Προς το περιεχόμενο

Alienware AW3423DWF


Arkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, just_a_dude είπε

@Arkin Γιώργο καλορίζικη!! Πιστεύω στα fast paced games θα σου αρέσει και το επιπλέον smoothness από τα υψηλότερα frames. Και δεν μιλάω μόνο για online. Και σε single player με έντονη δράση είναι άλλη εμπειρία τα υψηλά frames.

 

1 ώρα πριν, αποστόλης είπε

@Arkin Καλορίζικη! Και εμένα με τρώει ο κώλος μου να τη πάρω αλλά φοβάμαι λίγο τη διάρκεια ζωής της. 

 

43 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Καλορίζικη και απροβληματιστη @Arkin

Εγώ πήρα αυτή λόγω κόστους

https://www.lg.com/gr/othones/lg-32gq850-b

Μόνο και μόνο επειδή έχει το atw φίλτρο και μειώνει το ips glow κατά πολύ. Τώρα το hdr μάλλον μάπα. Αλλά τουλάχιστον δεν έχει φόβο από  burn in και έχει καλή απόδοση στις γραμματοσειρές. Από χρώματα είναι σουπερ. 599 ευρώ...

Να ειστε καλα φιλοι μου. Θα τσεκαρω αμεσα Γιαννη λιγο να φερω τα χρωματα εκει που πρεπει και θα τσεκαρω hogwarts. 

3 χρονια εγγυηση αποστολη οποτε δεν πιστευω θα υπαρξει καποιο προβλημα θελει προφανως και λιγο προσοχη οχι 10 ωρες πχ στατικη εικονα. 

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

πρωτα θα περασεις το τελευταιο firmware και μετα θα αρχισεις το σκαλισμα ρε

Κατσε να συνδεσω καλωδιο το εχω ετοιμο να το περασω γιατι μου φαινεται λιγο αχρωμη αλλα θα την βολεψω.

 

Tο motion test δειχνει αψογο

 

Screenshot_2.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 323
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ειναι αχρωμα τα χρωματα Arkin,εσυ εχεις συνηθισει σε υπερκορεσμενα και σου φαινονται τωρα αυτα ατονα.

Απλα το μονιτορ εχει καλυτερο colour accyracy απο αυτο που ειχες..

Το ιδιο βιωνω εγω τωρα με το Asus..

Εχει καλυτερο accuracy απο το Allienware και δεν ειναι τοσο κορεσμενα τα χρωματα..

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Samsung είχες πριν ; Αν ναι, τα χρώματα της συνήθως είναι υπερκορεσμένα και χάλια. Το θέμα είναι να έχεις φυσικά χρώματα και όχι ψεύτικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, Arkin said:

Με το firmware 104 ακομα δεν περασα το 106 εχω τα παρακατω με HDR 1000 απο το monitor. Προσπαθω να φερω σωστα τα χρωματα γιατι ειναι λιγο αχρωμα μολις την ανοιξα και ψαχνω να βρωτι να αλλαξω για να φερω στα ισια τους. 

Γιατι γραφει 994 nits,αφου το calibration tool εχει μοναδες ανα 10???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Δεν ειναι αχρωμα τα χρωματα Arkin,εσυ εχεις συνηθισει σε υπερκορεσμενα και σου φαινονται τωρα αυτα ατονα.

Απλα το μονιτορ εχει καλυτερο colour accyracy απο αυτο που ειχες..

Το ιδιο βιωνω εγω τωρα με το Asus..

Εχει καλυτερο accuracy απο το Allienware και δεν ειναι τοσο κορεσμενα τα χρωματα..

Βρε καποιο mode ειναι θα το βολεψω. Το εκανα και update στο 106. 

 

9 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Samsung είχες πριν ; Αν ναι, τα χρώματα της συνήθως είναι υπερκορεσμένα και χάλια. Το θέμα είναι να έχεις φυσικά χρώματα και όχι ψεύτικα.

Philips ειχα αλλα τωρα την εβαλα θα το βολεψω οπως το θελω. 

 

7 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Γιατι γραφει 994 nits,αφου το calibration tool εχει μοναδες ανα 10???

Δεν εχω ιδεα απλα αυτο γραφει επειδη ειπες να βγαλω screenshot. Ειναι με HDR 1000. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, Arkin said:

Δεν εχω ιδεα απλα αυτο γραφει επειδη ειπες να βγαλω screenshot. Ειναι με HDR 1000. 

Βρε συ ακου να δεις τι θα κανεις.

Οταν τελειωσεις με τις ρυθμισεις σου μπες εδω,κατεβασε το και οταν φτασεις στο 2ο παραθυρο/2ο step δλδ δες ποσο peak brightness σου βγαζει.

Στο 1ο step γυρνα το τερμα αριστερα στο μηδεν!!!!

Αλλα καντο με σβηστα τα φωτα γιατι αλλιως θα σε δυσκολεψει και θα σε μπερδεψει..

