Προς το περιεχόμενο

Η Apple θα επιτρέψει την επισκευή των iPhone με μεταχειρισμένα ανταλλακτικά


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Προφανώς και δε διάβασες τα προηγούμενα που έγραψα….

Πρωτα από όλα δεν είναι κλεψιά σε βάρος των καταναλωτών είναι σε βάρος όσων κλέβουν.

Με την τρέχουσα κατάσταση τα βασικά ανταλλακτικά ΔΕΝ μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε άλλο iPhone χωρίς θέματα.

Ευχομαι οι κλέπταποδοχοι να μην μπορούν να φτιάξουν ούτε το δικό μου τηλέφωνο, ούτε κάποιου άλλου με ανταλλακτικά από κλεμμένες συσκευές. Προφανώς και είμαι υπέρ, όπως έγραψα αρκετές φορές σε αυτό το θέμα, το να δοθεί η δυνατότητα και σε τρίτα service να κάνουν επισκευές χωρίς πρόβλημα με κάποιο τρόπο που να ελέγχεται το ανταλλακτικό που βάζουν, ώστε να μην είναι από κλεμμένη συσκευή.

Διάβασες το άρθρο ή πηγές κατευθείαν στα σχόλια;

"Μακάρι ΟΛΟΙ οι κατασκευαστές να κλείδωναν το κινητά τους, ώστε να μη μπορούν να ξεκλειδώσουν με τίποτα και τα ανταλλακτικά τους να έπρεπε να πάρουν έγκριση για να μπουν σε αλλά κινητά. Τότε όντως θα είχαμε λύσει το πρόβλημα." 

ποιο ακριβώς πρόβλημα;; οι κλοπες κινητων δεν γίνονται για τα ανταλλακτικά απλα καταλήγουν ανταλλακτικά μιας και πλεον δεν γίνεται χρήση τους.

Στην Apple απλα είναι ποιο σίγουρο μιας και το Fmi δεν ξεκλειδώνει χωρίς απόδειξη αγοράς!

Ο τρόπος που χρησιμοποιεί η Apple τα ανταλλακτικά δεν είναι υπερ κανενός πέρα απο την ίδια και είναι άσχετο με τις κλοπές.

 

"Με την τρέχουσα κατάσταση τα βασικά ανταλλακτικά ΔΕΝ μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε άλλο iPhone χωρίς θέματα." 

Αυτό γίνεται γιατί η Apple έχει κλειδώσει τα ανταλλακτικά όπου είναι απο τις μεγαλύτερες μονοπωλιακές τακτικές που έχουν γίνει ενάντια του ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ και μπράβο στο right to repair που το ξεκίνησε. 

Διάβασα το άρθρο και μιας και είναι η δουλεία μου είμαι πολύ αισιόδοξος για το πως θα πάει!  

Την ηθική πλευρά δεν το συζητάω γιατί παντού υπάρχουν οι καλοί και οι κακοί. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Tlykog είπε

Εκεί είναι το σημείο που γράφω ότι θα ξεπεράσουν τον εαυτό τους ΑΝ επιτρέψουν την επισκευή τρίτων διατηρώντας ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ και το σύστημα κατά της κλοπής. Αυτό δεν είναι αυτονόητο. Για το e-waste το πρόβλημα λύθηκε επιτρέποντας την επισκευή με μεταχειρισμένα ανταλλακτικά, όπως γράφει το άρθρο. Το θέμα είναι, χωρίς να χαθεί η προστασία από κλοπη, να μειωθεί το κόστος επισκευής για τον καταναλωτή επιτρέποντας την επισκευή τρίτων.  Αυτό δεν το κάνει ΚΑΝΕΝΑΣ στον πλανήτη.

Επειδή έχουν το σύστημα κατά της κλοπής (επίσης είναι η μοναδική εταιρεία στον πλανήτη...) δεν επιτρέπουν την επισκευή από τρίτους. Το να το επιτρέψουν, βάσει αυτών των συνθηκών, δεν είναι εντελώς αυτονόητο επίσης, αλλά πρέπει να γίνει. Παρόλα αυτά η τελευταία μου φράση δεν αναφέρονταν σε αυτό, όπως εξήγησα και παραπάνω. Το οποίο δεν το έχει κάνει η Apple. ΑΝ το κάνει το ξανακουβεντιάζουμε...

Άρα κάνεις λάθος. Δεν υπάρχει πουθενά στο κείμενο μου θαυμασμός για το αυτονόητο.

 Από τους δυο μας εγώ ανέφερα πρώτος για τη σπατάλη των ανταλλακτικών. Προσωπικά δεν προτιμώ τίποτα από τα 2. Θέλω και εξοικονόμηση πόρων και προστασία από κλοπή και όχι δε θα διάλεγα ποτέ μόνο το ένα από τα 2, γιατί το ένα δεν έρχεται σε σύγκρουση με το άλλο για να αποτελέσει αντικείμενο επιλογής.

Αυτό που γράφεις είναι να προάγουμε την κλοπή κινητών για να μην υπάρξουν σκουπίδια; Τί λες βρε Μανωλιό;... Αλήθεια;... Απορώ που το γράφεις κιόλας δημόσια...

Πηγή που να αποδεικνύει κάτι τέτοιο έχεις;

Τι το ψάχνεις αδελφέ. Αφού θέλει να έχεις θαυμασμό. Πες οκ και προχωρά.

