Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft προσπαθεί να πείσει τους χρήστες των Windows 10 να αναβαθμίσουν με full screen μηνύματα


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, Volga είπε

Και εκεί πρέπει να γίνει κατι γιατί ερχεται προεγκατεστημένος ο Firefox χωρίς να ρωτήσει κανέναν... Που είναι ένα popup να με ρωτήσει αν θέλω Firefox, Chrome, Vivaldi, Opera, Brave, Edge ή Colibri???

Δεν τίθεται θέμα μονοπωλίου. Επίσης τα Linux καθώς και το Firefox είναι μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Volga είπε

Και εκεί πρέπει να γίνει κατι γιατί ερχεται προεγκατεστημένος ο Firefox χωρίς να ρωτήσει κανέναν... Που είναι ένα popup να με ρωτήσει αν θέλω Firefox, Chrome, Vivaldi, Opera, Brave, Edge ή Colibri???

Παραθέτω το παρακάτω...

Αναφορά σε κείμενο

Most Linux distros ship with Firefox because it is open-source software, just like Linux itself. While  Chrome based run perfectly well on Linux, they are perceived as “corporate” software and many advocates of free software consider them to be unacceptable.

Δηλαδή είναι περισσότερο θέμα αδειών χρήσης και ίσως και λίγο φιλοσοφίας.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/4/2024 στις 8:57 ΜΜ, Odyss3us είπε

το μεγαλυτερο μερος του "bloatware" δεν ειναι εγκατεστημενο bloatware αλλα εικονιδια με links που σε παραπεμπουν στo store για εγκατασταση...😄
 

το οποίο παίρνει πρωτοβουλία από μόνο του και τα κάνει εγκατάσταση και update χωρίς να ρωτήσει
και πας να κάνεις ένα @#!$!@$ sysprep, χωρίς να έχεις βάλει εσύ store εφαρμογή ,  και σε σπάει τα ούμπαλα "επειδή τα τάδε πακέτα έχουν αλλάξει , σορρυ δεν μπορώ να κάνω sysprep" 

γενικά έχει τα ψυχολογικά της η ms με την αναζήτηση , την έναρξη και τις store εφαρμογές (που και τα δικά της τα εργαλεία έχουν ή έστω είχαν πρόβλημα με αυτές) 
αυτά δεν αλλάζουν , χρόνια τώρα 

τουλάχιστον σουλούπωσε το Pc settings που απλά στα 10 είναι μια βλακεία και μισή (από αυτές που έγιναν μόνο και μόνο για τα tablet/mobile συσκευές εις βάρος των desktop χρηστών) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/4/2024 στις 4:33 ΠΜ, Hacker?pcs είπε

ο θέμα είναι ότι τα 11 δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα νέο, είναι τα 10 με άλλο skin, τα 11 δεν είναι κακό λειτουργικό, είναι απλά το ίδιο με τα 10 με πιο κακό και δύσχρηστο (για μένα) περιβάλλον εργασίας

Ακριβως αυτο 

τα win 3.11 98 millennium vista xp win 7 win8 ηταν ολα προβληματικα θελανε φορματ καθε μηνα

Οποτε μολις εβγαινε το επομενο το βαζαμε την ιδια μερα

Οταν τα win10 τα εχεις 9 χρονια και δεν σου εχει κολλησει το παραμικρο γιατι να τα αλλαξεις ?

Ειδικα αν τρεχεις καποια προγραμματα που ακομα και ενα update μπορει να σου τα καταστρεψει

Μου εχει τυχει στη δουλεια να καταστραφει το βασικο προγραμμα που εχουμε λογω ενος update win

(Εφαγα πανω απο μηνα να βρω τι εφταιγε)

Αν θες την ησυχια σου (ειδικα στη δουλεια) κλεινεις και καθε update 

Εγω ακομα και στο κινητο περιμενω να περασουν 2-3 μηνες να κανω update

Αλλοι περιμενουν με το που βγει να το πατησουν λες και θα κερδισουν κατι 

Και ενω στην αρχη σου λενε σουπερ βαλτο την επομενη μερα ωχ εχασα αυτο εχασα εκεινο παει χειροτερα η μπαταρια δε δουλευει η ταδε εφραμογη κλπ 

 

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Volga είπε

Και εκεί πρέπει να γίνει κατι γιατί ερχεται προεγκατεστημένος ο Firefox χωρίς να ρωτήσει κανέναν... Που είναι ένα popup να με ρωτήσει αν θέλω Firefox, Chrome, Vivaldi, Opera, Brave, Edge ή Colibri???

