Προς το περιεχόμενο

Vivo Y36 8/256 germanos 139€


bill27

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που βρήκα με ένα search στο Google σχετικά με την σειρά Y είναι αυτό:

 

Vivo Y series is the budget series from Vivo, and Vivo tends to launch too many smartphones in this series. As budget phones, the Vivo Y series will get only 1 Android version update and two years of security patches. The Y series phones getting two years of support

Αρα αναμένουμε σίγουρα για Android 14 σύν περίπου 1,5 χρόνο ακόμα με security updates 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 122
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάιο του 2023 βγήκε. Άρα 13 μήνες ακόμα support. Και η ίδια η Vivo δε γράφει τίποτα για os.  Και απ' ότι έχω δει τα περισσότερα κινητα της μένουν με το OS που έρχονται  .

To είχα ψάξει όταν έβγαλε το Υ76 σε προσφορά, δεν βρήκα πουθενά απάντηση αν πήρε ποτέ έστω και ένα  OS update, και έτσι προσπερασα 

Μακάρι να πάρετε όμως και το 14.

Επεξ/σία από ipal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, ipal είπε

Μάιο του 2023 βγήκε. Άρα 13 μήνες ακόμα support. Και η ίδια η Vivo δε γράφει τίποτα για os.  Και απ' ότι έχω δει τα περισσότερα κινητα της μένουν με το OS που έρχονται  .

To είχα ψάξει όταν έβγαλε το Υ76 σε προσφορά, δεν βρήκα πουθενά απάντηση αν πήρε ποτέ έστω και ένα  OS update, και έτσι προσπερασα 

Μακάρι να πάρετε όμως και το 14.

https://www.gizchina.com/2023/10/07/funtouch-os-14-smartphone-software/

Εδώ γράφει πως θά πάρει fun touch 14 based on android 14.

Τώρα τί να σου πω δεν είχα ποτέ ξανά vivo για να ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/4/2024 στις 10:04 ΜΜ, bill27 είπε

https://www.germanos.gr/product/telephony/mobile/smartphones-all/vivo-y36-dual-4g-8gb/256gb-smartphone/?productId=20425590

 

Σκρουτζ από 178€ χωρίς μεταφορικα

Ίσως τό φθηνότερο σμαρτφον με μνήμη 8 +8 και 256gb αποθηκευτικό χώρο.

Μόλις το σεταρα καί τό σκαλίζω.... οποίος θέλει μπορεί να με ρωτήσει κάτι σχετικά με το τηλέφωνο 

Εχει NFC?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χάλασε της μητέρας μου το κινητό χθες.Η χρήση που κάνει είναι σερφαρισμα , youtube viper και την εφαρμογη web banking της τράπεζας της .Αξίζει το κινητό γιαυτη την χρηση;

Επεξ/σία από Mr_Terror
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 Απρ. έκανα παραγγελία με πληρωμή με κάρτα και παραλαβή από κατάστημα και ακόμα να δω κάτι.

είναι στο στάδιο "έγινε καταχώρηση της παραγγελίας"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dchatz είπε

9 Απρ. έκανα παραγγελία με πληρωμή με κάρτα και παραλαβή από κατάστημα και ακόμα να δω κάτι.

είναι στο στάδιο "έγινε καταχώρηση της παραγγελίας"

Για Γερμανο μιλαμε ?

