Προς το περιεχόμενο

Alienware AW3423DWF


Arkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Λαμπρά,αυτό το προφίλ που έχει το μοντέλο του μόνιτορ και γράφει D6500 θέλω να το ενεργοποιησεις,δλδ κάνε κλικ πάνω του, πατα add και μετά να πας να τσεκάρεις ξανά μέσα στο display.

ΠΡΙΝ κλείσεις το παράθυρο όμως επέλεξε και το προφίλ του Hdr που δημιούργησες εσύ και πάτα  remove..

Τωρα οταν εχω hdr on δεν μου εχει να επιλεξω προφιλ. Στο sdr εχει. Εβαλα 10% sdr brightness οταν εχω hdr μονιμα ενεργο. 

 

2 λεπτά πριν, valantis123 είπε

Και λέει ο οπτιμους ελα δεν φτιάχνεται έτσι πλάκα κάνω τόση ώρα πρωταπριλιά 🤪 

Καλορίζικο και απο εμένα Γιώργο! Να το λιώσεις και να πεις ποια παιχνίδια θα ξανά παίξεις.

Να εισαι καλα φιλε μου. Κανα metro το πρωτο ψηνομαι σιγουρα γενικα λογο του μαυρου αποκτανε αλλη χαρη τετοια παιχνιδια σκοτεινα. 

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

Screenshot_3.png

Screenshot_4.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 327
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, Arkin said:

Τωρα οταν εχω hdr on δεν μου εχει να επιλεξω προφιλ. Στο sdr εχει. Εβαλα 10% sdr brightness οταν εχω hdr μονιμα ενεργο. 

Πολυ σωστα ετσι πρεπει να σου δειχνει μετα απο αυτο που καναμε...

Τωρα για εμενα οπως σου ειπα το προφιλ με τα 2100 nits ειναι λαθος..

To αφαιρεσαμε αυτο,παει..

Κανε μια επαναφορα το μονιτορ σε εργοστασιακες ρυθμισεις,πηγαινε επελεξε το hdr peak 1000 και δοκιμασε ξανα το calibration..

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Δεν μπορω χωρις το night light το εχω μονιμα ενεργο με ενοχλει στα ματια αλλιως. 

Χαλάει τα χρώματα εντελώς όμως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Samsung είχες πριν ; Αν ναι, τα χρώματα της συνήθως είναι υπερκορεσμένα και χάλια. Το θέμα είναι να έχεις φυσικά χρώματα και όχι ψεύτικα.

Σε games δεν υπάρχει φυσικό χρώμα. Αρκεί να σου αρέσει αυτό που βλέπεις και να έχεις καλή θερμοκρασία λευκού(ισορροπία RGB). Όποιος θέλει πιστότητα γενικότερα αγοράζει χρωματόμετρο και επιτυγχάνει ανώτερο αποτέλεσμα από κάποιο πολύ ακριβότερο μοντέλο και με λιγότερα λεφτά συνολικά.

Μακάρι να δούμε ποιοτικές OLED και σε λιγότερες ίντσες με λυμένα τα προβλήματα της μακροζωίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 minute ago, Arkin said:

Δεν μπορω χωρις το night light το εχω μονιμα ενεργο με ενοχλει στα ματια αλλιως. 

Να το εχεις οπως θες απλα σου ειπα να το βγαλεις προσωρινα για να μην εχουμε καποια επιπλοκη!!!!

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, optimus prime είπε

Πολυ σωστα ετσι πρεπει να σου δειχνει μετα απο αυτο που καναμε...

Τωρα για εμενα οπως σου ειπα το προφιλ με τα 2100 nits ειναι λαθος..

Κανε μια επαναφορα το μονιτορ σε εργοστασιακες ρυθμισεις,πηγαινε επελεξε το hdr peak 1000 και δοκιμασε ξανα το calibration..

Το κανω αμεσα πρωτα εργοστασιακες και επειτα μονο hdr 1000 ενεργο και τρεχω calibrate. 

 

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Χαλάει τα χρώματα εντελώς όμως.

Δεν μπορω χωρις ομως αυτο το μπλε με ρημαζει τα ματια το εχω ετσι πολλα χρονια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Arkin said:

Δεν μπορω χωρις ομως αυτο το μπλε με ρημαζει τα ματια το εχω ετσι πολλα χρονια. 

