Προς το περιεχόμενο

περιεργη καταγγελια


megapaixtaras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Επίσης σε άλλες χώρες δεν θα υπήρχαν καν αυτές οι ράμπες. Όπως και πεζοδρόμιο με ανηφορική κλίση προς την πυλωτή (κάθετα προς τη "ροή" του πεζοδρομίου) για να μη χαλάσει ο χώρος στάθμευσης και να είναι επίπεδος. Ή όπως και οικόπεδα με εισόδους-εξόδους οχημάτων σε όλο τους το μήκος και κατά συνέπεια "δέσμευση" όλης της πρόσοψης.

Επίσης αλλού θα ήταν τουλάχιστον πηγή γέλιου (αλλά οπωσδήποτε όχι σοβαρό επιχείρημα) οι αναφορές "έτσι το κάνουν όλοι" ή "το θυμήθηκαν μετά από 40 χρόνια".

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν λέω ότι είμαι σε όλα τέλειος και τα κάνω όλα σωστά και νόμιμα. Προφανώς έχω κάνει κι εγώ τις "ζαβολιές" μου, εν γνώσει ή μη. Απλά τουλάχιστον όταν/αν με "τσιμπήσουν" δεν καταφεύγω σε τέτοιες "παιδικές" δικαιολογίες, λέω κάτι σε στυλ "την πατήσαμε" ή "καλά ήταν όσο κράτησε", πληρώνω το πρόστιμό μου (αν προκύπτει) και...η ζωή συνεχίζεται.

Εχει κανενα νοημα η συζήτηση τι γίνεται άλλου και τι δεν γίνεται, ειναι πολεοδομικός κανονισμός που οφείλουμε να ακολουθήσουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο ειχε συμβει και σε μενα. Υπηρχε  τσιμεντενια ραμπα μπροστα στο μαγαζι χρονια πριν το νοικιασουμε. Καποια μερα ηρθαν απο τον δημο και μου ειπαν να ξηλωσω την ραμπα γιατι ειναι παρανομη. Να επισημανω οτι σε ολο το μηκος του δρομου υπαρχουν τετοιες ραμπες. Οταν τους το ανεφερα μου ειπαν οτι ηταν καταγγελια και επρεπε να ενεργησουν.

Την ραμπα την ξηλωσα με δικα μου εξοδα, εφτιαξε ο μαστορας ενα χαμηλο πεζοδρομιο γιατι υπηρχε κλιση, ενημερωσα τον δημο, εκαναν αυτοψια και ολα καλα, δεν με ενοχλησαν ξανα.

Μετα απο απο 10 χρονια που ειναι η ιστορια οι αλλες  τσιμεντενιες ραμπες στον δρομο υπαρχουν ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Εχει κανενα νοημα η συζήτηση τι γίνεται άλλου και τι δεν γίνεται, ειναι πολεοδομικός κανονισμός που οφείλουμε να ακολουθήσουμε 

Μα δεν κατάλαβες. Δεν διαφωνούμε. Απλά τόνισα ότι μας "χαλάει" και αυτό το ελάχιστο (όταν γίνεται), τη στιγμή που "αλλού" δεν έπαιζε να υπήρχαν πολλά από το καθημερινά βολέματά μας

Προσωπικά είμαι υπέρ της τήρησης, τουλάχιστον των στοιχειωδών. Και είναι τουλάχιστον αστείο κάποιος να θεωρεί "επιλεκτικό" το γεγονός ότι από κάπου άρχισε μία "δράση" επειδή έτυχε αυτός να είναι ο πρώτος (πάντα κάποιος θα είναι). Και για να είμαστε και λίγο ρεαλιστές δεν πιστεύω ότι ξεκίνησε ή όποια προσπάθεια. Απλά κάποιος γείτονας του ts στράβωσε κι έκανε καταγγελία. Και όπως και να χει είναι πιο δύσκολο να μην ανταποκριθούν σε καταγγελία, ειδικά αφού είναι κάτι παραπάνω από σίγουρο ότι αυτός που μπήκε στη διαδικασία να καταγγείλει μάλλον θα το παρακολουθήσει και ίσως να καταγγείλει την όποια απραξία εκ μέρους του δήμου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Το οποίο κατέβασμα του πεζοδρομίου είναι απλά μια χαζή ιδέα που ποιος ξέρει πως καθιερώθηκε μιας και δυσκολεύει όλους τους πεζούς που περνάνε και σκοντάφτουν, και τα καρότσια και γενικά γίνεται ανώμαλο το έδαφος χωρίς λόγο ενώ με την κλίση στον δρόμο εκτός πεζοδρομίου είναι όλοι ευχαριστημένοι.

