Προς το περιεχόμενο

Η Apple θα επιτρέψει την επισκευή των iPhone με μεταχειρισμένα ανταλλακτικά


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, hellghan είπε

1)

α) Δεν συμφωνώ στην σύγκριση σου. Η Samsung έκανε ολική ανάκληση της συσκευής άμεσα με όποιο αποτέλεσμα είχε αυτό. Η apple σου λέει φταις πως το κρατάς. 

β)"Σε κάποια site βρήκα χοντρικά ότι τα τελευταία 15 χρόνια έχει πουλήσει 2,5 δις iPhone και πάνω από 1,4 δις από αυτά είναι ενεργά. Βέβαια οι πιο πολλές πωλήσεις είναι την τελευταία 10ετία όποτε βάλε ότι πωλούνται Μ.Ο 220εκ iPhone τον χρόνο. Όσο και έξω να πέφτουν τα στατιστικά άντε αντί για 7 χρόνια Μ.Ο. ζωής να έχουν 4-5."

φαντάσου. και έπρεπε να έρθει η ΕΕ να την υποχρεώσει να πάει στο type C

s9 5,5 χρόνια είναι πάρα πολύ καλά. Ειδικά τότε. Καμία σχέση με to s24 ultra τώρα. Δεν έπαθε κάτι, απλά βάρεναν οι εφαρμογές. 

γ)το xiaomi που λες είναι του 2017 και κάνει 200€ τώρα αν ζούσε ακόμα όχι δεν θα τα έδινα. Μιλάς για 7 χρόνια κινητό των 200€. 

Κανείς δεν φτιάχνει με γνήσια ανταλλακτικά το iphone x που βγήκε ίδια χρονολογία που έκανε 1.000 . Οθόνη 370€ κοντά και 106€ μπαταρία. Σε κινητό του 2017!!!!!Εξού και οι ΟΕΜ οθόνες και μπαταρίες.

3) αν θεωρείς πως η εντολή της ΕΕ για ίδιο φορτιστή σε όλες τις Mobile συσκευές είναι για να πάρει κανένα ψίχουλο τότε οκ. Συμφωνούμε πως διαφωνούμε 

Βρε αδελφέ κάνε τον κόπο να διαβάσεις τι σου λένε και μην βγάζεις δικά σου συμπεράσματα.

1ον για τα προβλήματα μίλησα σε ακριβές συσκευές. Στο κράξιμο μίλησα μόνο για Apple

2oν Τι σχέση έχει το usb c με το αν διαρκούν οι συσκευές που έλεγα εγώ. Παρεπιπτόντως το iPad είχε usb c πριν το επιβάλλει  η ΕΕ.  Θεωρώ ότι έτσι κι αλλιώς θα έβαζε.
σ.σ. Έχω γράψει σε άπειρα  ποστ ότι η μη χρήση usb c ήταν red flag για εμένα και δεν έπαιρνα iPhone κυρίως για αυτό.

3ον Διάβασε το όλο αυτό που είπα και θα καταλάβεις τι είπα και όχι τι εικαζεις ότι είπα. 
Το συγκεκριμένο θέμα το έχω αναλύσει/τεκμηριώσει παλαιότερα δεν έχει νόημα να κάνουμε κύκλους. Μπορώ να δεχτώ κάποιος να διαφωνεί αλλά η άποψη μου είναι χοντρικά ότι παίζει lobbing και δούλεμα των πολιτών της ΕΕ. 
 

Αναφορά σε κείμενο

γ) Θα έδινες περίπου 70€ για αλλαγή οθόνης ή 50€ για αλλαγή μπαταρίας σε ένα κινητό όπως το Xiaomi Mi A1; Αν σου χαλάγε μετά από 6 μήνες παίζει να ήταν πιο φθηνά να αγοράσεις το ίδιο καινούργιο ή να έδινες 100€ για να πάρεις καλύτερο.

Πρόσεξε ότι μιλάω σε παρελθοντικού χρόνο 

Επεξ/σία από Dimitris_1981
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, atheatos είπε

Σοβαρά τώρα με κατηγορείς από πάνω ότι τρολαρω? Δεν φτάνει που πετάς την μπάλα στην κερκίδα  , ζητώντας τωρα λαπτοπ και Ελλάδα ?  
Ελα εντάξει , ΟΛΟΙ έχουμε καταλάβει ότι δεν έχεις επιχειρήματα και πατάς στον οπαδισμο και τωρα στις προσωπικές επιθέσεις .

Ξέρεις τώρα που Περιμένεις , μας έκανες την μούρη κρέας….