😂😂😂😂😂😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε ναι .... σημερα η city courier μου εφερε ενα μαυρο γιατι το ειχαν παραπεταξει απο τις 9 Απρ - δε θα πω ψεματα η οθονη ειναι καπως φτηνη αλλα εχει μεμβρανη προστασιας και θηκη σιλικονης . Overall για 139 μια χαρα 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tο πήρα στην μικρή ..., θα έλεγα πως για 139 ευρώ είναι πραγματικά απίστευτο γι' αυτά που σου προσφέρει!
Πρώτα απ όλα αν πιάσεις και ανοίξεις την συσκευασία θα νομίζεις πως πήρες κάποιο ακριβό κινητό, όλα προσεγμένα με θήκη σιλικόνης μέσα, φορεμένη μεμβράνη και ποιοτικό φορτιστή με καλώδιο μέσα.
Η μεμβράνη είναι εννοείται πολύ απλή και σε κάνει να νομίζεις πως είναι "φτηνή" η οθόνη, που σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν είναι. Απλά βγάλτε την τελείως και ανάλογα ποιος χρησιμοποιεί το κινητό (ηλικιακά ή αν δεν είναι προσεκτικός) ή αφήστε το γυμνό ή βρείτε κάποιο τζάμι προστασίας. Έχει πανέμορφα χρώματα, ωραία άσπρο και η φωτεινότητα είναι αρκετά δυνατή που μπορείς να το χρησιμοποιείς και σε δυνατό ήλιο.
Σαν τηλέφωνο, έχει επεξεργαστή που μπορεί ν' ανταπεξέλθει τα πάντα με ευκολία, όπως και κάποια βαριά παιχνίδια που ήδη έβαλε η μικρή, σαν το Roblox για παράδειγμα.
Χωρητικότητα (256GB) υπεραρκετή , μνήμη ικανοποιητική στα 8G ( +8 από τον αποθηκευτικό χώρο), φοβερή εμβέλεια wifi, ήχος μέτριος προς καλός (έχει ένα ηχείο) αλλά αρκετά δυνατός χωρίς να μπουκώνει και γενικά μια χορταστική οθόνη με ωραία χρώματα που μπορείς ν' απολαύσεις multimedia περιεχόμενο.
Ευχάριστη έκπληξη η μπαταρία που με απλή χρήση σου βγάζει 2-3 μέρες και με πολύ βαριά σου βγάζει για πλάκα την ημέρα και όλα αυτά σε ένα σχετικά ελαφρύ στο χέρι κινητό (200gr)!  Δεν ξέρω πως κατάφεραν να το κάνουν τόσο ελαφρύ με μια 5000 mAh μπαταρία μέσα.
Φορτίζει και αρκετά γρήγορα με τον φορτιστή που περιέχει, εκτός και αν έχετε κάποιον άλλον καλύτερο fast charger που μπορεί να γίνεται και ακόμα γρηγορότερα. (δεν είδα να θερμαίνεται πολύ, ούτε στην χρήση, ούτε στην φόρτιση)
Οι εκπλήξεις δεν τελειώνουν εδώ μιας και μιλάμε και για ένα καλό φωτογραφικό κινητό, ακόμα και σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Το βίντεο είναι μέτριο, ανάλογα τον φωτισμό και αν κινείσαι!
Αρνητικά είναι ότι δεν θα βρείτε εύκολα θήκες, τζάμια, αξεσουάρ, αλλά υπάρχουν πολλά σε άμαζον, ebay, ali, temu, κτλ αλλά και εγχώρια μερικά!
Για 139 ευρώ αν αξίζει ???  .....................    NAI εννοείται!

Επεξ/σία από hasiotis_john
  • Like 3
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, hasiotis_john είπε

1)Πρώτα απ όλα αν πιάσεις και ανοίξεις την συσκευασία θα νομίζεις πως πήρες κάποιο ακριβό κινητό, όλα προσεγμένα με θήκη σιλικόνης μέσα, φορεμένη μεμβράνη και ποιοτικό φορτιστή με καλώδιο μέσα.


2)Σαν τηλέφωνο, έχει επεξεργαστή που μπορεί ν' ανταπεξέλθει τα πάντα με ευκολία, όπως και κάποια βαριά παιχνίδια που ήδη έβαλε η μικρή, σαν το Roblox για παράδειγμα.
3)Χωρητικότητα (256GB) υπεραρκετή


4)Ευχάριστη έκπληξη η μπαταρία που με απλή χρήση σου βγάζει 2-3 μέρες και με πολύ βαριά σου βγάζει για πλάκα την ημέρα

5)και όλα αυτά σε ένα σχετικά ελαφρύ στο χέρι κινητό (200gr)!  


