Προς το περιεχόμενο

Η Apple θα επιτρέψει την επισκευή των iPhone με μεταχειρισμένα ανταλλακτικά


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, xaris1990 said:

Ξεκίνησε η κατρακύλα. Άμα δίνεις τόσα λεφτά για κινητό και εξετάζεις μεταχειρισμένα ανταλλακτικά δεν υπάρχει σωτηρία.  Να δούμε ποιος θα επιβιώσει.

Φίλε μου, αυτά τα πράγματα είναι υποχρεωτικά σε μία κυκλική οικονομία, όπου το προϊόν δεν παράγει απόβλητα, αλλά επαναχρησιμοποιείται, το ίδιο και οι πρώτες του ύλες σε έναν αέναο κύκλο.

Όλες οι συσκευές πρέπει να μπορούν να επισκευάζονται με μεταχειρισμένα μεν, λειτουργικά δε, εξαρτήματα. Είναι η καλύτερη δυνατή ανακύκλωση, πρωτού αναγκαστείς να διασπάσεις το εξάρτημα στις βασικές του πρώτες ύλες.

Επίσης οι συσκευές πρέπει ώς ένα βαθμό να μπορούν να επισκευάζονται από τον ίδιο το χρήστη.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, manolis940 είπε

Τώρα θαυμάζουμε τα αυτονόητα!

Σε πιο σημείο έδειξα θαυμασμό στο σχόλιο μου;.. Ψάξε ψάξε, δε θα το βρεις... Δημιουργείς λοιπόν ένα σχόλιο που δεν έγραψα και απαντάς κιόλας... Τί να πω;...

Ας πάμε λίγο στο θέμα:

Μπορείς να μου δείξεις ένα άλλο κινητό που αν το κλέψω δε μπορώ να το κάνω βίδες και να το πουλήσω για ανταλλακτικά;

Συμφωνώ ότι είναι αυτονόητο, αλλά δεν είναι εύκολο, γιατί η Apple έχει θέμα με το κλέψιμο. Δε μπορείς να κλέψεις ένα iPhone και να χρησιμοποιήσεις τα ανταλλακτικά σε άλλο iPhone μεχρι σήμερα. Σαν άνθρωπος που την πάτησε στο παρελθόν (μου έκλεψε το κινητό ένα συμφοιτητής μου και έκανε το κορόϊοδο. Όχι σε iPhone, μιλάμε για την πρώτη μου σχολή το 2000...) είμαι 100% υπέρ.

Παρόλα αυτά, αυτό θα αλλάξει και πρέπει να πας σε επίσημο service.

Δεν είναι εύκολο να γίνει σωστά ΑΝ επιτραπεί να γίνεται από τρίτους. Αν καταφέρουν και αυτό, τότε θα ξεπεράσουν τους εαυτούς τους. Αυτό έγραψα. 

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, xaris1990 είπε

Ξεκίνησε η κατρακύλα. Άμα δίνεις τόσα λεφτά για κινητό και εξετάζεις μεταχειρισμένα ανταλλακτικά δεν υπάρχει σωτηρία.  Να δούμε ποιος θα επιβιώσει.

R.I.P.  🍎🍎🍎📱📱📱😂🤣😅

Bugs Bunny Apple GIF

Οι περισσότεροι χρήστες παίρνουν το phone για το flex της υπόθεσης και για την 'κάμερα', κατά τα άλλα δεν ξέρουν καν τι άλλες λειτουργίες έχει το τηλέφωνο και τι μπορούν να κάνουν με αυτό.

Επεξ/σία από inetien12
  • Like 5
  • Thanks 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, panther_512 είπε

 

Επίσης οι συσκευές πρέπει ώς ένα βαθμό να μπορούν να επισκευάζονται από τον ίδιο το χρήστη.

