Προς το περιεχόμενο

περιεργη καταγγελια


megapaixtaras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το θεμα εχει ως εξης.εχουμε πυλωτη με αποκλειστικη χρηση  παρκιγνκ με συμβολαιο εδω και 40 χρονια που εγινε η οικοδομη.

για να μπεις απο τον δρομο στην πυλωτη ,οπως ολη η ελλαδα ,φτιαξαμε ραμπα απο τσιμεντο που ενωσαμε με το πεζοδρομιο..ηρθαν χθες 2 υπαλληλοι του δημου και κολλησαν ενα χαρτι που λεει οτι αυτο ειναι παρανομο,μετα απο 40 χρονια το θυμηθηκαν,και οτι πρεπει να γκρεμιστει απο εμας και αν θελουμε μετα να βγαλουμε νομιμη αδεια,με ενα τονο χαρτια,και ενα ποσο ωστε να εχουμε νομιμη εισοδο. αν δεν γινει απο εμας μεσα σε 30 μερες θα γινει απο τον δημο και θα πληρωσουμε εμεις.εντω μεταξυ αυτο γινεται μονο σε 1 οδο.δλδ αν εισαι σε γωνια και εχει και στις 2 πλευρες παρκινγκ ,μονο για την μια θεση εχουν απαιτηση ,και φωτογραφια,για την αλλη οχι.ρωτησαμε γιατι γινεται αυτο και μας ειπαν οι υπαλληλοι οτι θα γινει σε ολο τον δημο μετα.

βεβαια μεσα στην αναφορα στο χαρτι αναφερει οτι αυτο εγινε μεσω καταγγελιας στον ιστοτοπο 4mycity που χρησιμοποιουν ολοι οι δημοι, που εγινε απο καποιον .πηγε ενας φιλος μου που τον αφορα και εκεινον και του ειπαν οτι εγινε καταγγελια και δεν μπορουσαν να την αγνοησουν.

τελικα αντιφασκουν.απο την μια λενε οτι ειναι θεμα καταγγελιας και απο την αλλη λενε οτι ειναι ενα εργο του δημου που θα γινει σε ολο τον δημο.

γινεται αυτο σε καποιον αλλο δημο στην ελλαδα? πως σας φαινεται να θυμουνται κατι που εγινε πριν 40 χρονια τωρα ξαφνικα μετα απο μια καταγγελια?

 

  • Confused 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάποια στιγμή να προχωρήσουμε 40χρόνια μπροστά το Ελλαδιστάν. λέμε τώρα.....

το οτι η κατάσταση πρέπει να διορθωθεί εσύ το βρίσκεις προβληματικό;

  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως αλλαξε ο δήμαρχος πρόσφατα? Θυμάμαι πριν 4 χρόνια μας είχε έρθει χαρτί να φτιάξουμε τα πεζοδρόμια αλλιώς θα έπεφτε πρόστιμο, τελικά δεν έγινε τίποτα ούτε τα φτιάξαμε ούτε ασχολήθηκε κανείς. Το κακό είναι ότι εσάς λέει σε 30 μέρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, megapaixtaras said:

πως σας φαινεται να θυμουνται κατι που εγινε πριν 40 χρονια τωρα ξαφνικα μετα απο μια καταγγελια?

Κάλιο αργά παρά ποτέ λέει ο σοφός λαός, και έχει απόλυτο δίκιο.

  • Like 1
  • Thanks 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ραμπα τι συνδεει δεν καταλαβα...

αν με καποιο τροπο βγαινει πανω απο το υψος που εχουν οι πλακες στο πεζοδρομιο τοτε ειναι προβλημα, αλλιως...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι περιγράφεις. Ρώτα μηχανικό και δικηγόρο αν αυτό που κάνατε είναι νόμιμο η παράνομο και τι θέλει για να γίνει νόμιμο εκ των υστέρων. Εάν περάσει ο δήμος και το ξηλώσει, πιθανόν θα σας χρεώσουν τα έξοδα του συνεργείου, αλλά το βρίσκω πολύ χλωμό να επεμβει ο δήμος με εργασίες. Σε όλα τα γκαράζ κάνουν την αναγκαία διαμόρφωση στο πεζοδρόμιο για να μπαίνουν και τα αυτοκίνητα μέσα, μήπως κάνατε κάποια άλλη πατάτα. 

