Προς το περιεχόμενο

Πρόστιμο 120.000 ευρώ στο ηλεκτρονικό κατάστημα perishop.gr για εξαπάτηση καταναλωτών


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το ζητούμενο είναι να πάρουν αυτοί που εξαπατήθηκαν τα χρήματα τους

το πρόστιμο μάλλον δυσκολεύει την επιστροφή αν δεν έχουν να το πληρώσουν.... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 221
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τελικά η καλύτερη μπίζνα στην Ελλάδα είναι τα προϊόντα τεχνολογίας. Θυμάμαι τους κροίσους στην Ελευσίνα που χρόνια άνοιγαν και έκλειναν μαγαζιά και τσεπωναν ΦΠΑ και δε δήλωναν φόρο εισοδήματος. Κυκλοφορούσαν ανενόχλητοι για χρόνια με Ferrari και Lamborghini και έπρεπε να μας ειδοποιήσει η Γερμανία για την απάτη, αλλιώς οι ελληνικές αρχές ποτέ δεν θα το είχαν καταλάβει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, dzaxa είπε

Ρε παιδιά μια απορία έχω με το Υπουργείο, οκ έβγαλε δελτίο τύπου ότι του έβαλε πρόστιμο, αλλά δεν μας λέει τι να κάνουν οι καταναλωτές τώρα; Να κλάψουν τα λεφτά τους; 

Οταν ο κλεφτης πιανει κλεφτη τι περιμενεις;; Κλασικο Ελλαντα καμια ενημέρωση οπως λες.. Τον πιασαμε ναι οκ και τωρα;; Τα λεφτα του κόσμου;; Το οτι εχει αλλο μαγαζι ανοιχτο;; Για γελια πραγματικαα και εμεις θα λεμε μπραβο στη Κυβερνηση πιανει τους κακους 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, polaki είπε

Δεν υπάρχει περίπτωση να επιστρέψει χρήματα ή να στείλει προϊόν τώρα. Πού να βρει και για επιστροφή και για πληρωμή του προστίμου;

Το πρόστιμο είναι σε ΟΕ, το οποίο σημαίνει ότι ο τυπάς αυτός είναι υπεύθυνος να τα πληρώσει με το σύνολο της περιουσίας του. 

Ακόμα και αν δεν έχει περιουσία να του την εκποιήσει το κράτος, δεν θα μπορεί πλέον ούτε τσίχλα να αγοράσει. 

Και επίσημα δηλαδή πλέον τα κλαίνε τα λεφτά τους όσοι είχαν πληρώσει.

Εγώ απλά απορώ πως ο άνθρωπος αυτός κοιμάται το βράδυ. Και ανοίγει και νέο site. Ή ψυχοπαθής είναι δηλαδή τελείως detached από συναίσθημα, ή απλά μες τα χάπια και δε νιώθει Χριστό. 

εσύ πιστεύεις στον ΟΕ είναι αυτός μέλος; μήπως τα μέλη της ΟΕ είναι κάποιοι που δεν έχουν απολύτως τίποτα στο όνομά τους; και ανοίγει νέα εταιρεία και θα είναι ο ίδιος πιστεύεις μέλος/διαχειριστής; και προφανώς κοιμάται τα βράδια γιατί απλά δεν ενδιαφέρεται. υπάρχουν πολλοί γύρω μας που δεν έχουν απολύτως κανέναν φραγμό, δεν έχουν ηθικούς κανόνες και είναι παραβατικοί. άλλοι λιγότερο (πχ μικροκλοπές, υπεξαιρέσεις), άλλοι λίγο παραπάνω (όπως ο κύριος αυτός) και μετά είναι οι ποινικοί (διακινητές, δολοφόνοι κτλ). κανένας από αυτούς δεν έχει ενοχές γιατί απλά εάν είχε, δεν θα το έκανε.

9 ώρες πριν, ELMastas είπε

Καλά τα πρόστιμα για να αποτρέπουν κάποιες πρακτικές και να γεμίζουν και τα "κρατικά ταμεία" όμως τo Θέμα είναι τι κερδίζει τελικά ο καταναλωτής απο όλα αυτά και αν θα μπορεί επιτέλους κάποια στιγμή και ο ίδιος να αποζημιωθεί με κάποιο τρόπο για την ταλαιπωρία και την όποια απάτη πράττουν εις βάρος του και σε αυτά νομίζω είμαστε πολύ μακριά....

