Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, George gia είπε

Σε 18αρι κλιματιστικό κυρίως για ψύξη τι προτείνετε value for money;; Θα χρησιμοποιηθεί σε σαλόνι πιο πολύ καλοκαιρινούς μήνες!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, liakjim είπε

Praktiker

Μπορείς να βοηθήσεις μου βγάζει 2 leon 18 τι διαφορά έχουν πιο είναι αυτό που λέμε;; Και η εγγύηση που λέει 10 χρόνια ισχύει όντως ή είναι με προϋποθέσεις πχ να φέρνουν τεχνικό αυτοί να το συντηρούν κάθε χρόνο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, George gia είπε

Μπορείς να βοηθήσεις μου βγάζει 2 leon 18 τι διαφορά έχουν πιο είναι αυτό που λέμε;; Και η εγγύηση που λέει 10 χρόνια ισχύει όντως ή είναι με προϋποθέσεις πχ να φέρνουν τεχνικό αυτοί να το συντηρούν κάθε χρόνο;;

Το φθηνότερο θέλουμε . Το άλλο έχει έξτρα μια αντίσταση για τον χειμώνα που είναι περιττή.

Για τους όρους εγγύησης θα πρέπει να δεις τι λέει στο site τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους. Έχω τις εξής 2 ερωτήσεις:

1. Σε κλιματιστικό το οποίο είναι μικρό για τον χώρο (12αρι inventer για 40τμ σε σπίτι με παλιά κουφώματα κλπ) τι ταχύτητα ανεμιστήρα επιλέγουμε ιδανικά για οικονομία; Αυτόματο ή full? Εδώ να σημειώσω πως το κλιματιστικό δουλεύει 24/7 τους καλοκαιρινούς μήνες σε μια συγκεκριμένη θερμοκρασία (26) και καταφέρνει να την διατηρήσει απλά δεν κατεβαίνει χαμηλά. Η ταχύτητα ανεμιστήρα τις εσωτερικής μονάδας είναι συνάρτηση της ταχύτητας του ανεμιστήρα της εξωτερικής μονάδας ή είναι ανεξάρτητα; Ξέρω ότι είναι μικρό, απλά τώρα, δεν υπάρχει η δυνατότητα για αλλαγή.

2. @liakjim Όσο αφορά τα διαγράμματα με τα seer που έχεις φτιάξει για το κλίμα της Αττικής (ευχαριστούμε!!!) για τα διάφορα κλιματιστικά, όσο πιο υψηλό seer=απόδοση=οικονομία; Δηλαδή αν υποθέσουμε ότι έχουμε το κατάλληλο κλιματιστικό για τον χώρο, σε ένα 24ωρο όσο πιο υψηλό seer τόσο λιγότερο ρεύμα θα καταναλωθεί ή έχω καταλάβει λάθος;

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από flampouras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, flampouras είπε

2. @liakjim Όσο αφορά τα διαγράμματα με τα seer που έχεις φτιάξει για το κλίμα της Αττικής (ευχαριστούμε!!!) για τα διάφορα κλιματιστικά, όσο πιο υψηλό seer=απόδοση=οικονομία; Δηλαδή αν υποθέσουμε ότι έχουμε το κατάλληλο κλιματιστικό για τον χώρο, σε ένα 24ωρο όσο πιο υψηλό seer τόσο λιγότερο ρεύμα θα καταναλωθεί ή έχω καταλάβει λάθος;

Σωστά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, flampouras είπε

Καλησπέρα σε όλους. Έχω τις εξής 2 ερωτήσεις:

1. Σε κλιματιστικό το οποίο είναι μικρό για τον χώρο (12αρι inventer για 40τμ σε σπίτι με παλιά κουφώματα κλπ) τι ταχύτητα ανεμιστήρα επιλέγουμε ιδανικά για οικονομία; Αυτόματο ή full? Εδώ να σημειώσω πως το κλιματιστικό δουλεύει 24/7 τους καλοκαιρινούς μήνες σε μια συγκεκριμένη θερμοκρασία (26) και καταφέρνει να την διατηρήσει απλά δεν κατεβαίνει χαμηλά. Η ταχύτητα ανεμιστήρα τις εσωτερικής μονάδας είναι συνάρτηση της ταχύτητας του ανεμιστήρα της εξωτερικής μονάδας ή είναι ανεξάρτητα; Ξέρω ότι είναι μικρό, απλά τώρα, δεν υπάρχει η δυνατότητα για αλλαγή.

2. @liakjim Όσο αφορά τα διαγράμματα με τα seer που έχεις φτιάξει για το κλίμα της Αττικής (ευχαριστούμε!!!) για τα διάφορα κλιματιστικά, όσο πιο υψηλό seer=απόδοση=οικονομία; Δηλαδή αν υποθέσουμε ότι έχουμε το κατάλληλο κλιματιστικό για τον χώρο, σε ένα 24ωρο όσο πιο υψηλό seer τόσο λιγότερο ρεύμα θα καταναλωθεί ή έχω καταλάβει λάθος;

Ευχαριστώ.

