Προς το περιεχόμενο

περιεργη καταγγελια


megapaixtaras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 λεπτά πριν, megapaixtaras είπε

δεν καταλαβες,τωρα εχω την ευθυνη.αυτος μιλησε για την ευθυνη παλια,εκει του απαντησα,δωσε λιγο χρονο να διαβαζεις σωστα.

Εχεις γραψει ενα κειμενο με ορθογραφικα, συνταξη δημοτικου και χωρις κανενα νοημα γενικα, αλλα εγω δεν διαβαζω σωστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

προφανως ..ολοι οι αλλοι καταλαβαν.η' μπορει να καταλαβες αυτο που θελεις.

υ.γ. δεν ηξερα οτι πρεπει να εχεις πτυχιο φιλολογου για να γραψεις.φορουμ ειναι οχι πανεπιστημιο,εμπειρος εισαι.εκτος αν εισαι φιλολογος και θελεις να μας την πεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, megapaixtaras είπε

αν δεν καταλαβες,ειναι γιατι δεν διαβασες ολο το θεμα.δεν μπορω να σε βοηθησω.θα σου απαντησω οταν το διαβασεις ΟΛΟ μαζι με τις απαντησεις μου και θα καταλαβεις ειτε συμφωνεις ειτε οχι.

Ναι λεω να το διαβάσω ολο και μετά να γράψω και μια μεταπτυχιακή για δυο μέτρα τσιμέντο 😂😂😂

  • Like 1
  • Sad 1
  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, G.bar είπε

Προφανώς και δεν είσαι ο μόνος που δεν σε ενδιαφέρει εάν κάποιος δεν μπορει να σκαρφαλώσει στα 20ποντα πεζοδρόμια που έχουμε. Είστε πολλοί

Μάλλον κάτι κατάλαβες λάθος. Είπα εγώ πουθενά ότι δεν θέλω ράμπες γενικά?

Το θέμα είναι η σύγκριση ανάμεσα στο τσιμέντο έξω από το πεζοδρόμιο και στην βύθιση εντός πεζοδρομίου και τα προβλήματα που προκαλεί η 2η.

Και αν ενοχλεί εμένα σαν πεζό φαντάζομαι οι τυφλοί και όσοι είναι σε καροτσάκι όπως εσύ θα έχουν ακόμα λιγότερη όρεξη να κινούνται σε πεζοδρόμιο που κάθε 10 μέτρα θα ανεβοκατεβαίνουν και θα σκοντάφτουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιχταρά, έμπλεξες με όλους τους νομολάγνους-νομοπορωμένους ζηλωτές, που θέλουν οι άλλοι να πληρώνουν κερατιάτικα χιλιάδες ευρώ κάθε φορά «για να γίνουμε επιτέλους κράτος και να πάει μπροστά ο τόπος».
Αν κάποιοι από αυτούς είναι και μηχανικοί, μιά χαρά.... βολεύουν τέτοιες νομοθεσίες για να υπάρχουν ένα σωρό έξτρα δουλίτσες και να πληρώνει αβέρτα ο ελληνάκος.

Θα σε «σταυρώσουν».

Στο θέμα τώρα, έχεις 4 επιλογές:

  1. Δεν κάνεις εσύ τίποτα (με όλα τα ρίσκα)
  2. Γκρεμίζεις το τσιμεντάκι και αγοράζεις δύο μικρές ράμπες που τις έχεις σαν φορητές και τις βάζεις/βγάζεις κάθε φορά που μπαινοβγαίνεις. Π.χ: Doorado Ράμπα ύψους 10 cm χρωματιστή μεσαίο κομμάτι
    Ταλαιπωρία βέβαια και δεν είναι και ελαφριές. Αλλά είναι μία γρήγορη και οικονομική λύση.
  3. Το διορθώνεις σωστά μόνος σου, χωρίς να μπλέκεις με δήμους/πολεοδομίες/μηχανικούς/χαρτούρες.
  4. Ακολουθείς όλη την προβλεπόμενη θεσμοθετημένη διαδικασία, με το όλο μεγάλο κόστος, ψυχικό και οικονομικό που θα επωμιστείς.

Γείτονας, ίδια περίπτωση με εσένα, που πριν 5-6 χρόνια του έστειλαν αντίστοιχη ειδοποίηση, δεν έκανε τίποτα.
Έως τώρα δεν τον έχουν ξαναενοχλήσει.

ΥΓ:
Και που να πάρουν πρέφα όλοι αυτοί, τα νέα φυντάνια του ελληνικού κράτους, τον «Κανονισμό Πυροπροστασίας Ακινήτων εντός ή πλησίον δασικών εκτάσεων» και το «Εθνικό Μητρώο Τήρησης Μέτρων Πυροπροστασίας Ιδιοκτησιών».