τα περισσότερα πρόστιμα δεν εισπράττονται καν. όταν έριξαν πρόστιμο σε κανα δυο eshop στην περιοχή μου, αυτά είχαν ήδη κλείσει. το πρόβλημα είναι πως ο κρατικός μηχανισμός αργεί πάρα πολύ. γιατί είμαι σίγουρος πως εάν ψάξουν στα βιβλία του θα βρουν πολλές ακόμη παραβάσεις, όχι απλά πως δεν παρέδιδε παραγγελίες.

9 ώρες πριν, polaki είπε

Ο οποίος όμως είχε ΑΕ και δεν ήταν υπεύθυνος στο σύνολο της περιουσίας του… 

Διαφορετικές περιπτώσεις. Όσο πιο λέρα είσαι, τόσο πιο πολύ τη γλιτώνεις. Αυτός εδώ ένας φουκαράς είναι. 17 ζωές θα μετανιώνει τις κλοπές του για 150-200k ψωροευρώ. 

Γιατί ψωροευρώ είναι μπροστά στα μυρια των άλλων 2 της ενέργειας (2 εταιρίες ηταν, μην ξεχνάμε.. όχι μόνο ένας).

δεν υπάρχει περίπτωση οι κλοπές που έκανε ο τύπος να είναι 150κ. αυτός εκτός από τα χρήματα που έφαγε, θα τρώει πιθανότατα και από τον ΦΠΑ κτλ κτλ. τα 150κ φαντάσου είναι 150 τηλέφωνα. είμαι 100% σίγουρος πως αυτός πούλαγε τόσα κινητά την ημέρα. do the math και θα καταλάβεις για τι ποσό ακριβώς μιλάμε. εάν έχει κλείσει την εταιρεία, έχει φάει και το ΦΠΑ του προηγούμενου τριμήνου ενώ δεν ξέρεις πότε πλήρωσε τελευταία φορά ΦΠΑ. επίσης εάν έκλεισε την εταιρεία, σιγά μην πληρώσει και φόρο για το 2023. εγώ πιστεύω πως η κομπίνα είναι πάνω από μύριο τουλάχιστον.

8 ώρες πριν, BertaJourdan είπε

Ειχα την εντυπωση οτι στην περιπτωση της ΑΕ η ευθυνη σταματα στο ολοσχερως καταβεβλημενο κεφαλαιο.

Μπορει βεβαια να κανω και λαθος.

εάν αποδείξει κάποιος κακοδιαχείριση, πως ο διεθύνων σύμβουλος υπεξαιρούσε χρήματα κτλ, τότε αλλάζουν τα πράγματα. αλλά πρέπει να αποδείξεις δόλο.

8 ώρες πριν, evark είπε

Τα εχουμε πεί τόσες φορές..... δεν μπορεί ενα προιόν να παίζει σε ένα ευρος τιμών και να εμφανίζεται ένα μαγαζί να πουλάει 15-20% φθηνώτερα και συγχρόνως να μην έχει paypal ή καποια πληρωμή που να σε εξασφαλίζει. Το να δωσεις τα λεφτά σου, σημαίνει ότι σε "τρώει", να τα χάσεις, μπορεί όχι πάντα αλλά όπως και να'χει ρισκάρεις. 

Επίσης βλέπω να γράφετε για το jmctech, αδίκως κατα την γνώμη μου, έχει καλές τιμές αλλά αργούς χρόνους παράδοσης και το ξέρεις αυτό όταν παραγγέλνεις. Εχω πάρει 2-3 φορές από εκεί, άργησαν αλλά παρέδωσαν...