Μόνο που ο Firefox με ένα κλικ γίνεται uninstall. Δοκίμασε να κάνεις uninstall τον Edge και το ξανασυζητάμε. Και δεν μιλάω για Disable. Μιλάω για ολική και πλήρη απεγκατάσταση του που να μην αφήσει κανένα ίχνος του στο λειτουργικό.

Στις 13/4/2024 στις 8:57 ΜΜ, Odyss3us είπε

ολα αυτα που αναφερεις γινονται και πολυ ευκολα μαλιστα, το μεγαλυτερο μερος του "bloatware" δεν ειναι εγκατεστημενο bloatware αλλα εικονιδια με links που σε παραπεμπουν στo store για εγκατασταση...😄

για telemetry, onedrive κλπ. κυκλοφορουν απειρα προγραμματακια παραμετροποιησης Windows  αλλα δεν ειναι πλεον τοσο δημοφιλη γιατι διαφημιζονται οτι ριπαρουν αχρηστα services και αυξανουν τα framerates στα games και την αποδοση στα Windows κατι που φυσικα δεν ισχυει.. 😄 τα Windows απο μονα τους ειναι πλεον σταθερα και γρηγορα, απο κει και περα οποιος ψαχνει και θελει μπορει να παραμετροποιησει οτιδηποτε..

οποτε τι απομενει; 5-10 ασχετοι καψεροι να γρυλιζουν σε ενα φορουμ.. και ενας μοναχος καουμποης να πεταει Σεφερληδικες ατακες του Τορβαλντς απο τον περασμενο αιωνα..

Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν θα έπρεπε να φτάσω να χρειάζεται να κάνω την προσπάθεια να σβήσω ακόμα και τα εικονίδια. Επίσης δεν θα έπρεπε να χρειάζομαι προγράμματα τρίτων για να μπορέσω να παραμετροποιήσω ότι θέλω να παραμετροποιήσω. Πχ και μιλώντας για UI/UX. Προσωπικά με βόλευε περισσότερο το μενού της Έναρξης όπως ήταν στα 7, και τα εικονίδια των 11 είναι άθλια. Για να φτιάξω το μενού πρέπει να βάλω τρίτη εφαρμογή (Classic start κλπ) ενώ αν θέλω να αλλάξω theme στα εικονίδια αυτό είναι αδύνατο. Πρέπει να τα αλλάξω ένα ένα. Επίσης Telemetry, OneDrive ή την φοβερή ρύθμιση που το Windows Update έχει πάντα απόλυτη προτεραιότητα στην γραμμή του Internet σε σχέση με οτιδήποτε άλλο στον υπολογιστή σου. Όλα αυτά θα έπρεπε να είναι On/Off επιλογές me default στο Off και όποιος θέλει να τα ενεργοποιεί κι όχι τα έχεις όλα στο On και θα σου βγάλω την πίστη, θα σε αναγκάσω να ψάχνεις στο internet και να εγκαταστήσεις αμφιβόλου ποιότητας και προελεύσεως εφαρμογούλες για να φέρω τον υπολογιστή μου σε μια "καθαρή"  (λέμε τώρα) εγκατάσταση. Η παραμετροποίηση έπρεπε να είναι ευκολη και γρήγορη και όχι μια διαδικασία που θα μου φάει ώρες, επικίνδυνη λόγω των εφαρμογών και θα μου κάνει τα νεύρα κορδόνια. Μπορείς να μου πεις για ποιον λόγο δεν θα πρέπει να μπορώ να απεγκαταστήσω τον EDGE? Μπορείς να μου πεις για ποιον λόγο δεν μπορώ να απεγκαταστήσω ποτέ τελείως το OneDrive.  Με λίγα λόγια και για να κλείνω. Αυτό που με χαλάει στα Windows δεν είναι το ίδιο το λειτουργικό αλλά όλα αυτά που έχει κοτσάρει πάνω του η Μικρομαλακή και οι επιχειρηματικές πρακτικές της που το κάνουν ένα λειτουργικό  το οποίο για να το δουλέψεις οπως πρέπει χρειάζεται πρώτα να κάνεις τάμα. Α και επειδή προφανώς θα απαντήσεις με άλλο ένα δηκτικό σχόλιο για άσχετους και καψερούς ούτε άσχετος ούτε καψερός είμαι. Μάλλον το αντίθετο. Εχω πάνω από 18 χρόνια επαγγελματική εμπειρία σαν Windows administrator κυρίως σε αρκετά μεγάλα δίκτυα. Και παρόλο που λόγω δουλειάς η τριβή μου με τα Windows είναι καθημερινή (μέ όλες τις εκδόσεις τους από XP μέχρι Server 2019) ομολογώ ότι με κουράζουν απίστευτα όταν τα δουλεύω σε προσωπικό επίπεδο. Πρέπει να πω πως αυτή την στιγμή υπάρχει ένα προϊόν της MS που είναι ασυναγώνιστο από το Linux και αυτό είναι το Active Directory. Αλλά πλέον μόνο ως εκεί. Ποτέ δεν θα χρησιμοποιήσω IIS αν μπορώ να χρησιμοποιήσω Apache ή NGINX. Ποτέ δεν θα χρησιμοποιήσω Windows File services αν μπορώ να στήσω ένα TrueNAS για File Server κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Volga είπε

