρει!

Δεν ξέρω αν πρόκειται για λαμόγιο ή κάποιον βαρεμένο αλλά δεν ξέρω πως να κινηθούμε. Ειδικά από την στιγμή που είναι στην γειτονιά! 

Η ασφαλίστρια μας είπε να τον αγνοήσουμε κ αν το παρατραβήξει να του κάνουμε την δήλωση να τελειώνουμε

Αφού ενημέρωνα την ασφαλιστική μου για το συμβάν , μαζί με φωτο του αυτοκινήτου μου από τις οποίες δεν προκύπτει κάποιο χτύπημα και προκειμένου να μην έχω κάποια διένεξη στο τηλέφωνο μαζί του , θα πήγαινα το σημείωμα στην Αστυνομία , θα ζητούσα να κληθεί ο συγκεκριμένος και να καταθέσει αρχικά πως έμαθε το όνομα της συζύγου και να καταθέσεις τις φωτογραφίες που λέει ότι έχει στις οποίες προκύπτει ότι τον τρακάρατε, διαφορετικά θα κινηθείτε νομικά εναντίον του.

  • Like 9
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απο την στηγμη που δεν θυμάστε και δεν εχει κανένα σημαδι ο προφυλακτήρας τοτε όπως είπε να σας δώσει φώτο video να φαινεται να χτυπάς το αμάξι του (δεν αποκλείεται να λέει την αλήθεια βέβαια δεν αποκλείεται να λέει και ψεμματα η και να νομίζει ότι εσείς τον χτυπήσατε καθώς ηταν παρκαρισμένο εκεί και ενώ ήταν καποιος αλλος)

ετσι αν άφησε τηλέφωνο απλά ζητάτε φώτο video και αν ειναι όντος ετσι βουρ για δήλωση αν δεν έχει καποιες αποδειξεις και το αμάξι σας δεν εχει κανένα σημάδι κλπ δεν κάνεις τπτ
αυτό σε περίπτωση που ειναι κάνας γείτονας  τώρα αν ειναι άσχετος πρώτα ενημέρωση την αστυνομία να τον καλέσουν να καταγράφει το συμβάν όπως και που εμαθε το ονομα και μετ ολα τα αλλα

Επεξ/σία από Black Demis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, papoys1 said:

θα πήγαινα το σημείωμα στην Αστυνομία , θα ζητούσα να κληθεί ο συγκεκριμένος και να καταθέσει αρχικά πως έμαθε το όνομα της συζύγου και να καταθέσεις τις φωτογραφίες

Και τι είναι αυτό που σε κάνει να πιστεύεις ότι η αστυνομία θα κάνει ότι της ζητήσεις? :)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι να το αποδείξει αλλά να κάνει καμιά ζημιά στο αμάξι ίσως. Ξέρω γω? Τόσοι βλαμμένοι κυκλοφορούν κ αυτός ή είναι λαμόγιο ή βλαμμένος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Και τι είναι αυτό που σε κάνει να πιστεύεις ότι η αστυνομία θα κάνει ότι της ζητήσεις? :)

99% θα σου πουν δε βαριεσαι μην ασχολεισαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Και τι είναι αυτό που σε κάνει να πιστεύεις ότι η αστυνομία θα κάνει ότι της ζητήσεις? :)

Από τη στιγμή που είμαι σιγουρος 100% ότι δεν χτυπησα κάποιο αυτοκίνητο θα το έκανα. Αν όμως είχα και την παραμικρή αμφιβολία ότι μπορεί να τον είχα χτυπήσει χωρίς να το πάρω είδηση απλά θα τον έπαιρνα τηλέφωνο πρώτα να μου δείξει τη ζημιά και  μετά τις φωτο που τράβηξε. Αν σε κείνο το σημείο του αυτοκινήτου μου είχα κάποιο χτύπημα τότε θα του έκανα δήλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, ripclaw said:

Όχι να το αποδείξει αλλά να κάνει καμιά ζημιά στο αμάξι ίσως. Ξέρω γω? Τόσοι βλαμμένοι κυκλοφορούν κ αυτός ή είναι λαμόγιο ή βλαμμένος 

Και τι σκέφτεσαι, μήπως να κάνεις τη δήλωση που θέλει (στην πραγματικότητα ψευδή δήλωση) για να αποφύγεις το ενδεχόμενο να σου κάνει ζημιά στο αμάξι?

Πάντως και δήλωση να του κάνεις, δεν θα αποζημιωθεί αν δεν υπάρχει και στο δικό σου αυτοκίνητο ζημιά που να ταιριάζει.

Εγώ στη θέση σου την ίδια στιγμή που διάβαζα το σημείωμα θα το είχα πετάξει στα σκουπίδια. Τώρα αν ντε και καλα θες να ασχοληθείς μπορείς να τον πάρεις ένα τηλέφωνο και να του πεις ότι δεν έκανες καμία ζημιά και ας κάνει ότι νομίζει, δεν θα το συνιστούσα όμως γιατί όπως λες τόσοι βλαμμένοι κυκλοφορούν, μπορεί να σκεφτεί ότι δεν θα έμπαινες στον κόπο να τον πάρεις αν δεν είχες κάνει ζημιά.

Just now, papoys1 said:

Από τη στιγμή που είμαι σιγουρος 100% ότι δεν χτυπησα κάποιο αυτοκίνητο θα το έκανα. Αν όμως είχα και την παραμικρή αμφιβολία ότι μπορεί να τον είχα χτυπήσει χωρίς να το πάρω είδηση απλά θα τον έπαιρνα τηλέφωνο πρώτα να μου δείξει τη ζημιά και  μετά τις φωτο που τράβηξε. Αν σε κείνο το σημείο του αυτοκινήτου μου είχα κάποιο χτύπημα τότε θα του έκανα δήλωση.

Άλλο είπες πριν και άλλο λες τώρα, πριν είπες πως θα έβαζες την αστυνομία να τον καλέσει σε απολογία :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ripclaw είπε

Όχι να το αποδείξει αλλά να κάνει καμιά ζημιά στο αμάξι ίσως. Ξέρω γω? Τόσοι βλαμμένοι κυκλοφορούν κ αυτός ή είναι λαμόγιο ή βλαμμένος 

σημαδια εχεις στο δικο σου  ?

 

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ripclaw είπε

χωρίς να το κάνετε επίτηδες μου χτυπήσατε το αμάξι

Πως το ξέρει ότι δεν το κάνατε επίτηδες? 😄

1 ώρα πριν, ripclaw είπε

μας είχε κλείσει κάποιος πίσω σε βαθμό που μας ακουμπούσε κ έκανα κουμάντο στην γυναίκα μου για να ξεπαρκάρει!

Αυτός ο κάποιος είχε λευκό Ford Fiesta? έκανες καλό κουμάντο στη γυναίκα σου? Ακόμα και αν άσκησε πίεση πάνω στον προφυλακτήρα του άλλου θα μπορούσε να σπάσει

Μπορεί να ήταν ήδη σπασμένος ο προφυλακτήρας και γι' αυτό να κόλλησε επίτηδες από πίσω, ώστε να έχει πάτημα. Και έβγαλε και φωτό από πριν να τις έχει. 

Επεξ/σία από Nabuko
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα του έστελνα sms, viber ότι μάλλον κάνει λάθος, ούτε χτύπησες κάποιον ούτε έχεις ζημιά στο δικό σου αυτοκίνητο και αν θέλει να σου στείλει τις φωτό βίντεο .

Όλα γραπτά ώστε να υπάρχουν αποδείξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...