Τα allienware ειναι ξεκουραστα μονιτορ,μπορεις να κανεις μια προσπαθεια εαν θες και χωρις το night light να δεις πως θα παει!!!

8 minutes ago, Arkin said:

Να εισαι καλα φιλε μου. Κανα metro το πρωτο ψηνομαι σιγουρα γενικα λογο του μαυρου αποκτανε αλλη χαρη τετοια παιχνιδια σκοτεινα. 

Θα τα παιξεις ολα ξανα σε βλεπω γιατι με αυτο το μονιτορ θα ειναι σαν να τα βλεπεις πρωτη φορα με αλλο ματι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, optimus prime είπε

Τα allienware ειναι ξεκουραστα μονιτορ,μπορεις να κανεις μια προσπαθεια εαν θες και χωρις το night light να δεις πως θα παει!!!

Μολις ξανα ετραξα το calibrate και ακριβως στο 1000 στο step 2 εγινε τελειως ασπρο. Οποτε ειμαστε κομπλε? Μην πειραξω κατι αλλο? Να βαλω sdr να επιλεξω το προφιλ απο το calibrate και μετα παλι hdr και τελος? Δυσκολα χωρις night light αλλα θα το προσπαθησω. Μονιμα κλειστα φωτα οποτε παιζει μεγαλο ρολο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Σε games δεν υπάρχει φυσικό χρώμα. Αρκεί να σου αρέσει αυτό που βλέπεις και να έχεις καλή θερμοκρασία λευκού(ισορροπία RGB). Όποιος θέλει πιστότητα γενικότερα αγοράζει χρωματόμετρο και επιτυγχάνει ανώτερο αποτέλεσμα από κάποιο πολύ ακριβότερο μοντέλο και με λιγότερα λεφτά συνολικά.

Μακάρι να δούμε ποιοτικές OLED και σε λιγότερες ίντσες με λυμένα τα προβλήματα της μακροζωίας.

Στα games βλέπεις τι θέλει ο developer να δεις, κατά τα άλλα το monitor θα πρέπει να είναι ρυθμισμένο για φυσικά χρώματα και όχι υπερκορεσμένα. Φυσικά ο καθένας έχει τις προτιμήσεις του βέβαια και κάποιοι γουστάρουν να βλέπουν στο preset ''Ζωντανό χρώμα'' που έχουν οι TVs 🤮

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, Arkin said:

Μολις ξανα ετραξα το calibrate και ακριβως στο 1000 στο step 2 εγινε τελειως ασπρο. Οποτε ειμαστε κομπλε? Μην πειραξω κατι αλλο? Να βαλω sdr να επιλεξω το προφιλ απο το calibrate και μετα παλι hdr και τελος? Δυσκολα χωρις night light αλλα θα το προσπαθησω. Μονιμα κλειστα φωτα οποτε παιζει μεγαλο ρολο. 

Αφου λοιπον τελειωσες το calibration και αποθηκευσες το προφιλ καθε φορα που θα αλλαζεις απο sdr σε hdr και το αναποδο θα ενεργοποιηται το εκαστοτε προφιλ αυτοματα!!!!

Αυτο ηταν τελειωσαμε...

Eαν για τον ΑΒ λογο θες να παιζεις με true black 400 απο οτι καταλαβαινεις πρεπει να τρεξεις ξανα το calibration!!!

Να δημιουργησεις νεο προφιλ δλδ..

Επεξ/σία από optimus prime
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, optimus prime είπε

Αφου λοιπον τελειωσες το calibration και αποθηκευσες το προφιλ καθε φορα που θα αλλαζεις απο sdr σε hdr και το αναποδο θα ενεργοποιηται το εκαστοτε προφιλ αυτοματα!!!!

Αυτο ηταν τελειωσαμε...

Για τσεκαρε λιγο με ενεργο το προφιλ που εφτιαξα με το 1000 brightness. Με βγαζει 200 στο peak ειναι το σωστο?

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Arkin said:

Για τσεκαρε λιγο με ενεργο το προφιλ που εφτιαξα με το 1000 brightness. Με βγαζει 200 στο peak ειναι το σωστο?

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

Εβαλες και στο 2ο και 3ο step 1000 nits?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...