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Like 7
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, megapaixtaras είπε

φιλε εγω προσωπικα δεν γνωριζω τιποτα.οταν χτιστηκε η πολυκατοικια ημουν μικρος και δεν ασχοληθηκα ποτε,οποτε ξερω οτι εχω μια εισοδο με ραμπα που ανεβαινει στο παρκινγκ.τωρα εμαθα οτι αυτο ειναι παρανομο.εβλεπα οτι ολοι εχουν οποτε νομιζα οτι ειναι φυσιολογικο.εμεις και να φυγει η ραμπα στο σημειο εισοδου δεν θα εχουμε μεγαλο θεμα γιατι το πεζοδρομιο-ρειθρο,ειναι χαμηλο.οποτε το αφηνουμε και ετσι μετα ,εκτος και αν αυτο παλι ειναι παρανομο,δεν τα ξερω αυτα.αν ειναι νομιμο θα την ακουσει το πεζοδρομιο ομως χωρις ραμπα,επισης δεν πατηθηκε το πεζοδρομιο,απο την ραμπα,εκει που τελειωνει κολλαει με το πεζοδρομιο,οταν φτιαχτηκε πριν τοσα χρονια ,φτιαχτηκε σωστα αποτι ακουω εδω γνωμες.επειδη παλι ειναι ρηχο,δεν μπηκε σωληνας απο κατω για να φευγουν τα νερα.ασε που νερα πλεον δεν ερχονται πλεον αφου εχουν τοποθετηθει σιτες για ομβρια υδατα στον δρομο,πολυ χρησιμο εργο.

αν δεν με χρεωναν εργατικα ,οπως ζητανε,ας ερθουν αν το κανουν.αλλα σε ολο τον δημο οχι επιλεκτικα,να τα ξηλωσουν και στις κατοικιες των υπαλληλων του δημου,ειδικα της συγκεκριμενης υπηρεσιας.

ξαναλεω,δεν εχω προβλημα με το θεμα αν γινει το εργο σε ολο τον δημο. οταν το κρατος εδωσε την δυνατοτητα  να τακτοποιηθουν αυθαιρετα ισχυε για ολη την ελλαδα,οχι για μια οδο η' ενα δημο.ολοι  ετρεξαν και τα  τακτοποιησαν.ομως ισχυε για ολους ξαναλεω.οχι για μια οδο.αν γινει αρχη απο την οδο μου παλι δεν εχω προβλημα εφοσον γινει σε ολο τον δημο.αν γινοταν αναφορα μονο στο δικο μου παρκινγκ επειδη ενοχλουσε ,αλλα πραγματικα οχι απο κακια,τοτε παλι θα το δεχομουν,ασε που θα το ειχα προβλεψει γιατι δεν μου αρεσει να παρανομω.οι μονες παραβασεις που εχω κανει εν γνωση μου ειναι στην ταχυτητα και εκι επειδη ημουν αντι 90 με 120 που ολοι ξερουμε τα χαζα ορια στους δρομους. 

μα δεν θα γινει καποια ρχη.απλα ενας μακακας επειδη δεν βρισκει χωρο να παρκαρει στην οδο ,και θελει να μην παει να παρκαρει στην επομενη,τα εβαλε με εμας.δλδ. αν τωρα εμεις δωσουμε χρηματα και το φτιαξουμε αυτος τι θα κερδισει?μπορει να παρκαρει? οχι,ισα ισα που θα γινει πιο νομιμη η εισοδος.απλα θελει να εκδικηθει,το σπορ του ελληνα.οποτε δεν μιλαμε για πραγματικη αρχη απλα μια μνησικακια στην οποια ο δημος αντεδρασε με περισια ευθιξια.ας αρχισει πρωτα απο τις λακουβες που δεν φτιαχνει,τα φωτα των πλατειων που καινε μεχρι τις 9.30 μεχρι το πρωι,τα σκουπιδια που λημναζουν και ο καταλογος ειναι μακρυς και μετα ας ερθουν να κοιταξουν αυτα που δεν ενοχλουν κανενα νορμαλ ανθρωπο,τουλαχιστον ετσι οπως ειναι τοποθετημενα σε εμας,γιατι διαβαζω παραδειγματα ασχημα.

και στη τελικη ας αρχισει απο τις δικες σου αυθαιρεσιες ,κατι θα κανεις μη νομιμο και εσυ.

κανενα προβλημα αν ισχυσει η εφαρμογη  σε ολους με ανακοινωση και εφαρμογη σε ολους,οπως λες ακολουθησουμε.ολοι.ξερεις εσυ καποιον που να θελει να εφαρμοστει επιλεκτικα ο νομος μονο γιαυτον? εσυ θα ηθελες?καταλαβαινεις τι λεω.δεν προκειται για γενικη εφαρμογη αλλα κατεπιλογην!

αυτο ακριβως.αν ηταν προσωπικο θα το δεχομουν,αν ηταν δικαιο,οπως στην περιπτωση σου.αν ηταν γενικο σε ολο τον δημο παλι.αν ομως γινεται για μια οδο και μετα δεν γινει τιποτα αλλο πουθενα τοτε ,επειδη ενας κομπλεξικος εχει θεματα με την παρτη του και καποιον γνωστο μεσα στον δημο,ειναι ρουφιανια της κακιας ωρας,οχι καταγγελια.