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το επιχείρημα. 😂

Εχουμε μια εταιρεία που την εποχή που βγαίνουν τα 8 αναφέρει οτι οποιος έχει τα 7 δεν χρειάζεται να πληρώσει για να πάει στα 8. Ομοίως μετά κάνει το ίδιο και στα 8.1 και εν συνέχεια και στα 10. Τελειώνει η εποχή των 10, και συνεχίζει αναφέροντας οτι και τα 11 θα είναι δωρεάν ως αναβάθμιση για τους υπάρχον χρήστες. Και η κατάσταση παει ετσι. Εγώ που αγόρασα τον υπολογιστή μου με 7 είμαι αυτή τη στιγμή στα 11. Το αν αυτό είναι αναβάθμιση, μετάβαση, μετουσίωση ή μεταλαμπάδευση όπως θες πες το. Το θέμα είναι οτι όποιος είχε πάρει ένα λειτουργικό τέλη Οκτώβρη του 2009, δεν έχει βάλει το χέρι στην τσέπη μέχρι το 2024. Τωρα από θέμα Hardware ναι είναι απαιτητικά. Παρόλαυτά δεν ξέρω γιατί θα έπρεπε να γκρινιάζουμε ως χρήστες οταν αυτό που ζητάει για να τρέξει είναι απλώς ένα security module το οποίο μετά τα γεγονότα των τελευταίων ετών αποδείχθηκε εμπράκτως οτι όποιο μηχάνημα δεν το τρέχει (ανεξαρτήτως λειτουργικού) είναι ... γραβιέρα σε επιθέσεις.

Όταν η microsoft έβγαλε τα 10άρια, μόνη της είπε, για το τελευταίο λειτουργικό με τις αιώνιες ενημερώσεις. Όταν είχε βγάλει όλα τα προηγούμενα, μετά από λίγο διάστημα μόνη της έκανε ανακοινώσεις για καινούρια τα επόμενα λειτουργικά. Προσωπικά με ενοχλεί ο τρόπος που επικοινωνεί η εταιρία. Ανακατεύει το λειτουργικό, χωρίς ιδιαίτερη πρωτοτυπία, ο κόσμος παιδεύεται (εσύ όχι, έχεις παραπάνω ικανότητα από το μέσο όρο), και στην πορεία κάνει ότι μπορεί να πιέσει για να επιβάλει πράγματα που δεν τα θέλει ο μέσος όρος του κόσμου με βάση τις μετρήσεις. Κάτσε βγάλε τα bloatware με 35 γκρίζα προγράμματα (εσύ, γιατί πολλοί άλλοι δεν γνωρίζουν το χώρο και ούτε θέλουν), και στο επόμενο update είναι όλα πίσω. Αν μπορούσε να πάρει ένα παλούκι να μας καρφώσει τον edge στον απαυτό, θα το έκανε χωρίς δισταγμό. Επίσης πάντα επέτρεπε την πειρατία για να κυριαρχήσει, και το δωρεάν στα λειτουργικά που αναφέρεις δεν διαφοροποιείται από αυτή την λογική. Α και να μη ξεχνιόμαστε, τώρα πιέζει με όποιο τρόπο μπορεί να φανταστεί, και μετά θα βγάλει ανακοίνωση "τα windows 11 κυριαρχούν στο 99.99999999999% του πληθυσμού"

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, ovidius80 said:

Μόνο που ο Firefox με ένα κλικ γίνεται uninstall. Δοκίμασε να κάνεις uninstall τον Edge και το ξανασυζητάμε. Και δεν μιλάω για Disable. Μιλάω για ολική και πλήρη απεγκατάσταση του που να μην αφήσει κανένα ίχνος του στο λειτουργικό.

Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν θα έπρεπε να φτάσω να χρειάζεται να κάνω την προσπάθεια να σβήσω ακόμα και τα εικονίδια. Επίσης δεν θα έπρεπε να χρειάζομαι προγράμματα τρίτων για να μπορέσω να παραμετροποιήσω ότι θέλω να παραμετροποιήσω. Πχ και μιλώντας για UI/UX. Προσωπικά με βόλευε περισσότερο το μενού της Έναρξης όπως ήταν στα 7, και τα εικονίδια των 11 είναι άθλια. Για να φτιάξω το μενού πρέπει να βάλω τρίτη εφαρμογή (Classic start κλπ) ενώ αν θέλω να αλλάξω theme στα εικονίδια αυτό είναι αδύνατο. Πρέπει να τα αλλάξω ένα ένα. Επίσης Telemetry, OneDrive ή την φοβερή ρύθμιση που το Windows Update έχει πάντα απόλυτη προτεραιότητα στην γραμμή του Internet σε σχέση με οτιδήποτε άλλο στον υπολογιστή σου. Όλα αυτά θα έπρεπε να είναι On/Off επιλογές me default στο Off και όποιος θέλει να τα ενεργοποιεί κι όχι τα έχεις όλα στο On και θα σου βγάλω την πίστη, θα σε αναγκάσω να ψάχνεις στο internet και να εγκαταστήσεις αμφιβόλου ποιότητας και προελεύσεως εφαρμογούλες για να φέρω τον υπολογιστή μου σε μια "καθαρή"  (λέμε τώρα) εγκατάσταση. Η παραμετροποίηση έπρεπε να είναι ευκολη και γρήγορη και όχι μια διαδικασία που θα μου φάει ώρες, επικίνδυνη λόγω των εφαρμογών και θα μου κάνει τα νεύρα κορδόνια. Μπορείς να μου πεις για ποιον λόγο δεν θα πρέπει να μπορώ να απεγκαταστήσω τον EDGE? Μπορείς να μου πεις για ποιον λόγο δεν μπορώ να απεγκαταστήσω ποτέ τελείως το OneDrive.  Με λίγα λόγια και για να κλείνω. Αυτό που με χαλάει στα Windows δεν είναι το ίδιο το λειτουργικό αλλά όλα αυτά που έχει κοτσάρει πάνω του η Μικρομαλακή και οι επιχειρηματικές πρακτικές της που το κάνουν ένα λειτουργικό  το οποίο για να το δουλέψεις οπως πρέπει χρειάζεται πρώτα να κάνεις τάμα. Α και επειδή προφανώς θα απαντήσεις με άλλο ένα δηκτικό σχόλιο για άσχετους και καψερούς ούτε άσχετος ούτε καψερός είμαι. Μάλλον το αντίθετο. Εχω πάνω από 18 χρόνια επαγγελματική εμπειρία σαν Windows administrator κυρίως σε αρκετά μεγάλα δίκτυα. Και παρόλο που λόγω δουλειάς η τριβή μου με τα Windows είναι καθημερινή (μέ όλες τις εκδόσεις τους από XP μέχρι Server 2019) ομολογώ ότι με κουράζουν απίστευτα όταν τα δουλεύω σε προσωπικό επίπεδο. Πρέπει να πω πως αυτή την στιγμή υπάρχει ένα προϊόν της MS που είναι ασυναγώνιστο από το Linux και αυτό είναι το Active Directory. Αλλά πλέον μόνο ως εκεί. Ποτέ δεν θα χρησιμοποιήσω IIS αν μπορώ να χρησιμοποιήσω Apache ή NGINX. Ποτέ δεν θα χρησιμοποιήσω Windows File services αν μπορώ να στήσω ένα TrueNAS για File Server κλπ.