Δεν μπορεί να είμαι ο μόνος που σαν πεζός σιχαίνεται τα κατεβασμένα πεζοδρόμια

υπαρχουν τεχνικες προδιαγραφες για ολα... 

ο καθενας κανει οτι μλκ θελει, δεν υπαρχει συνεχει - ομοιομορφια σε ομορες οικοδομες και στο τελος ειναι ασφαλεστερο να περπατας στον δρομο.

Οι δημοι ΔΕΝ κανουν κανενα ελεγχο ΔΕΝ υποχρεωνουν κανεναν να διορθωσει τις κακοτεχνίες, δηλαδη οτιναναι. 

Θλιβερη κατασταση σχεδον παντου...

Επεξ/σία από dkstopo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, megapaixtaras είπε

για να μπεις απο τον δρομο στην πυλωτη ,οπως ολη η ελλαδα ,φτιαξαμε ραμπα απο τσιμεντο που ενωσαμε με το πεζοδρομιο..η

Δεν καταλαβαίνω. Δεν υπήρχε η ράμπα απ τη κατασκευή? Τι εννοεις τι φτιάξατε? Εσεις ξεχωριστά απ τον κατασκευαστή?

Για να τη φτιάξει ο κατασκευαστής πρέπει να πηρε άδεια. Αν δεν πηρε, θα έπρεπε να το ειχαν δει συμβαιολογράφοι, δικηγόροι, μηχανικοί όταν πηρατε το εκάστοτε διαμέρισμα. Αν δε το ειδε κανείς, ειναι σοβαρή αμέλεια ολων.

Πάμε παρακάτω.

Αν ειχε άδεια ομως με το τότε νομικό πλαίσιο, η φάση μου θυμίζει τη πιστοποίηση ανελκυστηρων. Αλλάζω τον νομο και σε βάζω να κάνεις πράγματα που μπορει να μην ειναι δυνατον να γινουν σε μια παλιά οικοδομή με ιδιαιτερότητες που με το παλιό νομικο πλαίσιο ισχυαν κανονικά. 

Σε κάθε περιπτωση, για αρχη μιλάς με δικηγόρο. Το οτι έγινε καταγγελία σημαίνει οτι κάποιος παλιός που ξέρει τη περιπτωση, τα χει βάλει με κάποιον απ το κτιριο που μένεις και τη πληρωνετε ολοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, megapaixtaras είπε

γινεται αυτο σε καποιον αλλο δημο στην ελλαδα? πως σας φαινεται να θυμουνται κατι που εγινε πριν 40 χρονια τωρα ξαφνικα μετα απο μια καταγγελια?

 

Κανονικα θα επρεπε να σου βαλουν και προστιμο αναδρομικα για αυτα τα 40 χρονια που ειχες κανει αυτη τη πατεντα.

Τα καλυτερα ειναι αυτα που χτιζουν στο πεζοδρομιο σκαλια και δεν μπορει να περασει ουτε γατα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο Δήμο Αθηναίων γίνεται με καταγγελία.

Σου λένε να κάνεις την προβλεπόμενη ράμπα , όπου μόνο μια είναι νομικά σωστή και είναι με τον τρόπο που σου δείχνω στη φωτο. Βύθιση πεζοδρομίου λέγεται. 

Βάζω και φωτό της σχετικής ειδοποίησης που στέλνει ο Δήμος. Αν τα κάνει κάποιος μετη σωστή διαδικασία του Δήμου κ μηχανικό , εγγυητική επιστολή, άδεια κλπ, είναι ΠΟΛΛΑ λεφτά. 

