Προς το περιεχόμενο

Πρόστιμο 120.000 ευρώ στο ηλεκτρονικό κατάστημα perishop.gr για εξαπάτηση καταναλωτών


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, polaki είπε

Ο οποίος όμως είχε ΑΕ και δεν ήταν υπεύθυνος στο σύνολο της περιουσίας του… 

Διαφορετικές περιπτώσεις. Όσο πιο λέρα είσαι, τόσο πιο πολύ τη γλιτώνεις. Αυτός εδώ ένας φουκαράς είναι. 17 ζωές θα μετανιώνει τις κλοπές του για 150-200k ψωροευρώ. 

Γιατί ψωροευρώ είναι μπροστά στα μυρια των άλλων 2 της ενέργειας (2 εταιρίες ηταν, μην ξεχνάμε.. όχι μόνο ένας).

Δεν ήταν ακριβώς έτσι. Ο κατηγορούμενος καταδικάστηκε αρχικά για 21 έτη και κατέληξε έξω με 5 χρόνια με αναστολή και αφού επέστρεψε το ποσό που διεκδίκησε το δημόσιο και οι δήμοι. Και στην ΑΕ είσαι υπέυθυνος για την περιουσία σου αλλά είτε 200 μύρια, είτε 200 χιλιάρικα, είτε 200€ να έχει φάει πρέπει να μπορείς να κοιμάσαι ήσυχος  το βράδυ. 

Και οι συγκεκριμένοι δεν έχουν κανένα πρόβλημα ύπνου και ερινύων σε πληροφορώ!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, indian είπε

Δεν ήταν ακριβώς έτσι. Ο κατηγορούμενος καταδικάστηκε αρχικά για 21 έτη και κατέληξε έξω με 5 χρόνια με αναστολή και αφού επέστρεψε το ποσό που διεκδίκησε το δημόσιο και οι δήμοι. Και στην ΑΕ είσαι υπέυθυνος για την περιουσία σου αλλά είτε 200 μύρια, είτε 200 χιλιάρικα, είτε 200€ να έχει φάει πρέπει να μπορείς να κοιμάσαι ήσυχος  το βράδυ. 

Και οι συγκεκριμένοι δεν έχουν κανένα πρόβλημα ύπνου και ερινύων σε πληροφορώ!

Ειχα την εντυπωση οτι στην περιπτωση της ΑΕ η ευθυνη σταματα στο ολοσχερως καταβεβλημενο κεφαλαιο.

Μπορει βεβαια να κανω και λαθος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, shedninja είπε

Ωραία σιγά σιγά να παίρνει σειρα και το techbox 

Δύο παραγγελίες έχω κάνει, κανένα απολύτως πρόβλημα. Όλα κύλησαν άψογα. 

46 λεπτά πριν, svartevarg είπε

Θυμάσαι αν πρόσφατα ήταν συνεργαζόμενο κατάστημα με το skroutz ;

Είναι ναι, μέχρι και πριν μία εβδομάδα σίγουρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν πάνε καλά τα έργα πληροφορικής φαίνεται

https://findbiz.gr/company/perifanis-athanasios-co-oe/601011028036

 

Ενα κλείνει , ένα ανοίγει    last updated on 2024-04-02 !!!

https://whois.domaintools.com/peristore.gr

 

 

Στο www.gr λέει εκκρεμεί δήλωση για το όνομα , μάλλον θα κόψουνε και το www.peristore.gr

peristore.gr : Εκκρεμεί Δήλωση για το Όνομα
 
 

Στοιχεία Ονόματος

  • Όνομα χώρου
    peristore.gr
  • Αριθμός πρωτοκόλλου
    4042668
  • Ημερομηνία δημιουργίας
    28-03-2024
  • Ημερομηνία λήξης
    27-03-2026
  • Δέσμη ονόματος
    peristore.gr
  • Εξυπηρετητής ονοματοδοσίας
    ns171.cretaforce.gr
  • Εξυπηρετητής ονοματοδοσίας
    ns172.cretaforce.gr
     
     
    Αύριο μπορεί να έχει τρίτο domain

 

Επεξ/σία από chrismoute
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, endeavour είπε

'Οπως έγραψα. Ολα καλα και ωραία και τα πρόστιμα και όλα. Η ΕΕΤΤ ειναι φορολογική αρχή, ξαναρωτάω ;

Δεν τον υπερασπίζομαι, απλα η ΕΕΤΤ τι δουλειά έχει ;

Πολύ εύκολα κατεβάζουν ενα gr domain. Αυτό είναι το ζουμί. Κάποτε είχα ρωτήσει τον ιδιοκτήτη ενός τεχνολογικού forum γιατί σε .com ; Και μου απάντησε ότι σιγά μην εχω .gr domain στα χέρια της κάθε κυβέρνησης και κρατικού φορέα.

Και τι να κάνει το κράτος δηλαδή, να αφήσει το site πάνω και να συνεχίσουν κορόιδα να αγοράζουν ? 

