Προς το περιεχόμενο

Ασφράγιστα προιόντα Hardware


tim102
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από tim102,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

42 λεπτά πριν, villasg είπε

Μια συνηθες πρακτικη οριμενων εισαγωγεων στα Motherboards ειναι να κανουν update το bios ωστε να αποφυγουν συμπτωματα επσιτροφης λογω ασυμβατοτητας με νεο επεξεργαστη 

Σε αυτη την περιπτωση θα επρεπε να επανασφραγίζουν τα προιοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυσκολεύομαι πολύ να πιστέψω ότι οι εισαγωγείς ανοίγουν σφραγισμένα κουτιά μητρικών για να αναβαθμίσουν το Bios. Αναβαθμίσεις Bios βγαίνουν πολύ συχνά. Δεν είναι δυνατόν κάθε τρεις και λίγο να ανοίγουν τις εκατοντάδες μητρικές διαφορετικών εταιριών για να τις αναβαθμίσουν.  Εν πάση περιπτώσει, είναι πολύ εύκολο να καταλάβετε αν έχει γίνει αναβάθμιση από το serial number. Στο serial number αναφέρετε ο μήνας και το έτος κατασκευής.

π.χ. σε μητρικές msi με serial της μορφής ***-****-***B2212****** σημαίνει ότι η μητρική κατασκευάστηκε 12/2022. Μόνο έκδοση Bios  πέρα από αυτή την ημερομηνία σημαίνει "αναβάθμιση".

image.png.145e54870fc7c168b4fe012e85de3352.png

                                                    

Επεξ/σία από NiKoSmile
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωλητής hardware από το 2007 ως το 2012, οι μητρικές δεν ερχόντουσαν ποτέ σφραγισμένες. Ή να πω εξαιρετικά σπάνια, μήπως κάποια περίπτωση μου διαφεύγει. Μόνο ένα κομμάτι σελοτειπ στο αντιστατικό σακουλάκι, αλλά και αυτό παιζόταν.

Ακόμα και κάποιες κάρτες γραφικών μπορεί να μην ήταν σφραγισμένες. Στις μητρικές πάντως ήταν κανόνας. 

Προφανώς μετά από τόσα χρόνια δεν άλλαξε κάτι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, gianniz_k είπε

Πωλητής hardware από το 2007 ως το 2012, οι μητρικές δεν ερχόντουσαν ποτέ σφραγισμένες. Ή να πω εξαιρετικά σπάνια, μήπως κάποια περίπτωση μου διαφεύγει. Μόνο ένα κομμάτι σελοτειπ στο αντιστατικό σακουλάκι, αλλά και αυτό παιζόταν.

Ακόμα και κάποιες κάρτες γραφικών μπορεί να μην ήταν σφραγισμένες. Στις μητρικές πάντως ήταν κανόνας. 

Προφανώς μετά από τόσα χρόνια δεν άλλαξε κάτι 

Το θέμα είναι η τεκμηρίωση , το ξέρουμε ότι πάντα ο πελάτης ζημειώνεται στο τέλος , αλλά τουλάχιστον να υπάρχει δικαιολογημένη τεκμηρίωση και όχι το κόστος της ταινίας ασφαλείας, ποιος δεν θα πλήρωνε και 1 και 2 και 3 και 4 και 5 ευρώ , ανάμεσα σε σε σφραγισμένο προϊόν και μη σφραγισμένο άρα δέν είναι το κόστος σίγουρα 

Εγώ σίγουρα θυμάμαι μητρικές με μαύρο ζελοτειπ ( ταινία ασφαλείας ) με μαύρες γραμμες που όταν το άνοιγες χαλαγε το σχέδιο δεν ήταν απλό ζελοτειπ 

Κάτι εξυπηρετεί όλο αυτό , σε πρώτη εντύπωση δεν εξυπηρετεί τον εκάστοτε αγοραστή , μέχρι να μαθουμε

 

Επεξ/σία από tim102
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος έκανε την ίδια ερώτηση στην τεχνική υποστήριξη της Asus. Και του απάντησαν: "Η εταιρεία δεν σφραγίζει τις συσκευασίες των μητρικών, ώστε ο πελάτης να μπορεί να επιθεωρήσει την πλακέτα πριν την αγορά. Αυτή είναι η συνήθης πρακτική, άλλωστε ισχύει για όλες τις μητρικές πλακέτες της εταιρείας."

Και στην Gigabyte δε φαίνεται να σφραγίζονται.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, NiKoSmile είπε

Κάποιος έκανε την ίδια ερώτηση στην τεχνική υποστήριξη της Asus. Και του απάντησαν: "Η εταιρεία δεν σφραγίζει τις συσκευασίες των μητρικών, ώστε ο πελάτης να μπορεί να επιθεωρήσει την πλακέτα πριν την αγορά. Αυτή είναι η συνήθης πρακτική, άλλωστε ισχύει για όλες τις μητρικές πλακέτες της εταιρείας."