Τον οπάδισμό δεν τον έχω εγώ φίλε μου. Αν δεν μπορεί ο καθένας να καταλάβει ότι το κλειστό σύστημα ανταλλακτικών φέρνει υπερκοστολογίσεις και εκμετάλευση δεν είναι κάτι που θα σκάσω εγω. ΙΣΑ ΙΣΑ με βολεύει να χρεώνω και παραπάνω για το τίποτα. 

Η Apple τα φτιάχνει για να κάνει αντικατάστασεις και ανακύκλωση για το επόμενο μοντέλο. Στην χώρα σου δεν έχεις κανένα επίσημο site για πώληση μεταχειρισμένων. ΑΝ είχε δεν θα είχαν μεγαλώσει τόσο πολύ εταιρείες όπως irepair, ired κτλπ.

 

20 ώρες πριν, Tlykog είπε

Το ότι μπορείς να κάνεις επαναφορά δε σημαίνει ότι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις μετά την κλοπή; Ποια αντιπροσωπεία; Ότι θα το κλέψεις και θα το πας και αντιπροσωπεία να στο ξεκλειδωσει....

Γιατί να την έχει ενεργή; Δεν είναι από default ενεργή. Δεν την έχουν οι περισσότεροι ενεργή. Άρα την κλέβεις, κάνεις recovery και... με γειά σου... Αυτό δεν γίνεται σε iPhone.

 Η Apple στο έχει και δε μπορείς να το απενεργοποιήσεις, γιατί έτσι δουλεύει. Ποιες αντιπροσωπείες γράφεις και ξαναγράφεις; Ότι κάποιος θα το κλέψει και θα πάει αντιπροσωπεία...

... Άρα δε θα το κάνεις γιατί θα σε πρίξει... Εκτός αυτού σε κάποια εξαρτήματα απλά ΔΕΝ δουλεύουν ή έχουν πρόβλημα. Σαν τεχνικός το ξέρεις, οπότε μη μου γράφεις χαζομάρες...

Τα υπόλοιπα επίσης δεν είναι σωστά και το ξέρεις επίσης...

Όπως έγραψα: δικαίωμά σου.

Όταν δε ξεκλειδώνει μπορεί να αποκτήσει αξία σαν ανταλλακτικά. Σε android μία χαρά γίνεται... Σε κάτι μαγαζάκια με επισκευές των 20€, όταν ένα κανονικό service παίρνει 50, για την ίδια επισκευή, όλα γίνονται...

Είδωμεν...

"

Γιατί να την έχει ενεργή; Δεν είναι από default ενεργή. Δεν την έχουν οι περισσότεροι ενεργή. Άρα την κλέβεις, κάνεις recovery και... με γειά σου... Αυτό δεν γίνεται σε iPhone.

 Η Apple στο έχει και δε μπορείς να το απενεργοποιήσεις, γιατί έτσι δουλεύει. Ποιες αντιπροσωπείες γράφεις και ξαναγράφεις; Ότι κάποιος θα το κλέψει και θα πάει αντιπροσωπεία..."

 

Δεν είναι απαραίτητα σε κανένα λογισμικό να είναι ενεργοποιημένο. Συνήθως στην πρώτη σύνδεση στο ζητάει. Πλέον είναι σχεδόν "αυτόματο" και καλά κάνουν και στα 2 λειτουργικά.

Δεν μπορείς να πάρεις ένα android Πλέον να κάνεις επαναφορά απο recovery και έτοιμος. Σε πέρνει πρέφα και σου ζήταει το gmail της συσκευής. (όπως ζητάει το iphone icloud)

"... Άρα δε θα το κάνεις γιατί θα σε πρίξει... Εκτός αυτού σε κάποια εξαρτήματα απλά ΔΕΝ δουλεύουν ή έχουν πρόβλημα. Σαν τεχνικός το ξέρεις, οπότε μη μου γράφεις χαζομάρες..."

άρα θα πας στην Apple και είναι έμμεση πίεση (επίσης άλλαξαν τον τρόπο που το γράφουν πλέον) 

Κάνενα εξάρτημα δεν έχει πρόβλημα πέρα του ποσοστού DOA που μπορεί να γίνει οτιδήποτε. Πριν μια 3ετια ναι το πρόβλημα ήταν μεγαλύτερο.

"

Όταν δε ξεκλειδώνει μπορεί να αποκτήσει αξία σαν ανταλλακτικά. Σε android μία χαρά γίνεται... Σε κάτι μαγαζάκια με επισκευές των 20€, όταν ένα κανονικό service παίρνει 50, για την ίδια επισκευή, όλα γίνονται...

Είδωμεν..."

Νομίζω πως θεωρείς πως ένα κινητό είναι μηχανάκι και αυτοκίνητο.

Δεν έχουν αξία αν δεν είναι αψεγάδιαστα και είναι τόσο ρίσκο που κανένας δεν θα μπει στον κόπο να το ρισκάρει για 100€ και 200€ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...