Για αυτό καλύτερα να τα κάνει μόνος του όσο ειναι νωρίς κ δεν τον βρουν

 

image.png.8148e1021a3b7d332138c6f33b2a758d.png

 

image.png.14678a30adc02144e3a1ea32565f309c.png

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Κανονικα θα επρεπε να σου βαλουν και προστιμο αναδρομικα για αυτα τα 40 χρονια που ειχες κανει αυτη τη πατεντα.

Τα καλυτερα ειναι αυτα που χτιζουν στο πεζοδρομιο σκαλια και δεν μπορει να περασει ουτε γατα.

Aν εφαρμοστει κάτι τέτοιο, θα σου έρθει απο το πουθενά κανα 10χιλιαρο για πράγματα που δεν ειχες ιδέα οτι ισχύουν.

Και θα έχεις τους εξυπνάκιδες να σου λένε οτι φταις που δε το έψαξες με δικηγόρους κτλ. Μέχρι να τους έρθει και αυτους και να κλαιμε ολοι παρέα :P Ζεις στην Ελλάδα. Κάτι που ηταν νομιμο παλιά, μπορει να ειναι παράνομο τωρα, ή το αντιστροφο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pontez2 είπε

Aν εφαρμοστει κάτι τέτοιο, θα σου έρθει απο το πουθενά κανα 10χιλιαρο για πράγματα που δεν ειχες ιδέα οτι ισχύουν.

Και θα έχεις τους εξυπνάκιδες να σου λένε οτι φταις που δε το έψαξες με δικηγόρους κτλ. Μέχρι να τους έρθει και αυτους και να κλαιμε ολοι παρέα :P Ζεις στην Ελλάδα. Κάτι που ηταν νομιμο παλιά, μπορει να ειναι παράνομο τωρα, ή το αντιστροφο.

πόσο παλιά δηλαδή? γτ στο σπιτι μου που ειναι του 78 η ραμπα ειναι σωστα φτιαγμενη με βυθιση του πεζοδρομιου. αρα δεν αλλαξε κατι προσφατα για να κλαινε οι ελληναραδες επειδη βαριοντουσαν τοτε να κανουν τα δεοντα. και αγνοια νομου δεν δικαιολογειται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Δεν καταλαβαίνω. Δεν υπήρχε η ράμπα απ τη κατασκευή? Τι εννοεις τι φτιάξατε? Εσεις ξεχωριστά απ τον κατασκευαστή?

Για να τη φτιάξει ο κατασκευαστής πρέπει να πηρε άδεια. Αν δεν πηρε, θα έπρεπε να το ειχαν δει συμβαιολογράφοι, δικηγόροι, μηχανικοί όταν πηρατε το εκάστοτε διαμέρισμα. Αν δε το ειδε κανείς, ειναι σοβαρή αμέλεια ολων.

Πάμε παρακάτω.

Αν ειχε άδεια ομως με το τότε νομικό πλαίσιο, η φάση μου θυμίζει τη πιστοποίηση ανελκυστηρων. Αλλάζω τον νομο και σε βάζω να κάνεις πράγματα που μπορει να μην ειναι δυνατον να γινουν σε μια παλιά οικοδομή με ιδιαιτερότητες που με το παλιό νομικο πλαίσιο ισχυαν κανονικά. 

Σε κάθε περιπτωση, για αρχη μιλάς με δικηγόρο. Το οτι έγινε καταγγελία σημαίνει οτι κάποιος παλιός που ξέρει τη περιπτωση, τα χει βάλει με κάποιον απ το κτιριο που μένεις και τη πληρωνετε ολοι.

Οι κατασκευαστές ρίχνουν τσιμέντο που έχει 50€. Αν ακολουθήσουν την σωστή διαδικασία, ξεκινάνε απο 3-4000€

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

πόσο παλιά δηλαδή? γτ στο σπιτι μου που ειναι του 78 η ραμπα ειναι σωστα φτιαγμενη με βυθιση του πεζοδρομιου. αρα δεν αλλαξε κατι προσφατα για να κλαινε οι ελληναραδες επειδη βαριοντουσαν τοτε να κανουν τα δεοντα. και αγνοια νομου δεν δικαιολογειται.