αστειο ειναι να λες οτι αρχισε μια δραση ,γιατι για να λες ''αρχισει'' μια δραση σημαινει οτι θα εχει και συνεχεια,κατι που δεν θα συμβει.ο δημος το ειπε αυτο σε ερωτηση μας.ο δημος για μενα πρεπει ειτε να το συνεχισει σε ολο τον δημο που δεν προτιθεται οπως ειπα,γιατι προκειται για κολλητο του καταγγελωντος,ειτε να στραφει στο νομικο του τμημα και να απαντησει στον καταγγελων πως μπορει να βρει το δικιο του και να μην την πληρωνουν πολιτες που δεν εχουν να πληρωσουν ενα τετοιο εργο.στις πολυκατοικιες και στην δικια μου και σε διπλα που δυσκολα πληρωνουν εφορια και λογαριασμους και αυτος τους παιρνει στο λαιμο του για ενα καπριτσιο του.αυτη ειναι η ελλαδα,αυτος ειναι ο νεολλαηναρας.

ακριβως συμφωνω.ο νομος αλλαξε το 2016 ομως κανεις δεν τον εφαρμοσε γιατι δεν βγηκε  απο την πολιτεια να πει εφαρμοζεται αναδρομικα οπως στα αυθαιρετα.και αντου οπως σε ολα τα πραγματα ζηταει να γινεται με καταγγελιες,δλδ να επειδη το κρατος ειναι ανικανο να εφαρμοσει τους νομους ζηταει ο πολιτης να κανει την δουλεια του.

οτιναναι,ποια κτισματα???

να αρχισουν απο εσενα λεω εγω.εγω ειμαι 50 ετων ,10 ετων εκανα αυτην την πατεντα? στον εργολαβο να βαλει προστιμο.

ανγοια νομου για πιο εγκλημα? πλακα κανεις..ελληναραδες ειναι αυτοι που το κρατος τους λεει να γινουν υπαλληλοι του επειδη ειναι αχρηστο εκεινο .και επειδη εχεις αγνοια ο νομος τωρα αλλαξε το 2016,πριν ηταν ασαφης .ολες οι οικοδομες που φτιαχτηκαν ετσι εφτιαξαν τις εισοδους τους,ολοι ελληναραδες ειναι για σενα,σιγα μην εβαλες ραμπα το ΄78 ουτε παρκινγκ δεν εδιναν τοτε.

εγω συμφωνω αρκει να μην ενοχλει πεζους και να μην λιμναζουν νερα,σε εμας δεν ενοχλει κανεναν εκτος πο αυτον τον κομπλεξικο .

ας φτιαξουν σιτες για ομβρια υδατα η' να αναλαβει το χτισιμο των ραμπων-πεζοδρομιων ο δημος δνε εχω προβλημα.

ναι αλλα ετσι με την νομιμοποιηση αυθαιρετου θα φορτωθω επιπλεον μετρα νομιζω στο Ε9.δεν με συμφερει.σκεφτομαστε να αντιδρασουμε ομαδικα με εξωδικο στον δημο και ειδικα στην υπηρεσια και να θελουν να το κανουν αυτοι χωρις χρεωση.παντως επειδη ενας φιλος πηγε εκει του ειπαν οτι εκτος της χαρτουρας που ειναι πολυ,δεν θα υπαρξει χρεωση για αδεια.εγω του ειπα οτι δεν γινεται τιποτα δωρεαν στον δημο οταν ζητας μια αδεια και γενικα στο κρατος.

η ανακοινωση λεει να ξηλωθουν οι ραμπες μεσα σε 30 μερες.αυτο το εκαναν για να μην μπορεσουμε να οργανωθουμε ομαδικα αλλα ηδη εχουμε αντιδρασει.σημερα γινεται συνελευση στο δημαρχειο και εχουμε εκφρασει την αναστατωση μας και την αντιρηση μας στην αυστηρη ευθιξια που δειχνει ο δημος σε μια ηλιθια καταγγελια χωρις να εξετασει το κινητρο.ευθιξια που δεν δειχνει σε πολυ πιο σοβαρα ζητηματα λειτουργιας και υποδομων του.

και σε εμας 2 φορες αλλα μετα την εχτισαν ξανα,ο εργολαβος οχι ο δημος.αν ερχοταν και μας ελεγε οτι ειναι παρανομο δνε θα την βαζαμε.

συμφωνω αλλα απο αλλο δρομο

μα εδω ειναι το θεμα.αποτι φαινεται μετα δικια μας διερευνηση,ενας κομπλεξικος ηθελε να εκδικηθει καποιον που μαλωσε για κατι ισως και για παρκινκ η' γιατι δεν εβρισκε στον δρομο η' γιατι εχει κατι προσωπικο και εκανε καταγγελια.εμενα με πειραζει η αντιδραση,ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΗ, του δημου,να γινει εργο σε ολο τον δημο ,να το κανω.οχι ομως για ενα βλακα και λογους εκδικησης.μπορει να ειναι και απο την οικοδομη μος καθως εχουμε οπως εχω γραψει και σε αλλο τοπικ ενα ταραξια-αλητη .