σ.σ. Μεγαλύτερο e-waste από τις σαβούρες συσκευές που βγάζουν μετά βίας 1 χρόνο ανεκτής  απόδοσης και παίρνουν με το ζόρι 2 major updates δεν υπάρχει.

Επίσης να πούμε αν πχ αγοράσεις Porsche ή BMW  και ψάχνεις imitation ανταλλακτικά μάλλον κακή αγορά έκανες. Καλύτερα Τογιότα παρά 10 € στο βενζινάδικο για να βγεις το Σάββατο (είχα φίλο που δούλευα 😛 ). Επειδή πάντα έπαιρνα flagship , ούτε θήκη δεν έπαιρνα από third party. 

 

Επεξ/σία από Dimitris_1981
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, hellghan είπε

 

ποιο ακριβώς πρόβλημα;; οι κλοπες κινητων δεν γίνονται για τα ανταλλακτικά απλα καταλήγουν ανταλλακτικά μιας και πλεον δεν γίνεται χρήση τους.

Στην Apple απλα είναι ποιο σίγουρο μιας και το Fmi δεν ξεκλειδώνει χωρίς απόδειξη αγοράς!

Ο τρόπος που χρησιμοποιεί η Apple τα ανταλλακτικά δεν είναι υπερ κανενός πέρα απο την ίδια και είναι άσχετο με τις κλοπές.

Αυτό γίνεται γιατί η Apple έχει κλειδώσει τα ανταλλακτικά όπου είναι απο τις μεγαλύτερες μονοπωλιακές τακτικές που έχουν γίνει ενάντια του ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ και μπράβο στο right to repair που το ξεκίνησε. 

Διάβασα το άρθρο και μιας και είναι η δουλεία μου είμαι πολύ αισιόδοξος για το πως θα πάει!  

Την ηθική πλευρά δεν το συζητάω γιατί παντού υπάρχουν οι καλοί και οι κακοί. 

 

Όταν κλέβεις ένα κινητό και θέλεις να το πουλήσεις το μεγαλύτερο κέρδος έρχεται αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν συσκευή. Σε Android υπάρχουν τρόποι σε iPhones όχι. Άρα με την πρώτη παράγραφο δεν συμφωνώ μαζί σου. Δεν είναι όπως τα γράφεις.

Ο κλέφτης, συνήθως, δεν κλέβει και την απόδειξη αγοράς…


Κάνεις λάθος. Η Apple έχει κάνει πολλές κινήσεις κατά των κλοπών. Το δέσιμο του επιμέρους hardware με συγκεκριμένη συσκευή έγινε και με αυτό σαν γνώμονα. Προφανώς και τη συμφέρει. Δε διαφωνώ. Συμφέρει και τον καταναλωτη μέχρι κάποιο βαθμό. Δε συμφωνώ στο να γίνεται η διαδικασία μόνο από το service της, όπως έχω γράψει πολλές φορές στο παρόν θέμα. Θα ήθελα να υπάρχει μια πλατφόρμα στην οποία να είχαν πρόσβαση και service τρίτων, όπου να ελέγχονταν η προέλευση του εξαρτήματος και να επιτρέπεται, εφόσον τηρεί τις προϋποθέσεις, η εγκατάσταση του. Όμως θέλω να υπάρχει απόλυτος έλεγχος για το ποια εξαρτήματα θα εγκατασταθούν σε κάποια συσκευή.

Ειμαι θετικός στο right to repair και καλά της κάνουν που την πιέζουν, αλλά όχι σε βάρος της ασυδοσίας που επικρατεί στους υπόλοιπους κατασκευαστές στο θέμα αυτό. 

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Tlykog said:

Μακάρι ΟΛΟΙ οι κατασκευαστές να κλείδωναν το κινητά τους, ώστε να μη μπορούν να ξεκλειδώσουν με τίποτα και τα ανταλλακτικά τους να έπρεπε να πάρουν έγκριση για να μπουν σε αλλά κινητά. Τότε όντως θα είχαμε λύσει το πρόβλημα.

Ναι, και μετά θα σου χαλάει πχ το μικρόφωνο και για να το φτιάξεις θα θέλεις 150 ευρώ αντί για 20 που θέλεις τώρα. Μόνο αυτούς που τους πέφτουν από τα μπατζάκια χαρτονομίσματα θα ωφελήσει μια τέτοια πρακτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, magictoboggan είπε

Ναι, και μετά θα σου χαλάει πχ το μικρόφωνο και για να το φτιάξεις θα θέλεις 150 ευρώ αντί για 20 που θέλεις τώρα. Μόνο αυτούς που τους πέφτουν από τα μπατζάκια χαρτονομίσματα θα ωφελήσει μια τέτοια πρακτική.

Όπως εγραψα αρκετές φορές στο παρόν θέμα, θα ήθελα να την αναγκάσουν να έχει πχ κάποια ηλεκτρονική πλατφόρμα που να επιτρέπει και σε τρίτα service να βάζουν γνήσια ανταλλακτικά, εφόσον πληρούν τις προϋποθέσεις.

Το σύστημα που εχει δεν είναι λάθος. Θέλει βελτιώσεις. Μακάρι να το έκαναν όλοι οι κατασκευαστές. 

