Προς το περιεχόμενο

Τα πρώτα M4 τσιπ θα κάνουν την εμφάνισή τους στους Mac από τα τέλη της χρονιάς, με έμφαση στο AI


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Apple ετοιμάζει τους επόμενους επεξεργαστές της, τη σειρά M4, με ένα πρώτο χρονοδιάγραμμα να γίνεται γνωστό αυτή την εβδομάδα.

Σύμφωνα με τον γνωστό αναλυτή της Apple, Mark Gurman από το Bloomberg, ο τεχνολογικός γίγαντας με έδρα το Cupertino πρόκειται να ξεκινήσει την αναβάθμιση ολόκληρης της σειράς Mac με τους νέους επεξεργαστές M4 από τα τέλη του 2024. Το M4 SoC, το οποίο αναμένεται να κατασκευαστεί σε μια βελτιωμένη έκδοση της διεργασίας 3 νανομέτρων της TSMC, θα επικεντρωθεί κυρίως στην ενίσχυση των επιδόσεων για τις δυνατότητες τεχνητής νοημοσύνης, σε απάντηση των ανακοινώσεων AI PC με Windows που αναμένεται να ξεκινήσουν από τον επόμενο μήνα.

Πέρυσι, η Apple εντυπωσίασε με την ταυτόχρονη παρουσίαση των M3, M3 Pro και M3 Max τσιπ τον Οκτώβριο και είναι πολύ πιθανό να γίνουμε μάρτυρες μιας παρόμοιας στρατηγικής παρουσίασης για τη σειρά M4. Ο Gurman υποδηλώνει ότι ολόκληρη η σειρά Mac αναμένεται να λάβει την αναβάθμιση M4 στα τέλη του 2024 και στις αρχές του 2025, με τα μοντέλα iMac, τα low-end και high-end μοντέλα MacBook Pro 14 ιντσών, MacBook Pro 16 ιντσών και Mac mini να είναι τα πρώτα στη σειρά για την πολυαναμενόμενη ενημέρωση. Τα μοντέλα MacBook Air 13 και 15 ιντσών αναμένεται να ακολουθήσουν την άνοιξη του 2025, ενώ το Mac Studio θα ενσωματώσει επεξεργαστή M4 στα μέσα του 2025. Μέσα στο 2025 θα λάβει τη σχετική αναβάθμιση και η κορυφαία πρόταση της εταιρείας, το  Mac Pro.

Καθώς η Apple πλησιάζει στα αποκαλυπτήρια του M4, η σειρά φημολογείται ότι θα κυκλοφορήσει σε τουλάχιστον τρεις εκδόσεις, η κάθε μία προσαρμοσμένη για να καλύψει διαφορετικά τμήματα της αγοράς. Το low-end chip, με την κωδική ονομασία Donan, θα τροφοδοτεί τα entry-level MacBook Pro, MacBook Air και low-end Mac mini και θα είναι το πρώτο που θα κάνει την εμφάνισή του. Τα τσιπ μεσαίας κατηγορίας, με την ονομασία Brava, θα βρεθούν στα μοντέλα MacBook Pro και Mac mini υψηλότερης κατηγορίας. Το κορυφαίο chip, γνωστό ως Hidra, είναι ειδικά σχεδιασμένο για το Mac Pro, γεγονός που υποδηλώνει ότι θα μπορούσε να είναι ένα chip "Ultra" ή "Extreme" βαθμίδας, διευρύνοντας ακόμη περισσότερο τα όρια των επιδόσεων.

Είναι ενδιαφέρον ότι το επόμενο Mac Studio δοκιμάζεται τόσο με ένα ακυκλοφόρητο τσιπ της M3 σειράς όσο και με μια παραλλαγή του επεξεργαστή M4 Brava, ο οποίος πιθανώς θα είναι υψηλότερης βαθμίδας από τα M4 Pro και M4 Max "Brava" τσιπ. Η κίνηση δείχνει ότι η Apple δεν αφήνει κανένα περιθώριο στην προσπάθειά της να προσφέρει τις καλύτερες δυνατές επιδόσεις σε ολόκληρη τη σειρά Mac.

Σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες, μία από τις πιο συναρπαστικές πτυχές της Μ4 σειράς είναι η δυνατότητα τεράστιας αύξησης της ενοποιημένης μνήμης που θα προσφέρει. Οι εκδόσεις M4 των desktop υπολογιστών Mac θα μπορούσαν να υποστηρίξουν έως και 512GB RAM, ένα σημαντικό άλμα από το σημερινό όριο των 192GB. Η αύξηση της χωρητικότητας της μνήμης αναμένεται να ανοίξει νέες δυνατότητες για επαγγελματίες και power users που απαιτούν τα μέγιστα από τα μηχανήματά τους.

