Προς το περιεχόμενο

Alienware AW3423DWF


Arkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Εβαλες και στο 2ο και 3ο step 1000 nits?

Σωστος εγινε λαθακι οποτε ολα τελεια τωρα. Στο step 4 εβαλα 50% το θελω και λιγο vivid ως συνηθως. 

Screenshot_1.png

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

γιατι 8Bit? 10αρι δεν ειναι ?

Το 10bit λενε παιζει μεχρι 100hz στα 8bit παει μεχρι 165. Ειδα οτι γινεται με custom resolution να παιξεις 10bit 165hz αλλα δεν ξερω να το κανω η οχι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 327
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δεν μπορω χωρις ομως αυτο το μπλε με ρημαζει τα ματια το εχω ετσι πολλα χρονια. 

μπορείς να πάρεις γυαλιά για το μπλε χρώμα. έχω και όταν τα φοράω βλέπεις σαν να έχεις night light αλλά όχι τόσο κιτρινίλα. σε games τα βγάζω φυσικά για να βλέπω τα χρώμματα κανονικά. σε εμένα έκαναν δουλειά. βέβαια μπορεί να μην σε βολεύουν τα γυαλιά γενικώς.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, Arkin said:

Σωστος εγινε λαθακι οποτε ολα τελεια τωρα. Στο step 4 εβαλα 50% το θελω και λιγο vivid ως συνηθως. 

Screenshot_1.png

Oπως γουσταρεις στο 4ο step...

Τωρα απο εδω και περα θα δεις πως οτι παιχνιδι με hdr τρεχεις το οποιο χρησιμοποιει το προφιλ των windows οπως το Cyberpunk,Ηοgwarts legacy κτλ αυτοματα το peak brightness στο in game μενου θα ειναι ρυθμισμενο στα 1000 Nits και το black point στο 0 me 0.1..

Επεξ/σία από optimus prime
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δοκιμασα λιγο hogwarts legacy με ενεργο HDR. Τα screens μου τα αποθηκευει με καταληξη .jxr το capture απο το nvidia app. 

Η εικονα κανονικη ομως.

Screenshot-1.png

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, optimus prime είπε

Oπως γουσταρεις στο 4ο step...

Τωρα απο εδω και περα θα δεις πως οτι παιχνιδι με hdr τρεχεις το οποιο χρησιμοποιει το προφιλ των windows οπως το Cyberpunk,Ηοgwarts legacy κτλ αυτοματα το peak brightness στο in game μενου θα ειναι ρυθμισμενο στα 1000 Nits..

Αψογος optimus να εισαι καλα για την ολη βοηθεια να το σεταρω οπως πρεπει. Οποτε το αφηνω ετσι τελειως απο το monitor πειραξα μονο το hdr 1000 που εβαλα τιποτα αλλο και το προφιλ HDR απο τα windows 11. In game ανοιγω HDR και τελος. Στο desktop εχω brightness hdr 10 ειναι κομπλε οπως το βλεπω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, Arkin said:

Αψογος optimus να εισαι καλα για την ολη βοηθεια να το σεταρω οπως πρεπει. Οποτε το αφηνω ετσι τελειως απο το monitor πειραξα μονο το hdr 1000 που εβαλα τιποτα αλλο και το προφιλ HDR απο τα windows 11. In game ανοιγω HDR και τελος. Στο desktop εχω brightness hdr 10 ειναι κομπλε οπως το βλεπω. 

Κοιτα ομως εσυ για καλο και για κακο τις ρυθμισεις hdr in game να εισαι σιγουρος γιατι μπορει στο παρελθον να εχεις αλλαξει εσυ κατι χειροκινητα..

Windows 11 ειναι αυτα ποτε δεν ξερεις....

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, optimus prime είπε

To Dldsr μην ξεχασεις να τεσταρεις!!!

Το 1.78 2.25 ετσι που γινεται rendering σε μεγαλυτερη αναλυση και μετα downsampling? 

RTX hdr η rtx vibrance τα ανοιγω και τα 2 κανονικα?

 

Screenshot_2.png

Μόλις τώρα, optimus prime είπε

Κοιτα ομως εσυ για καλο και για κακο τις ρυθμισεις hdr in game να εισαι σιγουρος γιατι μπορει στο παρελθον να εχεις αλλαξει εσυ κατι χειροκινητα..

Windows 11 ειναι αυτα ποτε δεν ξερεις....

