Προς το περιεχόμενο

Δοκιμές για οικιακές FTTH συνδέσεις με ταχύτητες στα 10Gbps ξεκινά η Cosmote


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Μέχρι πέρσι ίσχυε αυτό που λες, είχαν πολλές τελείες με μελλοντικές ημερομηνίες, μέχρι που σταμάτησε, τις αφαίρεσαν κι έχουν μόνο αυτές που έχουν δώσει διαθεσιμότητα.

Θα ήταν χρήσιμο αν ο χάρτης είχε με διαφορετικό χρώμα τις συνδέσεις που είναι ενεργές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, realitycheck είπε

Ανέλαβε τα έργα η vodafone. Όποιος πρόλαβε vDSL (έως 100 και αυτό όταν δουλεύει χωρίς αποσυνδέσεις λόγω σφαλμάτων στο δίκτυο) καλώς, οι υπόλοιποι άγνωστο.

Είμαι με Vodafone FTTC 100αρα κέντρο Ιωαννίνων και κάθε μέρα έχω πεθάνει στις αποσυνδέσεις από CRC error που μαζεύει κατά εκατοντάδες χιλιάδες (οι καλωδιώσεις τόσο εσωτερικά του σπιτιού μου όσο και εξωτερικά είναι ολοκαίνουριες τις άλλαξα εγώ). Φίλος και συνάδελφος στη δουλειά που μένει στην ίδια περιοχή, έχει vodafone ίδια γραμμή και αντιμετωπίζει και εκείνος καθημερινά αποσυνδέσεις στο δίκτυό του. Όταν κάλεσε στις βλάβες της Vodafone του είπαν ότι έχουν πρόβλημα οι καμπίνες τους χωρίς ωστόσο να κάνουν κάτι γι' αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
27 minutes ago, hyperspaced said:

Θα ήταν χρήσιμο αν ο χάρτης είχε με διαφορετικό χρώμα τις συνδέσεις που είναι ενεργές.

Θα ήταν αποκαρδιωτικό. :(

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, adi32 είπε

Ο μεσος χρηστης πανω απο 100αρα δεν εχει νοημα να βαλει 

είχα 50. έβαλα 100 γιατί έβαλα και τηλεόραση (ανάθεμα την ώρα και την στιγμή). την έχω σχεδόν έναν χρόνο, από τότε που ξεκίνησε έχω γνωρίσει όλους τους τεχνικούς της nova. έχουν έρθει συνολικά 6 φορές, 2 φορές που έχουν αλλάξει ζεύγος στο ΚΑΦΑΟ. την τελευταία φορά μου είπε ο τεχνικός να ζητήσω να μου γυρίσουν την γραμμή στα 50, γιατί όντως στα 50 δεν είχα πρόβλημα. δίκτυο ΟΤΕ που έχει πλέον ξεκινήσει να σκάβει για οπτικές. αλλά πραγματικά, τέτοιους εργολάβους, πραγματικά που τους βρίσκουν; μιλάμε για εντελώς αδιαφορία για μέτρα προστασίας εργαζομένων, μέτρα προστασίας των πολιτών που περνάνε από τα έργα, αφήνουν στίβες με μπάζα όπου βρουν και άλλα ωραία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, james01gr είπε

είχα 50. έβαλα 100 γιατί έβαλα και τηλεόραση (ανάθεμα την ώρα και την στιγμή). την έχω σχεδόν έναν χρόνο, από τότε που ξεκίνησε έχω γνωρίσει όλους τους τεχνικούς της nova. έχουν έρθει συνολικά 6 φορές, 2 φορές που έχουν αλλάξει ζεύγος στο ΚΑΦΑΟ. την τελευταία φορά μου είπε ο τεχνικός να ζητήσω να μου γυρίσουν την γραμμή στα 50, γιατί όντως στα 50 δεν είχα πρόβλημα. δίκτυο ΟΤΕ που έχει πλέον ξεκινήσει να σκάβει για οπτικές. αλλά πραγματικά, τέτοιους εργολάβους, πραγματικά που τους βρίσκουν; μιλάμε για εντελώς αδιαφορία για μέτρα προστασίας εργαζομένων, μέτρα προστασίας των πολιτών που περνάνε από τα έργα, αφήνουν στίβες με μπάζα όπου βρουν και άλλα ωραία...