η πληρωμή με κάρτα είναι κάτι που σε εξασφαλίζει. γιατί μπορείς να κάνεις αμφισβήτηση συναλλαγής και κατά πάσα πιθανότητα θα δικαιωθείς. οι τραπεζικές καταθέσεις δεν επιστρέφονται με τίποτα παρά μόνο με νομικά μέσα...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Tablet είπε

Οταν ο κλεφτης πιανει κλεφτη τι περιμενεις;; Κλασικο Ελλαντα καμια ενημέρωση οπως λες.. Τον πιασαμε ναι οκ και τωρα;; Τα λεφτα του κόσμου;; Το οτι εχει αλλο μαγαζι ανοιχτο;; Για γελια πραγματικαα και εμεις θα λεμε μπραβο στη Κυβερνηση πιανει τους κακους 🤣

Θα σας πάρουμε από το χεράκι, στράααατα, στρατούουουουλα, και θα σας πάρουμε στη μικρή τραπεζούλα να σας δώσουμε τα χρήματα σας, μη μας πάθετε τίποτα, βρεφάκια που είστε.

Υπευθυνότητα για τις πράξεις σας μηδέν έτσι; ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΑΤΕ να μην σας εξαπατούσαν! Τώρα απευθυνθείτε στη Δικαιοσύνη, κάντε μήνυση και αγωγή στον απατεώνα και ό,τι καταφέρετε. 

  • Like 3
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγα του έκαναν και τον άφησαν να συνεχίσει και το άλλο store, αν και υποψιάζομαι ότι θα είναι σε άλλο όνομα…

Προσωπικα παραγγέλνω μόνο ετοιμοπαράδοτα και μέσω καλαθιού skroutz, ώστε να ζητήσω τα χρήματα πίσω σε περίπτωση προβλήματος. Αν κάνει πάνω από 4 μέρες να σταλεί το προϊόν κάνω αίτηση για επιστροφή. Απλά και γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Bil79 είπε

Βασικός κανόνας e-shoping: Πότε μα ΠΟΤΕ δεν προπληρωνουμε κάτι από ελληνικό κατάστημα, μόνο αντικαταβολή. Μόνη εξαίρεση αν το πάρεις με μεσολάβηση Σκρουτζ οπότε τουλάχιστον είσαι καλυμμένος στο ότι δεν θα χάσεις τα χρήματα σου (όχι όμως και το χρόνο σου...)

δε νομίζω να σου στείλει κάποιος κάτι πάνω από 300 ευρώ με αντικαταβολή. έχω κατάστημα και πίστεψέ με, σε τέτοιες παραγγελίες εάν είναι με αντικαταβολή και ογκώδη, το τριπλοτσεκάρω. αν και συνήθως τέτοια ποσά είναι προπληρωμένα.

πιστεύεις πως κάποιος θα σου στείλει το iphone 15 με αντικαταβολή;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγα του έκαναν και τον άφησαν να συνεχίσει και το άλλο store, αν και υποψιάζομαι ότι θα είναι σε άλλο όνομα…

Προσωπικα παραγγέλνω μόνο ετοιμοπαράδοτα και μέσω καλαθιού skroutz, ώστε να ζητήσω τα χρήματα πίσω σε περίπτωση προβλήματος. Αν κάνει πάνω από 4 μέρες να σταλεί το προϊόν κάνω αίτηση για επιστροφή. Απλά και γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tlykog είπε

Λίγα του έκαναν και τον άφησαν να συνεχίσει και το άλλο store, αν και υποψιάζομαι ότι θα είναι σε άλλο όνομα…

Προσωπικα παραγγέλνω μόνο ετοιμοπαράδοτα και μέσω καλαθιού skroutz, ώστε να ζητήσω τα χρήματα πίσω σε περίπτωση προβλήματος. Αν κάνει πάνω από 4 μέρες να σταλεί το προϊόν κάνω αίτηση για επιστροφή. Απλά και γρήγορα.

Λίγα του έκαναν και τον άφησαν να συνεχίσει και το άλλο store, αν και υποψιάζομαι ότι θα είναι σε άλλο όνομα…

Προσωπικα παραγγέλνω μόνο ετοιμοπαράδοτα και μέσω καλαθιού skroutz, ώστε να ζητήσω τα χρήματα πίσω σε περίπτωση προβλήματος. Αν κάνει πάνω από 4 μέρες να σταλεί το προϊόν κάνω αίτηση για επιστροφή. Απλά και γρήγορα.