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Tlykog said:

Όπως εγραψα αρκετές φορές στο παρόν θέμα, θα ήθελα να την αναγκάσουν να έχει πχ κάποια ηλεκτρονική πλατφόρμα που να επιτρέπει και σε τρίτα service να βάζουν γνήσια ανταλλακτικά.

Το σύστημα όπλου έχει δεν είναι λάθος. Θέλει βελτιώσεις.

Σκέψου κάτι άλλο. Σου πέφτει κάτω το κινητό, σπάει η οθόνη και αποφασίζεις ότι δε σε συμφέρει να το φτιάξεις και θες να το δώσεις για ανταλλακτικά. Αν είναι όλα κλειδωμένα το κινητό χάνει πλήρως την αξία του.

Όσο για τους κλέφτες, το μόνο που με απασχολεί είναι να μη μου το πάρουν. Αν μου το πάρουν και δεν τους φανεί χρήσιμο είτε θα το σπάσουν είτε θα το πετάξουν σε κάποια χωματερή.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δε θα το παραδώσουν στην αστυνομία για να το ξαναπάρω στα χέρια μου.

Σαν καταναλωτής έχω όφελος όταν μπορώ να βάλω στο κινητό μου ότι ανταλλακτικό βρω χωρίς να χρειάζομαι την πιστοποίηση κάποιας εταιρίας.

Όταν η εταιρία θα σου πουλάει το ΧΨ ανταλλακτικό έχοντας μονοπώλιο και εσύ δε θα έχεις την επιλογή να πάρεις μη γνήσιο και μη πιστοποιημένο ανταλλακτικό από διαφορετικές πηγές η τιμή τους θα εκτοξευτεί.

Κέρδος από την όλη ιστορία του "τα κλειδώνω όλα" έχει μόνο η εταιρία που τα παράγει, όχι ο καταναλωτής.

Επεξ/σία από magictoboggan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, magictoboggan είπε

Σκέψου κάτι άλλο. Σου πέφτει κάτω το κινητό, σπάει η οθόνη και αποφασίζεις ότι δε σε συμφέρει να το φτιάξεις και θες να το δώσεις για ανταλλακτικά. Αν είναι όλα κλειδωμένα το κινητό χάνει πλήρως την αξία του.

Όσο για τους κλέφτες, το μόνο που με απασχολεί είναι να μη μου το πάρουν. Αν μου το πάρουν και δεν τους φανεί χρήσιμο είτε θα το σπάσουν είτε θα το πετάξουν σε κάποια χωματερή.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δε θα το παραδώσουν στην αστυνομία για να το ξαναπάρω στα χέρια μου.

Σαν καταναλωτής έχω όφελος όταν μπορώ να βάλω στο κινητό μου ότι ανταλλακτικό βρω χωρίς να χρειάζομαι την πιστοποίηση κάποιας εταιρίας.

Όταν η εταιρία θα σου πουλάει το ΧΨ ανταλλακτικό έχοντας μονοπώλιο και εσύ δε θα έχεις την επιλογή να πάρεις μη γνήσιο και μη πιστοποιημένο ανταλλακτικό από διαφορετικές πηγές η τιμή τους θα εκτοξευτεί.

Κέρδος από την όλη ιστορία του "τα κλειδώνω όλα" έχει μόνο η εταιρία που τα παράγει, όχι ο καταναλωτής.

Αυτή η περίπτωση που γράφεις καλύπτεται από το άρθρο. Θα επιτρέπεται η επισκευή με ανταλλακτικά που θα είναι γνήσια και όχι κλεμμένα φυσικά. Προφανώς και τα μεταχειρισμένα ανταλλακτικά θα προέρχονται από περιπτώσεις σαν αυτή που αναφέρεις, αν και σε ένα καινούριο σχετικά, iPhone συμφέρει η επισκευή οθόνης από το να πάρεις καινούριο. Ακόμη και αν είναι υψηλή. Σε παλιά μοντέλα δε συμφέρει συνήθως.

Αυτό θα το κάνουν μία φορά. Την επόμενη φορά θα ξέρουν ότι δεν έχει καμία αξία και δε θα στο πάρουν. Θ πάρουν κάποιο android... Μακάρι να γίνει και στους κατασκευαστές android, ώστε να φτάσει η μέρα που κανένας δε θα σου πάρει το κινητό, γιατί δε θα έχει τίποτα να κερδίσει.

Αν δεν έχει αξία γι αυτούς και το πετάξουν, τότε μπορεί να το βρει κάποιος και να το παραδώσει. Όσο έχει αξία θα το κρατήσουν και θα το πουλήσουν, αφού του κάνουν επαναφορά, ή θα το κάνουν βίδες.

Δεν έχεις κανένα τέτοιο όφελος σαν καταναλωτής. Το ιδανικό θα ήταν, όπως έχω γράψει άλλες 5-6 φορές, να υπάρχει κάποια πλατφόρμα, όπου θα μπορεί να βάζει το serial number του γνήσιου part ένα τρίτο sevice, να γίνεται έλεγχος αν ανήκει σε μή κλεμμενη συσκευή και να "δένεται" με το κινητό σου στο πρώτο boot όταν συνδεθείς στο internet. Δεν το έχουν κάνει στην Apple. Μακάρι να το κάνουν. Μέχρι τότε, σαν καταναλωτής, προτιμώ να πληρώνω κάτι παραπάνω, αλλά το κινητό μου να μην αποτελεί στόχο κλοπής. Αν έχω να πληρώσω 1000€ για συσκευή, αλλά όχι πχ 80€ για μπαταρία, τότε κάτι έχει γίνει λάθος...

