Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft προσπαθεί να πείσει τους χρήστες των Windows 10 να αναβαθμίσουν με full screen μηνύματα


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, maarinos said:

Μερικές φορές φορτώνει επιφάνεια εργασίας σκάεΐ full screen προτροπή για αναβάθμιση, πατάω ενστικτωδώς ALT+F4 και φεύγει σφαίρα

Καθαρά για τεχνικούς λόγους θα θέλαμε να μας κατατάξεις την ταχύτητα με την οποία επιτυγχάνεται μιας και βρισκόμαστε σε τεχνολογικό φόρουμ.

Διάρροια > Ταχύτητα του φωτός > Alt+F4 > σφαίρα

...καλά τα τοποθέτησα;

 

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Haha 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει όλος ο κόσμος την οικονομική τους άνεση ή τις.....σεξουαλικές τους ορέξεις...ή την υποχρέωση...

 

Πχ εγώ αυτό το διάστημα είμαι άνεργος, πιο πριν έκανα το ....... παξιμάδι για να πάρω μια μεταχειρισμένη μηχανή, με τα όσα περάσαμε από το 2009 και μετά με υποτίμηση του μισθού, με αυξήσεις σε τιμές, με χαράτσια, με ενφια, με της μαμάς τους το ταρτιριριμ Τεσπα...

 

Ας μου κάνουν δώρο έναν desktop στις προδιαγραφές win11 και κωδικό ενεργοποίησης και κάνω την μετάβαση να φτιάξουνε τα ποσοστά τους να βρεξουν το βρακάκι τους , αφού αυτό τους ικανοποιεί τόσο...

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, SoullessRider είπε

Δεν εχει όλος ο κόσμος την οικονομική τους άνεση ή τις.....σεξουαλικές τους ορέξεις...ή την υποχρέωση...

 

Πχ εγώ αυτό το διάστημα είμαι άνεργος, πιο πριν έκανα το ....... παξιμάδι για να πάρω μια μεταχειρισμένη μηχανή, με τα όσα περάσαμε από το 2009 και μετά με υποτίμηση του μισθού, με αυξήσεις σε τιμές, με χαράτσια, με ενφια, με της μαμάς τους το ταρτιριριμ Τεσπα...

 

Ας μου κάνουν δώρο έναν desktop στις προδιαγραφές win11 και κωδικό ενεργοποίησης και κάνω την μετάβαση να φτιάξουνε τα ποσοστά τους να βρεξουν το βρακάκι τους , αφού αυτό τους ικανοποιεί τόσο...

b96.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω τη σπουδή της μικρομαλακήν για τα windows 11,τέτοια μανία να τα εγκαταστήσουν οι χρήστες δεν θυμάμαι με κανένα προηγούμενο λειτουργικό της.Επιπλέον δεν καταλαβαίνω γιατί ένα προϊόν το οποίο είναι επι πληρωμή να είναι γεμάτο bloatware/adware και μάλιστα μη απεγκαταστήσιμα.Αν τα έδινε δωρεάν θα το καταλάβαινα αλλά τώρα όχι,συν ότι η επιπλέον αυτή σαβούρα δημιουργεί προβλήματα στην απόδοση του υπολογιστή.Αν δεν είχα επιλογές όπως τα Windows X-Lite ή τα Atlas ειλικρινά δεν ξέρω αν θα χρησιμοποιούσα ακόμα τον υπολογιστή μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα είναι που αν υπήρχε 1% πιθανότητα να αναβαθμίσω, αυτή έγινε 0.1%.

1 ώρα πριν, SoullessRider είπε

Δεν εχει όλος ο κόσμος την οικονομική τους άνεση ή τις.....σεξουαλικές τους ορέξεις...ή την υποχρέωση...