6)Φορτίζει και αρκετά γρήγορα με τον φορτιστή που περιέχει, εκτός και αν έχετε κάποιον άλλον καλύτερο fast charger που μπορεί να γίνεται και ακόμα γρηγορότερα. (δεν είδα να θερμαίνεται πολύ, ούτε στην χρήση, ούτε στην φόρτιση)
 

Αρκετά υπερβολικό σε βρίσκω συμφορουμίτη.

1)Το Unboxing του ειναι ίδιο με των περισσότερων Κινέζικων mid range κινητών, τίποτα το ξεχωριστό δεν υπάρχει, πόσο μάλλον να μιλάμε για ακριβό κινητό.

2)Το κινητό φοράει Snapdragon 680. Ειναι ένα αδύναμο τσιπάκι που δεν είναι για πολλά πολλά, άρα όχι δεν είναι τσιπάκι για βαριά παιχνίδια....

https://nanoreview.net/en/soc/qualcomm-snapdragon-680

3)Σε χωρητικότητα ισχύει ότι τα 256Gb είναι πολύ καλά σε αυτά τα χρήματα όπως και τα 8gb ram, έχει και υποστήριξη για MicroSD.

4)Ο αδύναμος επεξεργαστής έχει σαν αποτέλεσμα και την καλή μπαταρία . Αδύναμο τσιπάκι, 1080p 90hz οθόνη και 5000μπαταρία.

5)Για το δε βάρος που αναφέρεις, και εδώ υπερβάλεις. 202 γραμμάρια για πλαστική συσκευή είναι πολλά και όχι λίγα. 213γραμμάρια έχει πχ το Galaxy A55 που ειναι όλο γυαλί.

Το poco X6 πχ με 5100 μπαταρία και ειναι 20 γραμμάρια πιο ελαφρύ....

6)Ισχύει. 44W υποστηρίζει που ειναι πολύ καλά σε αυτή την κατηγορία.

Ερχεται με Android 13, άρα μην περιμένετε μεγάλη υποστήριξη.

Προσωπικά το πήρα για την μητέρα μου που θέλει συσκευή για απλή/βασική χρήση. Για αυτή την περίπτωση ειναι πολύ καλό το κινητό, αλλά μέχρι εκεί.

Είναι από τις καλύτερες επιλογές μεν σε αυτά τα χρήγματα, μιας και γενικά δεν υπάρχουν πολλές προτάσεις, αλλά δεν είναι καμια σουπερ φοβερή συσκευή.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 3
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι να πω παιδιά, εγώ εντυπωσιάστηκα ...  και ξέρετε πόσες συσκευές περνάνε από τα χέρια μου!
Βέβαια γι' αυτό είναι και δημόσιο το φόρουμ,  λέει ο καθένας την γνώμη του και μετά οι οι υπόλοιποι κρίνουν.
Φίλε Fulgore σαφώς και ήμουν λίγο υπερβολικός μιας και όλα αυτά που είπα πάνε ανάλογα με την σχέση απόδοσης - τιμής!
Άλλα όρια αξιολόγησης θέτεις σε μια ακριβή συσκευή και άλλα σε μια φτηνή.
Νομίζω πως αυτά που σου προσφέρει στα 139 ευρώ θα ικανοποιήσουν και έναν μέσο χρήστη!
(όχι μόνο την μαμά του 😛 )
Θα επιμείνω για το βάρος του , μιας και όλες πλέον οι συσκευές είναι τούβλα.
Το συγκεκριμένο κινητό είναι λουκούμι για το χέρι, ακόμα και για παιδί δημοτικού με μικρό χέρι.
Δείτε εδώ ένα μίνι gaming τεστ σε ένα αρκετά απαιτητικό game...
Αυτά από μένα, καλές αγορές...