 

καλα κανεις και δεν ξερεις αν ηταν παρανομο ή οχι, αυτη ηταν δουλεια του εργολαβου, ο δημος ομως εσενα θα κινηγησει καθως δικο σου ειναι το κτισμα. αμα θες κυνηγα και εσυ με τη σειρα σου τον εργολαβο, αυτο δε σ απαλλασει ομως απο την υποχρεωση σου να το κανεις σωστο/νομιμο.

ολα τα αλλα ειναι δικαιολογιες δημοτικου γιατι ο κομπλεξικος σε γλενταει.. αμα σε κοφτει τοσο που μονο η δικια σου ραμπα θα φτιαχτει τοτε κανε και συ καταγγελια για τις υπολοιπες ραμπες τις γειτονιας να φτιαχτουν και αυτες. δεν υπαρχει λογικη να ειναι ολες οι ραμπες λαθος αντι να ειναι ολες σωστες...

Επεξ/σία από Chachanoulis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tzavardin είπε

Να πω εγώ κάτι ως μιλενιαλ χωρίς αμάξι εντός Αθήνας, που δεν θα αρέσει στην πλειοψηφία;

Πότε ακριβώς θα καταλάβουμε πόσο κοστοβόρο, περίπλοκο και σπαστικο είναι το τρία αμάξια για κάθε οικογένεια και η έλλειψη μέσων μαζικής μεταφοράς;

Καταλαβαίνετε τι σημαίνει για έναν τυφλό πεζό ΟΛΕΣ οι πολυκατοικίες να έχουν απέξω βύθιση για να μπαίνουν τα αμάξια; 

Βέβαια ζούμε σε μια χώρα που οι μισές είσοδοι έχουν σκαλιά στο πεζοδρόμιο όπως ανέφερε και ένας άλλος, οπότε μάλλον αυτό που σας αναφέρω ως πρόβλημα μάλλον σας φαίνεται εξωγήινο. 

Τα γκαράζ καλώς υπάρχουν για να μην χρειάζεται να παρκάρει το αυτοκίνητο από έξω και να ποιανει χώρο. Το πρόβλημα είναι ότι πολλοί οδηγοί βαριούνται να παρκάρουν τα αυτοκίνητα τους μέσα στα γκαράζ και προτιμούν να τρώνε θέσεις από έξω. Η βύθιση είναι αναγκαία για να μην ζορίζεται το αυτοκίνητο, η ανύψωση και η έξοδος της μπάρας έξω στον δρόμο είναι παράνομα και δημιουργούν πρόβλημα. Αν η βύθιση έχει κατασκευαστεί όπως πρέπει δεν δημιουργεί ιδιαίτερο θέμα στον τυφλό. 

Τέλος, μακάρι όλοι να έπαιρναν μέσα μεταφοράς. Δεν επαρκούν ούτε κατά διάνοια για να εξυπηρετήσουν 5 εκ πληθυσμό, οπότε καλώς ή κακώς θα έχεις μια Αθήνα τίγκα στα ΙΧ. Μην ανοίξουμε τώρα θέμα ΜΜΜ γιατί βγαίνουμε off topic. 

Περιορισμός των ΙΧ ανά οικογένεια θα μπορούσε να τεθεί κάποια στιγμή. Μέχρι 2 ΙΧ ανά νοικοκυριό και αν τα παιδιά θέλουν δικό τους μόνο όταν φύγουν και μείνουν σε δικό τους ακίνητο. Αλλά τι να λέμε, εδώ πέρα ενώ απαιτείται να είναι μέσα σε γκαράζ τα αμάξια που δηλώνονται σε ακινησία, έχουν βρει τρόπο και το παρακαμπτουν. Ενώ απαγορεύεται να βρίσκεται παρκαρισμένο αμάξι έξω χωρίς πινακίδες, κάποιοι έχουν γεμίσει δρόμους και γειτονιές με τέτοια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλο θεμα κατα την γνωμη μου ειναι τα γκαραζ 1(ενός) αυτοκινητου.

Κλεινει μια θεση στο πεζοδρομιο απλα για να βαζει - βγαζει το αυτοκινητο του καποιος.

Για μενα θα επρεπε για να παρεις αδεια γκαραζ να γλυτωνει ο δημος τις διπλασιες θεσεις στον δρομο.

Δηλαδη για 2 θεσεις σε γκαραζ να υπαρχει εισοδος οσο περιπου ενα αυτοκινητο.

Τωρα σχετικα με το θεμα χαζευα που εφτιαχναν καινουργια πεζοδρομια στην γειτονια μου και περασαν μπροστα απο πολυκατοικια με παρκινγκ πανω σε ανηφορικο δρομο.