Calibrate your HDR display using the Windows HDR Calibration app - Microsoft Support

 

Επεξ/σία από optimus prime
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Βρε συ ακου να δεις τι θα κανεις.

Οταν τελειωσεις με τις ρυθμισεις σου μπες εδω,κατεβασε το και οταν φτασεις στο 2ο παραθυρο/2ο step δλδ δες ποσο peak brightness σου βγαζει.

Στο 1ο step γυρνα το τερμα αριστερα στο μηδεν!!!!

Αλλα καντο με σβηστα τα φωτα γιατι αλλιως θα σε δυσκολεψει και θα σε μπερδεψει..

Calibrate your HDR display using the Windows HDR Calibration app - Microsoft Support

 

 

Screenshot_1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ισως δεν με καταλαβες.

Αυτο το 10000 nits δεν ειναι σωστο.

Εαν εχεις κανει αλλαγες σε καποιο Mode του μονιτορ η στα windows κανε restart καλυτερα το pc.

Peak 1000 console hdr στο μονιτορ ετσι??

Ανοιγεις το windows hdr calibration tool και ξεκινας..

Το πρωτο step ειναι να μετακινησεις την οριζοντια μπαρα κατω στην οθονη σου για να ρυθμισεις το μαυρο..

Τερμα αριστερα αυτο στο μηδεν γιατι εχουμε oled με πισσα σκοταδι μαυρο.

Μετα στο δευτερο step παλι στην οριζοντια μπαρα θα αρχισεις να την μετακινεις ετσι ωστε το μεγαλο παραθυρο να γινει τελειως ασπρο και να μην βλεπεις τα αλλα πιο μικρα που ειναι μεσα σε αυτο.

Τριτο step θα κανεις το ιδιο με το δευτερο step οπου εκει θα δεις οτι στην οριζοντια μπαρα θα εχεις ακριβως την ιδια τιμη που ειχες στο δευτερο step..

Τεταρτο step,αφηνεις την οριζοντια μπαρα οπως ειναι,δεν την πειραζεις καθολου.

Συνεχιζεις και το προφιλ αποθηκευεται στα windows.

Eγω θελω να μου πεις την τιμη της οριζοντιας μπαρας του δευτερου η τριτου step(θα ειναι ιδιες και οι δυο)

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Ισως δεν με καταλαβες.

Ανοιγεις το windows hdr calibration tool και ξεκινας..

Το πρωτο step ειναι να μετακινησεις την οριζοντια μπαρα κατω στην οθονη σου για να ρυθμισεις το μαυρο..

Τερμα αριστερα αυτο στο μηδεν γιατι εχουμε oled με πισσα σκοταδι μαυρο.

Μετα στο δευτερο step παλι στην οριζοντια μπαρα θα αρχισεις να την μετακινεις εστι το παραθυρο να γινει τελειως ασμπρο και να μην βλεπεις τα αλλα πιο μικρα που ειναι μεσα σε αυτο.

Τριτο step θα κανεις το ιδιο με το δευτερο step οπου εκει θα δεις οτι στην οριζοντια μπαρα θα εχεις ακριβως την ιδια τιμη που ειχες στο δευτερο step..

Τεταρτο step,αφηνεις την οριζοντια μπαρα οπως ειναι,δεν την πειραζεις καθολου.

Συνεχιζεις και το προφιλ αποθηκευεται στα windows.

Eγω θελω να μου πεις την τιμη της οριζοντιας μπαρας του δευτερου η τριτου step(θα ειναι ιδιες και οι δυο)

Ναι σωστα το πηγα τερμα εγω και στο step 2. Τελειως λευκο εγινε στο νουμερο 2120 χωρις να βλεπω τα κουτακια δηλαδη. Και στο τριτο step 2120 παλι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, Arkin said:

Ναι σωστα το πηγα τερμα εγω και στο step 2. Τελειως λευκο εγινε στο νουμερο 2120 χωρις να βλεπω τα κουτακια δηλαδη. Και στο τριτο step 2120 παλι. 

Arkin κατι δεν παει καλα,το εχεις βαλει το μονιτορ σε peak 1000 console hdr?

H σε καποιο αλλο Mode?

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Arkin κατι δεν παει καλα,το εχεις βαλει το μονιτορ σε peak 1000 console hdr?

H σε καποιο αλλο Mode?

Hταν στο creator hdr 1000. Τωρα εβαλα standard preset console mode on hdr 1000 και ξανα τσεκαρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μένα στο 2200 βγαίνει στο 2o και 3ο step. Έχω ενεργοποιημένο εν τω μεταξυ το HGIG στις ρυθμίσεις της οθόνης. Μήπως πρέπει το calibration να γίνει χωρίς αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Oχι παιδια ειναι λαθος μετρηση τα 2100 Nits,εκτος απο το peak 1000 αφηστε το standard..

Μπορειτε να αλλαξετε κατι αλλο απο το μενου για το hdr η οχι?

Eχουν περασει hgig preset στο osd δλδ?

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...