  

18 hours ago, kodorevi8ulis said:

το οποίο παίρνει πρωτοβουλία από μόνο του και τα κάνει εγκατάσταση και update χωρίς να ρωτήσει
και πας να κάνεις ένα @#!$!@$ sysprep, χωρίς να έχεις βάλει εσύ store εφαρμογή ,  και σε σπάει τα ούμπαλα "επειδή τα τάδε πακέτα έχουν αλλάξει , σορρυ δεν μπορώ να κάνω sysprep" 

γενικά έχει τα ψυχολογικά της η ms με την αναζήτηση , την έναρξη και τις store εφαρμογές (που και τα δικά της τα εργαλεία έχουν ή έστω είχαν πρόβλημα με αυτές) 
αυτά δεν αλλάζουν , χρόνια τώρα 

τουλάχιστον σουλούπωσε το Pc settings που απλά στα 10 είναι μια βλακεία και μισή (από αυτές που έγιναν μόνο και μόνο για τα tablet/mobile συσκευές εις βάρος των desktop χρηστών) 


ποτε δεν ειχα θεμα να απεγκαταστησω onedrive, Cortana, Spotify, κλπ. σε διαφορα μηχανηματα με original licensed Windows iso ενω ποτε αυτα δεν ξαναεμφανιστηκαν, ο Edge βγαινει, υπαρχουν online guides αλλα προσωπικα δε μαπασχολει, εξαλλου οποιος θελει πηγαινει Task Manager -> Startup Apps και απο εκει απενεργοποιει οτι δεν επιθυμει

τα updates μπορεις ευκολα να τα καθορισεις οποτε θελεις και στα 10 και στα 11 μεσω του "active hours" στο Windows Update menu

τα Windows ειναι πλεον ενα λειτουργικο που τρεχει απο tablets με touchscreen 8 ιντσων μεχρι 8k προτζεκτορες 100 ιντσων, με οτι αυτο συνεπαγεται

υπαρχει μεγαλος ανταγωνισμος στο ΑΙ και τα επομενα χρονια θα αλλαξει ριζικα ο τροπος που ψαχνουμε στο internet, το κλασικο google search θα μοιαζει παλαιολιθικο

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έλεγα αυτά πριν από 3 μήνες και τότε σε κάποιους φαινόταν λογικό να τραβήξουν την πρίζα στα windows 8 γιατί οι ίδιοι ήταν καλά βολεμένοι (έλεγαν) με τα windows 10 "και πόσο θα κρατάνε την υποστήριξη...20 χρόνια?" (έλεγαν).

Πάτε τώρα να αγοράσετε καινούριο υπολογιστή για να ναι win11 ready...  🤐

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, mitsos_z said:

Τα έλεγα αυτά πριν από 3 μήνες και τότε σε κάποιους φαινόταν λογικό να τραβήξουν την πρίζα στα windows 8 γιατί οι ίδιοι ήταν καλά βολεμένοι (έλεγαν) με τα windows 10 "και πόσο θα κρατάνε την υποστήριξη...20 χρόνια?" (έλεγαν).

Το support των 8 έχει τελειώσει από τον Ιανουάριο του 2023 βέβαια, πριν 3 μήνες ήταν για το Steam.

Προφανώς με τα ποσοστά που έχουν ακόμα τα 10, το Steam θα κρατήσει το support στα 10 αναλογικά περισσότερο λόγω του κοινού, σε αντίθεση με τα 8 που ήταν σχεδόν νεκρά...

2 hours ago, mitsos_z said:

Πάτε τώρα να αγοράσετε καινούριο υπολογιστή για να ναι win11 ready...  🤐

Από το 2019 είμαστε ok. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, mitsos_z said:

Πάτε τώρα να αγοράσετε καινούριο υπολογιστή για να ναι win11 ready...  🤐


τα Windows 10 συμπληρωσαν ηδη 9 λειτουργιας και το support τελειωνει στη 10ετια οπως συμβαινει σε καθε εκδοση (ακομα και σε MacOs),

η αναβαθμιση σε 11 ειναι ενα απλο upgrade, ουτε clean install ουτε προβληματα με drivers ουτε extra license ουτε τιποτα, τα προγραμματα και τα settings παραμενουν αυτουσια σε αντιθεση με παλαιοτερες εκδοσεις που μεταξυ τους υπηρχαν πολλες ασυμβατοτητες