Το γνήσιο, μη πιστοποιημένο, ανταλλακτικό είναι συνήθως κατώτερης ποιότητας και ενίοτε και επικίνδυνο. Προτιμώ το γνήσιο. Ειδικά σε ναυαρχίδες, ο λόγος που αγοράστηκαν ήταν η ποιότητα τους και κατά συνέπεια και των επιμέρους κομματιών hardware που τις αποτελούν. Δεν θα αλλάξω κάτι με υποδεέστερο.

Αν μπουν οι σωστοί κανόνες, τότε όλοι έχουν κέρδος. Χρηματικό έχει προφανώς η εταιρεία. Λογικό. Δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα, αλλά θα πρέπει να γίνονται σωστοί έλεγχοι ώστε να μην το εκμεταλλεύεται. Η προστασία από κλοπή και το ΄δέσιμο του επιμέρους hardware στο κινητό με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Δε θέλω να αλλάξει, θέλω να βελτιωθεί.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραία... τυπικώς δίνεται μια λύση σε ένα θέμα που υπάρχει βεβαια, όχι μόνο στα τηλέφωνα αλλά σε όλα τα προιόντα της apple. Ανταλλακτικά με σειριακούς αριθμούς, δεμένα με το λειτουργικό της συσκευής ακόμα κι αν δεν υπάρχει τεχνικός λόγος που να επιβάλλει κάτι τέτοιο (χονδρό παράδειγμα ο αισθητήρας του lid στα laptop της εταιρίας.... ποιά τεχνική απαίτηση, να υπάρχει σειριακός αριθμός σε αυτό, είναι αγνωστη). Το θεμα είναι πόσο θα κοστίζει η επισκευή μαζί με την επικαιροποίηση του λειτουργικού για να δεί τα ανταλλακτικά, και που φυσικά θα γίνεται μόνο από την apple. Πολύ φοβάμαι ότι όλο αυτό είναι απλώς για να λέμε ότι γίνεται, πρακτικά θα είναι πανάκριβο και δεν θα συμφέρει. H apple εχει αποδείξει ότι δεν ενδιαφέρεται να έχουν κέρδος όλοι, θέλει να έχει μόνο αυτή, και μάλιστα με τελείως άπληστο τρόπο....  μη θυμηθούμε τα περιβόητα ροδάκια του Mac Pro τωρα....... απλά είναι η κορυφή του παγόβουνου

https://www.apple.com/shop/product/MX572ZM/A/apple-mac-pro-wheels-kit

Επεξ/σία από evark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/4/2024 στις 8:01 ΜΜ, Dimitris_1981 είπε

Τι το ψάχνεις αδελφέ. Αφού θέλει να έχεις θαυμασμό. Πες οκ και προχωρά.

σ.σ. Μεγαλύτερο e-waste από τις σαβούρες συσκευές που βγάζουν μετά βίας 1 χρόνο ανεκτής  απόδοσης και παίρνουν με το ζόρι 2 major updates δεν υπάρχει.

Επίσης να πούμε αν πχ αγοράσεις Porsche ή BMW  και ψάχνεις imitation ανταλλακτικά μάλλον κακή αγορά έκανες. Καλύτερα Τογιότα παρά 10 € στο βενζινάδικο για να βγεις το Σάββατο (είχα φίλο που δούλευα 😛 ). Επειδή πάντα έπαιρνα flagship , ούτε θήκη δεν έπαιρνα από third party. 

 

Αν νομίζεις πως οι σαβούρες είναι απο τα κινητά των 100€ έχεις θέμα και να το ψάξεις.

Η Apple δεν κάνει επισκευές όταν μπορεί και τα κάνει ανακύκλωση. Ούτε καν μεταχειρισμένα δεν τα δίνει για να βγουν στον κόσμο.

Μπορείς να βρεις γνήσια ανταλλακτικά BMW και Porsche εκτός ή μονο απο εκει μπορείς να πάρεις; εκει ειναι το ζήτημα 

Στις 15/4/2024 στις 8:14 ΜΜ, Tlykog είπε

Όταν κλέβεις ένα κινητό και θέλεις να το πουλήσεις το μεγαλύτερο κέρδος έρχεται αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν συσκευή. Σε Android υπάρχουν τρόποι σε iPhones όχι. Άρα με την πρώτη παράγραφο δεν συμφωνώ μαζί σου. Δεν είναι όπως τα γράφεις.

Ο κλέφτης, συνήθως, δεν κλέβει και την απόδειξη αγοράς…


Κάνεις λάθος. Η Apple έχει κάνει πολλές κινήσεις κατά των κλοπών. Το δέσιμο του επιμέρους hardware με συγκεκριμένη συσκευή έγινε και με αυτό σαν γνώμονα. Προφανώς και τη συμφέρει. Δε διαφωνώ. Συμφέρει και τον καταναλωτη μέχρι κάποιο βαθμό. Δε συμφωνώ στο να γίνεται η διαδικασία μόνο από το service της, όπως έχω γράψει πολλές φορές στο παρόν θέμα. Θα ήθελα να υπάρχει μια πλατφόρμα στην οποία να είχαν πρόσβαση και service τρίτων, όπου να ελέγχονταν η προέλευση του εξαρτήματος και να επιτρέπεται, εφόσον τηρεί τις προϋποθέσεις, η εγκατάσταση του. Όμως θέλω να υπάρχει απόλυτος έλεγχος για το ποια εξαρτήματα θα εγκατασταθούν σε κάποια συσκευή.

