Προς το περιεχόμενο

Alienware AW3423DWF


Arkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρωτη δουλεια σου στο Windows Ηdr Calibration tool να μας πεις το peak brightness..

Αφου βεβαιωθεις οτι φορας το τελευταιο firmware....

2 hours ago, Arkin said:

Ισχύει δεν το είχα τόσο στο πρόγραμμα να ναι καλά ο Armoral με έβαλε στην πρίζα και δεν θέλω και πολύ. 

 

Κοίτα σαν αντίθεση χρώματα δεν έχω παράπονο 4 5 χρόνια την έχω απλά εντάξει λίγο smearing όλα έχουν. Το ips είχε αλλά θέματα μαύρο ήταν γκρι λίγο ανομοιομορφια το καθένα με τα χουσουρια του. 

 

Επεξ/σία από optimus prime
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 323
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

με γεια το εργαλείο!! είσαι ένα βήμα μακριά από το να μπεις στην ελίτ... μένει να αλλάξεις αυτό το cpu που αγόρασες με το κιλό από το πανέρι τις λαϊκής και να έρθεις στην intelα που είναι για αρχόντους και θα είσαι και εσύ ένας γνήσιος δεξιός!!

Ισχυει είμαι έτοιμος για arrow με το καλό γιατί εντάξει όπως είπες ο 5700x δεν την παλεύει μια με την 4080. 

2 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Πρωτη δουλεια σου στο Windows Ηdr Calibration tool να μας πεις το peak brightness..

 

Θα τα τσεκάρω όλα σε κανα 2ωρο θα στήσω. Και το tone map διαβασα μαζι με console mode για hdr 1000 ώστε τα χρώματα να είναι πένα. Γενικά έπεσε διάβασμα τις τελευταίες μέρες και madvr για ταινίες hdr και σωστή ρύθμιση σε κάθε παιχνίδι ειδικά αυτά με auto hdr. Στην πράξη όμως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, Arkin said:

Και το tone map διαβασα μαζι με console mode για hdr 1000 ώστε τα χρώματα να είναι πένα.

Σωστα ναι...

Εαν κανεις το calibration και το ενεργοποιησεις θα δεις οτι σε πολλα παιχνιδια οταν θα πας να ρυθμισεις in game το hdr εχει περασμενη την τιμη αυτοματα.. 

4 minutes ago, Arkin said:

Ισχυει είμαι έτοιμος για arrow με το καλό γιατί εντάξει όπως είπες ο 5700x δεν την παλεύει μια με την 4080. 

Σε αυτη την αναλυση την εγγενη του μονιτορ οτι επεξεργαστη και να παρεις θα εχεις bottleneck σε πολλα games..

Aλλα εσυ τωρα ξερεις το κολπο,4587x1920!!!!

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ισχυει είμαι έτοιμος για arrow με το καλό γιατί εντάξει όπως είπες ο 5700x δεν την παλεύει μια με την 4080. 

Θα τα τσεκάρω όλα σε κανα 2ωρο θα στήσω. Και το tone map διαβασα μαζι με console mode για hdr 1000 ώστε τα χρώματα να είναι πένα. Γενικά έπεσε διάβασμα τις τελευταίες μέρες και madvr για ταινίες hdr και σωστή ρύθμιση σε κάθε παιχνίδι ειδικά αυτά με auto hdr. Στην πράξη όμως. 

Καλορίζικη και από μένα! Ξεχνάς τα φίλτρα που χρησιμοποιούσες με reshade μέχρι τώρα, τώρα θα παίζεις μπάλα μόνο με hdr, είτε native είτε forced μέσω reshade πάλι. Ακόμα και native το reshade θα το χρειαστείς ούτως ή άλλως για ανάλυση και τις απαραίτητες διορθώσεις. Έχω κάνει μερικά ποστ σχετικά αν ψάξεις, ο,τι απορίες έχεις εδώ είμαστε. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Arkin Γιώργο καλορίζικη!! Πιστεύω στα fast paced games θα σου αρέσει και το επιπλέον smoothness από τα υψηλότερα frames. Και δεν μιλάω μόνο για online. Και σε single player με έντονη δράση είναι άλλη εμπειρία τα υψηλά frames.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλορίζικη και απροβληματιστη @Arkin

Εγώ πήρα αυτή λόγω κόστους

https://www.lg.com/gr/othones/lg-32gq850-b

Μόνο και μόνο επειδή έχει το atw φίλτρο και μειώνει το ips glow κατά πολύ. Τώρα το hdr μάλλον μάπα. Αλλά τουλάχιστον δεν έχει φόβο από  burn in και έχει καλή απόδοση στις γραμματοσειρές. Από χρώματα είναι σουπερ. 599 ευρώ...

