Προς το περιεχόμενο

Πρόστιμο 120.000 ευρώ στο ηλεκτρονικό κατάστημα perishop.gr για εξαπάτηση καταναλωτών


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, evark είπε

Τα εχουμε πεί τόσες φορές..... δεν μπορεί ενα προιόν να παίζει σε ένα ευρος τιμών και να εμφανίζεται ένα μαγαζί να πουλάει 15-20% φθηνώτερα και συγχρόνως να μην έχει paypal ή καποια πληρωμή που να σε εξασφαλίζει. Το να δωσεις τα λεφτά σου, σημαίνει ότι σε "τρώει", να τα χάσεις, μπορεί όχι πάντα αλλά όπως και να'χει ρισκάρεις. 

Επίσης βλέπω να γράφετε για το jmctech, αδίκως κατα την γνώμη μου, έχει καλές τιμές αλλά αργούς χρόνους παράδοσης και το ξέρεις αυτό όταν παραγγέλνεις. Εχω πάρει 2-3 φορές από εκεί, άργησαν αλλά παρέδωσαν...

Το εμπόριο μάλλον το έχεις μάθει από ταινίες;. Σε όλα τα ανεπτυγμένα κράτη τα οποία θέλουν να λέγονται δημοκρατία υπάρχουν κανόνες για το εμπόριο. Αυτοί οι κανόνες πρέπει να είναι ξεκάθαροι. Στο ηλεκτρονικό εμπόριο ακόμα περισσότερο. Ο συγκεκριμένος κύριος περιστορ τρώει το κεφάλι του λόγω αθέμιτου ανταγωνισμού. Δεν μπορεί τις 7 εργασίμες να τις λογίζεται 40 μέρες; 

Πλέον με οδηγία της ΕΕ όλες οι εμπορικές συναλλαγές πρέπει να διεκπεραιωθούν εντός 30 ημερών. Ημερολογιακών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 221
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 minutes ago, CanonTux said:

 

Στο ΓΕΜΗ υπάρχει το καταστατικό με όλα τα στοιχεία των μελών:

https://publicity.businessportal.gr/company/158369740000

Οι εταίροι μετέχουν στην εταιρεία με τα παρακάτω ποσοστά έκαστος:

1. Ο ομόρρυθμος εταίρος ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΠΕΡΗΦΑΝΗΣ του ΧΡΗΣΤΟΣ και της ΕΙΡΗΝΗ,το γένος ΣΥΛΛΑ, κάτοικος

ΛΑΡΙΣΑ, επί της οδού 25ΗΣ ΜΑΡΤΙΟΥ, αρ. 7, ΤΚ 41221, κάτοχος Δ.Α.Τ. ΑΙ842088, Α.Φ.Μ. 158123478, ηλεκτρονική

διεύθυνση (e−mail) [email protected], υπηκοότητας ΕΛΛΑΔΑ, με ποσοστό συμμετοχής 90% .

2. Ο ομόρρυθμος εταίρος ΧΡΗΣΤΟΣ ΠΕΡΗΦΑΝΗΣ του ΤΗΛΕΜΑΧΟΣ και της ΣΩΤΗΡΙΑ,το γένος ΧΟΝΔΡΟΝΑΣΙΟΥ,

κάτοικος ΛΑΡΙΣΑ, επί της οδού ΥΨΗΛΑΝΤΟΥ, αρ. 76, ΤΚ 41223, κάτοχος Δ.Α.Τ. Λ701299, Α.Φ.Μ. 061699623,

ηλεκτρονική διεύθυνση (e−mail) [email protected], υπηκοότητας ΕΛΛΑΔΑ, με ποσοστό συμμετοχής 10% .

 

Στην ΟΕ είναι υπόλογοι όλοι με το 100% της περιουσίας τους, ανεξάρτητα με το ποσοστό συμμετοχής στην εταιρία. 

Που σημαίνει αν δεν έχει λεφτά και περιουσία ο ένας, το κράτος θα τα πάρει απτον άλλο. 

Τον πήρε στο λαιμο του τον άλλο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Choronzoon said:

Συμφωνω απόλυτα ,αντικαταβολή και αν είναι δυνατόν παραλαβή από κατάστημα , αγορές δλδ με το παλιό τρόπο , τα άλλα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε ...

Και άμα έχει μέσα στη συσκευασία άλλο κινητό από αυτό που πήρες; Πως θα πάρεις την αντικαταβολή πίσω;

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, darkmatinee είπε

Και άμα έχει μέσα στη συσκευασία άλλο κινητό από αυτό που πήρες; Πως θα πάρεις την αντικαταβολή πίσω;

Πολύ απλά το ανοίγεις στην courier και είτε το παίρνεις είτε το γυρίζεις πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, darkmatinee said:

Και άμα έχει μέσα στη συσκευασία άλλο κινητό από αυτό που πήρες; Πως θα πάρεις την αντικαταβολή πίσω;

Ή έχει μεσα ενα τουβλο.. Ουτε η αντικαταβολή σε καλύπτει αμα θέλει να σε κορόιδεψει ο άλλος.. 

