Προς το περιεχόμενο

Δοκιμές για οικιακές FTTH συνδέσεις με ταχύτητες στα 10Gbps ξεκινά η Cosmote


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, BadIronTree said:

καλά  βάλε  2-3 4Κ stream και κανένα  150GB στο steam και έλα  ξανά...
δεν είναι  όλοι  FB και novibet.gr

Εσενα στο σπιτι σου δηλαδη καθε μερα βλεπουν 3 ατομα 4κ στριμ και ενας κατεβαζει 150gb στο steam? Μαλιστα

Επεξ/σία από panossar95
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, ASFE είπε

Σε φιλο μου που ηταν τυχερος και επιλεχτηκε, εχει καταφερει να το παει μεχρι τοσο. Εχει αγορασει 10αρα καρτα.

Ειναι σε επικοινωνια με τεχνικους να δουν τι παιζει και δεν παει πιο πανω.

3500.jpg

Πρώτη σκέψη ήταν τα Jumbo Frames/MTU στις ρυθμίσεις της κάρτας και ίσως και του router.
Ίσως παίζει bottleneck και από CPU και δίσκο...

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό το 10% upload είναι ντροπή. Δώστε τουλάχιστον 2gbps ρε καρμοίρηδες για να μπορούν άνετα να τρέχουν τα services στους home servers και ας τελικιάζει στο 1GB το download, δεν μας νοιάζει, αχρηστο είναι το download ετσι κι αλλιως. Επίτηδες το κάνουν οι καραγκίοζηδες για να αναγκάζεσαι να βάλεις μισθωμένη με 1500ευρώ/μήνα. 

Επεξ/σία από Disrespect
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Thresh είπε

10Gbps down, 1Gbps up για όσους αναρωτιούνται, κλασικό μίζερο 10%.

6 μήνες διάρκεια, δωρεάν ασφαλώς.

Δίνουν αυτό:

430091853_781666703923833_8871284674696030524_n.jpg.43f38530934ebb5cfbda0783a3713a19.jpg

Προφανώς ο χρήστης πρέπει να αγοράσει 10GbE κάρτα δικτύου...

Την τελευταία θύρα τη διάβασα σαν κυπριακό ΓΤΠ.

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμιζουν αυτο που λενε οτι ο κοσμος εχει λεφτα απο ολα εξω ειναι γεματα και ο μεσος μισθος στο θεο. Μονο που ξεχασαν να πουν οτι ενα 10% ειναι αυτο που ειναι μονιμα εξω και βγαζει εκατομμυρια και το 90% ματωνει για να τα βγαλει περα. Ακριβως ιδιο και με τις ταχυτητες ιντερνετ το 90% ειναι με σαπιες vdsl μην πω και για adsl ειδικα επαρχια και αυτοι μιλανε για 10gb οταν θα μπει το πολυ σε ενα 5-10% του κοσμου σε ολη την Ελλαδα. Καπως ετσι ανεβαζουν το μεσο ορο ο οποιος μεσος ορος ειναι τερμα ψευτικος και για τα ματια του κοσμου. Να χαμε να λεγαμε με λιγα λογια. Πανε πειτε σε αυτον που πληρωνει 30αρια για μιζερη 24αρα adsl οτι βαζετε 10gb να δω κατι. 

 

Το 90% της Ελλαδας καπως ετσι

 

Screenshot_1.png

  • Like 4
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, infin1tyGR said:

1 Gbps είναι υπεραρκετό για όλα αυτά. Εκτός να έχεις την απαίτηση να κατέβει σε 3 λεπτά ένα τόσο μεγάλο παιχνίδι (που δεν σου εγγυάται κανείς ότι το Steam θα σου σερβίρει 10 Gbps - μάλλον όχι).

Αυτό πήγαινε σε αυτόν που έλεγε τα 200 είναι μία χαρά

18 minutes ago, Antonisk2003 said:

Ειλικρινά έχω σωθεί ένα χρόνο τώρα! 

2 χρόνια εγώ εγγύηση. Τώρα έπεσε και το PING και άλλο στο Starlink...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
18 minutes ago, Arkin said:

Καπως ετσι ανεβαζουν το μεσο ορο ο οποιος μεσος ορος ειναι τερμα ψευτικος και για τα ματια του κοσμου.

Διάμεσος εδώ και μήνες η Ookla, γιατί να μην είναι "τέρμα ψεύτικος" όσο ο μέσος όρος.

19 minutes ago, Arkin said:

Το 90% της Ελλαδας καπως ετσι

To 90% των κατοίκων σίγουρα όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ASFE είπε

Σε φιλο μου που ηταν τυχερος και επιλεχτηκε, εχει καταφερει να το παει μεχρι τοσο. Εχει αγορασει 10αρα καρτα.

Ειναι σε επικοινωνια με τεχνικους να δουν τι παιζει και δεν παει πιο πανω.

3500.jpg

Δεν υπάρχει Speedtest με την απαραίτητη υποδομή για μετρήσεις σε 10Gbps (για εμάς την μάζα). Και γενικότερα δεν θα βρεις server να μπορεί να υποστηρίξει τέτοια νούμερα προς μια σύνδεση. Σε κάθε περίπτωση δεν χρησιμοποιεί browser για το τεστ, υπάρχει περιορισμός. CLI ή app (το app δεν έχει εδώ; ). 

Να χαρούν το πιλοτικό οι τυχεροί. Οι υπόλοιποι απλά ζηλεύουμε. 

Επεξ/σία από kifinas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, kifinas said:

Και γενικότερα δεν θα βρεις server να μπορεί να υποστηρίξει τέτοια νούμερα προς μια σύνδεση.

Γι' αυτό έχει χρησιμοποιήσει 4 διαφορετικούς servers όπως φαίνεται και στο screenshot. Πολύ δύσκολο να μην μπορούν να δώσουν αθροιστικά 10G.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Wintermute23 είπε

Πρώτη σκέψη ήταν τα Jumbo Frames/MTU στις ρυθμίσεις της κάρτας και ίσως και του router.
Ίσως παίζει bottleneck και από CPU και δίσκο...

Δεν νομίζω ότι γράφουν σε δίσκο τέτοια τεστ, μόνο ram. Προφανώς θέμα server είναι, δύσκολα θα φτάσεις τέτοιες ταχύτητες σε έναν μόνο server. Yπάρχουν πολλά αντίστοιχα παραδείγματα στο YouTube με 10Gbps συνδέσεις.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/4/2024 στις 5:54 ΜΜ, rical είπε

Πάντως εγώ ακόμα να δω ίνα στον ΝΕΟ ΚΟΣΜΟ. 

Καληνύχτα.

Εδω στο Κέντρο της Αθήνας (πλ Βικτωρίας) ουσιαστικά δίπλα απο τον ΟΤΕ Πατησίων-Αριστοτέλους Αχαρνών κλπ και ακόμη οπτική τίποτα,δεν ξέρω για πόσα χρόνια ακούμε οτι έρχεται...Κάτι όπως η ανάπτυξη που έρχεται,πρέπει να είναι ένα πράμα........

Επεξ/σία από ELMastas
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...