Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft προσπαθεί να πείσει τους χρήστες των Windows 10 να αναβαθμίσουν με full screen μηνύματα


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξέρω αν γίνεται "επίτηδες" κάπως για να παμε σε 11 πλεον, να πέφτει η απόδοση του συστήματος τοσο πολύ.

Γενικότερα μετα το update εχω δει πολυ μεγάλη διαφορά στη χρήση..

Ειχα γραψει και στο φόρουμ πάντως περίπτωση, όπου το ιδιο παιχνίδι ενω έπαιζε κανονικά με φουλ φπς για μηνες ξαφνικά ειχε μαξ 60 φπς και ντροπς στα 30-40 με win 10 και μόλις τελικά αποφάσισα να κανω το update σε 11 παιζει με 250 σταθερα χωρίς να αλλάξω κατι άλλο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μεγάλοι πελάτες της MS είναι οργανισμοί και κρατικές υπηρεσίες, αμφιβάλω αν τα pc τους έχουν TPM, τί θα κάνουν? θα δώσουν εκατομμύρια η θα το γυρίσουν σε καμιά διανομή linux όπως έκανε το ομοσπονδιακό κρατίδιο του Σλέσβιχ-Χόλσταϊν , εγώ νομίζω πως μόνο η MS έχει να χάσει απο τέτοιες κινήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, zodiacskipper είπε

Εμένα στα XP πάντως δεν μου ήρθε καμία ειδοποίηση 😁

Ούτε κι εμένα, στα 95. 

Λες να υπάρχει πάλι, κάνα πρόβλημα με τις ενημερώσεις; 

Παιδιά! Πώς μπορώ από 95 να πάω σε 11; 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣 

  • Haha 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι έχουν παλιότερους υπολογιστές που δεν μπορούν να τρέξουν windows 11, αλλά θέλουν να βρίσκονται σε ένα ενημερωμένο και σύγχρονο σύστημα χωρίς κενά ασφαλείας, ίσως μετά το τέλος της υποστήριξης να θελήσουν να δοκιμάσουν και κάτι εναλλακτικό, όπως μια έκδοση Linux, ή αν χρησιμοποιούν τον υπολογιστή κατα 99% για ιντερνετ, το Chrome OS.

(Είχα κάπου ένα πεταμένο Thinkpad R50 του 2004;2005; Κάπου εκει. Με το που έγινε διαθέσιμο το chrome os για εγκατάσταση σε οποιονδήποτε υπολογιστή, του πέταξα έναν σκληρό πάνω και ο υπολογιστής πήρε καινούρια ζωή. Μιλάμε για μοντέλο με 4GB ram -τεχνολογίας και ταχύτητας χελώνας για σημερινά δεδομένα-  και 1.5Ghz core 2 duo επεξεργαστή! Μέχρι κινητά 5ετίας έχουν καλύτερα specs απο αυτόν!😆)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, markos9 είπε

Παιδιά! Πώς μπορώ από 95 να πάω σε 11

Γιατί θέλεις να κάνεις downgrade και να πας από 95 σε 11; Σιγά μην πας και στα 3.11

Να πας καλύτερα στα 96 ή 97, άντε 98 το πολύ, μέχρι εκεί! Εκτός αν περιμένεις να βγουν τα 100 και να πας απευθείας εκεί. :D

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, highpriest είπε

Όσοι έχουν παλιότερους υπολογιστές που δεν μπορούν να τρέξουν windows 11, αλλά θέλουν να βρίσκονται σε ένα ενημερωμένο και σύγχρονο σύστημα χωρίς κενά ασφαλείας, ίσως μετά το τέλος της υποστήριξης να θελήσουν να δοκιμάσουν και κάτι εναλλακτικό, όπως μια έκδοση Linux, ή αν χρησιμοποιούν τον υπολογιστή κατα 99% για ιντερνετ, το Chrome OS.