Δεν θέλω αστυνόμευση άλλα από την άλλη τρεχάτε κύριε μπάτσε μου με κλεβουνε

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα εχουμε πεί τόσες φορές..... δεν μπορεί ενα προιόν να παίζει σε ένα ευρος τιμών και να εμφανίζεται ένα μαγαζί να πουλάει 15-20% φθηνώτερα και συγχρόνως να μην έχει paypal ή καποια πληρωμή που να σε εξασφαλίζει. Το να δωσεις τα λεφτά σου, σημαίνει ότι σε "τρώει", να τα χάσεις, μπορεί όχι πάντα αλλά όπως και να'χει ρισκάρεις. 

Επίσης βλέπω να γράφετε για το jmctech, αδίκως κατα την γνώμη μου, έχει καλές τιμές αλλά αργούς χρόνους παράδοσης και το ξέρεις αυτό όταν παραγγέλνεις. Εχω πάρει 2-3 φορές από εκεί, άργησαν αλλά παρέδωσαν...

Επεξ/σία από evark
  • Like 7
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικός κανόνας e-shoping: Πότε μα ΠΟΤΕ δεν προπληρωνουμε κάτι από ελληνικό κατάστημα, μόνο αντικαταβολή. Μόνη εξαίρεση αν το πάρεις με μεσολάβηση Σκρουτζ οπότε τουλάχιστον είσαι καλυμμένος στο ότι δεν θα χάσεις τα χρήματα σου (όχι όμως και το χρόνο σου...)

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πριν πάρω κάτι παίρνω πρώτα τηλέφωνο στο μαγαζί να ρωτήσω αν είναι διαθέσιμο, μην μπλέξω. Ευτυχώς προς το παρόν δεν την πάτησα με κανέναν. Ένα μαγαζί μια φορά έκανε 15 ημέρες να μου στείλει ένα προϊόν και όταν προσπαθούσα για επικοινωνία δεν τους έβρισκα σε τηλέφωνο και email διότι επικαλούνταν πρόβλημα δικτύου. Ημουν τυχερός που τους βρηκα από την σελίδα του καταστήματος στο facebook και έβγαλα άκρη από εκεί μέσω μηνυμάτων με κάποιον υπεύθυνο. Το κατάστημα μιλάμε το έψαξα αφού πλήρωσα πρώτα, μου έβγαζε μια μονοκατοικία με ένα γκαράζ στην Αθήνα, λέω δεν είναι δυνατόν μαϊμού είναι, αλλά τελικά υπάρχουν άπειρα τέτοια καταστήματα αποθήκες μέσα σε σπίτια και σε υπόγεια. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευτυχως πριν απο μια βδομαδα ηθελα να αγορασω απο το εν λογω καταστημα αλλα κατι δεν μου πηγαινε καλα με τις πολυ χαμηλες τιμες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kundi είπε

το γράφω χρόνια αλλά.........μην δίνεται τα χρήματα σας βάλε ΑΝΤΙΚΑΤΑΒΟΛΗ και κάντε μόνο από κατάστημα που έχει   η τσιγκουνιά 1-2 euro με ξεπερνάει , ερχετε ο courier me pos η πας στο καταστημα τοσο απλο αν ξεπερνανε τα 500 ! αλλιως σπιτι κανονικα )δεν εχω σε κανενα καταστημα στην ελλαδα  εμπιστοσυνη ...αντε να περιμενεις να παρεις τα χρηματα πισω τωρα 

Συμφωνω απόλυτα ,αντικαταβολή και αν είναι δυνατόν παραλαβή από κατάστημα , αγορές δλδ με το παλιό τρόπο , τα άλλα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, endeavour είπε

'Οπως έγραψα. Ολα καλα και ωραία και τα πρόστιμα και όλα. Η ΕΕΤΤ ειναι φορολογική αρχή, ξαναρωτάω ;

Δεν τον υπερασπίζομαι, απλα η ΕΕΤΤ τι δουλειά έχει ;

Πολύ εύκολα κατεβάζουν ενα gr domain. Αυτό είναι το ζουμί. Κάποτε είχα ρωτήσει τον ιδιοκτήτη ενός τεχνολογικού forum γιατί σε .com ; Και μου απάντησε ότι σιγά μην εχω .gr domain στα χέρια της κάθε κυβέρνησης και κρατικού φορέα.

Απορώ που σου κάνει εντύπωση το προφανές. Προφανές δεν είναι μετά από κάτι τέτοιο να επιβληθεί η αρμόδια αρχή (ΕΕΤΤ) και να προστατέψει τον καταναλωτή. Ρητορική η ερώτηση γιατί σε μένα είναι προφανές.

Επίσης το .com δεν σε σώζει. Μια χαρά μπορούν να μπλοκάρουν την πρόσβαση σε οποιοδήποτε domain. Ακόμα και σε .com μπορούν να στο κατεβάσουν (όχι απλά να μπλοκάρουν την πρόσβαση), το μόνο που αλλάζει είναι η δυσκολία. Βασικά ούτε η δυσκολία... απλά το διαδικαστικό.

Επεξ/σία από atypicalcoder
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν να καταθέσω την άποψη μου σχετικά με perishop/peristore. 