Ειμαι θετικός στο right to repair και καλά της κάνουν που την πιέζουν, αλλά όχι σε βάρος της ασυδοσίας που επικρατεί στους υπόλοιπους κατασκευαστές στο θέμα αυτό. 

Ουτε σε android γίνεται πλέον ούτε σε iphone Μπορείς να ξεκλειδώσεις τηλέφωνο.

Κανένα ανταλλακτικό που είναι δεμένο στο επίσημο σερβις είναι για άλλους λόγους πέρα απο πρακτική κλεψίματος απο τον καταναλωτή. 

Προσπαθώ να κατανοήσω για ποιά ασυδοσία μιλάς. Παίρνεις μια γνήσια οθόνη Samsung, γιατί αν την αλλάξεις να έχεις πρόβλημα στην φωτεινότητα στο "true tone" και να βγάζει και 700 μηνύματα χώρις λόγο; αυτό που σε προστατεύει εσένα πέρα απο το να σου πω ΕΓΩ σαν τεχνίκος όχι πάρε αυτό και πλήρωσε 200€ παραπάνω;

Το εξάρτημα είναι εξάρτημα δεν έχει ψυχή. Δεν γίνεται σε απλά πράγματα να έχεις ξεκουρεμένο τηλέφωνο απλα επειδή δεν τα σκας ΑΜΕΣΑ στην Apple.

Να δεκτώ κάποιον έλεγχο στο module του face id ναι. Η μπαταρία τι έλεγχο θες; ή στην κάμερα; 

Είναι λάθος το σκεπτικό αυτό και το right to repair αυτό κοιτάει να καταπολεμήσει.  

Στις 16/4/2024 στις 1:35 ΠΜ, Tlykog είπε

Αυτή η περίπτωση που γράφεις καλύπτεται από το άρθρο. Θα επιτρέπεται η επισκευή με ανταλλακτικά που θα είναι γνήσια και όχι κλεμμένα φυσικά. Προφανώς και τα μεταχειρισμένα ανταλλακτικά θα προέρχονται από περιπτώσεις σαν αυτή που αναφέρεις, αν και σε ένα καινούριο σχετικά, iPhone συμφέρει η επισκευή οθόνης από το να πάρεις καινούριο. Ακόμη και αν είναι υψηλή. Σε παλιά μοντέλα δε συμφέρει συνήθως.

Αυτό θα το κάνουν μία φορά. Την επόμενη φορά θα ξέρουν ότι δεν έχει καμία αξία και δε θα στο πάρουν. Θ πάρουν κάποιο android... Μακάρι να γίνει και στους κατασκευαστές android, ώστε να φτάσει η μέρα που κανένας δε θα σου πάρει το κινητό, γιατί δε θα έχει τίποτα να κερδίσει.

Αν δεν έχει αξία γι αυτούς και το πετάξουν, τότε μπορεί να το βρει κάποιος και να το παραδώσει. Όσο έχει αξία θα το κρατήσουν και θα το πουλήσουν, αφού του κάνουν επαναφορά, ή θα το κάνουν βίδες.

Δεν έχεις κανένα τέτοιο όφελος σαν καταναλωτής. Το ιδανικό θα ήταν, όπως έχω γράψει άλλες 5-6 φορές, να υπάρχει κάποια πλατφόρμα, όπου θα μπορεί να βάζει το serial number του γνήσιου part ένα τρίτο sevice, να γίνεται έλεγχος αν ανήκει σε μή κλεμμενη συσκευή και να "δένεται" με το κινητό σου στο πρώτο boot όταν συνδεθείς στο internet. Δεν το έχουν κάνει στην Apple. Μακάρι να το κάνουν. Μέχρι τότε, σαν καταναλωτής, προτιμώ να πληρώνω κάτι παραπάνω, αλλά το κινητό μου να μην αποτελεί στόχο κλοπής. Αν έχω να πληρώσω 1000€ για συσκευή, αλλά όχι πχ 80€ για μπαταρία, τότε κάτι έχει γίνει λάθος...

Το γνήσιο, μη πιστοποιημένο, ανταλλακτικό είναι συνήθως κατώτερης ποιότητας και ενίοτε και επικίνδυνο. Προτιμώ το γνήσιο. Ειδικά σε ναυαρχίδες, ο λόγος που αγοράστηκαν ήταν η ποιότητα τους και κατά συνέπεια και των επιμέρους κομματιών hardware που τις αποτελούν. Δεν θα αλλάξω κάτι με υποδεέστερο.

Αν μπουν οι σωστοί κανόνες, τότε όλοι έχουν κέρδος. Χρηματικό έχει προφανώς η εταιρεία. Λογικό. Δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα, αλλά θα πρέπει να γίνονται σωστοί έλεγχοι ώστε να μην το εκμεταλλεύεται. Η προστασία από κλοπή και το ΄δέσιμο του επιμέρους hardware στο κινητό με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Δε θέλω να αλλάξει, θέλω να βελτιωθεί.