Το ότι έγινε κάτι πριν 40 χρονια δεν λέει τίποτα. Αυτοί τώρα το είδαν και υπέπεσε στην αντίληψη τους. Από την στιγμή που έγινε καταγγελία από πολίτη είναι υποχρεωμένοι να κάνουν κάτι για να μην φαίνεται ότι έμειναν άπραγοι. 

 

Επεξ/σία από mariosnik_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δουλεψει ποτε αυτο το 4mycity,στην Καλαματα,θα ζω εκει ολη μερα.
Εχω βαλει σκοπο,οταν με παιρνει,να κλεισω τις 10 εισοδους παρκινγκ που εχουν σε μια πολυκατοικια,η οποια πιανει μισο τετραγωνο.

Επεξ/σία από StamTheMan
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν κατάλαβα ποιο είναι το πρόβλημα και τι θέλει να λύσει ο δήμος.

Αν η ραμπίτσα από τσιμέντο ξηλωθεί και μετά τα χαρτιά την φτιάξουν πάλι δεν θα υπάρχει κανένα κοινωνικό όφελος

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ειναι παράνομη, ράμπα μπορείς να φτιάξεις μονο κατεβάζοντας το πεζοδρόμιο όπως δηλαδή είμαι οι διαβάσεις για αναπήρους.

Χωρις να κατεβεις στο δρομο-ρειθρο εκεί που περνούν τα ομβρία.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οποίο κατέβασμα του πεζοδρομίου είναι απλά μια χαζή ιδέα που ποιος ξέρει πως καθιερώθηκε μιας και δυσκολεύει όλους τους πεζούς που περνάνε και σκοντάφτουν, και τα καρότσια και γενικά γίνεται ανώμαλο το έδαφος χωρίς λόγο ενώ με την κλίση στον δρόμο εκτός πεζοδρομίου είναι όλοι ευχαριστημένοι.

Δεν μπορεί να είμαι ο μόνος που σαν πεζός σιχαίνεται τα κατεβασμένα πεζοδρόμια

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, greekfragma είπε

κάποια στιγμή να προχωρήσουμε 40χρόνια μπροστά το Ελλαδιστάν. λέμε τώρα.....

το οτι η κατάσταση πρέπει να διορθωθεί εσύ το βρίσκεις προβληματικό;

οχι περιεργο γιατι γινεται μονο στον δρομο μας και αφορα καταγγελια μονο για τον δρομο μας.αν ηταν εντολη για ολο τον δημο οπως περιγραφει πιο κατω καποιος θα το εβρισκα φυσιολογικο.

7 ώρες πριν, Luciddream είπε

Μήπως αλλαξε ο δήμαρχος πρόσφατα? Θυμάμαι πριν 4 χρόνια μας είχε έρθει χαρτί να φτιάξουμε τα πεζοδρόμια αλλιώς θα έπεφτε πρόστιμο, τελικά δεν έγινε τίποτα ούτε τα φτιάξαμε ούτε ασχολήθηκε κανείς. Το κακό είναι ότι εσάς λέει σε 30 μέρες

επεσες μεσα. ναι πρωταπριλαιτικο αστειο μαλλον..σε 30 μερες ειναι πολυ εκβιαστικο.

6 ώρες πριν, Joshua21 είπε

 

6 ώρες πριν, mitsos_z είπε

η ραμπα τι συνδεει δεν καταλαβα...

αν με καποιο τροπο βγαινει πανω απο το υψος που εχουν οι πλακες στο πεζοδρομιο τοτε ειναι προβλημα, αλλιως...?

οχι δεν βγαινει ολη η ελλαδα ειναι ετσι.δεν εχω προβλημα να γινει αλλα οχι επιλεκτικα.

6 ώρες πριν, mariosnik_ είπε

Επειδή δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι περιγράφεις. Ρώτα μηχανικό και δικηγόρο αν αυτό που κάνατε είναι νόμιμο η παράνομο και τι θέλει για να γίνει νόμιμο εκ των υστέρων. Εάν περάσει ο δήμος και το ξηλώσει, πιθανόν θα σας χρεώσουν τα έξοδα του συνεργείου, αλλά το βρίσκω πολύ χλωμό να επεμβει ο δήμος με εργασίες. Σε όλα τα γκαράζ κάνουν την αναγκαία διαμόρφωση στο πεζοδρόμιο για να μπαίνουν και τα αυτοκίνητα μέσα, μήπως κάνατε κάποια άλλη πατάτα. 