Και στην Gigabyte δε φαίνεται να σφραγίζονται.

 

 

Βασικά καλό αυτο. Οπότε θεωρητικά με βάση και τους κατασκευαστές εχουμε το δικαίωμα να ανοίγουμε τα κουτιά στις μητρικές και να κάνουμε πλήρες έλεγχο πριν την κάθε αγορα.

 

Διορθώνω και εγω προηγούμενη αναρτηση μου

ASrock Taichi από Amazon

ΟΧΙ δεν ηρθε σφραγισμένη.

Η συσκευασία ήταν πολυτελείας και με καπακι που ανοιγε με ζελατίνα  για να δεις την Motherboard. Σε αυτη την συσκευασια θα μπορουσε να ειναι και σφραγισμενη βεβαια αφού μπορουσες να δεις την mobo (αλλα οχι να την επιθεωρησεις ομως.

image.png.227e1a4b01db17e963c16b553272e073.png

Επίσης η motherboard ηταν δεμενη με δεματικά στην συσκευσία της.

image.png.bf82a91b28bfdc4709ad19d29c53f08d.png

 

Τα υπολοιπα ολα ηταν σφραγισμενα ομως:

PSU: BeQuite 

image.png.c47539f4ded046fa94632d12189f12eb.png

CPU: AMD

image.png.7e09486ae5f8de29c088a26036a2b34c.png

RAMS: Corsair

image.png.52f0e32ab47dbd3a5f1a7c48fe4d986a.png

SSD: Lexar

image.png.99c9157a4aca95f1bc27659d23edff71.png

GPU: Saphire

image.png.990b63af4c39ef6e7f62764ceab6eca9.png

 

 

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμας μας συμφερει / βολευει να σφραγιζονται , ή  να τις επιθεωρούμε ?

Πλακα κανουμε που ειμαστε στο στρατο 

Εχω εγω ορεξη να καθομαι να  επιθεωρω motherboard  , τι θα τις βαλω στην σειρα στο καταστημα και θα αρχισω να τις ανοιγω , αμα ειναι να φερω και cpu ram να κανω και δοκιμες ποια ανταποκρινεται καλυτερα σε benchmarks

ΠΙΑΣΕ ΜΙΑ ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΗ ΝΑ ΦΥΓΩ ΑΔΕΛΦΕ , σορρυ μια επιθεωρημενη ηθελα να πω

Επεξ/σία από tim102
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, tim102 είπε

Εμας μας συμφερει / βολευει να σφραγιζονται , ή  να τις επιθεωρούμε ?

Πλακα κανουμε που ειμαστε στο στρατο 

Εχω εγω ορεξη να καθομαι να  επιθεωρω motherboard  , τι θα τις βαλω στην σειρα στο καταστημα και θα αρχισω να τις ανοιγω , αμα ειναι να φερω και cpu ram να κανω και δοκιμες ποια ανταποκρινεται καλυτερα σε benchmarks

ΠΙΑΣΕ ΜΙΑ ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΗ ΝΑ ΦΥΓΩ ΑΔΕΛΦΕ , σορρυ μια επιθεωρημενη ηθελα να πω

Προτιμώ σφραγισμένη για να ξέρουμε οτι δεν μπηκε χέρι.

Αλλα εαν ειναι να ειναι ασφράγιστες τότε να κανουμε κανονικά έλεγχο με την προτροπή και άδεια του κατασκευαστη μαλιστα.

Τι θα ελεγξεις και πως ειναι το θεμα. Μονο χοντραδες και τα πινακια της CPU μπορεις να τσεκαρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Προτιμώ σφραγισμένη για να ξέρουμε οτι δεν μπηκε χέρι.

Αλλα εαν ειναι να ειναι ασφράγιστες τότε να κανουμε κανονικά έλεγχο με την προτροπή και άδεια του κατασκευαστη μαλιστα.

Τι θα ελεγξεις και πως ειναι το θεμα. Μονο χοντραδες και τα πινακια της CPU μπορεις να τσεκαρεις.

Τοτε αφου πηγαμε σε αλλο επιπεδο , ας με αφηνει να την επιθεωρω και ας εχει και ταινια ασφαλειας , ποιο ειναι το προβλημα με την ταινια ασφαλειας ? το κοστος ?

Εγω την επιθεωρω και με ταινια ασφαλειας δεν εχω προβλημα , εφοσον η ΤΑΙΝΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΔΕΝ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟΝ ΚΑΤΑΣΤΕΥΑΣΤΗ , ποσο κανει 3 εκατοστα ταινια ασφαλεια 20λεπτα ? 50 λεπτα ?  

