Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft προσπαθεί να πείσει τους χρήστες των Windows 10 να αναβαθμίσουν με full screen μηνύματα


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Microsoft έχει αρχίσει να εμφανίζει pop-up μηνύματα πλήρους μεγέθους στους χρήστες των Windows 10, ενθαρρύνοντάς τους να αναβαθμίσουν σε Windows 11 πολύ νωρίτερα από την ημερομηνία λήξης της υποστήριξης του παλαιότερου λειτουργικού συστήματος.

Οι ειδοποιήσεις, οι οποίες αναφέρθηκαν από χρήστες εν μέσω της εργασίας τους, εκφράζουν την ευγνωμοσύνη τους για την αφοσίωσή τους και τους ενημερώνουν για το επικείμενο τέλος της υποστήριξης των Windows 10.

Ωστόσο, δεν είναι όλοι οι παραλήπτες αυτών των μηνυμάτων επιλέξιμοι για την αναβάθμιση λόγω των hardware απαιτήσεων της Microsoft για τα Windows 11. Για όσους διαθέτουν μη συμβατούς υπολογιστές, η ειδοποίηση χρησιμεύει ως μια γλυκόπικρη υπενθύμιση μιας επιθυμητής αλλά μη δυνατής αναβάθμισης. Οι προτροπές περιλαμβάνουν συνδέσμους σε άρθρα σχετικά με το τέλος της υποστήριξης και διαφημιστικό υλικό για τα Windows 11, μαζί με επιλογές για να απορρίψετε το μήνυμα ή να ζητήσετε υπενθύμιση σε μεταγενέστερο χρόνο.

79ng4d837rtc1.webp.6618b7b4f696b420ac5f671a0ce317fe.webp

Είναι ενδιαφέρον ότι η ειδοποίηση δεν αναφέρει ρητά τη δυνατότητα συνέχισης της ασφαλούς χρήσης των Windows 10 μετά την ημερομηνία λήξης της 14ης Οκτωβρίου 2025 για όσους είναι πρόθυμοι να πληρώσουν για τις εκτεταμένες ενημερώσεις ασφαλείας (ESU). Η Microsoft ανακοίνωσε πρόσφατα ότι οι επιχειρήσεις θα χρεώνονται 61 δολάρια ανά συσκευή για το πρώτο έτος ESU, με την τιμή να διπλασιάζεται σε κάθε επόμενο έτος. Ενώ η εταιρεία επιβεβαίωσε ότι και οι καταναλωτές θα έχουν πρόσβαση σε αυτές τις εκτεταμένες ενημερώσεις για πρώτη φορά, οι λεπτομέρειες τιμολόγησης που θα ισχύσουν γι’αυτούς δεν έχουν ακόμη αποκαλυφθεί.

Αυτή δεν είναι η πρώτη φορά που η Microsoft χρησιμοποιεί τέτοιες τακτικές για να ενθαρρύνει τους χρήστες να αναβαθμίσουν τα λειτουργικά τους συστήματα. Το 2016, η εταιρεία αντιμετώπισε κριτική για τις συγκεχυμένες και παρεμβατικές προτροπές αναβάθμισης των Windows 10, οδηγώντας σε διάφορες αλλαγές στη διαδικασία ειδοποίησης. Πιο πρόσφατα, προέκυψε ένα ζήτημα όπου σε "μη επιλέξιμους" υπολογιστές προσφέρθηκε λανθασμένα αναβάθμιση σε Windows 11, αν και η εγκατάσταση δεν πραγματοποιήθηκε ποτέ στην πραγματικότητα.

Ο βραδύτερος ρυθμός υιοθέτησης των Windows 11 σε σύγκριση με τον προκάτοχό τους μπορεί να αποδοθεί στις αυστηρότερες απαιτήσεις hardware, οι οποίες περιλαμβάνουν υποστήριξη μόνο για επεξεργαστές που κυκλοφόρησαν από το 2018 και μετά, με απαραίτητη την παρουσία των τσιπ ασφαλείας TPM που είναι ενσωματωμένα στους πιο πρόσφατους επεξεργαστές. Ως αποτέλεσμα, πολλοί χρήστες αδυνατούν να πραγματοποιήσουν τη μετάβαση στο νεότερο λειτουργικό σύστημα.
 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε σχέση με το ποσά χρόνια υποστηρίζει το λειτουργικό καλά κάνει.

Το πρόβλημα ξεκινάει όταν χώνει διαφημίσεις και features που δεν θέλουν οι χρήστες, ενώ είναι δύσκολο να αφαιρεθούν. Και όλα αυτά όταν  είναι απαραίτητο λειτουργικό για εκατομμύρια επαγγελματίες. 