Αυτό θα ήταν το ιδανικό. Έχω δει υπό δοκιμή κινητά που ο μέσος χρήστης θα μπορεί  να κάνει επιδιόρθωση αλλά και αναβαθμίσεις. Δυστυχώς πιστεύω ότι θα αργήσουν να βγουν στην αγορά. Την δεδομένη στιγμή βγάζουν πολλά λεφτά τόσο από τις πωλήσεις όσο και από τις επισκευές κινητών οι μεγάλες εταιρείες.

6 λεπτά πριν, inetien12 είπε

Οι περισσότεροι χρήστες παίρνουν το phone για το flex της υπόθεσης και για την 'κάμερα', κατά τα άλλα δεν ξέρουν καν τι άλλες λειτουργίες έχει το τηλέφωνο και τι μπορούν να κάνουν με αυτό.

Συμφωνώ απόλυτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, polaki είπε

Αφού αναφέρει iPhone 15 και μεταγενέστερα το Touch ID πού κολλάει; 

Touch ID πλέον έχουν μόνο οι υπολογιστές της, όχι τα τηλέφωνα. 

Hint για το SE 2024/2025 ???

Όντως είναι περίεργο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tlykog είπε

Σε πιο σημείο έδειξα θαυμασμό στο σχόλιο μου;.. Ψάξε ψάξε, δε θα το βρεις... Δημιουργείς λοιπόν ένα σχόλιο που δεν έγραψα και απαντάς κιόλας... Τί να πω;...

Ας πάμε λίγο στο θέμα:

Μπορείς να μου δείξεις ένα άλλο κινητό που αν το κλέψω δε μπορώ να το κάνω βίδες και να το πουλήσω για ανταλλακτικά;

Συμφωνώ ότι είναι αυτονόητο, αλλά δεν είναι εύκολο, γιατί η Apple έχει θέμα με το κλέψιμο. Δε μπορείς να κλέψεις ένα iPhone και να χρησιμοποιήσεις τα ανταλλακτικά σε άλλο iPhone μεχρι σήμερα. Σαν άνθρωπος που την πάτησε στο παρελθόν (μου έκλεψε το κινητό ένα συμφοιτητής μου και έκανε το κορόϊοδο. Όχι σε iPhone...) e;imai 100% υπέρ.

Παρόλα αυτά, αυτό θα αλλάξει και πρέπει να πας σε επίσημο service.

Δεν είναι εύκολο να γίνει σωστά ΑΝ επιτραπεί να γίνεται από τρίτους. Αν καταφέρουν και αυτό, τότε θα ξεπεράσουν τους εαυτούς τους. Αυτό έγραψα. 

Το έδειξες σε αυτό το σημείο

Αναφορά σε κείμενο

Εκεί, πραγματικά, θε ξεπεράσουν τον εαυτό τους...

 

Αναφορά σε κείμενο

Μπορείς να μου δείξεις ένα άλλο κινητό που αν το κλέψω δε μπορώ να το κάνω βίδες και να το πουλήσω για ανταλλακτικά;

Και εδώ ξανά ένας ανούσιος θαυμασμός. Αν είναι να δημιουργώ e-waste για να αποτρέψω την κλοπή του τηλεφώνου, προτιμώ την κλοπή προσωπικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, manolis940 είπε

Το έδειξες σε αυτό το σημείο

Εκεί είναι το σημείο που γράφω ότι θα ξεπεράσουν τον εαυτό τους ΑΝ επιτρέψουν την επισκευή τρίτων διατηρώντας ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ και το σύστημα κατά της κλοπής. Αυτό δεν είναι αυτονόητο. Για το e-waste το πρόβλημα λύθηκε επιτρέποντας την επισκευή με μεταχειρισμένα ανταλλακτικά, όπως γράφει το άρθρο. Το θέμα είναι, χωρίς να χαθεί η προστασία από κλοπη, να μειωθεί το κόστος επισκευής για τον καταναλωτή επιτρέποντας την επισκευή τρίτων.  Αυτό δεν το κάνει ΚΑΝΕΝΑΣ στον πλανήτη.

