Προς το περιεχόμενο

H Tesla ανακοίνωσε τον αριθμό των οχημάτων που παρέδωσε στο πρώτο τέταρτο του 2024 και τα αποτελέσματα είναι αρνητικά


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ότι η εταιρία θα ανακοίνωνε αρνητικά στοιχεία για το πρώτο τέταρτο του τρέχοντος οικονομικού έτους θεωρούταν περίπου δεδομένο, όμως λίγοι είχαν προβλέψει ότι η εικόνα θα είναι τόσο κακή.

Τα αποτελέσματα που έδωσε στη δημοσιότητα η Tesla, σχετικά με τον αριθμό των οχημάτων που βγήκαν από τις γραμμές παραγωγής της εταιρίας επιβεβαίωσε ότι έχει πάψει να βρίσκεται σε τροχιά ανάπτυξης.

Εδώ και αρκετές εβδομάδες επικρατούσε ανησυχία σχετικά με το τι είδους αποτελέσματα θα ανακοίνωνε η Tesla, με τις προβλέψεις να δίνουν και να παίρνουν. Τον περασμένο μήνα, κύκλοι της Wall Street εκτιμούσαν πως ο αριθμός των οχημάτων που παραδόθηκαν θα κυμαινόταν στις 470.000, όμως οι προβλέψεις αυτές διαρκώς μεταβάλλονταν προς τα κάτω το τελευταίο διάστημα, καθώς πολλοί αναλυτές κάνουν πλέον λόγο για ένα καταστροφικό τρίμηνο, σε σχέση με το αμέσως προηγούμενο.

Ενόψει της ανακοίνωσης των αποτελεσμάτων, οι τελευταίες εκτιμήσεις έκαναν λόγο για 431.000 οχήματα.

Το τελευταίο τρίμηνο του περασμένου έτους η Tesla κατέγραψε ιστορικό υψηλό σε επίπεδο παραδόσεων, με 484.507 οχήματα, καταγράφοντας αύξηση της τάξης του 20% σε σχέση με την αμέσως προηγούμενη περίοδο, ενώ το πρώτο τρίμηνο του 2023 είχε παραδώσει 422.875 οχήματα.

Εφόσον επιβεβαιώνονταν οι εκτιμήσεις για 431.000 οχήματα, θα επρόκειτο και πάλι για μια μικρή αύξηση, σε σχέση με την αντίστοιχη περίοδο του περασμένου έτους, όμως σε κάθε περίπτωση η πτώση σε σχέση με το αμέσως προηγούμενο τρίμηνο θα ήταν κάθετη.

Τελικά, η Tesla ανακοίνωσε επίσημα την Τρίτη τα αποτελέσματα για το πρώτο τρίμηνο του 2024 και ο πραγματικός αριθμός διέψευσε ακόμη και τις πλέον απαισιόδοξες προβλέψεις: 386.810 οχήματα παραδόθηκαν μέσα στο πρώτο τρίμηνο του έτους.

Η εταιρία της οποίας ηγείται ο Ίλον Μασκ είχε διάφορες δικαιολογίες για τη ραγδαία επιδείνωση των επιδόσεών της:

"Η μείωση [των παραδοθέντων οχημάτων] οφειλόταν εν μέρει στο πρώτο στάδιο της ενίσχυσης της παραγωγής του ανανεωμένου Model 3 στο εργοστάσιό μας στο Φρίμοντ καθώς και τη διακοπή των εργασιών εξαιτίας των καθυστερήσεων στις παραδόσεις εξαιτίας των συγκρούσεων στην Ερυθρά Θάλασσα και μια εμπρηστική επίθεση στο εργοστάσιο του Βερολίνου. 

Αποτέλεσμα της ανακοίνωση αυτών των αποτελεσμάτων ήταν να καταγράψει η μετοχή της Tesla πτώση της τάξης του 7%.