Απλα μασανε λεφτα 

Παρακαλανε γονατιστοι να βαλεις οπτικη με δικα τους εξοδα για ολες τις εργασιες 

Απο καλοσυνη μαλλον 

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένετε σε κανένα χρόνο που θα σταματήσει να επιδοτείται η εγκατάσταση από τους παρόχους να δείτε μετά κόστος κεντρικής εγκατάστασης σε πολυκατοικία με μέσο όρο 4-5 ορόφους για δομημένη οπτική καλωδίωση... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 16/04/2024 at 01:05, Thresh said:

Αν δεν δωθεί επιλογή δεν μπορείς να το ξέρεις με σιγουριά.

Αυτό φοβούνται οι πάροχοι κι έχουν το upload στο 10%, γιατί αν από το 4ψηφιο ποσό που έδινε ο πελάτης, αρχίζει να δίνει 2ψηφιο, η χασούρα θα είναι μεγάλη...

Ξαναλέω, δεν είναι δυνατόν άλλες χώρες να έχουν τόσο μεγάλη διαφορά στο upload που κάνει το download μας να φαίνεται αξιοπρεπές...

Και ομως σε πολλες εταιρειες δεν τους καιει το Upload>και φαινεται διοτι μπορει να εχουν οπτικη ινα 20/20 οταν με ftth θα μπορουσαν να εχουν 1000/100.και ομως δεν βαζουν το ftth και ας εχει υποπολλαπλασιο κοστος.ο αλλος θελει High availability που με ftth δεν θα το παρεις.ο αλλος σου λεει SLA 99,9 % availability αλλιως με πληρωνεις. αυτα βεβαια σε εταιρειες που το τριψηφιο και το τετραψηφιο νουμερο δεν ειναι εξοδο. 

εννοειται βεβαια οτι σιγουρα καποιες εταιρειες αν δοθει μεγαλο Upload και λογω πχ και μειωση κοστους μπορει να πανε και σε ftth.

καλως ή κακως ειναι πολλα πραγματα που το ftth δεν μπορει να τα παρεχει.

πχ το πιο απλο παραδειγμα.βαζεις ftth απο cosmote και λες οκ θα βαλω και μια backup ftth από άλλο παροχο.θα παρεις απο το ιδιο bep ,floor box Κτλ.αν γινει βλακεια στην μια θα γινει και στην αλλη.ενω στο μισθωμενο μπορεις να ζητησεις διπλους εξοπλισμους,διπλες οδευσεις απο τελείως άλλα entry points και απο τελείως άλλη διαδρομη. πχ ο πελατης να ειναι αμπελοκηπους και να παρει μια οδευση απο αθηνα και μια οδευση απο καλλιθεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 hours ago, poulinos said:

Και ομως σε πολλες εταιρειες

Πολλές <> Όλες

Η χασούρα θα παραμείνει χασούρα...

Και για να περιορίζει τόσο πολύ το upload το εμπορικό τμήμα ενός παρόχου, μιας και το τεχνικό δεν έχει κάποιο περιορισμό, σημαίνει ότι την φοβούνται πολύ την χασούρα αυτή...κάτι ξέρουν παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, Thresh said:

Πολλές <> Όλες

Η χασούρα θα παραμείνει χασούρα...

Και για να περιορίζει τόσο πολύ το upload το εμπορικό τμήμα ενός παρόχου, μιας και το τεχνικό δεν έχει κάποιο περιορισμό, σημαίνει ότι την φοβούνται πολύ την χασούρα αυτή...κάτι ξέρουν παραπάνω.

και 3 στους 100 να φυγουν λογω upload παλι ειναι χασουρα. και ειναι αεριτζιδικα εσοδα.

και για να δωσω αλλο ενα παραδειγμα οτι πολλες εταιρειες δεν τις νοιαζει το  upload θα αναφερω οτι πολλες παιζουν με shdsl ακομα και σημερα το οποιο εχει μεγαλυτερη τιμη απο vdsl,ftth αλλα και πολυ μικροτερο upload

 

Επεξ/σία από poulinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, poulinos said:

και 3 στους 100 να φυγουν λογω upload παλι ειναι χασουρα. και ειναι αεριτζιδικα εσοδα.

και για να δωσω αλλο ενα παραδειγμα οτι πολλες εταιρειες δεν τις νοιαζει το  upload θα αναφερω οτι πολλες παιζουν με shdsl ακομα και σημερα το οποιο εχει μεγαλυτερη τιμη απο vdsl,ftth αλλα και πολυ μικροτερο upload

 

Όπως έγραψα, αν δεν υπήρχε θέμα/φόβος, θα είχαν ξεκλείδωτο το upload στο μέγιστο που μπορεί μια τεχνολογία (VDSL/FTTH) και θα γλύτωναν οποιαδήποτε γκρίνια.