Κατσε να μπω λιγο hogwarts να δω που τις βρισκουμε γιατι μονο hdr enable disable νομιζω ειδα στο display settings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ασε το Vibrance μην ασχολεισαι με αυτο..

Το 1.78 δοκιμασε ειναι λιγοτερο απαιτητικο!!!

Εγω rtx hdr το ενεργοποιω μονο σε sdr τιτλους που δεν εχουν hdr,ποτε σε native hdr τιτλο..

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

μπορείς να πάρεις γυαλιά για το μπλε χρώμα. έχω και όταν τα φοράω βλέπεις σαν να έχεις night light αλλά όχι τόσο κιτρινίλα. σε games τα βγάζω φυσικά για να βλέπω τα χρώμματα κανονικά. σε εμένα έκαναν δουλειά. βέβαια μπορεί να μην σε βολεύουν τα γυαλιά γενικώς.

Δυσκολα γυαλια δεν εχω φορεσει ποτε στη ζωη μου περα απο ηλιου να τα εχω μονιμα 3-4 ωρες δυσκολο το βλεπω. Γενικα ειδικα τωρα με την oled τα φωτα θελει παντα κλειστα τα ειχα λιγο ανοιχτα για να κανει το μαυρο των αλλων οθονων πιο μαυρο τωρα εδω δεν χρειαζεται. Δεν με ενοχλει που αλλαζουν λιγο τα χρωματα με το night light ειναι πολυ ευχαριστο και τα ματια δεν νιωθουν ακομα και μετα απο 10ωρο gaming. 

4 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Ασε το Vibrance μην ασχολεισαι με αυτο..

Το 1.78 δοκιμασε ειναι λιγοτερο απαιτητικο!!!

Εγω rtx hdr το ενεργοποιω μονο σε sdr τιτλους που δεν εχουν hdr,ποτε σε native hdr τιτλο..

Για δες τα HDR settings απο hogwarts καλα μου τα βγαζει?

Screenshot-1.png

Δεν μπορω στο Hogwarts να βαλω μεγαλυτερη αναλυση γιατι δεν εχει full screen

Screenshot-2.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρα ειναι,οπως πρεπει..

7 minutes ago, Arkin said:

Δεν μπορω στο Hogwarts να βαλω μεγαλυτερη αναλυση γιατι δεν εχει full screen

Πρεπει να επιλεξεις την αναλυση dldsr μεσα απο το control panel της Nvidia σαν εγγενη αναλυση για τα παιχνιδια αυτα τα οποια δεν σε αφηνουν να αλλαξεις in game..

Δλδ να αλλαξεις το desktop resolution se 4587x1920!!!

Επεξ/σία από optimus prime
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, optimus prime είπε

Μια χαρα ειναι,οπως πρεπει..

Αψογα οποτε δεν ακουμπαω τιποτα αλλο ευχαριστιεμαι gaming οπως το εχω. Αλλη φαση οι σκοτεινες σκηνες πια φανταζομαι κανα metro και dead space πως θα ειναι. Και το HDR αν ειναι σωστο δινει αρκετα στην εικονα στο παιχνιδι. 

Για τα fps δοκιμασα το severed steel που ειναι παρα πολυ γρηγορο νομιζω δεν ειδα διαφορα απο τα 97 στα 162 αλλα δεν μπορω να συγκρινω και ταυτοχρονα την εβαλα στο κουτι την αλλη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Μια χαρα ειναι,οπως πρεπει..

Πρπει να επιλεξεις την αναλυση dldsr μεσα απο το control panel της Nvidia σαν εγγενη αναλυση για τα παιχνιδια αυτα τα οποια δεν σε αφηνουν να αλλαξεις in game..

Δλδ να αλλαξεις το dsktop resolution!!!

Η απο το display settings των Windows αλλάζεις την ανάλυση σε αυτή του dldsr και ανοίγεις το game σωστά?

Επεξ/σία από valantis123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Μια χαρα ειναι,οπως πρεπει..

Πρεπει να επιλεξεις την αναλυση dldsr μεσα απο το control panel της Nvidia σαν εγγενη αναλυση για τα παιχνιδια αυτα τα οποια δεν σε αφηνουν να αλλαξεις in game..

Δλδ να αλλαξεις το desktop resolution se 4587x1920!!!

Ετσι το εχω αλλα επειδη δεν εχει full screen πιανει την αναλυση του desktop που ειναι borderless in game. Λογικα ειναι αυτο που λεει ο valantis θελει αλλαγη απο το desktop και επειτα in game για borderless.

Screenshot_3.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...