 

Πχ εγώ αυτό το διάστημα είμαι άνεργος, πιο πριν έκανα το ....... παξιμάδι για να πάρω μια μεταχειρισμένη μηχανή, με τα όσα περάσαμε από το 2009 και μετά με υποτίμηση του μισθού, με αυξήσεις σε τιμές, με χαράτσια, με ενφια, με της μαμάς τους το ταρτιριριμ Τεσπα...

 

Ας μου κάνουν δώρο έναν desktop στις προδιαγραφές win11 και κωδικό ενεργοποίησης και κάνω την μετάβαση να φτιάξουνε τα ποσοστά τους να βρεξουν το βρακάκι τους , αφού αυτό τους ικανοποιεί τόσο...

Δεν ειναι οικονομικό το θέμα. Άμα δεν έχεις λεφτά τα βάζεις σπασμένα η κοιτάς για δωρεάν αναβάθμιση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι και οικονομικό,
γιατί πχ ενώ είμαι με 6πύρινο, 12 gb, 970gtx 4gb strix και 6T σε αποθηκευτικό, δεν μπορώ να τα βάλω και να ήθελα (που δεν θέλω, δεν σκοπεύω)....
Θα πρέπει sony   και καλά (boomer τσαχπινιά / dad joke) να κάνω ένα νέο σύστημα - στην χειρότερη - κρατώντας τους σκληρούς
και αγοράζοντας νέο mb -> άρα νέο cpu, νέα ψύξτρα / φαν και νέα ram για ένα μόνο λωλοτσιπάκι (TPM) που δεν έχει το δικό μου....
Οπότε, δεν....

Σκεφτόμουν να κάτσω με τα 7, αλλά μπόρεσα, μέσα σε τόσα προβλήματα, να βρω μεταχ. τα κομμάτια για το παρόν και έτσι την έκανα την μετάβαση....
Δεν σκοπεύω πάντως να δώσω τα μαλλιοκέφαλά μου, για να με παρακολουθεί σε ότι κάνω, λέω, γράφω, σκέφτομαι και με τη δυνατότητα να με πετάξουν έξω από τον υπολογιστή / σύστημά μου.
Στην ουσία είναι πληρωμές για αχρείαστα παρτς (αφού το σύστημά μου "τα σηκώνει" τα 11) ....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κόλλημα πολλών για την αναβάθμιση στα 11 είναι τα στραβά των 11 σε πρώτο πλάνο, σε δεύτερο οι επιδόσεις των 11 και σε τρίτο για πολλούς τ' ότι η MS πάει να μαζέψει τους πάντες στο μαντρί της με ένα λειτουργικό δεμένο σφιχτά γύρω από τις online/cloud υπηρεσίες της. H MS ονειρεύεται το λειτουργικό της σύστημα να είναι απλά μια προέκταση των cloud υπηρεσιών της και μάλιστα δεν είναι και λίγες οι φήμες για συνδρομητικά μοντέλα του.

Βάλε και σε αυτό όλες τις παρενοχλήσεις του χρήστη από την MS με διαφημίσεις, συμβουλές, άχρηστες εφαρμογές που εγκαθιστά με το έτσι θέλω η MS και καταλαβαίνεις γιατί βλέπουν τα 11 με μισό μάτι. Θα έχουν στο τέλος την ίδια κατάληξη με τον Edge. Καλά το πήγε στην αρχή, αλλά στο τέλος τα έκανε μούσκεμα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/4/2024 στις 12:23 ΠΜ, Odyss3us είπε

ολοι εσεις που δε γουσταρετε Windows 11 με TPM, Telemetry, κλπ. φανταζομαι εχετε ακομα κινητο με το φιδακι 😄

Ναι γιατί οι επιλογές είναι μόνο 2:

α) δέχεσαι καθετί που σου σερβίρουν, γιατί έτσι (νομίζεις ότι) το προστάζει η τεχνολογία. Έτσι. αδιαμαρτύρητα. Χωρίς να σκέφτεσαι. Telemetry, data mining, you name it... ή

β) πας και κλείνεσαι σε μία σπηλιά και κάνεις τοιχογραφίες με μάχες με ζώα, σκηνές κυνηγιού κτλ για να περάσει η ώρα, να νυχτώσει και να ανάψεις φωτιά για να ζεσταθείς...