Επειδή έχουν το σύστημα κατά της κλοπής (επίσης είναι η μοναδική εταιρεία στον πλανήτη...) δεν επιτρέπουν την επισκευή από τρίτους. Το να το επιτρέψουν, βάσει αυτών των συνθηκών, δεν είναι εντελώς αυτονόητο επίσης, αλλά πρέπει να γίνει. Παρόλα αυτά η τελευταία μου φράση δεν αναφέρονταν σε αυτό, όπως εξήγησα και παραπάνω. Το οποίο δεν το έχει κάνει η Apple. ΑΝ το κάνει το ξανακουβεντιάζουμε...

Άρα κάνεις λάθος. Δεν υπάρχει πουθενά στο κείμενο μου θαυμασμός για το αυτονόητο.

3 ώρες πριν, manolis940 είπε

Και εδώ ξανά ένας ανούσιος θαυμασμός. Αν είναι να δημιουργώ e-waste για να αποτρέψω την κλοπή του τηλεφώνου, προτιμώ την κλοπή προσωπικά.

 Από τους δυο μας εγώ ανέφερα πρώτος για τη σπατάλη των ανταλλακτικών. Προσωπικά δεν προτιμώ τίποτα από τα 2. Θέλω και εξοικονόμηση πόρων και προστασία από κλοπή και όχι δε θα διάλεγα ποτέ μόνο το ένα από τα 2, γιατί το ένα δεν έρχεται σε σύγκρουση με το άλλο για να αποτελέσει αντικείμενο επιλογής.

Αυτό που γράφεις είναι να προάγουμε την κλοπή κινητών για να μην υπάρξουν σκουπίδια; Τί λες βρε Μανωλιό;... Αλήθεια;... Απορώ που το γράφεις κιόλας δημόσια...

6 ώρες πριν, inetien12 είπε

Οι περισσότεροι χρήστες παίρνουν το phone για το flex της υπόθεσης και για την 'κάμερα', κατά τα άλλα δεν ξέρουν καν τι άλλες λειτουργίες έχει το τηλέφωνο και τι μπορούν να κάνουν με αυτό.

Πηγή που να αποδεικνύει κάτι τέτοιο έχεις;

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, manolis940 said:

Αν είναι να δημιουργώ e-waste για να αποτρέψω την κλοπή του τηλεφώνου, προτιμώ την κλοπή προσωπικά.

Κόπτεσαι για το e-waste και προτιμάς την κλοπή ε? Τα καλαμάκια πρόσεχε να είναι χάρτινα μόνο και αν σου φέρουν με πλαστικό ποτήρι τον καφέ να τους το γυρίσεις πίσω και τους πεις θέλω σε χάρτινο.

 

Τί διαβάζουμε Δευτεριάτικα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, Tlykog said:

Δε μπορείς να κλέψεις ένα iPhone και να χρησιμοποιήσεις τα ανταλλακτικά σε άλλο iPhone μεχρι σήμερα. Σαν άνθρωπος που την πάτησε στο παρελθόν (μου έκλεψε το κινητό ένα συμφοιτητής μου και έκανε το κορόϊοδο.

Πώς ακριβώς αποτρέπει κάποιον το να σου κλέψει το τηλέφωνο το γεγονός ότι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα ανταλλακτικά σε άλλο iphone; Οι τσαντάκιδες βουτάνε ότι βρουν μπροστά τους και μετά τα πουλάνε σε αυτούς που έχουν μαγαζιά με κινητά η ασχολούνται με μαύρο εμπόριο κινητών. Δεν θα κάτσουν να δουν αν έχεις apple η samsung.

Επίσης, έχω την απορία πως σας κλέβουν τα κινητά σε μια εποχή που το κινητό το έχεις είτε στο χέρι σου είτε στην τσέπη σου. Ειδικά σε μεγαλουπόλεις.