Μιλαμε για ενα χάλι και μαζι με τα καπακια ρολογιων ΕΥΔΑΠ και ΔΕΔΔΗΕ φαινεται ενα μπαχαλο..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, mariosnik_ είπε

Τα γκαράζ καλώς υπάρχουν για να μην χρειάζεται να παρκάρει το αυτοκίνητο από έξω και να ποιανει χώρο. Το πρόβλημα είναι ότι πολλοί οδηγοί βαριούνται να παρκάρουν τα αυτοκίνητα τους μέσα στα γκαράζ και προτιμούν να τρώνε θέσεις από έξω. Η βύθιση είναι αναγκαία για να μην ζορίζεται το αυτοκίνητο, η ανύψωση και η έξοδος της μπάρας έξω στον δρόμο είναι παράνομα και δημιουργούν πρόβλημα. Αν η βύθιση έχει κατασκευαστεί όπως πρέπει δεν δημιουργεί ιδιαίτερο θέμα στον τυφλό. 

Τέλος, μακάρι όλοι να έπαιρναν μέσα μεταφοράς. Δεν επαρκούν ούτε κατά διάνοια για να εξυπηρετήσουν 5 εκ πληθυσμό, οπότε καλώς ή κακώς θα έχεις μια Αθήνα τίγκα στα ΙΧ. Μην ανοίξουμε τώρα θέμα ΜΜΜ γιατί βγαίνουμε off topic. 

Περιορισμός των ΙΧ ανά οικογένεια θα μπορούσε να τεθεί κάποια στιγμή. Μέχρι 2 ΙΧ ανά νοικοκυριό και αν τα παιδιά θέλουν δικό τους μόνο όταν φύγουν και μείνουν σε δικό τους ακίνητο. Αλλά τι να λέμε, εδώ πέρα ενώ απαιτείται να είναι μέσα σε γκαράζ τα αμάξια που δηλώνονται σε ακινησία, έχουν βρει τρόπο και το παρακαμπτουν. Ενώ απαγορεύεται να βρίσκεται παρκαρισμένο αμάξι έξω χωρίς πινακίδες, κάποιοι έχουν γεμίσει δρόμους και γειτονιές με τέτοια. 

οσες θεσεις "γλυτωνουν" τοσες θεσεις καταλαμβανουν στο οδοστρωμα ολοκληρο το 24ωρο. οτι πιο ηλιθια ιδεα τα παρκινγκ στα σπιτια για τις πολεις..

28 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Μεγαλο θεμα κατα την γνωμη μου ειναι τα γκαραζ 1(ενός) αυτοκινητου.

Κλεινει μια θεση στο πεζοδρομιο απλα για να βαζει - βγαζει το αυτοκινητο του καποιος.

Για μενα θα επρεπε για να παρεις αδεια γκαραζ να γλυτωνει ο δημος τις διπλασιες θεσεις στον δρομο.

Δηλαδη για 2 θεσεις σε γκαραζ να υπαρχει εισοδος οσο περιπου ενα αυτοκινητο.

Τωρα σχετικα με το θεμα χαζευα που εφτιαχναν καινουργια πεζοδρομια στην γειτονια μου και περασαν μπροστα απο πολυκατοικια με παρκινγκ πανω σε ανηφορικο δρομο.

Μιλαμε για ενα χάλι και μαζι με τα καπακια ρολογιων ΕΥΔΑΠ και ΔΕΔΔΗΕ φαινεται ενα μπαχαλο..

και περισσοτερων αυτοκινητων τα ιδια σκατα ειναι. απ οσα εχει τυχει να δω καποια ελαχιστα (παιζει να μετριουνται στα δακτυλα) σωζουν μισο αμαξι μηκος, το οποιο ουτε κατα διανοια δεν ειναι αρκετο για να μου κλεισεις το οδοστρωμα 24/7/365. ολα τ αλλα παιζει να τρωνε και παραπανω χωρο απ οτι να τα παρκαρανε στο δρομο..

Επεξ/σία από Chachanoulis
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το εκφράσω άλλη μια φορά πιο "χύμα"...

στο Χ δρόμο γειτονιάς (όπου Χ οποιοσδήποτε μη κεντρικός δρόμος σε περιοχή πυκνής δόμησης) ψάχνεις να παρκάρεις και βρίσκεις  : τις ψάθινες καρέκλες που έβαλε ο μπάρμπας από το μαγαζί γιατι "περιμένω φορτηγό να ξεφορτώσει", τα μεταλλικά διαφημιστικά που έβαλε το περίπτερο  για να μη παρκάρεις δίπλα του, ένα σκάμα και γύρω κορδέλα που άφησε ένας εργολάβος μιας δεκο εδώ και 2 εβδομάδες, μεταλλικές ταμπέλες επί του οδοστρώματος "χώρος στάθμευσης πελατών κρεοπωλείου/συνεργείου/κουρείου", μεταλλικές ξεχαρβαλωμένες ράμπες που μπορεί να σου σκίσουν τα λάστιχα, παρατημένα οχήματα άσπρα από τη σκόνη... και μέσα σε όλο αυτό το χάος έρχεται κάποιος και σου λέει "εδώ έβαλες 200κυβ. εκατοστά τσιμέντο χωρίς προδιαγραφές...ξήλωσε το γρήγορα αλλιώς θα αμολήσω όλο τον κρατικό μηχανισμό επάνω σου"...