3 minutes ago, Dennis077 said:

Πολύ απλά το ανοίγεις στην courier και είτε το παίρνεις είτε το γυρίζεις πίσω.

Αυτο μόνο αν το έχεις συμφωνήσει με το eshop. Το 90% δε θα συμφωνήσει. Να λεμε εφαρμόσιμα πράγματα και οχι εκθέσεις ιδεών. 

Ετσι και αλλιώς σχεδόν κανένα eshop δεν δίνει με αντικαταβολή πλέον πάνω από 120-150€ οπότε όλη αυτή η συζήτηση είναι στον αέρα. 

Επεξ/σία από oldnew
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, Tlykog said:

Τι ακριβώς στο site του, για έναν μέσο χρήστη, τον προδιαθέτει για απάτη;

Ειμαι υπέρ της προσωπικής ευθύνης, αλλά αυτός είναι απατεώνας κανονικός, για μέσα, βαθιά… Η προσωπική ευθύνη δεν έχει σημαντική θέση εδώ.

Εφτιαξε ένα αξιοπρεπές eshop, μπήκε σε bestprice και skroutz και για ένα σημαντικό χρονικό διάστημα δούλευε σωστά. Όλα αυτά ίσως έγιναν τυχαία, ίσως να ήταν και μέρος σχεδίου. Σε κάθε περίπτωση ο μέσος αγοραστής δε θα μπορούσε να γνωρίζει. Σημασία έχει ότι για ένα χρονικό διάστημα δούλευε το κατάστημα γνωρίζοντας ότι δε θα παραδόσει παραγγελίες και παρολα αυτά εισέπραττε.

Το πάρε τα λεφτά μου (κατάθεση σε τράπεζα) και κάνε ότι θες δεν σε ψυλιάζει, ε; Τ' ότι ούτε καν αντικαταβολή δεν στέλνει, δεν σε ψύλιασε, ε; Τι άλλο περίμενες, μπανεράκι που να κράζει κλέφτης;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Bil79 είπε

Αν είναι σοβαρό κατάστημα ναι. Στη χειρότερη ας ζητήσει μια μικρή προκαταβολή για να είναι κατοχυρωμένος, και σίγουρα δεν μιλάμε για iPhone που θα φύγει ούτως ή άλλως, αλλά για κάτι πιο εξεζητημένο.

εγώ λοιπόν που δεν έχω σοβαρό κατάστημα, δεν στέλνω παραγγελία 300 ευρώ αντικαταβολή γιατί απλά δεν μου περισσεύουν 20 ευρώ μεταφορικά σε περίπτωση που αρνηθεί κάποιος την παραγγελία του (συν το ότι μου δεσμεύει απόθεμα για περίπου 20 ημέρες). δεν μου τα καλύπτει κανένας. και το έχω πάθει και έχω μάθει. γιατί και τα καταστήματα δεν είναι εντάξει αλλά και οι καταναλωτές δεν είναι εντάξει.

  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, james01gr said:

εγώ λοιπόν που δεν έχω σοβαρό κατάστημα, δεν στέλνω παραγγελία 300 ευρώ αντικαταβολή γιατί απλά δεν μου περισσεύουν 20 ευρώ μεταφορικά σε περίπτωση που αρνηθεί κάποιος την παραγγελία του (συν το ότι μου δεσμεύει απόθεμα για περίπου 20 ημέρες). δεν μου τα καλύπτει κανένας. και το έχω πάθει και έχω μάθει. γιατί και τα καταστήματα δεν είναι εντάξει αλλά και οι καταναλωτές δεν είναι εντάξει.

Για την ακρίβεια υπάρχει ενα 30-50% των καταναλωτών που είναι χειρότεροι απ τα χειρότερα eshops.. Οσοι έχουμε εμπειρία απο "πελάτες" ξέρουμε.. 

Πρέπει να προστατευθεί και το κατάστημα, μη το ξεχνάμε αυτο. 

Επεξ/σία από oldnew
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, CanonTux είπε

Θα σας πάρουμε από το χεράκι, στράααατα, στρατούουουουλα, και θα σας πάρουμε στη μικρή τραπεζούλα να σας δώσουμε τα χρήματα σας, μη μας πάθετε τίποτα, βρεφάκια που είστε.

Υπευθυνότητα για τις πράξεις σας μηδέν έτσι; ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΑΤΕ να μην σας εξαπατούσαν! Τώρα απευθυνθείτε στη Δικαιοσύνη, κάντε μήνυση και αγωγή στον απατεώνα και ό,τι καταφέρετε. 

Σοβαρα τωρα; Το πιστευεις αυτο που λες; Δηλαδη φταιει ο κόσμος που εξαπατηθηκε που "δεν προσεξε;"

Ξέρεις το φυσιολογικό ειναι να μην υπαρχει απάτη. Δηλαδη αμα βλεπω οτι ενα προιον ειναι διαθεσιμο, πρεπει να ειναι διαθεσιμο. Και οταν λεει αποσταλθηκε να αποσταλθηκε.