Επεξ/σία από magictoboggan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, magictoboggan είπε

Πώς ακριβώς αποτρέπει κάποιον το να σου κλέψει το τηλέφωνο το γεγονός ότι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα ανταλλακτικά σε άλλο iphone; Οι τσαντάκιδες βουτάνε ότι βρουν μπροστά τους και μετά τα πουλάνε σε αυτούς που έχουν μαγαζιά με κινητά η ασχολούνται με μαύρο εμπόριο κινητών. Δεν θα κάτσουν να δουν αν έχεις apple η samsung.

Επίσης, έχω την απορία πως σας κλέβουν τα κινητά σε μια εποχή που το κινητό το έχεις είτε στο χέρι σου είτε στην τσέπη σου. Ειδικά σε μεγαλουπόλεις.

Όταν ένα iPhone είναι κλειδωμένο ΔΕΝ ξεκλειδώνει. Άρα κανένα κατάστημα δε θα στο αγοράσει για να το μεταπουλήσει. Για να το χρησιμοποιήσει σαν ανταλλακτικά είναι δύσκολο. Όποτε έχουν μικρή αξία… Αυτό αποτελεί σημαντικά αποτρεπτικό παράγοντα για την κλοπή.

Στην ακριβώς προηγούμενη παράγραφο σου μιλάς για ανθρωπους που κλέβουν κινητά σαν κάτι δεδομένο και στην επόμενη απορείς…. Τι να πω;…

Δυστυχως πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν. Μακάρι ΟΛΟΙ οι κατασκευαστές να κλείδωναν το κινητά τους, ώστε να μη μπορούν να ξεκλειδώσουν με τίποτα και τα ανταλλακτικά τους να έπρεπε να πάρουν έγκριση για να μπουν σε αλλά κινητά. Τότε όντως θα είχαμε λύσει το πρόβλημα.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Thresh είπε

Μύρισε λίγο φτωχίλα μου φαίνεται...

FCz0o5PX0AQi4rx.jpg.4d593b82ed3127790807ffe02637cf7f.jpg

 

9 ώρες πριν, xaris1990 είπε

Ξεκίνησε η κατρακύλα. Άμα δίνεις τόσα λεφτά για κινητό και εξετάζεις μεταχειρισμένα ανταλλακτικά δεν υπάρχει σωτηρία.  Να δούμε ποιος θα επιβιώσει.

R.I.P.  🍎🍎🍎📱📱📱😂🤣😅

Bugs Bunny Apple GIF

 

7 ώρες πριν, Dinos1973 είπε

Η αγορα προτιμα 5ετιας iPhone παρα οποιοδηποτε android. 

 

7 ώρες πριν, panther_512 είπε

Φίλε μου, αυτά τα πράγματα είναι υποχρεωτικά σε μία κυκλική οικονομία, όπου το προϊόν δεν παράγει απόβλητα, αλλά επαναχρησιμοποιείται, το ίδιο και οι πρώτες του ύλες σε έναν αέναο κύκλο.

Όλες οι συσκευές πρέπει να μπορούν να επισκευάζονται με μεταχειρισμένα μεν, λειτουργικά δε, εξαρτήματα. Είναι η καλύτερη δυνατή ανακύκλωση, πρωτού αναγκαστείς να διασπάσεις το εξάρτημα στις βασικές του πρώτες ύλες.

Επίσης οι συσκευές πρέπει ώς ένα βαθμό να μπορούν να επισκευάζονται από τον ίδιο το χρήστη.

δεν θα έλεγα απο τον ιδιο χρήστη αλλα απο επαγγελματία. δεν είναι μηχανάκι που και ένα λάθος το σώνεις. 