αν αυτό δε το βλέπετε σαν θέατρο του παραλόγου, i rest my case...

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Ναι λεω να το διαβάσω ολο και μετά να γράψω και μια μεταπτυχιακή για δυο μέτρα τσιμέντο 😂😂😂

αρα παραδεχεσαι οτι εγραψες λαθος γνωμη επειδη δεν διαβασες παρα μονο αυτο που ηθελες για να βγαλεις χολη..αυτο ειναι πιο ευκολο,κλασικος ελληναρας.

5 ώρες πριν, Chachanoulis είπε

 

καλα κανεις και δεν ξερεις αν ηταν παρανομο ή οχι, αυτη ηταν δουλεια του εργολαβου, ο δημος ομως εσενα θα κινηγησει καθως δικο σου ειναι το κτισμα. αμα θες κυνηγα και εσυ με τη σειρα σου τον εργολαβο, αυτο δε σ απαλλασει ομως απο την υποχρεωση σου να το κανεις σωστο/νομιμο.

ολα τα αλλα ειναι δικαιολογιες δημοτικου γιατι ο κομπλεξικος σε γλενταει.. αμα σε κοφτει τοσο που μονο η δικια σου ραμπα θα φτιαχτει τοτε κανε και συ καταγγελια για τις υπολοιπες ραμπες τις γειτονιας να φτιαχτουν και αυτες. δεν υπαρχει λογικη να ειναι ολες οι ραμπες λαθος αντι να ειναι ολες σωστες...

ενω το ελατε ολοι μαζι στην ρουφιανια που ξεκινησε ο κομπλεξικος..ειναι του πανεπιστημιου,της ελληνικης ρουφιανοσυνης καταλοιπα του παρελθοντος..αν δεν μπορεις να τον πολεμησεις γινε σαν αυτον..οχι ευχαριστω δεν αλλαζουν ετσι τα πραγματα..να σου πω την αληθεια και να ηξερα ποιος ειναι δεν εχω τοσο προβλημα με αυτον αλλα με την αντιδραση της πολιτειας και την περισια ευθιξια ενω εχει πιο σημαντικα να ασχοληθει,τα ειπαμε πιο πανω,που ενοχλουν λειτουργικα πολλους πολιτες.

1 ώρα πριν, k_w_t είπε

Μεγαλο θεμα κατα την γνωμη μου ειναι τα γκαραζ 1(ενός) αυτοκινητου.

Κλεινει μια θεση στο πεζοδρομιο απλα για να βαζει - βγαζει το αυτοκινητο του καποιος.

Για μενα θα επρεπε για να παρεις αδεια γκαραζ να γλυτωνει ο δημος τις διπλασιες θεσεις στον δρομο.

Δηλαδη για 2 θεσεις σε γκαραζ να υπαρχει εισοδος οσο περιπου ενα αυτοκινητο.

Τωρα σχετικα με το θεμα χαζευα που εφτιαχναν καινουργια πεζοδρομια στην γειτονια μου και περασαν μπροστα απο πολυκατοικια με παρκινγκ πανω σε ανηφορικο δρομο.

Μιλαμε για ενα χάλι και μαζι με τα καπακια ρολογιων ΕΥΔΑΠ και ΔΕΔΔΗΕ φαινεται ενα μπαχαλο..

καλα που το ανεφερες..πριν χρονια εστειλα μειλ στην ευαθ για να υψωσουν ενα καπακι.μου εκανε εντυπωση που τοτε ειχε σελιδα για τετοια θεματα.εκπληκτος την αλλη μερα ελαβα τηλεφωνο για την ταυτοπποιηση στοιχειων και λεπτομερειες.την παραλλη μερα ειχε φτιαχτει.

τωρα που ξαναεκανα αιτηση ,μου απαντησαν οτι τα εχουν δωσει στον δημο σαν ευθυνη..οτι χειροτερο φυσικα.περιμενω εδω και 2 μηνες και σιγουρα δεν θα γινει..μην μιλησω για λακουβες,περα βρεχει.

6 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Παιχταρά, έμπλεξες με όλους τους νομολάγνους-νομοπορωμένους ζηλωτές, που θέλουν οι άλλοι να πληρώνουν κερατιάτικα χιλιάδες ευρώ κάθε φορά «για να γίνουμε επιτέλους κράτος και να πάει μπροστά ο τόπος».
Αν κάποιοι από αυτούς είναι και μηχανικοί, μιά χαρά.... βολεύουν τέτοιες νομοθεσίες για να υπάρχουν ένα σωρό έξτρα δουλίτσες και να πληρώνει αβέρτα ο ελληνάκος.

Θα σε «σταυρώσουν».