Οι δικαιολογίες που προβάλει η Tesla μπορεί να ηχούν λογικοφανείς, όμως ισχύουν μόνο στα χαμηλότερα επίπεδα παραγωγής. Δεν εξηγούν τη διαφορά των περίπου 50.000 οχημάτων μεταξύ αυτών που βγήκαν από τις γραμμές παραγωγής (412.376 Model 3/Y) και εκείνων που παραδόθηκαν (369.783). Το πρόβλημα εντοπίζεται καταφανώς στη ζήτηση, με αναλυτές να κάνουν λόγο για οπισθοδρόμηση δύο ετών για την Tesla, σε επίπεδο ζήτησης.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 151
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

οι λόγοι που επικαλείται η Tesla είναι σωστοί. Επίσης, θα είχε ενδιαφέρον να δούμε τί έκαναν οι άλλες εταιρείες (BYD).

Σε κάθε περίπτωση, η Tesla είναι με διαφορά πρώτη σε πωλήσεις σε σχέση με τις υπόλοιπες μάρκες στα ηλεκτρικά. Και πώς να μην είναι όταν π.χ. στην Ελλάδα, τα ηλεκτρικά αξίας πάνω από 40χιλ ευρώ είναι σχεδόν όλα Tesla (>70%). Μιλάω σαν κάτοχος ο οποίος έκανε ενδελεχή έρευνα αγοράς. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Εντάξει πόσοι να αγοράσουν αυτά τα εκτρώματα; Επίσης αυτά τα επιδοτούμε εμείς οι υπόλοιποι φορολογούμενοι;

Τι ακριβως εχεις επιδοτησει?

  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, lambrospro said:

οι λόγοι που επικαλείται η Tesla είναι σωστοί. Επίσης, θα είχε ενδιαφέρον να δούμε τί έκαναν οι άλλες εταιρείες (BYD).

Σε κάθε περίπτωση, η Tesla είναι με διαφορά πρώτη σε πωλήσεις σε σχέση με τις υπόλοιπες μάρκες στα ηλεκτρικά. Και πώς να μην είναι όταν π.χ. στην Ελλάδα, τα ηλεκτρικά αξίας πάνω από 40χιλ ευρώ είναι σχεδόν όλα Tesla (>70%). Μιλάω σαν κάτοχος ο οποίος έκανε ενδελεχή έρευνα αγοράς. 

Κρίμα όταν πήρα το δικό μου, τα Τεσλα ακόμα είχαν 10Κ ακριβότερα. Μετά από ένα 6μηνο πέσαν οι τιμες και το Model Y κόστιζε όσο το δικό μου. 😪

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Τι ακριβως εχεις επιδοτησει?

Υπάρχει επιδότηση στην αγορά ηλεκτρικού; Ελαφρύνσεις/κίνητρα από όσο γνωρίζω υπάρχουν (τεκμήρια, παροχή σε είδος, απόσβεση..)

Εγώ δίνω 700 ευρώ στο κράτος κάθε μήνα και 1000 ευρώ για τέλη

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Εντάξει πόσοι να αγοράσουν αυτά τα εκτρώματα; Επίσης αυτά τα επιδοτούμε εμείς οι υπόλοιποι φορολογούμενοι;

Έχεις οδηγήσει Tesla και δεν πήγε κάτι καλά η δεν σου αρέσει εξωτερικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, logistoulis είπε

Υπάρχει επιδότηση στην αγορά ηλεκτρικού; Ελαφρύνσεις/κίνητρα από όσο γνωρίζω υπάρχουν (τεκμήρια, παροχή σε είδος, απόσβεση..)

Εγώ δίνω 700 ευρώ στο κράτος κάθε μήνα

Η "επιδοτηση" πρακτικα ειναι σαν να το αγοραζουν εν μερει χωρις φπα.

ενα ηλεκτρικο που πωλειται 50.000, μετα την επιδοτηση παει στα 42.000, αν ηταν χωρις φπα θα ηταν καπου 40.000

οποτε δεν πληρωνει κατι το κρατος, απλα εισπραττει λιγοτερο φπα. Και ο λογος αυτων των διευκολυνσεων ειναι για να γινουν πιο προσιτα ωστε να δεχτει καποιος να κανει beta testing.