Ενώ τα τσιπ M4 θα κατασκευαστούν στην ίδια διαδικασία 3 νανομέτρων με τα τσιπ M3, ο προμηθευτής της Apple, η TSMC, αναμένεται να χρησιμοποιήσει μια βελτιωμένη έκδοση της διαδικασίας, με αποτέλεσμα την ενίσχυση τόσο των επιδόσεων όσο και της ενεργειακής απόδοσης. Επιπλέον, η Apple σχεδιάζει να προσθέσει μια πολύ βελτιωμένη Neural Engine στα M4 τσιπ, η οποία θα διαθέτει αυξημένο αριθμό πυρήνων αφιερωμένων σε ΑΙ εργασίες. 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 minutes ago, Giannismarianna said:

Καλα θα πάει και αυτό 

Οπως τα Μ1, Μ2 και Μ3 που σάρωσαν την αγορά και το ενδιαφέρον του κόσμου... :)

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 6
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω υπάρξει αρκετά αυστηρός στο παρελθόν με αυτήν την αρχιτεκτονική αλλά πλέον μου λείπει κάτι που μπορείς να κάνεις την δουλειά σου και να έχεις αυτονομία 5+ ώρες. Και όχι όπως τα τωρινά λαπτοπ που 5 ώρες κρατάνε μόνο αμα έχεις απλά την οθόνη ανοιχτή χωρίς να δουλεύεις. Και πολλές φορές δεν χρειάζεσαι το τόσο performance.

Επεξ/σία από atypicalcoder
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, Eloy said:

Οπως τα Μ1, Μ2 και Μ3 που σάρωσαν την αγορά και το ενδιαφέρον του κόσμου... :)

Σε τι ακριβώς σάρωσε στην αγορά;

Στην έλλειψη διαφόρων instruction sets όπου με αποτέλεσμα οι μισές εφαρμογές δεν λειτουργούσαν και εν τέλει απευθύνονταν στον απλό χρήστη για να μπαίνει στο Ιντερνετ; 

 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, MariosX said:

Σε τι ακριβώς σάρωσε στην αγορά;

Στην έλλειψη διαφόρων instruction sets όπου με αποτέλεσμα οι μισές εφαρμογές δεν λειτουργούσαν και εν τέλει απευθύνονταν στον απλό χρήστη για να μπαίνει στο Ιντερνετ;

Το γελάκι στο τέλος της πρότασής μου δεν το είδες ?

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MariosX είπε

Σε τι ακριβώς σάρωσε στην αγορά;

Στην έλλειψη διαφόρων instruction sets όπου με αποτέλεσμα οι μισές εφαρμογές δεν λειτουργούσαν και εν τέλει απευθύνονταν στον απλό χρήστη για να μπαίνει στο Ιντερνετ; 

Τι πράγμα;!…

Έχω Μ3 pro 11 core και AMD 7900x στο desktop. Άρα έχω καλή ιδέα από επιδόσεις. Πραγματικά ο M3 είναι πολύ καλό SOC και κάνει τα πάντα. Όλες οι εφαρμογές που έχω δοκιμάσει πετάνε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Tlykog είπε

Τι πράγμα;!…

Έχω Μ3 pro 11 core και AMD 7900x στο desktop. Άρα έχω καλή ιδέα από επιδόσεις. Πραγματικά ο M3 είναι πολύ καλό SOC και κάνει τα πάντα. Όλες οι εφαρμογές που έχω δοκιμάσει πετάνε.

Ξέρω ότι έβαλε το χεράκι της η Intel αλλά στο AV1 software encoding, οι Mx είναι πολύ πίσω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/4/2024 στις 7:06 ΜΜ, MariosX είπε

Σε τι ακριβώς σάρωσε στην αγορά;

Στην έλλειψη διαφόρων instruction sets όπου με αποτέλεσμα οι μισές εφαρμογές δεν λειτουργούσαν και εν τέλει απευθύνονταν στον απλό χρήστη για να μπαίνει στο Ιντερνετ; 

Έχεις συγκεκριμένα παραδείγματα; Αυτό μπορεί να γινόταν στην αρχή μέχρι να στρώσει το Rosetta στους M1. Δεν έχω υπόψιν μου κάποιο sw που δεν παίζει και είναι διαδεδομένο. Μπορεί να κάνω λάθος.
Παντως, το αντίστοιχο της Apple το προσπαθεί η MS από το 2012 (Windows RT) και ελπίζουμε να το κατάφερε φέτος μπας και ξεφύγουμε από τις σόμπες της x86 Intel/amd που κατεβάζουν τις επιδόσεις χωρίς ρεύμα  μπας και βγάλουν κάνα 6ωρο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, michael92 είπε

Ξέρω ότι έβαλε το χεράκι της η Intel αλλά στο AV1 software encoding, οι Mx είναι πολύ πίσω.

Σε αυτό έχεις δίκιο και προφανώς εννοείς AV1 hardware encoding. Οι Μ3 υποστηρίζουν AV1 hardware decoding. Έχει διαφορά σε σχέση με ένα σύστημα που υποστηρίζει AV1 hardware encoding, αλλά η διαφορά μειώνεται λόγω ταυτόχρονης χρήσης cpu και gpu ένος MacBook και η πολύ καλή ενεργειακή αποδοτικότητα σε σχέση με τον ανταγωνισμό βελτιώνουν κάπως την κατάσταση. Σε κάθε περίπτωση θα ήταν καλύτερα να υπήρχε και δεν αντισταθμίζεται, απλά μετριάζεται η έλλειψη της.