Λίγα του έκαναν και τον άφησαν να συνεχίσει και το άλλο store, αν και υποψιάζομαι ότι θα είναι σε άλλο όνομα…

Προσωπικα παραγγέλνω μόνο ετοιμοπαράδοτα και μέσω καλαθιού skroutz, ώστε να ζητήσω τα χρήματα πίσω σε περίπτωση προβλήματος. Αν κάνει πάνω από 4 μέρες να σταλεί το προϊόν κάνω αίτηση για επιστροφή. Απλά και γρήγορα.

εγώ πραγματικά απορώ που θεωρείτε πως το skroutz είναι ο υπερασπιστής και ο εξασφαλιστής πως θα παραλάβετε το προϊόν. μιλάμε πως η σελίδα αυτή υποτίθεται πως ελέγχει διεξοδικά τους συνεργάτες της πριν την έναρξη της συνεργασίας και υπάρχουν τόσες περιπτώσεις τα τελευταία χρόνια σε μαγαζιά που δουλεύουν μαζί τους και είναι απατεώνες. δλδ το σκρουτζ δεν γνωρίζει πως το κατάστημα καθυστερεί τις παραδόσεις; είμαι 100% σίγουρος (γιατί μετράει με στατιστικά τι παραλαμβάνει και τι όχι) πως γνώριζε επακριβώς πότε έστελνε και εάν έστελνε το κατάστημα τις παραγγελίες. όμως έπαιρνε καλές προμήθειες (γιατί το μαγαζί έχει πολλές πωλήσεις) και όλα καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, james01gr said:

εσύ πιστεύεις στον ΟΕ είναι αυτός μέλος; μήπως τα μέλη της ΟΕ είναι κάποιοι που δεν έχουν απολύτως τίποτα στο όνομά τους; και ανοίγει νέα εταιρεία και θα είναι ο ίδιος πιστεύεις μέλος/διαχειριστής;

Είναι σίγουρα και αυτός μέλος γιατί είναι το όνομα του, αλλά είναι και άλλα μέλη που τα έχει πάρει στο λαιμο του… ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΠΕΡΗΦΑΝΗΣ ΚΑΙ ΣΙΑ Ο.Ε.». Τώρα για όλα τα υπόλοιπα παιδιά τί να πω δεν ξέρω, πραγματικά απορώ τόσο με το θράσος ορισμένων αλλά τόσο και με την ανιωθίλα τους. 

Εγώ πραγματικά δεν θα μπορουσα να κοιμηθώ το βράδυ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, CanonTux είπε

Θα σας πάρουμε από το χεράκι, στράααατα, στρατούουουουλα, και θα σας πάρουμε στη μικρή τραπεζούλα να σας δώσουμε τα χρήματα σας, μη μας πάθετε τίποτα, βρεφάκια που είστε.

Υπευθυνότητα για τις πράξεις σας μηδέν έτσι; ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΑΤΕ να μην σας εξαπατούσαν! Τώρα απευθυνθείτε στη Δικαιοσύνη, κάντε μήνυση και αγωγή στον απατεώνα και ό,τι καταφέρετε. 

Τι ακριβώς στο site του, για έναν μέσο χρήστη, τον προδιαθέτει για απάτη;

Ειμαι υπέρ της προσωπικής ευθύνης, αλλά αυτός είναι απατεώνας κανονικός, για μέσα, βαθιά… Η προσωπική ευθύνη δεν έχει σημαντική θέση εδώ.

Εφτιαξε ένα αξιοπρεπές eshop, μπήκε σε bestprice και skroutz και για ένα σημαντικό χρονικό διάστημα δούλευε σωστά. Όλα αυτά ίσως έγιναν τυχαία, ίσως να ήταν και μέρος σχεδίου. Σε κάθε περίπτωση ο μέσος αγοραστής δε θα μπορούσε να γνωρίζει. Σημασία έχει ότι για ένα χρονικό διάστημα δούλευε το κατάστημα γνωρίζοντας ότι δε θα παραδόσει παραγγελίες και παρολα αυτά εισέπραττε.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, james01gr said:

εγώ πραγματικά απορώ που θεωρείτε πως το skroutz είναι ο υπερασπιστής και ο εξασφαλιστής πως θα παραλάβετε το προϊόν. μιλάμε πως η σελίδα αυτή υποτίθεται πως ελέγχει διεξοδικά τους συνεργάτες της πριν την έναρξη της συνεργασίας και υπάρχουν τόσες περιπτώσεις τα τελευταία χρόνια σε μαγαζιά που δουλεύουν μαζί τους και είναι απατεώνες. δλδ το σκρουτζ δεν γνωρίζει πως το κατάστημα καθυστερεί τις παραδόσεις; είμαι 100% σίγουρος (γιατί μετράει με στατιστικά τι παραλαμβάνει και τι όχι) πως γνώριζε επακριβώς πότε έστελνε και εάν έστελνε το κατάστημα τις παραγγελίες. όμως έπαιρνε καλές προμήθειες (γιατί το μαγαζί έχει πολλές πωλήσεις) και όλα καλά.

Ο Σκρουτζ αν έχεις παραγγείλει από αυτόν με το έξυπνο καλάθι δεν υπήρχε ούτε μια στο δισεκατομμύριο να μην σε καλύψει. 

3-4 φορές μου έχει τύχει να πάρω κάτι και να καθυστερήσει και κάθε φορά είτε με καλύπτει από άλλο κατάστημα είτε μου επιστρέφει όλο το ποσό σε μορφή κουπονιού για να αγοράσω το οτιδήποτε άλλο. 

Μην μπερδεύεις τις περιπτώσεις. Λεφτά χάσανε όσοι ΒΛΑΚΩΔΩΣ στείλανε λεφτά σε τραπεζικό λογαριασμό. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, polaki είπε

Είναι σίγουρα και αυτός μέλος γιατί είναι το όνομα του, αλλά είναι και άλλα μέλη που τα έχει πάρει στο λαιμο του… ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΠΕΡΗΦΑΝΗΣ ΚΑΙ ΣΙΑ Ο.Ε.». Τώρα για όλα τα υπόλοιπα παιδιά τί να πω δεν ξέρω, πραγματικά απορώ τόσο με το θράσος ορισμένων αλλά τόσο και με την ανιωθίλα τους. 

Εγώ πραγματικά δεν θα μπορουσα να κοιμηθώ το βράδυ.. 

 

22 λεπτά πριν, james01gr είπε

εσύ πιστεύεις στον ΟΕ είναι αυτός μέλος; μήπως τα μέλη της ΟΕ είναι κάποιοι που δεν έχουν απολύτως τίποτα στο όνομά τους; και ανοίγει νέα εταιρεία και θα είναι ο ίδιος πιστεύεις μέλος/διαχειριστής; και προφανώς κοιμάται τα βράδια γιατί απλά δεν ενδιαφέρεται. υπάρχουν πολλοί γύρω μας που δεν έχουν απολύτως κανέναν φραγμό, δεν έχουν ηθικούς κανόνες και είναι παραβατικοί. άλλοι λιγότερο (πχ μικροκλοπές, υπεξαιρέσεις), άλλοι λίγο παραπάνω (όπως ο κύριος αυτός) και μετά είναι οι ποινικοί (διακινητές, δολοφόνοι κτλ). κανένας από αυτούς δεν έχει ενοχές γιατί απλά εάν είχε, δεν θα το έκανε.

τα περισσότερα πρόστιμα δεν εισπράττονται καν. όταν έριξαν πρόστιμο σε κανα δυο eshop στην περιοχή μου, αυτά είχαν ήδη κλείσει. το πρόβλημα είναι πως ο κρατικός μηχανισμός αργεί πάρα πολύ. γιατί είμαι σίγουρος πως εάν ψάξουν στα βιβλία του θα βρουν πολλές ακόμη παραβάσεις, όχι απλά πως δεν παρέδιδε παραγγελίες.

Στο ΓΕΜΗ υπάρχει το καταστατικό με όλα τα στοιχεία των μελών:

https://publicity.businessportal.gr/company/158369740000

Οι εταίροι μετέχουν στην εταιρεία με τα παρακάτω ποσοστά έκαστος:

1. Ο ομόρρυθμος εταίρος ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΠΕΡΗΦΑΝΗΣ του ΧΡΗΣΤΟΣ και της ΕΙΡΗΝΗ,το γένος ΣΥΛΛΑ, κάτοικος

ΛΑΡΙΣΑ, επί της οδού 25ΗΣ ΜΑΡΤΙΟΥ, αρ. 7, ΤΚ 41221, κάτοχος Δ.Α.Τ. ΑΙ842088, Α.Φ.Μ. 158123478, ηλεκτρονική

διεύθυνση (e−mail) [email protected], υπηκοότητας ΕΛΛΑΔΑ, με ποσοστό συμμετοχής 90% .