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/4/2024 στις 12:23 ΠΜ, Odyss3us είπε

ολοι εσεις που δε γουσταρετε Windows 11 με TPM, Telemetry, κλπ. φανταζομαι εχετε ακομα κινητο με το φιδακι 😄

Όχι αλλά έχουμε GrapheneOS με προγράμματα αποκλειστικά από F-Droid, απορριπτονται προγραμματα που θέλουν register και δεν εχουν επιλογή για local backup, τα πάντα τρέχουν μέσω Tor, και οι λιγες google play store εφαρμογές (eBanking κυρίως) κατεβαίνουν με apk downloader από τον server της Google, και εγκαθιστανται μεσω SAI σε 2ο προφίλ. : )

ΥΓ) Το telemetry δεν ειναι το μόνο θέμα. Οι επιδόσεις τουλαχιστον στο δικο μου υπολογιστη με i7 και 32GB RAM ήταν τραγελαφικές με το χρονο που ηθελαν για να ανοιξουν μια εικονα να αγγιζει τα 7 δευτερολεπτα σε φρεσκια εγκατασταση οταν στα 10ρια ειναι αμεση η αποκριση. Συν τα γραφικά σπασιματα σε ολο το περιβαλλον, πχ στον file manager πρωτα φορτωνε τα κατω 2/3 με την προβολή των φακελων και μετά απο 2 δευτερολεπτα το ανω 1/3 με τις επιλογές. Εννοειται με SSD (και ανανεωμενους drivers).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, xaerialtwistx said:

Όχι αλλά έχουμε GrapheneOS με προγράμματα αποκλειστικά από F-Droid, απορριπτονται προγραμματα που θέλουν register και δεν εχουν επιλογή για local backup, τα πάντα τρέχουν μέσω Tor, και οι λιγες google play store εφαρμογές (eBanking κυρίως) κατεβαίνουν με apk downloader από τον server της Google, και εγκαθιστανται μεσω SAI σε 2ο προφίλ. : )

ΥΓ) Το telemetry δεν ειναι το μόνο θέμα. Οι επιδόσεις τουλαχιστον στο δικο μου υπολογιστη με i7 και 32GB RAM ήταν τραγελαφικές με το χρονο που ηθελαν για να ανοιξουν μια εικονα να αγγιζει τα 7 δευτερολεπτα σε φρεσκια εγκατασταση οταν στα 10ρια ειναι αμεση η αποκριση. Συν τα γραφικά σπασιματα σε ολο το περιβαλλον, πχ στον file manager πρωτα φορτωνε τα κατω 2/3 με την προβολή των φακελων και μετά απο 2 δευτερολεπτα το ανω 1/3 με τις επιλογές. Εννοειται με SSD (και ανανεωμενους drivers).


αυτα παθαινεις αμα βαζεις custom ή  stripped Windows εκδοσεις, εγω παντως οσες lite εκδοσεις εχω δοκιμασει (με κανονικο install οχι σε vm οπως κανουν οι guru youtubers) αλλα και οπου αλλου εχω δει, οι διαφορες σε επιδοσεις τοσο σε προγραμματα οσο και σε gaming ειναι αμελητεες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Odyss3us είπε

  


ποτε δεν ειχα θεμα να απεγκαταστησω onedrive, Cortana, Spotify, κλπ. σε διαφορα μηχανηματα με original licensed Windows iso ενω ποτε αυτα δεν ξαναεμφανιστηκαν, ο Edge βγαινει, υπαρχουν online guides αλλα προσωπικα δε μαπασχολει, εξαλλου οποιος θελει πηγαινει Task Manager -> Startup Apps και απο εκει απενεργοποιει οτι δεν επιθυμει

τα updates μπορεις ευκολα να τα καθορισεις οποτε θελεις και στα 10 και στα 11 μεσω του "active hours" στο Windows Update menu

τα Windows ειναι πλεον ενα λειτουργικο που τρεχει απο tablets με touchscreen 8 ιντσων μεχρι 8k προτζεκτορες 100 ιντσων, με οτι αυτο συνεπαγεται

υπαρχει μεγαλος ανταγωνισμος στο ΑΙ και τα επομενα χρονια θα αλλαξει ριζικα ο τροπος που ψαχνουμε στο internet, το κλασικο google search θα μοιαζει παλαιολιθικο

