Προς το περιεχόμενο

Πρόστιμο 120.000 ευρώ στο ηλεκτρονικό κατάστημα perishop.gr για εξαπάτηση καταναλωτών


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, polaki είπε

Δεν υπάρχει περίπτωση να επιστρέψει χρήματα ή να στείλει προϊόν τώρα. Πού να βρει και για επιστροφή και για πληρωμή του προστίμου;

Το πρόστιμο είναι σε ΟΕ, το οποίο σημαίνει ότι ο τυπάς αυτός είναι υπεύθυνος να τα πληρώσει με το σύνολο της περιουσίας του. 

Ακόμα και αν δεν έχει περιουσία να του την εκποιήσει το κράτος, δεν θα μπορεί πλέον ούτε τσίχλα να αγοράσει. 

Και επίσημα δηλαδή πλέον τα κλαίνε τα λεφτά τους όσοι είχαν πληρώσει.

Εγώ απλά απορώ πως ο άνθρωπος αυτός κοιμάται το βράδυ. Και ανοίγει και νέο site. Ή ψυχοπαθής είναι δηλαδή τελείως detached από συναίσθημα, ή απλά μες τα χάπια και δε νιώθει Χριστό. 

Ή θα τον δεις στη Μύκονο το καλοκαίρι να γλεντάει ... όπως η γνωστή ιστορία του κανονιού της ενέργειας...

  • Like 13
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, lawlezz είπε

jmctech ο επομενος

Δύσκολα, γιατί τουλάχιστον αυτό σου επιστρέφει τα χρήματα, δεν είναι scam. Το κατάστημα είναι από το 2006.

Επεξ/σία από NiKoSmile
  • Like 12
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, svartevarg said:

Τελικά είχε παραδώσει ποτέ παραγγελίες ;;

Εαν θυμαμαι σωστα πριν κανα εξαμηνο απο το συγκεκριμενο καταστημα ειχα αγορασει το κινητο της μανας μου. Δεν ειχα αντιμετωπισει προβλημα τοτε. Λογικα υστερα απο μερικους μηνες πηρε την κατω βολτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, indian είπε

Ή θα τον δεις στη Μύκονο το καλοκαίρι να γλεντάει ... όπως η γνωστή ιστορία του κανονιού της ενέργειας...

Ο άλλος είχε πλάτες αυτός μόνο κοιλιά....

  • Like 1
  • Haha 18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα πρόστιμα για να αποτρέπουν κάποιες πρακτικές και να γεμίζουν και τα "κρατικά ταμεία" όμως τo Θέμα είναι τι κερδίζει τελικά ο καταναλωτής απο όλα αυτά και αν θα μπορεί επιτέλους κάποια στιγμή και ο ίδιος να αποζημιωθεί με κάποιο τρόπο για την ταλαιπωρία και την όποια απάτη πράττουν εις βάρος του και σε αυτά νομίζω είμαστε πολύ μακριά....

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 minutes ago, indian said:

Πρώτα απ' όλα είναι .gr το domain και δεύτερον είχε ΑΦΜ (ΓΕΜΗ κτλ) άρα έπρεπε να προστατευτεί ο καταναλωτής από το κράτος.

'Οπως έγραψα. Ολα καλα και ωραία και τα πρόστιμα και όλα. Η ΕΕΤΤ ειναι φορολογική αρχή, ξαναρωτάω ;

Δεν τον υπερασπίζομαι, απλα η ΕΕΤΤ τι δουλειά έχει ;

Πολύ εύκολα κατεβάζουν ενα gr domain. Αυτό είναι το ζουμί. Κάποτε είχα ρωτήσει τον ιδιοκτήτη ενός τεχνολογικού forum γιατί σε .com ; Και μου απάντησε ότι σιγά μην εχω .gr domain στα χέρια της κάθε κυβέρνησης και κρατικού φορέα.