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Το μαύρο είναι γκρι στο IPS ναι αλλά συνολικά δεν δημιουργεί πρόβλημα στην εικόνα, τα χρώματα κλπ αν καλιμπράρεις είναι πένα.

Αυτό ισχύει βέβαια και στα VA panel. 

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Ισχυει είμαι έτοιμος για arrow με το καλό γιατί εντάξει όπως είπες ο 5700x δεν την παλεύει μια με την 4080. 

Θα τα τσεκάρω όλα σε κανα 2ωρο θα στήσω. Και το tone map διαβασα μαζι με console mode για hdr 1000 ώστε τα χρώματα να είναι πένα. Γενικά έπεσε διάβασμα τις τελευταίες μέρες και madvr για ταινίες hdr και σωστή ρύθμιση σε κάθε παιχνίδι ειδικά αυτά με auto hdr. Στην πράξη όμως. 

Δεν ξέρω αν το διάβασες αλλά ρίξε μια ματιά μήπως σε βοηθήσει περισσότερο όσο αφορά τις ρυθμίσεις: 

https://www.rtings.com/monitor/reviews/dell/alienware-aw3423dwf

Πάντως σύμφωνα με το παραπάνω έχει πολύ καλή απόδοση στην εικόνα από το εργοστάσιο αν το βάλεις στην ρύθμιση Creator( sRGB)

Επεξ/σία από aetos1988
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, xartemporas είπε

To εχει δοκιμασει κανεις? Φαινεται να κανει δουλιτσα.

Φαίνεται πολύ καλό. Μη σου πω θα το δοκιμάσω και στην ips.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, xartemporas said:

To εχει δοκιμασει κανεις? Φαινεται να κανει δουλιτσα.

Το δοκιμαζω αυριο με το καλο....αν βοηθησει και σε 1440p χρωσταω κέρασμα...

Πραγματικα στραβωνομαι οταν δουλευω στην OLED...😵‍💫

Thankssssss!!!

(Φυγαμε off topic, o @Arkin  με το τουμπανο που πηρε  φταιει κυριοι moderators... 🧑‍⚖️)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Alienware AW3423DWF
2 ώρες πριν, optimus prime είπε

Πρωτη δουλεια σου στο Windows Ηdr Calibration tool να μας πεις το peak brightness..

Αφου βεβαιωθεις οτι φορας το τελευταιο firmware....

 

Με το firmware 104 ακομα δεν περασα το 106 εχω τα παρακατω με HDR 1000 απο το monitor. Προσπαθω να φερω σωστα τα χρωματα γιατι ειναι λιγο αχρωμα μολις την ανοιξα και ψαχνω να βρωτι να αλλαξω για να φερω στα ισια τους. 

Screenshot-1.png

1 ώρα πριν, chrisde είπε

Καλορίζικη και από μένα! Ξεχνάς τα φίλτρα που χρησιμοποιούσες με reshade μέχρι τώρα, τώρα θα παίζεις μπάλα μόνο με hdr, είτε native είτε forced μέσω reshade πάλι. Ακόμα και native το reshade θα το χρειαστείς ούτως ή άλλως για ανάλυση και τις απαραίτητες διορθώσεις. Έχω κάνει μερικά ποστ σχετικά αν ψάξεις, ο,τι απορίες έχεις εδώ είμαστε. 

Να εισαι καλα φιλε μου. Ναι ξερω πανε τα κλασικα φιλτρα που ειχα στο reshade αναλαμβανει το HDR in game και HDR reshade φιλτρο. Θα χρειαστω σιγουρα βοηθεια θα ψαχτω βεβαια να την φερω στα μετρα μου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Με το firmware 104 ακομα δεν περασα το 106 εχω τα παρακατω με HDR 1000 απο το monitor. Προσπαθω να φερω σωστα τα χρωματα γιατι ειναι λιγο αχρωμα μολις την ανοιξα και ψαχνω να βρωτι να αλλαξω για να φερω στα ισια τους. 

Screenshot-1.png

πρωτα θα περασεις το τελευταιο firmware και μετα θα αρχισεις το σκαλισμα ρε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...