"Αυτό θα το κάνουν μία φορά. Την επόμενη φορά θα ξέρουν ότι δεν έχει καμία αξία και δε θα στο πάρουν. Θ πάρουν κάποιο android... Μακάρι να γίνει και στους κατασκευαστές android, ώστε να φτάσει η μέρα που κανένας δε θα σου πάρει το κινητό, γιατί δε θα έχει τίποτα να κερδίσει"

αυτοί που κλέβουν θα κλέβουν και θα συνεχίσουν να κλέβουν όπως πάντα. τα ανταλλακτικά δεν έχουν καμία σχέση με τις κλοπές.

6 χρόνια τεχνικός κλεμένο iphone έχουν έρθει 2 με 3 φορές μέγιστο.

 

"Το γνήσιο, μη πιστοποιημένο, ανταλλακτικό είναι συνήθως κατώτερης ποιότητας και ενίοτε και επικίνδυνο. Προτιμώ το γνήσιο. Ειδικά σε ναυαρχίδες, ο λόγος που αγοράστηκαν ήταν η ποιότητα τους και κατά συνέπεια και των επιμέρους κομματιών hardware που τις αποτελούν. Δεν θα αλλάξω κάτι με υποδεέστερο."

Το μη πιστοποιημένο δεν είναι το ίδιο με το ΟΕΜ ανταλλακτικό και το γνήσιο. η Apple αυτή την στιγμή είτε βάλεις γνήσιο ανταλλακτικό είτε ΟΕΜ ανταλλακτικό το κινητό συμπεριφέρετε το ίδιο ΕΚΤΟΣ αν πας στο ΔΙΚΟ της κατάστημα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, hellghan είπε

Ούτε καν μεταχειρισμένα δεν τα δίνει για να βγουν στον κόσμο.

Τα refurbished που πουλάει  τι είναι ?

3 ώρες πριν, hellghan είπε

Η Apple δεν κάνει επισκευές όταν μπορεί και τα κάνει ανακύκλωση

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, hellghan είπε

Αν νομίζεις πως οι σαβούρες είναι απο τα κινητά των 100€ έχεις θέμα και να το ψάξεις.

Η Apple δεν κάνει επισκευές όταν μπορεί και τα κάνει ανακύκλωση. Ούτε καν μεταχειρισμένα δεν τα δίνει για να βγουν στον κόσμο.

Μπορείς να βρεις γνήσια ανταλλακτικά BMW και Porsche εκτός ή μονο απο εκει μπορείς να πάρεις; εκει ειναι το ζήτημα 

Για το 1ο :'Οταν ένα κινητό το κρατάς χρόνια φυσικά και έχεις λιγότερο e-waste. Πόσοι θα επισκευάσουν ένα κινητό των 100-200 ευρώ και δεν θα πάρουν καινούργιο;

Για το 2ο :

Ναι η Apple θέλει να πάρεις καινόύργιο , σε αυτό συμφωνούμε. Και το κάνουν όλοι αυτό σε επίπεδο αντιπροσωπείας. Δες πχ LG ψυγεία που ζήτανε 1500$ για να αλλάξουν τα προβληματικά moter στα δίπορτα.

Εγώ που δεν θα πήγαινα σε 3ους για Service μοιάζει υπέρ μου η πολιτική με τα ανταλλακτικά που δεν μπορούν να είναι από κλεμμένες συσκευές. Το να πούλαγε γνήσια ανταλλακτικά σε 3ους να το δεχτώ.

Για το 3ο :

Και εδώ έρχεται η απάντηση ΜΗΝ Πάρεις BMW/Porche αν δεν είσαι διατεθιμένος να δεχτείς τους κανόνες τους. Δεν το λέω υπεροπτικά ή επικριτικά. Το πιστεύω πραγματικά. Αν δεν ανέχεσαι ή δεν συμφωνείς με την πολιτική μιας εταιρίας μην πας σε αυτή επειδή την αναγκάσαν οι νόμοι. Αν έχει οικονομικό αντίκτυπο θα βρει ένα παραθυράκι ή κάτι άλλο για να καλύψει την χασούρα.  

πχ

Δες τι ντρίπλες κάνει η Apple για τα τρίτα stores

σ.σ. Προσωπικά προτιμώ να είναι κλειστό το οικοσύστημα. Έχω πει τους λόγους δεν το αναλύω ξανα. Όταν δεν μου άρεσε η Apple απλά αγόραζα Samsung S Series.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, hellghan είπε

Ουτε σε android γίνεται πλέον ούτε σε iphone Μπορείς να ξεκλειδώσεις τηλέφωνο.

Κανένα ανταλλακτικό που είναι δεμένο στο επίσημο σερβις είναι για άλλους λόγους πέρα απο πρακτική κλεψίματος απο τον καταναλωτή. 

Προσπαθώ να κατανοήσω για ποιά ασυδοσία μιλάς. Παίρνεις μια γνήσια οθόνη Samsung, γιατί αν την αλλάξεις να έχεις πρόβλημα στην φωτεινότητα στο "true tone" και να βγάζει και 700 μηνύματα χώρις λόγο; αυτό που σε προστατεύει εσένα πέρα απο το να σου πω ΕΓΩ σαν τεχνίκος όχι πάρε αυτό και πλήρωσε 200€ παραπάνω;

Το εξάρτημα είναι εξάρτημα δεν έχει ψυχή. Δεν γίνεται σε απλά πράγματα να έχεις ξεκουρεμένο τηλέφωνο απλα επειδή δεν τα σκας ΑΜΕΣΑ στην Apple.

