Προς το περιεχόμενο

ΕΝΦΙΑ 2024


archer100

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, dasos2024 είπε

Ελαβα ΕΝΦΙΑ διπλασιο απο περυσι. Διατηρηθηκε η εκπτωση 30% επειδη η αντικ. αξια ειναι <100χιλ. αλλα χαθηκε η εκπτωση για το εισοδημα. Απ οτι καταλαβα πρωτα γινεται η εκπτωση της αντικ. αξιας, και μετα στο ποσό που απομενει γινεται η εκπτωση 50% αν εχεις εισοδημα εως 9χιλ.

Πραγματι ειχα εισοδημα >9χιλ. περυσι, αλλα αφορολογητο. Οπότε απορω γιατι δε μου υπολογιστηκε η εκπτωση😕

 

Γιατί κάποιος βλέπει το δέντρο και όχι το dasos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν διπλάσιο και το δικό μου ενφια. Εν τω μεταξύ είχα κάνει και αίτηση για 10% έκπτωση καθώς έχω ασφάλεια πυρός - σεισμού η οποία είναι ακόμη υπό επεξεργασία 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δόσεις δεν αλλάζουν είτε πληρώσεις νωρίτερα είτε τις πληρώσεις αργότερα μόνο αν κάνεις διακανονισμό. Μη μας αφήσουν να πάρουμε ανάσα πρέπει να πληρώνουμε όλο το χρόνο.!! Ότι αυξήθηκαν οι δόσεις πάντως στη δική μου περίπτωση δεν κάνει καμία διαφορά καθώς μειώθηκε κατά 3€ η μηνιαία δόση.!!😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, st@kas είπε

Σχεδόν διπλάσιο και το δικό μου ενφια. Εν τω μεταξύ είχα κάνει και αίτηση για 10% έκπτωση καθώς έχω ασφάλεια πυρός - σεισμού η οποία είναι ακόμη υπό επεξεργασία 

 

Αν δεν έχεις και πλημμύρας, δεν θα πάρεις την έκπτωση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dennis077 είπε

Μη μας αφήσουν να πάρουμε ανάσα πρέπει να πληρώνουμε όλο το χρόνο.

Αυτο δεν ηταν προσωρινο και ολοι θα το καταργουσαν? :P

Μου ηρθε μειωμένο κατα 10% επειδη έχω ασφάλειες. Εξαλοι πανηγυρισμοί :P 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, st@kas είπε

Σχεδόν διπλάσιο και το δικό μου ενφια. Εν τω μεταξύ είχα κάνει και αίτηση για 10% έκπτωση καθώς έχω ασφάλεια πυρός - σεισμού η οποία είναι ακόμη υπό επεξεργασία 

 

Κι εμένα υπό επεξεργασία φαίνεται ότι είναι η αίτηση, αλλά η έκπτωση του 10% έγινε κανονικά. Η ασφάλεια μου είναι όπως προβλέπεται (πυρός-σεισμού-πλημμύρας).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Αυτο δεν ηταν προσωρινο και ολοι θα το καταργουσαν? :P

Μου ηρθε μειωμένο κατα 10% επειδη έχω ασφάλειες. Εξαλοι πανηγυρισμοί :P 

 

Ακριβώς όπως τα λες είναι τα πράγματα. Τρελοί είναι να τον καταργήσουν είναι ένα εύκολο και σίγουρο έσοδο για το κράτος.!! Άσε που η τιμή του ΕΝΦΙΑ ανεβοκατέβαινε για κάποια χρόνια και δεν ήξερες τι ποσό θα σου έρθει.Δυστυχώς εκεί μας κατάντησαν να πανηγυρίζουμε για μικρό εκπτώσεις.!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 1comment είπε

Αν δεν έχεις και πλημμύρας, δεν θα πάρεις την έκπτωση.

 

1 ώρα πριν, vsk είπε

Κι εμένα υπό επεξεργασία φαίνεται ότι είναι η αίτηση, αλλά η έκπτωση του 10% έγινε κανονικά. Η ασφάλεια μου είναι όπως προβλέπεται (πυρός-σεισμού-πλημμύρας).

Έχω και για πλημμύρες. 

Τι μπορεί να έχει συμβεί? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, st@kas είπε

 

Έχω και για πλημμύρες. 

Τι μπορεί να έχει συμβεί? 

Mπορει να μη καλυπτει η ασφάλεια ολα τα τετραγωνικά της οικείας. Γνωστη τακτική κάποιων ασφαλιστικων που δε το καταλάβαινε ο κόσμος γιατι το έβαζαν στα "μικρά γράμματα".

Κάποιοι την έπαθαν έτσι, ειδικά απο ασφαλιστικές που δεν έγιναν μέσω ασφαλιστή αλλά κάποιου άσχετου τραπεζουπαλλήλου ή κάποια εφαρμογής

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, st@kas said:

 

Έχω και για πλημμύρες. 

Τι μπορεί να έχει συμβεί? 

Μήπως  το σπίτι έχει βοηθητικούς χώρους και το ασφάλιστρο βγαίνει λιγότερο από 900 ευρώ το τ.μ.;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Μήπως  το σπίτι έχει βοηθητικούς χώρους και το ασφάλιστρο βγαίνει λιγότερο από 900 ευρώ το τ.μ.;

Είμαστε πάνω από τα 900€ ανά τμ. Κοινόχρηστοι χώροι υπάρχουν, βοηθητικοί όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, maverick290402 είπε

Μια χαζή ερώτηση. μου έχει 11 μήνες Χ 49.03 Δηλαδή 539,34. Αν εγώ βάλω στο κουτάκι που λέει ποσό για πληρωμή 180€ που μου περισσεύουν αυτή την στιγμή σαν πρώτη δόση το υπόλοιπο που μένει δηλαδή 539,34 - 180 =359.34 το αναπροσαρμόζει μόνο του αυτόματα? δηλαδή 359.34 : 10δόσεις  =35.93€ ??

Οχι δε γινεται τετοια αναπροσαρμογη, απ οτι βλεπω απο τη μανα μου που δινει οποτε εχει/οσα εχει, απλα αφαιρουνται τα λεφτα που εδωσες και οι δοσεις παραμενουν ως εχουν.

Επεξ/σία από dasos2024
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 08/04/2024 at 05:33, Gatoskylo8 said:

Δοκίμασε κανείς να πληρώσει με payzy;
Νομίζω το site της ΑΑΔΕ δεν τη δέχεται.

Πέρσι πάντως δεν τη δεχόταν,

Αν το θες για το 1%, δεν ισχύει για το δημόσιο ούτως ή άλλως

"Δεν συλλέγονται Πόντοι από τις ακόλουθες Συναλλαγές:........συναλλαγές με το Δημόσιο (πχ. Δήμοι, Επιμελητήρια-Σύλλογοι, ΝΠΔΔ/ΝΠΙΔ, καταβολή οφειλών Δημοσίου, ΕΦΚΑ )"

https://www.payzy.gr/oroi-payzy-cashback

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/4/2024 στις 4:00 ΜΜ, mindreader είπε

Πριν λιγα χρονια, καναμε πρωτα δηλωση εισοδηματος και μετα ενφια.

Πλεον ενφια ειναι πρωτος στη σειρα, κοντα αρχες του χρονου, και επειτα ακολουθει το ε1.

Ο λογος ειναι οτι φετος αναβληθηκαν για καποιο διαστημα οι φορολογικες δηλωσεις λογω, λεει, της συζητησης δυσπιστιας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...