Επεξ/σία από hasiotis_john
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, hasiotis_john είπε

Τι να πω παιδιά, εγώ εντυπωσιάστηκα ...  και ξέρετε πόσες συσκευές περνάνε από τα χέρια μου!
Βέβαια γι' αυτό είναι και δημόσιο το φόρουμ,  λέει ο καθένας την γνώμη του και μετά οι οι υπόλοιποι κρίνουν.
Φίλε Fulgore σαφώς και ήμουν λίγο υπερβολικός μιας και όλα αυτά που είπα πάνε ανάλογα με την σχέση απόδοσης - τιμής!
Άλλα όρια αξιολόγησης θέτεις σε μια ακριβή συσκευή και άλλα σε μια φτηνή.
Νομίζω πως αυτά που σου προσφέρει στα 139 ευρώ θα ικανοποιήσουν και έναν μέσο χρήστη!
(όχι μόνο την μαμά του 😛 )
Θα επιμείνω για το βάρος του , μιας και όλες πλέον οι συσκευές είναι τούβλα.
Το συγκεκριμένο κινητό είναι λουκούμι για το χέρι, ακόμα και για παιδί δημοτικού με μικρό χέρι.
Δείτε εδώ ένα μίνι gaming τεστ σε ένα αρκετά απαιτητικό game...
Αυτά από μένα, καλές αγορές...

Συμφορουμίτη όπως έγραψα πιο πάνω, στα χρήματα του προφανώς είναι μια από τις καλύτερες επιλογές, επειδή γενικά κάτω από 140ευρώ δεν υπάρχουν πολλές καλές εναλλακτικές, σε αυτό συμφωνούμε.

Αν βέβαια κάποιος ανέβει χρηματικά, εκεί αλλάζει το πράγμα πχ στα 180ευρώ ας πούμε.

Σε αυτά που διαφωνώ, δεν είναι με βάση τι πιστεύω εγώ, αλλά με βάση τα ίδια τα νούμερα.

Ο Snap680 είναι ο πιο αδύναμος Snapdragon της αγοράς και μιλάμε για τσιπάκι του 2021.

Δεν υπάρχει χειρότερος από αυτόν,,και ορισμένοι πιο πισω γράφανε ότι το κινητό πάει σφαίρα, λές και μιλάμε για το φετινό Poco X6 pro ξέρω γω.

Btw για το παραπάνω που ανέβασες, επειδή μάλλον δεν το γνωρίζεις, τα 60 που βλέπεις με πράσινο χρώμα είναι ο ρυθμός ανανέωσης της οθόνης. Δεν έχει καμία σχέση με την απόδοση του παιχνιδιού, γιαυτό και το παιχνίδι lag άρει.

Για το δε βάρος, όπως έγραψα και πιο πίσω, τα 200γραμμάρια δεν σου κακοφαίνονται τόσο, γιατί το κινητό είναι από πλαστικό, ενώ οι ακριβότερες συσκευές που έχεις δοκιμάσει είναι απο γυαλί και αλουμίνιο. 

Τέλος να υπενθυμίσουμε ότι το συγκεκριμένο κινητό πέραν από το τωρινό Android 14, δεν θα έχει άλλη υποστήριξη. Αρα όποιος το αγοράσει, ξέρει με το καλημέρα ότι δεν θα έχει άλλη υποστήριξη.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνοντας το και συγκρινοντας τον με τον 860 του pcp x3 pro μοντελο 2021 που εχω, βλεπω οτι οντως ειναι αδυναμος ο επεξεγαστης και κανει μονο για βασικες λειτουργιες, κατα τ αλλα μια που καλη τιμη για εναν μεσο χρηστη που σεβεται τα λεφτα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...