Προς το περιεχόμενο

Xiaomi 14 Ultra Review


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν λίγα χρόνια, η Xiaomi μπήκε στην κατηγορία των flagships για τα καλά και με το  Xiaomi 14 Ultra υπενθυμίζει πού στοχεύει.

Συνεχίζοντας την στρατηγική συνεργασία με την Leica, η Xiaomi ενσωματώνει ένα εντυπωσιακό σύστημα κάμερας στη ναυαρχίδα της, η οποία στοχεύει να ανταγωνιστεί επί ίσοις όροις τις κραταιές δυνάμεις της κατηγορίας. Έχοντας χρησιμοποιήσει το smartphone για ένα διάστημα, μεταφέρουμε την εμπειρία μας. 

Στον τομέα του σχεδιασμού, δεν έχουν γίνει δραματικές αλλαγές συγκριτικά με το περυσινό μοντέλο. Η πλάτη είναι επενδυμένη με οικολογικό δέρμα μαύρου ή άσπρου χρώματος, έχοντας το λογότυπο της Xiaomi κάθετα στην κάτω αριστερή γωνία, ενώ το 1/3 της συσκευής καταλαμβάνεται από το τεράστιο κομμάτι της κάμερας που βρίσκεται ψηλά. Είναι μια στρογγυλή βάση που περιλαμβάνει τέσσερις φακούς και φλας, με το λογότυπο της Leica στο κέντρο. Με μια ματιά (και αρκετή φαντασία), θυμίζει την όψη μιας κλασικής κάμερας Leica η οποία διαθέτει παρόμοια χρώματα και διάταξη στη μέση της, με το ασημένιο σώμα να εκτείνεται επάνω και κάτω. Προφανώς, δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο εδώ, όμως σίγουρα ο σχεδιασμός είναι κομψός δεδομένου του πρώτου σοκ που προκαλεί η τεράστια κάμερα.

image.png.620f4bd02abd373a5e89b0227bf8e648.png

Σε διαστάσεις, κινείται σε αναμενόμενα υψηλά νούμερα, φτάνοντας τα 16.14x7.53x0.92cm με βάρος 224 γραμμάρια. Ενισχύεται με προστασία IP68 για νερό και σκόνη, ενώ το πλαίσιο αλουμινίου υπόσχεται αντοχή. Η οθόνη, που θα δούμε αναλυτικά αργότερα, διαθέτει γυαλί “Xiaomi Shield Glass” που φαίνεται ποιοτικό μεν, όμως δεν δοκιμάσαμε τις αντοχές του. Σε κάθε περίπτωση, η ποιότητα κατασκευής σε κάθε επίπεδο είναι υψηλή και αρμόζουσα μιας τέτοιας συσκευής.

Διαβάστε ολόκληρο το review

 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η selfie, αν και εχει λιγο softness, ειναι πολυ ωραια για τα γουστα μου. Δεν ξερω αν φταιει ο Ελληνικος ηλιος αλλα ειδικα το χρωμα του δερματος μου αρεσει πολυ. 
Μπορει ο reviewer να μας πει αν παραμορφωνει ελαφρως η selfie camera; Ρωταω γιατι στο iPhone 14 pro max, η selfie camera παραμορφωνει, ακομα και αν το κρατας ευθεια απο το προσωπο σου (αλλαζει και το χρωμα του δερματος ελαφρως). 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για Xiaomi και με HyperOS και στα 1500€ κάτι δεν κολλάει… Δεν θα τα έδινα με τίποτα… Υπάρχουν συνολικά καλύτερες επιλογές. Κάποιοι, σε android πάντα, έχουν φτιάξει και σοβαρό οικοσύστημα, έχουν κορυφαίες συσκευές,  και ζητάνε λιγότερα...

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν Galaxy Note 24 Ultra 1TB μου κοστισε 1469, η οποια κουβεντα για το Chinaomi και το καθε Chinaomi στα 1499, σταματαει εδω.

Υποτιθεται τα κινεζικα θα ηταν φτηνοτερα κι ελκυστικοτερα του ανταγωνισμου. Οχι ακριβοτερα και να χωλαινουν κι αξιοπιστιας...

  • Like 7
  • Confused 5
  • Sad 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panoulix είπε

Οταν Galaxy Note 24 Ultra 1TB μου κοστισε 1469, η οποια κουβεντα για το Chinaomi και το καθε Chinaomi στα 1499, σταματαει εδω.

Υποτιθεται τα κινεζικα θα ηταν φτηνοτερα κι ελκυστικοτερα του ανταγωνισμου. Οχι ακριβοτερα και να χωλαινουν κι αξιοπιστιας...