(Είχα κάπου ένα πεταμένο Thinkpad R50 του 2004;2005; Κάπου εκει. Με το που έγινε διαθέσιμο το chrome os για εγκατάσταση σε οποιονδήποτε υπολογιστή, του πέταξα έναν σκληρό πάνω και ο υπολογιστής πήρε καινούρια ζωή. Μιλάμε για μοντέλο με 4GB ram -τεχνολογίας και ταχύτητας χελώνας για σημερινά δεδομένα-  και 1.5Ghz core 2 duo επεξεργαστή! Μέχρι κινητά 5ετίας έχουν καλύτερα specs απο αυτόν!😆)

+1 🙋 Απο εμενα για το Linux, απο το 2019 το έβαλα δοκιμαστικά και απο τοτε μονο αυτο χρησιμοποιώ. Εχω τα windows 10 μονο για εργασίες ἐκτός ιντερνετ. Δεν τα ενημέρωσα απο τοτε γιατι καθε αναβάθμιση τα έκανε ποιο βάρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, SoullessRider said:

Είναι και οικονομικό,
γιατί πχ ενώ είμαι με 6πύρινο, 12 gb, 970gtx 4gb strix και 6T σε αποθηκευτικό, δεν μπορώ να τα βάλω και να ήθελα (που δεν θέλω, δεν σκοπεύω)....
Θα πρέπει sony   και καλά (boomer τσαχπινιά / dad joke) να κάνω ένα νέο σύστημα - στην χειρότερη - κρατώντας τους σκληρούς
και αγοράζοντας νέο mb -> άρα νέο cpu, νέα ψύξτρα / φαν και νέα ram για ένα μόνο λωλοτσιπάκι (TPM) που δεν έχει το δικό μου....
Οπότε, δεν....

Σκεφτόμουν να κάτσω με τα 7, αλλά μπόρεσα, μέσα σε τόσα προβλήματα, να βρω μεταχ. τα κομμάτια για το παρόν και έτσι την έκανα την μετάβαση....
Δεν σκοπεύω πάντως να δώσω τα μαλλιοκέφαλά μου, για να με παρακολουθεί σε ότι κάνω, λέω, γράφω, σκέφτομαι και με τη δυνατότητα να με πετάξουν έξω από τον υπολογιστή / σύστημά μου.
Στην ουσία είναι πληρωμές για αχρείαστα παρτς (αφού το σύστημά μου "τα σηκώνει" τα 11) ....

Δεν είναι ακριβώς θέμα specs, νομίζω πιο πολύ έχει να κάνει με την τεχνολογία που έχει ο υπολογιστής σε hardware.

Στον ThreadRipper μου έχω 24 πυρήνες/48 threads, 128GB RAM και άλλα πολλά καλούδια και ούτε εκείνο δεν είναι compatible, να σου πω καλύτερα που το βγάζει έτσι γιατί δεν σκόπευα να βάλω Windows 11 οπότε το γεγονός ότι το θεωρεί μη συμβατό σημαίνει ότι δεν με πρήζει.

Προφανώς υπάρχει τρόπος να βάλεις windows 11 χωρίς να είναι "συμβατό", υπάρχει τρόπος να το παρακάμψεις. Φυσικά δεν γίνεται να τα βάλεις σε τίποτα pc με 4GB ram γιατί ούτε τα 10 δεν θα τρέχανε με τόσο λίγη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, spectaculator είπε

Το κόλλημα πολλών για την αναβάθμιση στα 11 είναι τα στραβά των 11 σε πρώτο πλάνο, σε δεύτερο οι επιδόσεις των 11 και σε τρίτο για πολλούς τ' ότι η MS πάει να μαζέψει τους πάντες στο μαντρί της με ένα λειτουργικό δεμένο σφιχτά γύρω από τις online/cloud υπηρεσίες της. H MS ονειρεύεται το λειτουργικό της σύστημα να είναι απλά μια προέκταση των cloud υπηρεσιών της και μάλιστα δεν είναι και λίγες οι φήμες για συνδρομητικά μοντέλα του.