Στο θέμα τώρα, έχεις 4 επιλογές:

  1. Δεν κάνεις εσύ τίποτα (με όλα τα ρίσκα)
  2. Γκρεμίζεις το τσιμεντάκι και αγοράζεις δύο μικρές ράμπες που τις έχεις σαν φορητές και τις βάζεις/βγάζεις κάθε φορά που μπαινοβγαίνεις. Π.χ: Doorado Ράμπα ύψους 10 cm χρωματιστή μεσαίο κομμάτι
    Ταλαιπωρία βέβαια και δεν είναι και ελαφριές. Αλλά είναι μία γρήγορη και οικονομική λύση.
  3. Το διορθώνεις σωστά μόνος σου, χωρίς να μπλέκεις με δήμους/πολεοδομίες/μηχανικούς/χαρτούρες.
  4. Ακολουθείς όλη την προβλεπόμενη θεσμοθετημένη διαδικασία, με το όλο μεγάλο κόστος, ψυχικό και οικονομικό που θα επωμιστείς.

Γείτονας, ίδια περίπτωση με εσένα, που πριν 5-6 χρόνια του έστειλαν αντίστοιχη ειδοποίηση, δεν έκανε τίποτα.
Έως τώρα δεν τον έχουν ξαναενοχλήσει.

ΥΓ:
Και που να πάρουν πρέφα όλοι αυτοί, τα νέα φυντάνια του ελληνικού κράτους, τον «Κανονισμό Πυροπροστασίας Ακινήτων εντός ή πλησίον δασικών εκτάσεων» και το «Εθνικό Μητρώο Τήρησης Μέτρων Πυροπροστασίας Ιδιοκτησιών».

ειμαι αναμεσα στο 1 και το 2..κατα αλλα εχεις πολυ δικιο..δυστυχως οσο βλεπω μερικες γνωμες εδω μεσα καταλαβαινω οτι ακομα εχουμε πολυ δρομο για να γινουμε κρατος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 03/04/2024 at 00:26, megapaixtaras said:

το θεμα εχει ως εξης.εχουμε πυλωτη με αποκλειστικη χρηση  παρκιγνκ με συμβολαιο εδω και 40 χρονια που εγινε η οικοδομη.

για να μπεις απο τον δρομο στην πυλωτη ,οπως ολη η ελλαδα ,φτιαξαμε ραμπα απο τσιμεντο που ενωσαμε με το πεζοδρομιο..ηρθαν χθες 2 υπαλληλοι του δημου και κολλησαν ενα χαρτι που λεει οτι αυτο ειναι παρανομο,μετα απο 40 χρονια το θυμηθηκαν,και οτι πρεπει να γκρεμιστει απο εμας και αν θελουμε μετα να βγαλουμε νομιμη αδεια,με ενα τονο χαρτια,και ενα ποσο ωστε να εχουμε νομιμη εισοδο. αν δεν γινει απο εμας μεσα σε 30 μερες θα γινει απο τον δημο και θα πληρωσουμε εμεις.εντω μεταξυ αυτο γινεται μονο σε 1 οδο.δλδ αν εισαι σε γωνια και εχει και στις 2 πλευρες παρκινγκ ,μονο για την μια θεση εχουν απαιτηση ,και φωτογραφια,για την αλλη οχι.ρωτησαμε γιατι γινεται αυτο και μας ειπαν οι υπαλληλοι οτι θα γινει σε ολο τον δημο μετα.

βεβαια μεσα στην αναφορα στο χαρτι αναφερει οτι αυτο εγινε μεσω καταγγελιας στον ιστοτοπο 4mycity που χρησιμοποιουν ολοι οι δημοι, που εγινε απο καποιον .πηγε ενας φιλος μου που τον αφορα και εκεινον και του ειπαν οτι εγινε καταγγελια και δεν μπορουσαν να την αγνοησουν.

τελικα αντιφασκουν.απο την μια λενε οτι ειναι θεμα καταγγελιας και απο την αλλη λενε οτι ειναι ενα εργο του δημου που θα γινει σε ολο τον δημο.

γινεται αυτο σε καποιον αλλο δημο στην ελλαδα? πως σας φαινεται να θυμουνται κατι που εγινε πριν 40 χρονια τωρα ξαφνικα μετα απο μια καταγγελια?

 

Κάνε ένσταση και στην ένσταση βαλε όλες τις παρόμοιες υποθέσεις στ Δήμο σου. Δεν θα κερδίσεις, αλλά δεν θα νοιώθει κανείς αδικημένος.

 

On 03/04/2024 at 00:26, megapaixtaras said:

το θεμα εχει ως εξης.εχουμε πυλωτη με αποκλειστικη χρηση  παρκιγνκ με συμβολαιο εδω και 40 χρονια που εγινε η οικοδομη.