μαλλον ζεις στην εποχη του galaxy s3, εχουν αλλαξει τα πραγματα, fan boys μονο για iphone πλεον, ολοι οι αλλοι ειναι ισοι

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετική ιδέα και υλοποίηση το photo-kit! Θα προτιμούσα όμως να είχε διπλάσια μπαταρία και χ10 οπτικό ζουμ. Εάν κυκλοφορούσε photo kit για το S23 θα το αγόραζα αμέσως. Μπράβο στην Xiaomi που δείχνει τον δρόμο! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χμμμμ... Είμαι σε δίλημμα. Το πιο όμορφο, γρήγορο και ποιοτικό smartphone στον πλανήτη με 1300 (15 pro max) ή την Κινεζική παντόφλα με το ΟS που λαγγάρει και την κάμερα που προεξέχει σαν καπάκι τουαλέτας με 1500; 

Δύσκολη απόφαση. ΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑ

Επεξ/σία από Disrespect
  • Confused 14
  • Sad 1
  • Haha 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Disrespect είπε

Χμμμμ... Είμαι σε δίλημμα. Το πιο όμορφο, γρήγορο και ποιοτικό smartphone στον πλανήτη με 1300 (15 pro max) ή την Κινεζική παντόφλα με το ΟS που λαγγάρει και την κάμερα που προεξέχει σαν καπάκι τουαλέτας με 1500; 

Δύσκολη απόφαση. ΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑ

image.jpeg.a4ef1696a450d1b379c8f7524968e186.jpeg

image.jpeg.46cb0714f9a7e33de9f61b06387ed577.jpeg

image.jpeg.df751f6d384b8d90e080576215506145.jpeg

  • Thanks 6
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Disrespect είπε

Χμμμμ... Είμαι σε δίλημμα. Το πιο όμορφο, γρήγορο και ποιοτικό smartphone στον πλανήτη με 1300 (15 pro max) ή την Κινεζική παντόφλα με το ΟS που λαγγάρει και την κάμερα που προεξέχει σαν καπάκι τουαλέτας με 1500; 

Δύσκολη απόφαση. ΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑ

Να ‘σαι καλά μου έφτιαξες τη μέρα 😅😅😅😅 Όλα αυτά το μηλοφωνο ε 😅

  • Like 2
  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ff7lucas είπε

μαλλον ζεις στην εποχη του galaxy s3, εχουν αλλαξει τα πραγματα, fan boys μονο για iphone πλεον, ολοι οι αλλοι ειναι ισοι

Τα πράγματα όντως έχουν αλλάξει, όπως και η Xiaomi που σε ναυαρχίδες βαράει τιμές στον Θεό χωρίς όμως να πουλάει, σε Android μεριά πάντα.

Europe Smartphone Shipments

Αρα όσο παπάδες και να κάνει το συγκεκριμένο κινητό σαν hardware, η αρχική του τιμή είναι μέγα φαουλ γιατί πολύ απλά ο κόσμος δεν διαθέτει αυτά τα ποσά.

Εδώ ούτε σε Samsung οι περισσότεροι δεν διαθέτουν 1500+ευρώ, θα τα δώσουν στην Xiaomi που δεν έχει καν αντιπροσωπεία στην χώρα μας?

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, kostasfalcon said:

Να ‘σαι καλά μου έφτιαξες τη μέρα 😅😅😅😅 Όλα αυτά το μηλοφωνο ε 😅

Στο "το πιο όμορφο" σταμάτησα να διαβάζω. 😂😂

Πότε μα πότε επιτέλους θα απαλλαχθούμε από τις κυρτές οθόνες; 😤 Αν είχε φλατ οθόνη, θα ήταν το απόλυτο για μένα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fulgore είπε

Τα πράγματα όντως έχουν αλλάξει, όπως και η Xiaomi που σε ναυαρχίδες βαράει τιμές στον Θεό χωρίς όμως να πουλάει, σε Android μεριά πάντα.

Europe Smartphone Shipments

Αρα όσο παπάδες και να κάνει το συγκεκριμένο κινητό σαν hardware, η αρχική του τιμή είναι μέγα φαουλ γιατί πολύ απλά ο κόσμος δεν διαθέτει αυτά τα ποσά.

Εδώ ούτε σε Samsung οι περισσότεροι δεν διαθέτουν 1500+ευρώ, θα τα δώσουν στην Xiaomi που δεν έχει καν αντιπροσωπεία στην χώρα μας?

https://www.mistore-greece.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...