Προς το περιεχόμενο

Ασφράγιστα προιόντα Hardware


tim102
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από tim102,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι φαινομενο? ειναι νεα εποχη ? ειναι κατι αλλο?

Εχω πεσει 2-3 φορες σε ασφραγιστες καινουργιες motherboard απο καταστηματα σχετικα γνωστα (μεσαιου μεγεθους) στους υπολογιστες, χωρις ιχνοι φθορας η χρήσης με κανονικη εγγύηση ,απλα δεν υπηρχε ταινια ασφαλειας ανοιγματος ουτε στο χαρτινο κουτι ουτε στην ζελατινα των motherboard .

Ποια η γνωμη σας /εμπειριας σας

Ευχαριστω (σορρυ αν εχει αναφερθει ξανα το θεμα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

πολλες φορες εχει αναφερθει,συνηθως εχουν περασει firmware update πιθανων γιατι αρκετοι δεν ξερουν την διαδικασια ,ειναι συνηθες φαινομενο σε butget μητρικες .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Προσφατα αγορασα δυο μητρικες Aorus Elite, απο δυο διαφορετικα κατ/τα, καμια δεν ειχε ταινια ασφαλειας. Σε ερωτηση μου σχετικα μου απαντησαν οτι πλεον δεν μπαινει ταινια ασφαλειας απο το εργοστασιο κατασκευης. Ιδιας μαρκας συσκευασια καρτας γραφικων ειχε ταινια

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/3/2024 στις 5:40 ΜΜ, Chris2756 είπε

 Προσφατα αγορασα δυο μητρικες Aorus Elite, απο δυο διαφορετικα κατ/τα, καμια δεν ειχε ταινια ασφαλειας. Σε ερωτηση μου σχετικα μου απαντησαν οτι πλεον δεν μπαινει ταινια ασφαλειας απο το εργοστασιο κατασκευης. Ιδιας μαρκας συσκευασια καρτας γραφικων ειχε ταινια

Η δική μου ASRock Taichi αλλά και ότι άλλο μου ήρθε (CPU, GPU, PSU, AIO, RAMS, SSD) είχε κανονικά ταινίες παντού στα κουτιά. Αγορές από εξωτερικό όμως.

Δεν ξέρω τι παίζει αλλά κάτι παίζει.

 

Edit:

Τωρα τσεκαρα τις φωτο του unboxing.

Οχι η Taichi δεν ηρθε σφραγισμένη. Τα σακουλάκια με τα αξεσουαρ ομως ήταν. Επίσης ηταν δεμένη στην συσκευασία με δεματικα.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα πήρα 2 κάρτες γραφικών μια 7900gre helhound και μια 4070 super Asus. Και στις 2 τα εξωτερικά κουτιά δεν ήταν σφραγισμένα, τα ενδότερα είχαν ταινία και προφανώς ήταν απαραβιαστες. Η αγορά και παραλαβή έγινε στην Ολλανδία οπότε πιστεύω ότι έτσι έρχονται από τις εταιρείες και δεν είναι ελληνικό φαινόμενο 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Kthulhou είπε

πολλά λιανομάγαζα μπορεί να τις βάζουν κ βιτρίνα κλπ κλπ

 

παντος στο ενα μαγαζι που πηγα που ειναι χρονια στην πιατσα και με καλο ονομα μου εφερε και δευτερη απο το ραφι και ηταν και αυτη χωρις αυτοκολλητες ταινιες ουτε εξω ουτε μεσα , ετσι ειναι μου λεει, μιλαμε για μια  asus prime b450m-a ii μετριου budget μητρικη οχι κατι ακριβο , αλλα παραμενει να ειναι μια επωνυμη και καινουργια μητρικη δεν νομιζω να κανουν οικονομια στα αυτοκολλητα...

Επεξ/σία από tim102
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Οι μητρικες που ανεφερα ειναι της ταξης των 300Ε. Οτι αλλο εξαρτημα αγορασα, cpu, gpu, δισκοι, μνημες ειχαν ολα ταινια ασφαλειας. Και απο τα δυο κατ/τα που αγορασα τις μητρικες δεν τισ ειχαν ετοιμοπαραδοτες, περιμενα καμια 10αρια ημερες να τις φερουν. Αναφερω ολες αυτες τις λεπτομερειες μηπως βοηθισουν στην εξαγωγη συμπερασματος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, leros2004 είπε

Πρόσφατα πήρα 2 κάρτες γραφικών μια 7900gre helhound και μια 4070 super Asus. Και στις 2 τα εξωτερικά κουτιά δεν ήταν σφραγισμένα, τα ενδότερα είχαν ταινία και προφανώς ήταν απαραβιαστες. Η αγορά και παραλαβή έγινε στην Ολλανδία οπότε πιστεύω ότι έτσι έρχονται από τις εταιρείες και δεν είναι ελληνικό φαινόμενο 

το ιδιο,  τιποτα στο κουτι, και οχι sealed το antistatic, μονο ταινια ασφαλειας.

και τα ιδια με μονιτορ, ηταν τοσο προχειρα αμπαλαρισμενο, που ημουν σχεδον σιγουρος οτι ηταν open box, μεχρι που ειδα unboxing video.

συμβαινει ακομα και σε ακριβα parts. μπορεις να δεις ενα unboxing για να συγκρινεις

Επεξ/σία από rofl
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, rofl είπε

το ιδιο,  τιποτα στο κουτι, και οχι sealed το antistatic, μονο ταινια ασφαλειας.

και τα ιδια με μονιτορ, ηταν τοσο προχειρα αμπαλαρισμενο, που ημουν σχεδον σιγουρος οτι ηταν open box, μεχρι που ειδα unboxing video.

συμβαινει ακομα και σε ακριβα parts. μπορεις να δεις ενα unboxing για να συγκρινεις

To μονο που μπορω να φανταστω για καποια ειναι να ειναι επιστροφες ισως..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν παντος πηγα να εγκαταστησω το motherboard τελικα ειδα μικρες αμηχες (μικρες γρατζουνιες στην πισω πλατη) , πιστευω τα motherboard χωρις ταινια ειναι επιστροφες για καποιους λογους στις εταιριες ή στα καταστημα και γινεται επαναπροωθηση. 

Επεξ/σία από tim102
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tim102 είπε

Οταν παντος πηγα να εγκαταστησω το motherboard τελικα ειδα μικρες αμηχες (μικρες γρατζουνιες στην πισω πλατη) , πιστευω τα motherboard χωρις ταινια ειναι επιστροφες για καποιους λογους στις εταιριες ή στα καταστημα και γινεται επαναπροωθηση. 

Προσοχή σε αυτά γιατί διάβασα κάποια στιγμή ότι από αντιπροσωπεία αρνήθηκαν να καλύψουν εγγύηση μητρικής γιατί είχε κάποια ελάχιστη γρατζουνιά. Ασχετη η γρατζουνια αλλά βγάλε άκρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει η επιστροφή εντός 14 ημερών σε πράγματα χωρίς θέμα,  αυτά πρέπει να πουληθούν κάπως 

Δεν θα με παραξενεύε αν φέρνουν ανοιγμένα η ελαφρώς μεταχειρο για καινούρια το κάνουν για δεκαετίες σε άλλους κλάδους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...