Προς το περιεχόμενο

H Tesla ανακοίνωσε τον αριθμό των οχημάτων που παρέδωσε στο πρώτο τέταρτο του 2024 και τα αποτελέσματα είναι αρνητικά


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, revolver1990 είπε

https://www.kathimerini.gr/economy/562888165/mesos-misthos-makrys-o-dromos-gia-ta-1-500-eyro/

Λάθος λογική. Και αυτά είναι τα μεικτά...Καθαρά πάνω από 1300-1500 ευρώ παίρνει λιγότερο από το 10% των εργαζομένων. Για να πάρεις αμάξι άνω των 25000 θεωρώ ότι πρέπει να έχεις και μια άνεση του τύπου έχω έναν μισθό 1600+ ευρώ αν δεν έχεις οικογένεια κτλ.

 

Μισθωτός στην Ελλάδα μόνο από τον μισθό του δύσκολα παίρνει καινούργιο και καλό σχετικά αμάξι. Αν τώρα έχεις δικό σου σπίτι, airbnb ή επιχείρηση και γενικά κάποιο extra εισόδημα τότε ναι μπορείς και άνετα.

Οπότε η πλειοψηφία η δική σου είναι όπως φαίνεται από τα στατιστικά η μειοψηφία. Είτε μας αρέσει είτε όχι ο μέσος έλληνας δεν μπορεί εύκολα να αγοράσει αμάξι.

Ναι, ο Ελληνας δεν εχει λεφτα γι αυτο ξοδευει το μισο ΑΕΠ της χωρας σε φρουτακια. Οι μισοι για να ξεπλυνουν μαυρο χρημα, και οι αλλοι μισοι γιατι ειναι τριχαζοι και αμορφωτοι.

Το μεγαλυτερο ποσοστο φοροδιαφευγει, ελευθεροι επαγγελματιες, καθηγητες με ιδιαιτερα, μεχρι υπαλληλους σε ναυτιλιακες.

2 ώρες πριν, dtk-386 είπε

Kαι φαίνεται εκεί έξω από τον παλαιό στόλο ΙΧ. Αν παρατηρήσετε στα πλαίσια των πινακίδων (γράφει τις εταιρείες Hertz, Leaseplan, Avis κτλ) η πλειοψηφία των νέων είναι leasing είτε λόγω ΕΕ είτε παροχής εταιρικού. Ntinaras προφανώς ο κύκλος σου είναι ευκατάστατος.....

Οι μισοι φιλοι μου ειναι ιδιωτικοι υπαλληλοι, και οι αλλοι μισοι δασκαλοι σε δημοσια σχολεια. Μαντεψε ποιοι γκρινιαζουν 24/7 για τα λεφτα που παιρνουν.

Κανεις κοντινος μου παντως δεν εχει ηλεκτρικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...