Δεν θα υπήρχε λόγος να έχουν τέτοιες τιμές τα FTTH Business Premium της Cosmote (Symmetric FTTH προγράμματα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Thresh said:

Όπως έγραψα, αν δεν υπήρχε θέμα/φόβος, θα είχαν ξεκλείδωτο το upload στο μέγιστο που μπορεί μια τεχνολογία (VDSL/FTTH) και θα γλύτωναν οποιαδήποτε γκρίνια.

Δεν θα υπήρχε λόγος να έχουν τέτοιες τιμές τα FTTH Business Premium της Cosmote (Symmetric FTTH προγράμματα).

οτι υπαρχει φοβος δεν σημαινει οτι ολα τα μισθωμενα ειναι για θεμα upload ή μονο για θεμα upload

ουτε αμα γινει το ftth συμμετρικο θα παψουν να υπαρχουν μισθωμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, poulinos said:

οτι υπαρχει φοβος δεν σημαινει οτι ολα τα μισθωμενα ειναι για θεμα upload ή μονο για θεμα upload

ουτε αμα γινει το ftth συμμετρικο θα παψουν να υπαρχουν μισθωμενα

Πουθενά δεν έγραψα κάτι τέτοιο, δικό σου συμπέρασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Thresh said:

Πουθενά δεν έγραψα κάτι τέτοιο, δικό σου συμπέρασμα.

μα δεν ειπα τπτ.απλα ανεφερα  τους λογους που βαζει καποιος leased line.κ εννοειται οτι αμα δοθει symmetric ΚΑΠΟΙΟΙ θα φυγουν. απλα εξηγησα οτι δεν κραταει τους μισθωμενους μονο το upload.μα δικα μου συμπερασματα ειναι με βαση αυτα που βλεπω και εξηγησα: p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, poulinos said:

μα δεν ειπα τπτ.απλα ανεφερα  τους λογους που βαζει καποιος leased line.κ εννοειται οτι αμα δοθει symmetric ΚΑΠΟΙΟΙ θα φυγουν. απλα εξηγησα οτι δεν κραταει τους μισθωμενους μονο το upload.μα δικα μου συμπερασματα ειναι με βαση αυτα που βλεπω και εξηγησα: p

Τότε το

Quote

οτι υπαρχει φοβος δεν σημαινει οτι ολα τα μισθωμενα ειναι για θεμα upload ή μονο για θεμα upload , ουτε αμα γινει το ftth συμμετρικο θα παψουν να υπαρχουν μισθωμενα

από που βγήκε?

 

Ούτε εγώ έγραψα ότι τους κρατάει μόνο το upload, αλλά υπάρχουν σίγουρα κάποιοι που τις έχουν γι' αυτό το λόγο.

Προφανώς θα συνεχίσουν να υπάρχουν, προφανώς θα χάσουν μέρος των πελατών αυτών των υπηρεσιών και προφανώς θα αρχίσει γκρίνια για τα τρελά ποσά που ζητάνε.

Γι' αυτό τα εμπορικά τμήματα κρατάνε με νύχια και με δόντια χαμηλά το upload.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, Thresh said:

Τότε το

από που βγήκε?

 

Ούτε εγώ έγραψα ότι τους κρατάει μόνο το upload, αλλά υπάρχουν σίγουρα κάποιοι που τις έχουν γι' αυτό το λόγο.

Προφανώς θα συνεχίσουν να υπάρχουν, προφανώς θα χάσουν μέρος των πελατών αυτών των υπηρεσιών και προφανώς θα αρχίσει γκρίνια για τα τρελά ποσά που ζητάνε.

Γι' αυτό τα εμπορικά τμήματα κρατάνε με νύχια και με δόντια χαμηλά το upload.

βγηκε οτι ηταν γενικη εξηγηση οτι στα μισθωμενα κερδιζεις πολλα οχι μονο το upload.και ηταν απαντηση προς οποιονδηποτε διαβαζει το θεμα.

και ακομα και τωρα αν δοθει 10g με upload 1g παλι λογω οτι το 1g ειναι πολυ μεγαλη ταχυτητα ,παλι καποιοι θα διακοψουν.βεβαια  μενει να δουμε τι θα γινει σε ωρες αιχμης οχι ως προς τα international links αλλα ως προς το olt

Επεξ/σία από poulinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...