για να μπεις απο τον δρομο στην πυλωτη ,οπως ολη η ελλαδα ,φτιαξαμε ραμπα απο τσιμεντο που ενωσαμε με το πεζοδρομιο..ηρθαν χθες 2 υπαλληλοι του δημου και κολλησαν ενα χαρτι που λεει οτι αυτο ειναι παρανομο,μετα απο 40 χρονια το θυμηθηκαν,και οτι πρεπει να γκρεμιστει απο εμας και αν θελουμε μετα να βγαλουμε νομιμη αδεια,με ενα τονο χαρτια,και ενα ποσο ωστε να εχουμε νομιμη εισοδο. αν δεν γινει απο εμας μεσα σε 30 μερες θα γινει απο τον δημο και θα πληρωσουμε εμεις.εντω μεταξυ αυτο γινεται μονο σε 1 οδο.δλδ αν εισαι σε γωνια και εχει και στις 2 πλευρες παρκινγκ ,μονο για την μια θεση εχουν απαιτηση ,και φωτογραφια,για την αλλη οχι.ρωτησαμε γιατι γινεται αυτο και μας ειπαν οι υπαλληλοι οτι θα γινει σε ολο τον δημο μετα.

βεβαια μεσα στην αναφορα στο χαρτι αναφερει οτι αυτο εγινε μεσω καταγγελιας στον ιστοτοπο 4mycity που χρησιμοποιουν ολοι οι δημοι, που εγινε απο καποιον .πηγε ενας φιλος μου που τον αφορα και εκεινον και του ειπαν οτι εγινε καταγγελια και δεν μπορουσαν να την αγνοησουν.

τελικα αντιφασκουν.απο την μια λενε οτι ειναι θεμα καταγγελιας και απο την αλλη λενε οτι ειναι ενα εργο του δημου που θα γινει σε ολο τον δημο.

γινεται αυτο σε καποιον αλλο δημο στην ελλαδα? πως σας φαινεται να θυμουνται κατι που εγινε πριν 40 χρονια τωρα ξαφνικα μετα απο μια καταγγελια?

 

Κάνε ένσταση και στην ένσταση βαλε όλες τις παρόμοιες υποθέσεις στ Δήμο σου. Δεν θα κερδίσεις, αλλά δεν θα νοιώθει κανείς αδικημένος.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 03/04/2024 at 00:29, greekfragma said:

κάποια στιγμή να προχωρήσουμε 40χρόνια μπροστά το Ελλαδιστάν. λέμε τώρα.....

το οτι η κατάσταση πρέπει να διορθωθεί εσύ το βρίσκεις προβληματικό;

το μόνο που θα αλλαξει ειναι ολα αυτα τα ατομα που δεν θα τους αφήσουν να παρκάρουν στης πυλωτές τους θα τα αφήνουν αυτοκίνητα στον δρομο και εκει ειναι  κανεις δεν θα βρισκει πρκινγ ουτε 4 ωρες να κανει γυρες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έτσι για την πληροφορία μόνο.

Άσο πάρκιν να έχει η πιλοτι η το οικόπεδο

Μπορεί να έχει μόνο μια ισοδο / έξοδο. Το μισό της πρόσοψης και εος τα δέκα μέτρα.αμα είναι γονια 2 μέχρι 10 μέτρα σύνολο. Και πρέπει να Πάρης Αδηα  από την τροχαία (16.500€) στην εφορία.

Η πινακίδα μιν πάρκαρετε πρέπει να γράφουν και τον αριθμό αδηας. Άλιμος είναι παράνομες 500€ πρόστιμο το κομμάτι.

Επεξ/σία από 3ise3ise
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Chachanoulis είπε

οσες θεσεις "γλυτωνουν" τοσες θεσεις καταλαμβανουν στο οδοστρωμα ολοκληρο το 24ωρο. οτι πιο ηλιθια ιδεα τα παρκινγκ στα σπιτια για τις πολεις..

και περισσοτερων αυτοκινητων τα ιδια σκατα ειναι. απ οσα εχει τυχει να δω καποια ελαχιστα (παιζει να μετριουνται στα δακτυλα) σωζουν μισο αμαξι μηκος, το οποιο ουτε κατα διανοια δεν ειναι αρκετο για να μου κλεισεις το οδοστρωμα 24/7/365. ολα τ αλλα παιζει να τρωνε και παραπανω χωρο απ οτι να τα παρκαρανε στο δρομο..

Μάλλον μιλάς για τίποτε μονοκατοικίες. Υπάρχουν και πολυκατοικιες στις οποίες δεν ισχύει σε καμία περίπτωση το φαινόμενο που γράφεις. Στην πολυκατοικία που μέναμε παλιά λχ υπάρχει γκαράζ για 20 θέσεις στάθμευσης με δύο εξόδους. Οι έξοδοι καταλαμβανουν περίπου 4 θέσεις συνολικά στο πεζοδρόμιο. Μην τρελαθούμε. Όπως και να έχει, το πάρκινγκ είναι υποχρεωτικό σε όλα τα νέα κτίρια πλέον, από την στιγμή που μπορεί κάποιος να αποκτήσει νόμιμα καλώς το πράττει. Για όσους δεν βρίσκουν θέσεις και γκρινιάζουν ας βελτιώσει το κράτος τα ΜΜΜ η να κάνει ασύμφορη την χρήση ΙΧ, δεν μας χωράνε ούτε η Αθήνα ούτε η Θεσσαλονίκη, δεν υπάρχει κάτι παραπάνω να πούμε 

Επεξ/σία από mariosnik_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...