Έσύ όπως λες, αλλά και εγώ δεν έχουμε πρόβλημα για να τα απεγκαταστήσουμε γιατι ξέρουμε να το κάνουμε. Ένας απλός χρήστης όμως που δεν έχει τις ίδιες γνώσεις με σένα και μένα δεν θα το κάνει ενώ θα έπρεπε να έχει την επιλογή και μάλιστα να είναι ευκολη. Επίσης όπως είπα το ζόρι δεν είναι να τον απενεργοποιήσεις τον Edge και οτιδήποτε άλλο αλλά να τα ξηλώσεις τελείως. Άλλωστε αφού το απενεργοποιήσες και δεν θες να το χρησιμοποιείς γιατί να υπάρχει στον δίσκο και πιάνει έστω και τον λίγο χώρο που πιάνει? Το OneDrive έχει την ενοχλητική συνήθεια, ακόμη και αν το απεγκαταστήσεις μέσω του Powershell στον local admin χρήστη που χρησιμοποιώ πάντα , να εμφανίζεται ξανά σε κάθε νέο χρήστη που φτιάχνεις στον υπολογιστή είτε ο χρήστης είναι local είτε domain, και το ίδιο συμβαίνει και με τον Domain Administrator. Με λίγα λόγια αυτές οι εφαρμογές θα έπρεπε να μπορούν να ξηλωθούν πατώντας ένα απλό uninstall. Μη μου πεις ότι μπορεί να αφαιρεθεί ο EDGE πατώντας απλά uninstall? 

Όταν αναφέρθηκα στα updates δεν αναφερόμουν στο πότε θα γίνουν τα updates αλλά στο γεγονός ότι υπάρχει ρύθμιση που πρακτικά σου τρώει όλο το Bandwidth όταν τα Windows αποφασίζουν να μιλήσουν για κάποιον λόγο με την Microsoft. Απλά στα Updates γίνεται πιο φανερό γιατί εκεί ξαφνικά απο κεί που κατεβάζεις κάτι, ή απλά κάνεις μια μεταφορά αρχείων στο δίκτυο σου απλά η ταχύτητα πέφτει γιατί τα Windows αποφάσισαν οτι θέλουν να κάνουν αυτά κάτι. Στην τελική ανάλυση θέλω να έχω εγώ τον πλήρη έλεγχο του λειτουργικού μου. 

Τα δύο τελευταία points σου είναι η μπάλα στην κερκίδα και είναι άσχετα με την όλη κουβέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, ovidius80 said:

Έσύ όπως λες, αλλά και εγώ δεν έχουμε πρόβλημα για να τα απεγκαταστήσουμε γιατι ξέρουμε να το κάνουμε. Ένας απλός χρήστης όμως που δεν έχει τις ίδιες γνώσεις με σένα και μένα δεν θα το κάνει ενώ θα έπρεπε να έχει την επιλογή και μάλιστα να είναι ευκολη. Επίσης όπως είπα το ζόρι δεν είναι να τον απενεργοποιήσεις τον Edge και οτιδήποτε άλλο αλλά να τα ξηλώσεις τελείως. Άλλωστε αφού το απενεργοποιήσες και δεν θες να το χρησιμοποιείς γιατί να υπάρχει στον δίσκο και πιάνει έστω και τον λίγο χώρο που πιάνει? Το OneDrive έχει την ενοχλητική συνήθεια, ακόμη και αν το απεγκαταστήσεις μέσω του Powershell στον local admin χρήστη που χρησιμοποιώ πάντα , να εμφανίζεται ξανά σε κάθε νέο χρήστη που φτιάχνεις στον υπολογιστή είτε ο χρήστης είναι local είτε domain, και το ίδιο συμβαίνει και με τον Domain Administrator. Με λίγα λόγια αυτές οι εφαρμογές θα έπρεπε να μπορούν να ξηλωθούν πατώντας ένα απλό uninstall. Μη μου πεις ότι μπορεί να αφαιρεθεί ο EDGE πατώντας απλά uninstall? 