Ηξερες δηλαδη εσυ το 78 και οσοι αγοραζαν τοτε σπιτια με γκαράζ που έπρεπε η ράμπα να ειναι βυθισμενη πχ στο πεζοδρόμιο. Πες μου οτι το ηξερες... :P :P 

(το σχόλιο ειναι γενικό, οτι υπάρχουν δεκάδες πράγματα που δεν γινεται να τα γνωριζουμε και πολλές φορές δε τα βλέπουν οτι εξειδικευμένοι για αυτά. )

5 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Οι κατασκευαστές ρίχνουν τσιμέντο που έχει 50€. Αν ακολουθήσουν την σωστή διαδικασία, ξεκινάνε απο 3-4000€

Καλό!!!!! Και πως στο καλό παίρνουν άδεια? Να υποθέσω οτι δε παίρνουν ετσι? :P 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Στο Δήμο Αθηναίων γίνεται με καταγγελία.

Σου λένε να κάνεις την προβλεπόμενη ράμπα , όπου μόνο μια είναι νομικά σωστή και είναι με τον τρόπο που σου δείχνω στη φωτο. Βύθιση πεζοδρομίου λέγεται. 

Βάζω και φωτό της σχετικής ειδοποίησης που στέλνει ο Δήμος. Αν τα κάνει κάποιος μετη σωστή διαδικασία του Δήμου κ μηχανικό , εγγυητική επιστολή, άδεια κλπ, είναι ΠΟΛΛΑ λεφτά. 

Για αυτό καλύτερα να τα κάνει μόνος του όσο ειναι νωρίς κ δεν τον βρουν

 

image.png.8148e1021a3b7d332138c6f33b2a758d.png

 

image.png.14678a30adc02144e3a1ea32565f309c.png

Μια χαρά βύθιση πεζοδρομίου έγινε. Η χρήση του οποίου (πεζοδρομίου) όμως "ακυρώνεται" αμέσως μετά από τα παρκαρισμένα αυτοκίνητα (σε συνδυασμό με τα δέντρα).

Πόσες πια καταγγελίες να κάνει ένας που απλά θέλει να περπατήσει (κι έχει και την "παραξενιά" να πάρει και το μωρό με το καρότσι μαζί);

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπερδευτηκα λιγο εγω, η φωτογραφια ειναι ο σωστος τροπος που πρεπει να εχεις την ραμπα για το parking σου ? ή το αντίθετο ? δηλαδη το κλασσικο πεζοδρομμιο που στην ακρη εχει το τσιμεντο για να ανεβαινεις?

42 minutes ago, haris_216 said:

Μια χαρά βύθιση πεζοδρομίου έγινε. Η χρήση του οποίου (πεζοδρομίου) όμως "ακυρώνεται" αμέσως μετά από τα παρκαρισμένα αυτοκίνητα (σε συνδυασμό με τα δέντρα).

Πόσες πια καταγγελίες να κάνει ένας που απλά θέλει να περπατήσει (κι έχει και την "παραξενιά" να πάρει και το μωρό με το καρότσι μαζί);

Δεν ειναι μονο τα παρκαρισμενα καποια στιγμη πρεπει να καταλαβουμε οτι αυτο οτ πραγμα με τα δεντρα που ειναι το 90% του πεζοδρομιου δεν χωραει καροτσι δεν χωραει ΑΜΕΑ δεν χωρας να περασεις. 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pontez2 είπε

Aν εφαρμοστει κάτι τέτοιο, θα σου έρθει απο το πουθενά κανα 10χιλιαρο για πράγματα που δεν ειχες ιδέα οτι ισχύουν.

Και θα έχεις τους εξυπνάκιδες να σου λένε οτι φταις που δε το έψαξες με δικηγόρους κτλ. Μέχρι να τους έρθει και αυτους και να κλαιμε ολοι παρέα :P Ζεις στην Ελλάδα. Κάτι που ηταν νομιμο παλιά, μπορει να ειναι παράνομο τωρα, ή το αντιστροφο.

Σαν τι? Να εχουν ολες οι λαμπες του μπαλκονιου ιδια θερμοκρασια λευκου?

Το αν θα μου ρθει προστιμο εμενα, δεν εχει καμια σημασια. Αλλα αν ερθει σε μενα θα πρεπει να ερθει σε ολους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...