Θα έπρεπε να μπορείς να αφαιρέσεις όλες τις εφαρμογές  εύκολα, γρήγορα, χωρίς σκουπίδια πίσω  και να έχεις μηδενικές διαφημίσεις και ένα ξεκάθαρο μενού για τα data που θες να δίνεις ή όχι .

Δεν θέλω να μου ζητάει να βάλω onedrive ή MS Account ή office προεγκατεστημένο (όχι δωρεάν) ή Spotify στο start. Και μετά από κάθε big update ξανά μάνα τα ίδια. 

σ.σ. Έχω Microsoft 365 και εταιρικό και προσωπικό.
Απλά δεν θέλω αυτό το σπαστικό bloatware/adware και το υποχρεωτικό MS Account παρότι χρησιμοποιώ και MS Account και office 365 (Ο μέσος χρήστης δεν ξέρει να κάνει override). 

 

 

  • Like 10
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βάλτε βρε τα νέα Windows. Νέο σύστημα telemetry και υποχρεωτικό φακελ… υποχρεωτικός λογαριασμός online ήθελα να γράψω… Για το καλό σας…

Τα έχω στο προσωπικό μου pc, αλλά από ανάγκη. Ο καινούριος επεξεργαστής και η μητρική τα ζητούσαν. Σε λειτουργικό επίπεδο δε βρήκα κάποιο λόγο αναβάθμισης.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Σε σχέση με το ποσά χρόνια υποστηρίζει το λειτουργικό καλά κάνει.

Το πρόβλημα ξεκινάει όταν χώνει διαφημίσεις και features που δεν θέλουν οι χρήστες, ενώ είναι δύσκολο να αφαιρεθούν. Και όλα αυτά όταν  είναι απαραίτητο λειτουργικό για εκατομμύρια επαγγελματίες. 

Θα έπρεπε να μπορείς να αφαιρέσεις όλες τις εφαρμογές  εύκολα, γρήγορα, χωρίς σκουπίδια πίσω  και να έχεις μηδενικές διαφημίσεις και ένα ξεκάθαρο μενού για τα data που θες να δίνεις ή όχι .

Δεν θέλω να μου ζητάει να βάλω onedrive ή MS Account ή office προεγκατεστημένο (όχι δωρεάν) ή Spotify στο start. Και μετά από κάθε big update ξανά μάνα τα ίδια. 

σ.σ. Έχω Microsoft 365 και εταιρικό και προσωπικό.
Απλά δεν θέλω αυτό το σπαστικό bloatware/adware και το υποχρεωτικό MS Account παρότι χρησιμοποιώ και MS Account και office 365 (Ο μέσος χρήστης δεν ξέρει να κάνει override). 

Πες και για τον edge… που μας τα έχει κάνει πλανήτες για το ποσό γρήγορος και ασφαλής είναι… Εκεί, με το ζόρι…

2 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

~Αποτάσσεσαι τα windows 11?

~...απεταξάμην!

Ειδικά όταν το γράφεις εσυ, με τέτοιο όνομα προφίλ, αποκτάει άλλη αξία αυτό το ποστ…😝

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 5
  • Haha 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, Tlykog said:

Ειδικά όταν το γράφεις εσυ, με τέτοιο όνομα προφίλ, αποκτάει άλλη αξία αυτό το ποστ…😝

Σας επιτρέπω να λέτε: "ούτε ο Διάβολος δεν θα θέλει τα windows 11"

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 1
  • Haha 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν εγώ έχω γίνει γεροπαράξενος αλλά στα 10 όταν θέλω να τρέξω στο background ένα πρόγραμμα πατάω το windows key και το τρέχω/παρακολουθώ εναλλάσσοντας από το toolbar, στα 11 δεν με αφήνει, επίσης το TPM και την υποχρεωτική εγγραφή εγώ δεν τα θέλω, γιαυτό windows 10 όσο έχω την δυνατότητα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ για το bloat ware και τα σχετικά.

Ωστόσο θα διαφωνήσω για το online account ότι σόι και καλά είναι απαίτηση. Υπό προϋποθέσεις υπάρχει τρόπος να γίνουν install με local account, Αν κάνετε install με USB Bootable και το φτιάξετε με Rufus, το εργαλείο αυτό, σας δίνει την επιλογή. Επιπρόσθετα μπορείτε να κάνετε ένα απλό googlarisma. Και ναι είναι λίγο advanced αλλά υπάρχει η δυνατότητα .

Εγώ αυτό που συχαινομαι είναι το νέο UI για το hardware. Ημαρτον χρησιμοποιώ Bluetooth headset και μου είναι δύσκολο να συνδέω χειροκίνητα το Bluetooth σε σύγκριση με τα mac

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...