Επεξ/σία από tim102
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/3/2024 στις 4:23 ΜΜ, tim102 είπε

Ειναι φαινομενο? ειναι νεα εποχη ? ειναι κατι αλλο?

Εχω πεσει 2-3 φορες σε ασφραγιστες καινουργιες motherboard απο καταστηματα σχετικα γνωστα (μεσαιου μεγεθους) στους υπολογιστες, χωρις ιχνοι φθορας η χρήσης με κανονικη εγγύηση ,απλα δεν υπηρχε ταινια ασφαλειας ανοιγματος ουτε στο χαρτινο κουτι ουτε στην ζελατινα των motherboard .

Ποια η γνωμη σας /εμπειριας σας

Ευχαριστω (σορρυ αν εχει αναφερθει ξανα το θεμα)

Η επιστροφή. Η αναβάθμιση bios ( μεταξύ μας καλύτερα για εσένα δεν παίρνεις τα ρίσκα να σου μείνει στα χέρια) η να είναι από κομμένα έτοιμα μηχανάκια.... Τα πουλάνε κομμάτια..... στο μαγαζί που εδώ  βλέπω  και συχνά ούτε η γιγα μπατ ούτε Η MSI βάζουν... Τώρα γιατί; τι να σ πω. Από την στιγμή που έχεις εγγύηση και δεν έχουν εμφανή σημάδια χρήσης.. Τι να σ πω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Καταφανης ΑΔΗΚΙΑ και διαμαρτηρομαι εντονως, κυριοι συναδελφοι καταναλωτες του "κερατα" Μαζυ μου εντονως διαμαρτηρονται και  οι καρτες γραφικων που θελουν να επιθεορηθουν κι ερχονται σφραγισμεμες. Επισης ακετες καταγγελιες απο επεξεργαστες, μνημες, δισκους που θελουν με την σειρα τους να επιθεορηθουν και δεν τους δινεται  η δυνατοτητα. Αδικη κενωνια

  • Thanks 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Mythoplasths είπε

Η επιστροφή. Η αναβάθμιση bios ( μεταξύ μας καλύτερα για εσένα δεν παίρνεις τα ρίσκα να σου μείνει στα χέρια) η να είναι από κομμένα έτοιμα μηχανάκια.... Τα πουλάνε κομμάτια..... στο μαγαζί που εδώ  βλέπω  και συχνά ούτε η γιγα μπατ ούτε Η MSI βάζουν... Τώρα γιατί; τι να σ πω. Από την στιγμή που έχεις εγγύηση και δεν έχουν εμφανή σημάδια χρήσης.. Τι να σ πω 

Μα τα εμφανη σημαδια και η επιθεωρηση ειναι κατι θεωρητικο , ποιος ανοιγει μητρικες σε καταστημα , και αν την παραγειλεις και την παραλαβεις σπιτι ποιος θα πιστεψει οτι τα σημαδια δεν εναι δικα σου , δεν βγαζει νοημα , και βιντεο να βγαλεις αν δεν εχει σφραγιδα μπορεις να το κανεις fake unbox

Tα πραγματα ειναι πολυ απλα

3 λεπτά πριν, Chris2756 είπε

  Καταφανης ΑΔΗΚΙΑ και διαμαρτηρομαι εντονως, κυριοι συναδελφοι καταναλωτες του "κερατα" Μαζυ μου εντονως διαμαρτηρονται και  οι καρτες γραφικων που θελουν να επιθεορηθουν κι ερχονται σφραγισμεμες. Επισης ακετες καταγγελιες απο επεξεργαστες, μνημες, δισκους που θελουν με την σειρα τους να επιθεορηθουν και δεν τους δινεται  η δυνατοτητα. Αδικη κενωνια

Συγνωμη θα λειψω λιγο εχω να κανω κατι επιθεωρησεις και ερχομαι μην φυγεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tim102 είπε

Μα τα εμφανη σημαδια και η επιθεωρηση ειναι κατι θεωρητικο , ποιος ανοιγει μητρικες σε καταστημα , και αν την παραγειλεις και την παραλαβεις σπιτι ποιος θα πιστεψει οτι τα σημαδια δεν εναι δικα σου , δεν βγαζει νοημα , και βιντεο να βγαλεις αν δεν εχει σφραγιδα μπορεις να το κανεις fake unbox

Tα πραγματα ειναι πολυ απλα

Συγνωμη θα λειψω λιγο εχω να κανω κατι επιθεωρησεις και ερχομαι μην φυγεται

Τα ίδια λεμε.

Να ερχονται σε σφραγισμένες συσκευασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...