Έκανα παραγγελία στις 31/12/23 κινητό αξίας 132€ το οποίο οι ανταγωνιστές το είχαν 170-190€.Η διαθεσιμότητα στο site έλεγε 3-5 εργάσιμες. Εγώ ήμουν σίγουρος ότι θα είναι περίπου 10-15 εργάσιμες. Δεν το βιαζομουν οπότε είπα οκ. Στις 20 Ιανουρίου προσπαθώ να κάνω μια επαφή με το κατάστημα , τηλεφωνικά δεν υπήρχε περίπτωση να το σηκώσουν οπότε έστειλα mail για επικοινωνία μαζί μου. Την επόμενη μέρα επικοινώνησαν μαζί μου και εδώ ξεκινούν τα προβλήματα. Η κοπέλα μου λέει να περιμένω άλλη μια βδομάδα. Τους λέω οκ ,αλλά γιατί συνεχίζετε και έχετε διαθεσιμότητα 3 εργάσιμων στο προϊόν και δεν γράφετε την αλήθεια; Μου είπε ευγενικά ότι θα διορθωθεί. Περνάει η εβδομάδα και τίποτα. Στέλνω mail ,δεν απαντούν ,παίρνω τηλέφωνο τίποτα, αρχίζουν να με ζώνουν τα φίδια βγαίνει ο Ιανουάριος, η διαθεσιμότητα της συσκευής εκεί 3 εργάσιμες. Η αξιολογήση μου στην google να γίνεται appeal ως κακόβουλη. Στο bestτιμη συνεργάτη τους, τους εστειλα μύνημα και αξιολόγηση κακή. Η αξιολόγηση μου λογοκρίθηκε .τους υπενθυμίζω ανοιχτά πλέον ότι όποιος παίρνει μερίδιο κερδών από εξαπάτηση είναι κλεπταποδοχος και θα κινηθώ νομικά εναντίων τους.

Αρχές  Φεβρουάριου αρχίζω τις καταγγελίες στο υπουργείο ανάπτυξης. 

Αρχίζουν να μου τηλεφωνούν από το κατάστημα ότι να  σήμερα ,αύριο το αποστείλουμε έφτασε 12 Φεβρουάριου. (Η διαθεσιμότητα της συσκευής στο site 2-3 εργάσιμες.) Τελικά στις 16/2 λαμβάνω μύνημα αποστολής. Παραλαμβάνω στις 19.

Για την ταλαιπωρία και την παρανόηση και για να αλλάξω την βαθμολογία μου στο bestτιμη έλαβα χρηματικο κουπόνι με την διαβεβαίωση του ιδιοκτήτη ότι επέχει θέση μετρητών και αντιμετωπίζεται έτσι ακριβώς.Το κουπόνι το εξαργύρωσα στις 28/2 σε προϊόν με διαθεσιμότητα σε απόθεμα και μέχρι σήμερα 3/4 δεν υπάρχει κάνα νεο από την παραγγελία μου.

Δεν ξέρω αν το κάνουν από ανικανότητα να διαχειριστούν τον όγκο των παραγγελιών ή με σκοπιμότητα. Αν έχω νέα  θα επανέλθω.

Επεξ/σία από iorant
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ορισμένοι σχολιάζετε και πιθανότατα δεν έχετε κάνει ποτέ παραγγελία από eshops πλην 5-10€ αγορών.. 

Λέτε και ξανα λέτε να αγοράζουν πάντα με αντικαταβολή. Σχεδόν δεν υπάρχει eshop που να έχει πλέον αντικαταβολή για πόσα πάνω απο 120-150€. Ουσιαστικά είναι σαν να λέτε, μην αγοράζετε ποτέ απο eshops. 

Επίσης το jmctech τη μόνη ομοιότητα που έχει με το perishop είναι οι πολύ χαμηλές τιμές, και οι καθυστερήσεις κάποιες φορές. Έχει πολλά χρόνια στην αγορά που σημαίνει ότι έχει στείλει 1000αδες παραγγελίες. Αλλά αυτό ισχύει και σε άλλα, πιθανότατα και για το perishop. Μονο που το jmctech είναι πιστοποίημενο. Αν δεν πληρώσει, πληρώνει η ασφαλιστική εταιρεία που εγγυάται τη συναλλαγή. Η όποια είναι τεράστια ασφαλιστική (alliance αν θυμάμαι καλα, γερμανική) και σοβαρή (χάνεις 50€ αν ενεργοποίησεις την ασφάλεια). Εάν του κόψουν την πιστοποίηση, τότε να ανησυχητε για το συγκεκριμένο κατάστημα. 

Επισης απο προσωπικη εμπειρία αγοράσα τελευταία ένα fold 5 απο εκει 1200€. Ήρθε μια χαρα. Οκ έκανε 2-3 μερες παραπάνω και ηταν λίγο δύσκολη η επικοινωνία. Επίσης 2-3 παραγγελίες φίλων για ακριβά κινητα απο εκει επίσης ήρθαν. 

Επεξ/σία από oldnew
  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...