Επεξ/σία από endeavour
  • Like 1
  • Confused 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 120k θα επιστραφούν στους πελάτες που έπεσαν θύματα και έχασαν τα χρήματα τους ή θα πέσουν στον κουβά (δίχως πάτο) του δημοσίου?

Ρητορική προφανώς ερώτηση....

  • Like 5
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, endeavour είπε

'Οπως έγραψα. Ολα καλα και ωραία και τα πρόστιμα και όλα. Η ΕΕΤΤ ειναι φορολογική αρχή, ξαναρωτάω ;

Δεν τον υπερασπίζομαι, απλα η ΕΕΤΤ τι δουλειά έχει ;

"Η EETT είναι η Εθνική Ρυθμιστική Αρχή που ρυθμίζει, εποπτεύει και ελέγχει τους τομείς ηλεκτρονικών επικοινωνιών, φάσματος ραδιοσυχνοτήτων και ταχυδρομικών υπηρεσιών. Επίσης, ασκεί αρμοδιότητες επιτροπής ανταγωνισμού στις παραπάνω αγορές."

Από το καταστατικό της. 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, indian said:

"Η EETT είναι η Εθνική Ρυθμιστική Αρχή που ρυθμίζει, εποπτεύει και ελέγχει τους τομείς ηλεκτρονικών επικοινωνιών, φάσματος ραδιοσυχνοτήτων και ταχυδρομικών υπηρεσιών. Επίσης, ασκεί αρμοδιότητες επιτροπής ανταγωνισμού στις παραπάνω αγορές."

Από το καταστατικό της. 

Καλά που μου το έγραψες, εγω νόμιζα ότι η ΕΕΤΤ απλα κυνηγούσε τον Μαστοράκη με τα van της ... και δεν είχε άλλες αρμοδιότητες. Τώρα ξερω. Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, NiKoSmile είπε

Δύσκολα, γιατί τουλάχιστον αυτό σου επιστρέφει τα χρήματα, δεν είναι scam. Το κατάστημα είναι από το 2006.

Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το JMTECH, έχω αγοράσει ένα κινητό και μια τηλεόραση και τα παρέλαβα στην ώρα τους.

Τώρα, εάν έχει χαλάσει κι αυτό... τι να πω...

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, svartevarg είπε

Εννοείς για πρόστιμο ;;
Είχες κάποια άσχημη εμπειρία;;;

Ε κοίτα και αυτός λέει ανακρίβειες για τον χρόνο παράδοσης, γιατί οι μισές δεν παραδίδονται ποτέ μετά από μεγάλη καθυστέρηση, είτε παραδίδονται πολύ πιο μετά από τις 30 ημέρες που λέει. Αν ο άλλος καταδικάστηκε για ανακρίβειες στο χρόνο παράδοσης, τι διαφορά έχει αυτός; Ρωτάω χωρίς να βγάζω συμπέρασμα...

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σου λεει το κράτος και θα εισπράξουμε, και άλλον θα βρίζουν, και θα μας λενε μπραβο για το πρόστιμο, win-win-win, αστους όλους αυτούς να κλεβουν μέχρι να μαζευτουν μπολικα 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Ε κοίτα και αυτός λέει ανακρίβειες για τον χρόνο παράδοσης, γιατί οι μισές δεν παραδίδονται ποτέ μετά από μεγάλη καθυστέρηση, είτε παραδίδονται πολύ πιο μετά από τις 30 ημέρες που λέει. Αν ο άλλος καταδικάστηκε για ανακρίβειες στο χρόνο παράδοσης, τι διαφορά έχει αυτός; Ρωτάω χωρίς να βγάζω συμπέρασμα...

Συμφωνώ μαζί σου για τον χρόνο παράδοσης. Όντως παίζει ο προμηθευτής να τους ρίξει αν δεν έχει στοκ. Πάντως στην επιστροφή χρημάτων δείχνουν να είναι συνεπείς, όπως επίσης και σε ζητήματα τεχνικού ελέγχου και refund (προς το παρόν).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...