Εσυ οταν παραγγελνεις σουβλακια και σου έρθει πιτσα η δεν σου έρθει καθολου τι να σου πουμε; Ας προσεχες;;

Να προσεξει ο κόσμος τι δηλαδη ακριβως; Αλλα φαινεται η απατεωνια και η διαστραβλωσει την κοινης λογικής ειναι πλεον η κανονικοτητα σας στην Ελλαδα.  Μια χαρα τα πατε 👏👏👏

 

 

  • Like 5
  • Thanks 4
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, redhotstef είπε

Εχουν σειρά τώρα τα πρώτα μαγαζάκια στο bestprice λογικά...

Μου έχει συμβεί πολλές φορές να περιμένω μήνες την παραγγελία μου σε αυτα τα πρώτα μαγαζακια του best price και ποτε δεν ανεβηκαν οι αξιολογήσεις, γιαυτο και δεν το χρησιμοποιώ πλέον ,

βεβαια δεν ειναι το ιδιο γιατι παντα έπαιρνα τα λεφτά μου πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρόστιμο ύψους 120.000 ευρώ που επέβαλε το Υπουργείο   στο ηλεκτρονικό κατάστημα perishop.gr ειμαι απολυτα σίγουρος ότι θα το εισπραξει και αυτο οπως και οι πελατες του εν λόγω shop σε ειδος και στην προκειμενη περιπτωση σε ΚΙΝΗΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ.......... οποτε και αυτο θα περιμενει στην ουρα.  ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΑΣ ΑΝΤΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΚΟΙΤΑ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΗΣΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ................

τυχαιο? δεν νομιζω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Επεξ/σία από panagiotou
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, james01gr είπε

εγώ λοιπόν που δεν έχω σοβαρό κατάστημα, δεν στέλνω παραγγελία 300 ευρώ αντικαταβολή γιατί απλά δεν μου περισσεύουν 20 ευρώ μεταφορικά σε περίπτωση που αρνηθεί κάποιος την παραγγελία του (συν το ότι μου δεσμεύει απόθεμα για περίπου 20 ημέρες). δεν μου τα καλύπτει κανένας. και το έχω πάθει και έχω μάθει. γιατί και τα καταστήματα δεν είναι εντάξει αλλά και οι καταναλωτές δεν είναι εντάξει.

  Sorry not sorry φίλε μου. Ούτε εγώ θα ρισκάρω 300€ ή 1000€ σε ένα άγνωστο μαγαζί που αν γίνει κάτι δεν θα βγάλω πότε άκρη. Γι αυτό καταφεύγω στη "Σολομωντεια" λύση του Σκρουτζ. Να έχω κάπου να απευθυνθώ αν συμβεί οτιδήποτε.

  Και δεν φταίνε πάντα οι αγοραστές για τις ακυρώσεις των παραγγελιών. Εγώ σήμερα θα παραλάβω (ελπίζω...) ένα σκληρό δίσκο με καθυστέρηση μιας εβδομάδας και κάτι (πέραν του αναγραφόμενου χρόνου παράδοσης εννοείται που συνήθως είναι 10 μέρες) με 2 αλλαγές στον χρόνο παράδοσης. Αν δεν έγραφε χτες ότι παραδόθηκε στον courier ειλικρινά θα είχα ακυρώσει την παραγγελία.

  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Το πάρε τα λεφτά μου (κατάθεση σε τράπεζα) και κάνε ότι θες δεν σε ψυλιάζει, ε; Τ' ότι ούτε καν αντικαταβολή δεν στέλνει, δεν σε ψύλιασε, ε; Τι άλλο περίμενες, μπανεράκι που να κράζει κλέφτης;

Υπάρχουν καταστήματα που λειτουργούν νόμιμα και σωστά με αυτό τον τρόπο. Πχ ένα κατάστημα που δεν έχει μεγάλο κεφάλαιο δε τα συμφέρει να στοκάρουν ποσότητες από ακριβά προϊόντα, τα οποία ταυτόχρονα χάνουν και την αξία τους σε βάθος χρόνου. Γι αυτό μπορεί να μην υποστηρίζουν αντικαταβολή, όπου ο πελάτης μπορεί να μην παραλάβει το προϊόν και να χρεωθούν και τα μεταφορικά. Δεν είναι όλοι απατεώνες. Χαλάρωσε λίγο.

Είμαι λογιστής με δικό μου λογιστικό και έχω εμπειρία από τέτοιες επιχειρήσεις. Δεν είναι απατεώνες, παραδίδουν τα προϊόντα τους και πληρώνουν τους φόρους τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasbm είπε

το ζητούμενο είναι να πάρουν αυτοί που εξαπατήθηκαν τα χρήματα τους

το πρόστιμο μάλλον δυσκολεύει την επιστροφή αν δεν έχουν να το πληρώσουν.... 

Το πρόστιμο θα μειωθεί πάρα πολύ ίσως και να μηδενιστεί αν αποδειχθεί ότι επέστρεψε τα χρήματα ή έστειλε της παραγγελίες. Άρα εξαρτάται από το ύψος του δαγκώματος αν θα το πληρώσει , το αγνοήσει ή θα εξαφανιστεί κάποια στιγμή από την πιάτσα ο εν λόγω επιχειρηματίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...