Βάλε και σε αυτό όλες τις παρενοχλήσεις του χρήστη από την MS με διαφημίσεις, συμβουλές, άχρηστες εφαρμογές που εγκαθιστά με το έτσι θέλω η MS και καταλαβαίνεις γιατί βλέπουν τα 11 με μισό μάτι. Θα έχουν στο τέλος την ίδια κατάληξη με τον Edge. Καλά το πήγε στην αρχή, αλλά στο τέλος τα έκανε μούσκεμα.

Πολύ σωστά θεωρώ τα ανέφερες. Πραγματικά δε της βγήκε όπως ήθελε. Και 100% πάει το όλο θέμα στο cloud. Τα νούμερα μιλάνε από μόνα τους. 

Σε όλο τον κόσμο ποσοστά Win 11 vs Win 10.

Δείχνει να ανεβαίνει το ποσοστό, αλλά με τίποτα δεν έχει τη δυναμική που είχαν τα Win 10. Προσωπικά θεωρώ ότι ο κυριότερος παράγοντας που συμβάλλει στην εικόνα αυτή, είναι οι υψηλές απαιτήσεις σε hardware (δε λέω ότι δεν είναι στη σωστή κατεύθυνση, τουλάχιστον όσον αφορά στην ασφάλεια των υπολογιστών που το φέρουν). Πιστεύω ότι πολλοί θα παραμείνουν στα 10 (κάτι ανάλογο που έγινε με τα Win 7). Ως εκ τούτου είναι εύλογο να καταλάβει κάποιος γιατί η Microsoft ακολουθεί αυτές τις πολιτικές (των χρεώσεων, των διαφημίσεων κ.οκ.)  

image.png.4bb81dd04a785b1c119c8ff57bda2225.png

Στην Ελλάδα ποσοστά Win 11 vs Win 10.

image.png.baf429a004037ef3bbc7de88687c45e9.png

 

Επεξ/σία από JPaxilleas
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το καλο μας μαλλον το κανει 

Ενα εχω μαθει ολα αυτα τα χρονια μετα απο μηνες ταλαιπωριας και σπασιμο νευρων 

Οτι δουλευει οκ δεν το πειραζεις

Επεξ/σία από adi32
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι άχρηστα τα windows, απορώ γιατί το χρησιμοποιούν.

Τα linux είναι δωρεάν, έχουν καλύτερη απόδοση, μεγαλύτερη γκάμα από λειτουργίες, χωρίς χρήση drivers, με ανοιχτό office, χωρίς ιούς και, και.

Παρόλα αυτά κάποιοι περίεργοι χρησιμοποιούν windows.

Το δημόσιο εν έτη 24 βάζει λεφτά στην τσέπη του Gates. 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Tlykog είπε

Πες και για τον edge… που μας τα έχει κάνει πλανήτες για το ποσό γρήγορος και ασφαλής είναι… Εκεί, με το ζόρι…

Ειδικά όταν το γράφεις εσυ, με τέτοιο όνομα προφίλ, αποκτάει άλλη αξία αυτό το ποστ…😝

Προσωπικά μου αρέσει ο Edge αλλά και πάλι θα έπρεπε να είναι επιλογή μου και όχι να σε πρήζει συνέχεια σε βαθμό να θες να πετάξεις το λαπτοπ από το παράθυρο. Αν το ζήταγε μόνο μια φορά θα ήταν οκ. Αν είσαι σε Chrome όντως είναι καλύτερος (είδικά στην διαχείρηση μνήμης) αλλά αν θες Firefox, Brave κοκ προφάνως ξέρεις τι θες.

σ.σ. Δυστυχώς τα περισσότερα Business SW έιναι σύμβατα με Chrome, Edge και Safari (όχι πάντα). Σε άλλους browser δεν σου κάνουν support και δεν τους υποστηρίζουν επίσημα. Ακόμα και αν δουλεύει η εφαρμογή είναι με δική σου ευθήνη για πιθανα Bugs/δυσλειτουργείες. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...