Το ότι έγινε κάτι πριν 40 χρονια δεν λέει τίποτα. Αυτοί τώρα το είδαν και υπέπεσε στην αντίληψη τους. Από την στιγμή που έγινε καταγγελία από πολίτη είναι υποχρεωμένοι να κάνουν κάτι για να μην φαίνεται ότι έμειναν άπραγοι. 

 

για να γινει νομιμο ρωτησε ενας φιλος γειτονας και μου ειπε οτι ειναι η γραφειοκρατια βουνο.πολεοδομια βλεπεις απο τις χειροτερες υπηρεσιες

5 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Εγώ δεν κατάλαβα ποιο είναι το πρόβλημα και τι θέλει να λύσει ο δήμος.

Αν η ραμπίτσα από τσιμέντο ξηλωθεί και μετά τα χαρτιά την φτιάξουν πάλι δεν θα υπάρχει κανένα κοινωνικό όφελος

ακριβως,ολα ομως γινονται γιατι καποιος ειναι δυσαρεστημενος και δεν εχει που να βαλει το αυοκινητο του.δλδ. αν τις νομιμοποησουμε θα μπορει? εχω υποψην μου καποιον ο οποιος στην πολυκατοικια του εχουν περισοτερα αυτοκινητα αποτι παρκινγκ και επειδη μαλωναν αποφασισαν να μην βαζει κανεις μεσα .και φυσικα τωρα του φταιει η κατσικα του γειτονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, megapaixtaras είπε

ακριβως,ολα ομως γινονται γιατι καποιος ειναι δυσαρεστημενος και δεν εχει που να βαλει το αυοκινητο του.δλδ. αν τις νομιμοποησουμε θα μπορει?

υπαρχει περιπτωση τα ανοιγματα που εχετε α) να μην ειναι ολα νομιμα και δηλωμένα; β) να εχετε ξεπερασει το 40% της προσοψης; Συνηθως ο δημος δε θα κλωτσησει στο πως εκανες τη ραμπα αλλα στο εαν ειναι οι περιπτωσεις που ανεφερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Σε αλλους δημους αυτες τις ραμπες τις ξηλώνει ο ίδιος ο δήμος 

Επίσης σε άλλες χώρες δεν θα υπήρχαν καν αυτές οι ράμπες. Όπως και πεζοδρόμιο με ανηφορική κλίση προς την πυλωτή (κάθετα προς τη "ροή" του πεζοδρομίου) για να μη χαλάσει ο χώρος στάθμευσης και να είναι επίπεδος. Ή όπως και οικόπεδα με εισόδους-εξόδους οχημάτων σε όλο τους το μήκος και κατά συνέπεια "δέσμευση" όλης της πρόσοψης.

Επίσης αλλού θα ήταν τουλάχιστον πηγή γέλιου (αλλά οπωσδήποτε όχι σοβαρό επιχείρημα) οι αναφορές "έτσι το κάνουν όλοι" ή "το θυμήθηκαν μετά από 40 χρόνια".

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν λέω ότι είμαι σε όλα τέλειος και τα κάνω όλα σωστά και νόμιμα. Προφανώς έχω κάνει κι εγώ τις "ζαβολιές" μου, εν γνώσει ή μη. Απλά τουλάχιστον όταν/αν με "τσιμπήσουν" δεν καταφεύγω σε τέτοιες "παιδικές" δικαιολογίες, λέω κάτι σε στυλ "την πατήσαμε" ή "καλά ήταν όσο κράτησε", πληρώνω το πρόστιμό μου (αν προκύπτει) και...η ζωή συνεχίζεται.

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, megapaixtaras said:

οχι δεν βγαινει ολη η ελλαδα ειναι ετσι.δεν εχω προβλημα να γινει αλλα οχι επιλεκτικα.

Από κάπου πρέπει να γίνει η αρχή, δεν είναι δυνατόν ο Δήμος να ασχοληθεί την ίδια στιγμή με όλες όσες αυθαιρεσίες έχουν γίνει στην πόλη του τα τελευταία 40 χρόνια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...