Η Apple υποσστηρίζει τα Η264 και Η265, που αποτελούν το "αντίπαλο δέος" του AV1 και είναι συνολικά πολύ πιο δημοφιλή και πιο συχνά χρησιμοποιούμενα από τους επαγγελματίες. Έχουν καλύτερη συμβατότητα συσκευών γενικότερα και θεματάκια στα royalties ... Μεγάλη κουβέντα...

Οι Μ επεξεργαστές τα υποστηρίζουν κανονικά.

Για κάποιους λόγους, που δεν κολλάνε στο θέμα, το AV1 είναι πολλά υποσχόμενο και μοιάζει να έχει μέλλον, πχ αν φτιάξει κάποια θεματάκια, όπως η παιτήση σε επεξεργαστική ισχύ σε σχέση με τα προαναφερόμενα, αλλά προς το παρόν είναι νομίζω το λιγότερο δημοφιλές.

 

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Tlykog είπε

Σε αυτό έχεις δίκιο και προφανώς εννοείς AV1 hardware encoding. Οι Μ3 υποστηρίζουν AV1 hardware decoding. Έχει διαφορά σε σχέση με ένα σύστημα που υποστηρίζει AV1 hardware encoding, αλλά η διαφορά μειώνεται λόγω ταυτόχρονης χρήσης cpu και gpu ένος MacBook και η πολύ καλή ενεργειακή αποδοτικότητα σε σχέση με τον ανταγωνισμό βελτιώνουν κάπως την κατάσταση. Σε κάθε περίπτωση θα ήταν καλύτερα να υπήρχε και δεν αντισταθμίζεται, απλά μετριάζεται η έλλειψη της.

Η Apple υποσστηρίζει τα Η264 και Η265, που αποτελούν το "αντίπαλο δέος" του AV1 και είναι συνολικά πολύ πιο δημοφιλή και πιο συχνά χρησιμοποιούμενα από τους επαγγελματίες. Έχουν καλύτερη συμβατότητα συσκευών γενικότερα και θεματάκια στα royalties ... Μεγάλη κουβέντα...

Οι Μ επεξεργαστές τα υποστηρίζουν κανονικά.

Για κάποιους λόγους, που δεν κολλάνε στο θέμα, το AV1 είναι πολλά υποσχόμενο και μοιάζει να έχει μέλλον, πχ αν φτιάξει κάποια θεματάκια, όπως η παιτήση σε επεξεργαστική ισχύ σε σχέση με τα προαναφερόμενα, αλλά προς το παρόν είναι νομίζω το λιγότερο δημοφιλές.

 

Για software encoding μιλάω (SVT-AV1): https://old.reddit.com/r/AV1/comments/106pws6/handbrake_svtav1_absurdly_slow_on_apple_m1/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, michael92 είπε

Για το ίδιο πράγμα μιλάμε. Επειδή δεν υποστηρίζεται hardware encoding γίνεται μέσω software με χειρότερη απόδοση. Αυτό γράφει ο άνθρωπος στην παραπομπή σου. Με Μ1. Τα πράγματα είναι καλύτερα σε Μ2 και Μ3.

Έχει διορθωθεί πλέον, αλλά εξακολουθεί να γίνεται πιο αργά απ΄ότι σε επεξεργαστές που υποστηρίζουν AV1 hardware encoding. Μπορείς να κάνεις χρήση του πιο δημοφιλούς και συμβατού πρότυπου Η264 ή του πιο νέου Η265 κάνουν παρόμοια δουλειά και υποστηρίζονται μέσω hardware από τους Μ επεξεργαστές. Να γράψω και πάλι ότι οι Μ3 υποστηρίζουν AV1 hardware decoding.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Για το ίδιο πράγμα μιλάμε. Επειδή δεν υποστηρίζεται hardware encoding γίνεται μέσω software με χειρότερη απόδοση. Αυτό γράφει ο άνθρωπος.

Έχει διορθωθεί πλέον, αλλά εξακολουθεί να γίνεται πιο αργά απ΄ότι σε επεξεργαστές που υποστηρίζουν AV1 hardware encoding. Μπορείς να κάνεις χρήση του πιο δημοφιλούς και συμβατού πρότυπου Η264 ή του πιο νέου Η265 κάνουν παρίμοια δουλειά και υποστηρίζονται μέσω hardware από τους Μ επεξεργαστές. να γράψω και πάλι ότι οι Μ3 υποστηρίζουν AV1 hardware decoding.

Γενικά το software encoding είναι πιο αργό αλλά έχει πολύ καλύτερο compression ratio. Παρότι έχω κάρτα με AV1 hardware encoder δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ καθώς δεν κάνω livestreaming. Συνήθως χρησιμοποιώ τα Presets 4-6 του SVT-AV1. Σχεδόν η μισή βιβλιοθήκη μου είναι σε AV1 (ξεκίνησα την μετάβαση πέρσι) ενώ η άλλη μισή σε H265 (ξεκίνησα την μετάβαση το 2019). 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...