2. Ο ομόρρυθμος εταίρος ΧΡΗΣΤΟΣ ΠΕΡΗΦΑΝΗΣ του ΤΗΛΕΜΑΧΟΣ και της ΣΩΤΗΡΙΑ,το γένος ΧΟΝΔΡΟΝΑΣΙΟΥ,

κάτοικος ΛΑΡΙΣΑ, επί της οδού ΥΨΗΛΑΝΤΟΥ, αρ. 76, ΤΚ 41223, κάτοχος Δ.Α.Τ. Λ701299, Α.Φ.Μ. 061699623,

ηλεκτρονική διεύθυνση (e−mail) [email protected], υπηκοότητας ΕΛΛΑΔΑ, με ποσοστό συμμετοχής 10% .

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, james01gr είπε

εγώ πραγματικά απορώ που θεωρείτε πως το skroutz είναι ο υπερασπιστής και ο εξασφαλιστής πως θα παραλάβετε το προϊόν. μιλάμε πως η σελίδα αυτή υποτίθεται πως ελέγχει διεξοδικά τους συνεργάτες της πριν την έναρξη της συνεργασίας και υπάρχουν τόσες περιπτώσεις τα τελευταία χρόνια σε μαγαζιά που δουλεύουν μαζί τους και είναι απατεώνες. δλδ το σκρουτζ δεν γνωρίζει πως το κατάστημα καθυστερεί τις παραδόσεις; είμαι 100% σίγουρος (γιατί μετράει με στατιστικά τι παραλαμβάνει και τι όχι) πως γνώριζε επακριβώς πότε έστελνε και εάν έστελνε το κατάστημα τις παραγγελίες. όμως έπαιρνε καλές προμήθειες (γιατί το μαγαζί έχει πολλές πωλήσεις) και όλα καλά.

Κανείς ΤΕΡΑΣΤΙΟ λάθος. Το skroutz στηρίζει όλη τη λειτουργία του στην αξιοπιστία των καταστημάτων του. Όταν ενημερώνεις για ένα θέμα λαμβάνει μέτρα. Προσωπικά το έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές και το κατάστημα συμμορφώθηκε. Επειδή έχω και πελάτη που είναι στο skroutz σου λέω ότι έχει και σύστημα πέναλτυ για καταστήματα που δεν παραδίδουν παραγγελίες. Επιπλέον, κάνει και το άλλο: αν ένα κατάστημα δεν παραδώσει την παραγγελία σου, τότε κάνει μόνο του πρόταση σε άλλο κατάστημα να το κάνει με την ίδια τιμή που παραγγειλες από το πρώτο. 
Για να γίνουν όλα αυτά θα πρέπει τα καταστήματα να έχουν καλάθι skroutz, όχι να παραγγείλεις απευθείας από το site τους.

Θα μπορούσα να γράψω και άλλα και να φτιάξω σεντόνι, αλλά είναι πιο εύκολο να μπεις και να διαβάσεις τους όρους του.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, james01gr είπε

δε νομίζω να σου στείλει κάποιος κάτι πάνω από 300 ευρώ με αντικαταβολή. έχω κατάστημα και πίστεψέ με, σε τέτοιες παραγγελίες εάν είναι με αντικαταβολή και ογκώδη, το τριπλοτσεκάρω. αν και συνήθως τέτοια ποσά είναι προπληρωμένα.

πιστεύεις πως κάποιος θα σου στείλει το iphone 15 με αντικαταβολή;

Αν είναι σοβαρό κατάστημα ναι. Στη χειρότερη ας ζητήσει μια μικρή προκαταβολή για να είναι κατοχυρωμένος, και σίγουρα δεν μιλάμε για iPhone που θα φύγει ούτως ή άλλως, αλλά για κάτι πιο εξεζητημένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...