Όταν αναφέρθηκα στα updates δεν αναφερόμουν στο πότε θα γίνουν τα updates αλλά στο γεγονός ότι υπάρχει ρύθμιση που πρακτικά σου τρώει όλο το Bandwidth όταν τα Windows αποφασίζουν να μιλήσουν για κάποιον λόγο με την Microsoft. Απλά στα Updates γίνεται πιο φανερό γιατί εκεί ξαφνικά απο κεί που κατεβάζεις κάτι, ή απλά κάνεις μια μεταφορά αρχείων στο δίκτυο σου απλά η ταχύτητα πέφτει γιατί τα Windows αποφάσισαν οτι θέλουν να κάνουν αυτά κάτι. Στην τελική ανάλυση θέλω να έχω εγώ τον πλήρη έλεγχο του λειτουργικού μου. 

Τα δύο τελευταία points σου είναι η μπάλα στην κερκίδα και είναι άσχετα με την όλη κουβέντα.


και ο απλος χρηστης ασχολειται με το να φτιαχνει νεους users στο pc του και να εχει τα "προβληματα" που παρουσιαζεις;

για να εχουμε καλο ερωτημα και να καταλαβουμε το μεγεθος του "προβληματος" καθε ποτε, με τι συχνοτητα γινονται αυτα τα γιγαντια updates οπου ενω μπορεις να ορισεις εσυ την ωρα που θα εκτελεστουν παρολαυτα οποτε τρεχουν σου τρωνε ολο το bandwidth?

τα υπολοιπα ηταν γενικοτερα σχολια δεν απευθυνονταν μονο σε σενα

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Odyss3us είπε


και ο απλος χρηστης ασχολειται με το να φτιαχνει νεους users στο pc του και να εχει τα "προβληματα" που παρουσιαζεις;

για να εχουμε καλο ερωτημα και να καταλαβουμε το μεγεθος του "προβληματος" καθε ποτε, με τι συχνοτητα γινονται αυτα τα γιγαντια updates οπου ενω μπορεις να ορισεις εσυ την ωρα που θα εκτελεστουν παρολαυτα οποτε τρεχουν σου τρωνε ολο το bandwidth?

τα υπολοιπα ηταν γενικοτερα σχολια δεν απευθυνονταν μονο σε σενα

Θα σου πω το πιο απλό. Μπαμπάς που θέλει να φτιάξει διαφορετικό λογαριασμό για κάθε ενα απο τα πιτσιρίκια του.  Όσο για τα updates. Η συγκεκριμένη ρύθμιση δεν αφορά μόνο τα updates και το αναφερω ξεκάθαρα. Η συγκεκριμένη ρύθμιση σου τραβαει όλο το bandwidth κάθε φορά που τα windows θέλουν να μιλήσουν με την Microsoft δλδ κάθε φορά που θέλουν να πάρουυν δεδομένα activation, να στείλουν τηλεμετρία, και όλα τα αλλα δεδομένα που συλλέγουν από τον χρήστη με τον χρήστη να εχει δωσει την αδεια του γιατι πολύ απλά δεν εχει πάρει χαμπάρι ότι εχει δώσει την αδεια του να συλλέγονται κλπ. Με λίγα λόγια μπορεί να σου κάνει μικρές διακοπές σχεδόν συνέχεια γιατί πολύ απλά μιλάει με την MS σχεδόν συνέχεια. Όταν είχαν πρωτοβγει τα 10αρια και είχε σκάσει η φάση με την γκρίνια για τηλεμετρία κλπ είχαμε κάνει με τους συναδέρφους στην δουλειά ένα τεστ με Wireshark. Πόσα δεδομένα θα διώξει το λειτουργικό σε ένα δίωρο σε ένα PC. Το αποτέλεσμα ήταν από 100 ΜΒ περίπου σε έναν idle υπολογιστή μέχρι περίπου 1+ GB όταν κάποιος δούλευε στον υπολογιστή. Από τότε έχουν περάσει χρόνια και δεν έχουμε επαναλάβει το πείραμα αλλά σκεφτομαι να το ξανακάνω στα 11 να δω διαφορές.

Για να καταλήξω. Το πρόβλημα δεν είναι αυτό καθεαυτό το λειτουργικό της MS αλλά η ίδια η MS και οι επιχειρηματικές πρακτικές που εφαρμόζει πάνω στο λειτουργικό, και το ολοένα και μεγαλύτερο κλείδωμα του λειτουργικού σε συγκεκριμένες μορφές εργασίας που δεν ευνοούν τον χρ'ηστη να γίνει power user αλλά τον περιορίζουν σε ένα πολύ συγκεκριμένο τρόπο εργασίας καθοδηγούμενο αποκλειστικά από την MS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...