Νόμισα ότι μπήκα σε τεχνολογικό φόρουμ, όπου σχεδόν όλοι θα ξέρουν τα βασικά... Έκανα λάθος...

Στις 13/4/2024 στις 12:27 ΠΜ, MariosX είπε

Συμφωνώ για το bloat ware και τα σχετικά.

Ωστόσο θα διαφωνήσω για το online account ότι σόι και καλά είναι απαίτηση. Υπό προϋποθέσεις υπάρχει τρόπος να γίνουν install με local account, Αν κάνετε install με USB Bootable και το φτιάξετε με Rufus, το εργαλείο αυτό, σας δίνει την επιλογή. Επιπρόσθετα μπορείτε να κάνετε ένα απλό googlarisma. Και ναι είναι λίγο advanced αλλά υπάρχει η δυνατότητα .

Εγώ αυτό που συχαινομαι είναι το νέο UI για το hardware. Ημαρτον χρησιμοποιώ Bluetooth headset και μου είναι δύσκολο να συνδέω χειροκίνητα το Bluetooth σε σύγκριση με τα mac

Όλοι όσοι το γράψαμε το ξέρουμε αυτό που λες. Το θέμα είναι ότι μόνο ο προχωρημένος χρήστης θα το κάνει και τη MS αυτό την ενδιαφέρει. Δεν τη νοιάζει το 5%.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 8
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλική συμβουλή 

Μην τα βάλλετε , όσοι δεν το κάνατε ακόμη 

Ασταθές ,  χάνει συνεχως credentials, μπόλικο bloatware κλπ κλπ 

 

  • Like 6
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Dimitris_1981 said:

Σε σχέση με το ποσά χρόνια υποστηρίζει το λειτουργικό καλά κάνει.

Το πρόβλημα ξεκινάει όταν χώνει διαφημίσεις και features που δεν θέλουν οι χρήστες, ενώ είναι δύσκολο να αφαιρεθούν. Και όλα αυτά όταν  είναι απαραίτητο λειτουργικό για εκατομμύρια επαγγελματίες. 

Θα έπρεπε να μπορείς να αφαιρέσεις όλες τις εφαρμογές  εύκολα, γρήγορα, χωρίς σκουπίδια πίσω  και να έχεις μηδενικές διαφημίσεις και ένα ξεκάθαρο μενού για τα data που θες να δίνεις ή όχι .

Δεν θέλω να μου ζητάει να βάλω onedrive ή MS Account ή office προεγκατεστημένο (όχι δωρεάν) ή Spotify στο start. Και μετά από κάθε big update ξανά μάνα τα ίδια. 

σ.σ. Έχω Microsoft 365 και εταιρικό και προσωπικό.
Απλά δεν θέλω αυτό το σπαστικό bloatware/adware και το υποχρεωτικό MS Account παρότι χρησιμοποιώ και MS Account και office 365 (Ο μέσος χρήστης δεν ξέρει να κάνει override). 

Οταν παιζονται εκατονταδες δις και εσυ και εγω και ολοι τις ιδιες πρακτικες θα ακολουθουσαμε.

6 hours ago, Saggitaro said:

Δεν μπορώ να καταλάβω

End stage capitalism.

6 hours ago, Saggitaro said:

Αν δεν είχα επιλογές όπως τα Windows X-Lite ή τα Atlas ειλικρινά δεν ξέρω αν θα χρησιμοποιούσα ακόμα τον υπολογιστή μου.

Και η λυση; το παιρνω, κραταω μονο τα επι της ουσιας και το διανεμω δωρεαν, πως λεγετε αυτο να δεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...