Αν σου φαινεται αδικο αυτο, τοτε πρεπει να ακυρωσουμε ΟΛΕΣ τις επιδοτησεις : market pass, fuel pass, travel pass, toursm 4 all, φωτοβολταικων, εξοικονομω, εφκα κτλ.

Θελεις?

  • Like 5
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Υπάρχει επιδότηση στην αγορά ηλεκτρικού; Ελαφρύνσεις/κίνητρα από όσο γνωρίζω υπάρχουν (τεκμήρια, παροχή σε είδος, απόσβεση..)

Εγώ δίνω 700 ευρώ στο κράτος κάθε μήνα

Υπήρχε ένα διάστημα σίγουρα , τώρα δεν ξέρω αν υπάρχει. Γιατί δίνεις 700 ευρώ όμως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ntinaras είπε

Η "επιδοτηση" πρακτικα ειναι σαν να το αγοραζουν εν μερει χωρις φπα.

ενα ηλεκτρικο που πωλειται 50.000, μετα την επιδοτηση παει στα 42.000, αν ηταν χωρις φπα θα ηταν καπου 40.000

οποτε δεν πληρωνει κατι το κρατος, απλα εισπραττει λιγοτερο φπα. Και ο λογος αυτων των διευκολυνσεων ειναι για να γινουν πιο προσιτα ωστε να δεχτει καποιος να κανει beta testing.

Αν σου φαινεται αδικο αυτο, τοτε πρεπει να ακυρωσουμε ΟΛΕΣ τις επιδοτησεις : market pass, fuel pass, travel pass, toursm 4 all, φωτοβολταικων, εξοικονομω, εφκα κτλ.

Θελεις?

Ναι θέλω γιατί δεν έχω πάρει ποτέ κάτι από όλα αυτά

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, logistoulis είπε

Ναι θέλω γιατί δεν έχω πάρει ποτέ κάτι από όλα αυτά

Στειλε αιτημα διαμαρτυριας στην κυβερνηση η πηγαινε να ζησεις ως ερημιτης.

  • Like 3
  • Confused 3
  • Haha 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, dhm21911 είπε

Έχεις οδηγήσει Tesla και δεν πήγε κάτι καλά η δεν σου αρέσει εξωτερικά;

Οσα δεν πιανει η αλεπου ειναι... 

Και εμενα μπορει να μη μου αρεσει που ειναι αδειο εσωτερικα ή που δεν εχει πολλες επιλογες μορφοποίησης αλλα αν ειχα το κεφάλαιο θα το ειχα παρει χθες... Οποτε έρχομαι αθηνα το νοικιάζω και το ευχαριστιέμαι! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Στειλε αιτημα διαμαρτυριας στην κυβερνηση η πηγαινε να ζησεις ως ερημιτης.

Επειδή εσύ θέλεις να ζεις επιδόματα ,δεν μπορείς να προσβάλεις όσους δεν θέλουν ,και αντί για ερημίτης θα συμβούλευα τον φίλο να μεταναστεύσει μπας και σωθεί απο τους κηφήνες

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, petla είπε

Επειδή εσύ θέλεις να ζεις επιδόματα ,δεν μπορείς να προσβάλεις όσους δεν θέλουν ,και αντί για ερημίτης θα συμβούλευα τον φίλο να μεταναστεύσει μπας και σωθεί απο τους κηφήνες

Εγω θελω να ζω επιδοματα?

"τα παιδια της πλακας κανουν γειτονια"

Νοημα μηδεν απο το κειμενο σου, αλλα οκ

 

Φανταζομαι εσυ δεν εχεις εισπραξει τιποτα απο το κρατος, ουτε επιδομα ανεργιας, ουτε εχεις σπουδασει τσαμπα, ουτε συνταξη απο ικα/εφκα, ουτε εχεις ταξιδεψει σε αγονη γραμμη ε?

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οι επιδοτήσεις στα ηλεκτρικά αυτοκίνητα , σκούτερ , ποδήλατα δίνονται στην ώρα τους ? γιατί ακούγονται παράπονα για μεγάλες καθυστερήσεις

Επεξ/σία από ethereum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...