2 ώρες πριν, polaki είπε

Κόπτεσαι για το e-waste και προτιμάς την κλοπή ε? Τα καλαμάκια πρόσεχε να είναι χάρτινα μόνο και αν σου φέρουν με πλαστικό ποτήρι τον καφέ να τους το γυρίσεις πίσω και τους πεις θέλω σε χάρτινο.

 

Τί διαβάζουμε Δευτεριάτικα...

τι σχέση έχει η κλοπή με τα ανταλλακτικά των κινητών; 

46 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Όταν ένα iPhone είναι κλειδωμένο ΔΕΝ ξεκλειδώνει. Άρα κανένα κατάστημα δε θα στο αγοράσει για να το μεταπουλήσει. Για να το χρησιμοποιήσει σαν ανταλλακτικά είναι δύσκολο. Όποτε έχουν μικρή αξία… Αυτό αποτελεί σημαντικά αποτρεπτικό παράγοντα για την κλοπή.

Στην ακριβώς προηγούμενη παράγραφο σου μιλάς για ανθρωπους που κλέβουν κινητά σαν κάτι δεδομένο και στην επόμενη απορείς…. Τι να πω;…

Δυστυχως πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν. Μακάρι ΟΛΟΙ οι κατασκευαστές να κλείδωναν το κινητά τους, ώστε να μη μπορούν να ξεκλειδώσουν με τίποτα και τα ανταλλακτικά τους να έπρεπε να πάρουν έγκριση για να μπουν σε αλλά κινητά. Τότε όντως θα είχαμε λύσει το πρόβλημα.

φυσικά και μπορεί για ανταλλακτικά. και για αυτό θέλει να κάνει έλεγχο. 

Για την έγκριση ανταλλακτικών είναι η μεγαλύτερη κλεψιά σε βάρος καταναλωτών που έχει συμβεί. Τι εύχεσαι να μην μπορείς να φτιάξεις το τηλέφωνο σου που το έχεις ΠΛΗΡΩΣΕΙ; σε νορμαλ τιμή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, hellghan είπε

 

 

 

δεν θα έλεγα απο τον ιδιο χρήστη αλλα απο επαγγελματία. δεν είναι μηχανάκι που και ένα λάθος το σώνεις. 

τι σχέση έχει η κλοπή με τα ανταλλακτικά των κινητών; 

φυσικά και μπορεί για ανταλλακτικά. και για αυτό θέλει να κάνει έλεγχο. 

Για την έγκριση ανταλλακτικών είναι η μεγαλύτερη κλεψιά σε βάρος καταναλωτών που έχει συμβεί. Τι εύχεσαι να μην μπορείς να φτιάξεις το τηλέφωνο σου που το έχεις ΠΛΗΡΩΣΕΙ; σε νορμαλ τιμή; 

Προφανώς και δε διάβασες τα προηγούμενα που έγραψα….

Πρωτα από όλα δεν είναι κλεψιά σε βάρος των καταναλωτών είναι σε βάρος όσων κλέβουν.

Με την τρέχουσα κατάσταση τα βασικά ανταλλακτικά ΔΕΝ μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε άλλο iPhone χωρίς θέματα.

Ευχομαι οι κλέπταποδοχοι να μην μπορούν να φτιάξουν ούτε το δικό μου τηλέφωνο, ούτε κάποιου άλλου με ανταλλακτικά από κλεμμένες συσκευές. Προφανώς και είμαι υπέρ, όπως έγραψα αρκετές φορές σε αυτό το θέμα, το να δοθεί η δυνατότητα και σε τρίτα service να κάνουν επισκευές χωρίς πρόβλημα με κάποιο τρόπο που να ελέγχεται το ανταλλακτικό που βάζουν, ώστε να μην είναι από κλεμμένη συσκευή.

47 λεπτά πριν, hellghan είπε

τι σχέση έχει η κλοπή με τα ανταλλακτικά των κινητών; 

Διάβασες το άρθρο ή πήγες κατευθείαν στα τελευταία σχόλια;

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...