Να δεκτώ κάποιον έλεγχο στο module του face id ναι. Η μπαταρία τι έλεγχο θες; ή στην κάμερα; 

Είναι λάθος το σκεπτικό αυτό και το right to repair αυτό κοιτάει να καταπολεμήσει.  

"Αυτό θα το κάνουν μία φορά. Την επόμενη φορά θα ξέρουν ότι δεν έχει καμία αξία και δε θα στο πάρουν. Θ πάρουν κάποιο android... Μακάρι να γίνει και στους κατασκευαστές android, ώστε να φτάσει η μέρα που κανένας δε θα σου πάρει το κινητό, γιατί δε θα έχει τίποτα να κερδίσει"

αυτοί που κλέβουν θα κλέβουν και θα συνεχίσουν να κλέβουν όπως πάντα. τα ανταλλακτικά δεν έχουν καμία σχέση με τις κλοπές.

6 χρόνια τεχνικός κλεμένο iphone έχουν έρθει 2 με 3 φορές μέγιστο.

 

"Το γνήσιο, μη πιστοποιημένο, ανταλλακτικό είναι συνήθως κατώτερης ποιότητας και ενίοτε και επικίνδυνο. Προτιμώ το γνήσιο. Ειδικά σε ναυαρχίδες, ο λόγος που αγοράστηκαν ήταν η ποιότητα τους και κατά συνέπεια και των επιμέρους κομματιών hardware που τις αποτελούν. Δεν θα αλλάξω κάτι με υποδεέστερο."

Το μη πιστοποιημένο δεν είναι το ίδιο με το ΟΕΜ ανταλλακτικό και το γνήσιο. η Apple αυτή την στιγμή είτε βάλεις γνήσιο ανταλλακτικό είτε ΟΕΜ ανταλλακτικό το κινητό συμπεριφέρετε το ίδιο ΕΚΤΟΣ αν πας στο ΔΙΚΟ της κατάστημα. 

 

Να σου φέρω δηλαδή iphone κλειδωμένο στο cloud να μου το ξεκλειδώσεις;

Σε android γίνεται σχετικά εύκολα. Ακόμα και επαναφορά μέσω recovery κανεις και όλα οκ, για τις περισσότερες περιπτώσεις.

Δεν έγραψα ότι είναι "δεμένα" στο service ΜΟΝΟ για το κλέψιμο. Επιπλέον, να δω πόσες φορές θα το γράψω μέχρι να το διαβάσεις, τόσο εσύ, όσο και άλλοι: δε συμφωνώ στο να είναι "δεμένα" στο service. Θα ήθελα να υπήρχε κάποια πλατφόρμα που να μπορούν να μπουν και service τρίτων και με μία διαδικασία επαλήθευσης κάποιων προαπαιτούμενων, να παίρνουν έγριση και να "δένεται" το ανταλλακτικό online. Μέχρι να γίνει αυτό προτιμώ τη λογική που ακολουθεί η Apple από την ασυδοσία των άλλων κατασκευαστών.

Σε προστατεύει από το να βάλεις ένα κλεμμένο ανταλλακτικό ή μία κινεζια αμφιβόλου ποιότητας σε κινητό των 1000€. Επιπλέον, με προστατεύει από τον τεχνικό που θα ισχυριστεί ότι είναι εξουσιοδοτημένος ΚΑΙ το ανταλλακτικό γνήσιο.

Είναι καλύτερο να έχεις ένα κινητό των 1000€, όπου πχ η μπαταρία είναι από τα βάθη της Κίνας, η οθόνη από κάποια πόλη που δε μπορείς να προφέρεις το όνομά της και το ηχείο από Shenzhen; Αυτό είναι ένα "εντάξει" κινητό για εσένα;... Δεν είναι "ξεκουρεμένο" (αν και δεν κατάλαβα καν το ορισμό...); Δηλαδή είναι οκ να έχεις ένα κινητό για να κάνεις "μούρη" και η λειτουργικότητά του να έχει πέσει στα τάρταρα;

Το right to repair κοιτάζει να καταπολεμήσει κάποια φαινόμενα και συμφωνώ στη λογική του. Καταλαβαίνω ότι είναι η χαρά του τεχνικού μη εξουσιοδοτημένου service και το κατανοώ, αλλά θα πρέπει όλοι να λαμβάνουμε υπόψη όλες τις παραμέτρους. Θα πρέπει να βρεθούν λύσεις που να εξασφαλίζουν την ποιότητα των ανταλλακτικών, την ασφάλεια των χρηστών και την αποτροπή εγκληματικών πράξεων, αλλιώς μη σώσει και εφαρμοστεί ποτέ... 

Η κλοπή έχει άμεση σχέση με την αξία του αντικειμένου που είναι υποψήφιο για κλοπή. Αν ένα αντικείμενο δεν έχει αξία δεν το κλέβει κανένας. Ένα κινητό που δεν είναι λειτουργικό και δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί ούτε για ανταλλακτικά είναι παντελώς άχρηστο για έναν επαγγελματία κλέφτη... Το πολύ πολύ να στο πάρει κάποιος που δε γνωρίζει ότι δεν έχει καμία αξία και να την πατήσει μία φορά όταν δει ότι κανένας δεν το θέλει.

Από το ότι σου έχουν έρθει μόνο 2-3 με κλεμμένο iphone σε 6 χρόνια σημαίνει ότι αυτό το σύστημα δουλεύει. Πιθανότατα σου έχουν έρθει δεκάδες με κλεμμένα android, αλλά έχουν κάνει επαναφορά και δεν το κατάλαβες ποτέ...

Αυτό το κάνει γιατί σε κάθε πλακέτα έχουν δεθεί συγκεκριμένα components, ώστε να μη μπορείς να βάλεις άλλα, ακόμα και γνήσια. Αυτό δείχνει και το χαρακτήρα αποτροπής της κλοπής που έχει αυτό το μέτρο. Θα μπορούσε απλά να σου πουλάει το γνήσιο πανάκριβο και να έβγαζε τα κέρδη της.

 

Στις 16/4/2024 στις 9:46 ΠΜ, evark είπε

Ωραία... τυπικώς δίνεται μια λύση σε ένα θέμα που υπάρχει βεβαια, όχι μόνο στα τηλέφωνα αλλά σε όλα τα προιόντα της apple. Ανταλλακτικά με σειριακούς αριθμούς, δεμένα με το λειτουργικό της συσκευής ακόμα κι αν δεν υπάρχει τεχνικός λόγος που να επιβάλλει κάτι τέτοιο (χονδρό παράδειγμα ο αισθητήρας του lid στα laptop της εταιρίας.... ποιά τεχνική απαίτηση, να υπάρχει σειριακός αριθμός σε αυτό, είναι αγνωστη). Το θεμα είναι πόσο θα κοστίζει η επισκευή μαζί με την επικαιροποίηση του λειτουργικού για να δεί τα ανταλλακτικά, και που φυσικά θα γίνεται μόνο από την apple. Πολύ φοβάμαι ότι όλο αυτό είναι απλώς για να λέμε ότι γίνεται, πρακτικά θα είναι πανάκριβο και δεν θα συμφέρει. H apple εχει αποδείξει ότι δεν ενδιαφέρεται να έχουν κέρδος όλοι, θέλει να έχει μόνο αυτή, και μάλιστα με τελείως άπληστο τρόπο....  μη θυμηθούμε τα περιβόητα ροδάκια του Mac Pro τωρα....... απλά είναι η κορυφή του παγόβουνου

https://www.apple.com/shop/product/MX572ZM/A/apple-mac-pro-wheels-kit

Έχει κάνει και πράγματα μόνο για το κέρδος. Κανείς δε διαφωνεί σε αυτό. Δείξε μου ΜΙΑ εταιρεία που δεν έχει κάνει τέτοιες κινήσεις και θα σου πω έχεις δίκιο. Αλλιώς θα πρέπει να το λάβουμε ως δεδομένο. Είναι εταιρείες με σκοπο το κέρδος και το κυνηγούν. Το θέμα είναι να το κάνουν νόμιμα.

Σαν καταναλωτές πρέπει να πιέζουμε πάντα για κάτι καλύτερο. Γι αυτό και γράφω ότι δεν είμαι ευχαριστημένος μόνο με αυτό που έκανε και περιμένω να βρει τρόπο να επιτρέψει και σε τρίτα service να κάνουν επισκευές, που δε θα ρισκάρουν την ποιότητα των ανταλλακτικών, την ασφάλεια των χρηστών και την αποτροπή εγκληματικών πράξεων, αλλιώς μη σώσει και εφαρμοστεί ποτέ...

Όσον αφορά τον σισθητήρα για το καπάκι που γράφεις: η συσκευή χρησιμοποιεί τον αισθητήρα από το καπάκι για να ανιχνεύσει εάν το καπάκι είναι ανοιχτό ή κλειστό. Αυτό επιτρέπει στο MacBook να προσαρμόζει την ενέργεια, τη φωτεινότητα της οθόνης και άλλες ρυθμίσεις ανάλογα με τη θέση του καπακιού.

Ωστόσο, δεν είναι ακριβώς ένας απλός σειριακός αριθμός σαν ένας αριθμητικός κωδικός. Συνήθως, περιέχει πληροφορίες για το μοντέλο της συσκευής, την εκδοχή του λογισμικού και άλλα χαρακτηριστικά που μπορούν να βοηθήσουν στην ταυτοποίηση της συσκευής. Δεν είναι ένας απλός αισθητήρας.

Το να ελέγχει η Apple τί ανταλλακτικό μπαίνει στις συσκευές της δε το θεωρώ κακό απαραίτητα. Το θέμα είναι να μπορεί να γίνει από τρίτους και να μπορούν να έχουν κέρδος για να το κάνουν. Εκεί χρειάζεται να επιμείνει ο καταναλωτής.

Τα ροδάκια έχουν κουράσει, πραγματικά... Το να παίρνει κάποιος (δεν το γράφω μόνο για εσένα) ΕΝΑ παράδειγμα και να φτιάχενι κανόνα δεν έχει πραγματική λογική. Τα ροδάκια το μόνο που αποδυκνύουν είναι ότι είχαν λάθος τιμολόγηση. Δε βγάζουν, από μόνα τους, κάποιο συμπέρασμα.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...