Όσο υψηλότερη ταχύτητα αντέχουν τα αυτιά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα συμφορουμίτες!

Θα ήθελα την άποψη σας σχετικά με την αγορά κλιματιστικού 12000 btu για τους καλοκαιρινους μήνες.
Βρίσκομαι στο δίλλημα ανάμεσα στα :
- Inventor Leon στα 700 ευρώ με εγκατάσταση
- Daikin FTXC35D στα 630 ευρώ με εγκατάσταση

Πέρα απο την 10 έτη εγγύηση, και τα add-on του κινέζου, με seer 8.5 vs 6.87 αποδοτικότερο και οικονομικότερο στις ζέστες της αθήνας φαίνεται να είναι το Inventor.

Πιστεύετε αξίζει η διαφορά βάση μόνο του seer ή το Daikin είναι εξίσου δυνατό (αν και σε ποιο basic version) ?

Θα προτιμούσα κατι ποιοτικό μιας και δεν με ενδιαφέρουν τα extra addon του κινέζου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όσο υψηλότερη ταχύτητα αντέχουν τα αυτιά σου.

Όσο αφορά αυτό που ρώτησα για την ταχύτητα του ανεμιστήρα της εσωτερικής μονάδας σε σχέση με την εξωτερική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, flampouras είπε

Όσο αφορά αυτό που ρώτησα για την ταχύτητα του ανεμιστήρα της εσωτερικής μονάδας σε σχέση με την εξωτερική;

Συγγνώμη νόμιζα ότι ρωτούσες πότε καίει λιγότερο το κλιματιστικό.

Δεν συνδέονται από όσο γνωρίζω ( πιθανώς να υπάρχουν κάποιες περιοχές προγραμματισμού εξαρτημένες από το εκάστοτε μοντέλο όπου ίσως να χρειαστεί να αλλάξει η μία αν αλλάξει η άλλη).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα. Προφανώς δεν έχω διαβάσει όλες τις σελίδες.

Έχω ένα LG 24άρι εδώ και 15 χρόνια. Έκαψε πλακέτα. θέλει 600 ευρώ. την έστειλα για επισκευή, δεν τα κατάφεραν. Εν ολίγοις πάω για νέο κλιματιστικό. Θεωρώ ότι με 18άρι θα' μαι ΟΚ.

Πείτε μου ένα λόγο να μην πάρω αυτό

https://www.e-shop.gr/air-condition-arielli-by-tclaac-18cphl-18000-btu-a-a-wifi-inverter-p-HAP.004439

Είμαι πιεσμένος οικονομικά, 1000αρικα κτλ απλά αδυνατώ να δώσω, θέλω να κάνω τη δουλειά μου με όσα λιγότερα βασικά Το κλιματιστικό ανάβει μόνο τοιυς καλοκαιρινούς μήνες στην πολλή ζέστη και όχι συνέχεια. Κανά 2ωρο σε καύσωνες κτλ.  Θέλω να πω δε δουλεύει πολύ. Επίσης για θέρμανση υπάρχει και τζάκι και καλοριφέρ.

Αν υπάρχει και καμιά πρόταση ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, AfterForever είπε

Καλησπέρα στην παρέα. Προφανώς δεν έχω διαβάσει όλες τις σελίδες.

Έχω ένα LG 24άρι εδώ και 15 χρόνια. Έκαψε πλακέτα. θέλει 600 ευρώ. την έστειλα για επισκευή, δεν τα κατάφεραν. Εν ολίγοις πάω για νέο κλιματιστικό. Θεωρώ ότι με 18άρι θα' μαι ΟΚ.

Πείτε μου ένα λόγο να μην πάρω αυτό

https://www.e-shop.gr/air-condition-arielli-by-tclaac-18cphl-18000-btu-a-a-wifi-inverter-p-HAP.004439

Είμαι πιεσμένος οικονομικά, 1000αρικα κτλ απλά αδυνατώ να δώσω, θέλω να κάνω τη δουλειά μου με όσα λιγότερα βασικά Το κλιματιστικό ανάβει μόνο τοιυς καλοκαιρινούς μήνες στην πολλή ζέστη και όχι συνέχεια. Κανά 2ωρο σε καύσωνες κτλ.  Θέλω να πω δε δουλεύει πολύ. Επίσης για θέρμανση υπάρχει και τζάκι και καλοριφέρ.

Αν υπάρχει και καμιά πρόταση ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ

Φασόν TCL είναι, όχι από τα πιό αποτελεσματικά της εταιρείας αλλά τη δουλειά που θέλεις θα την κάνει στην ψύξη. Εξαρτάται βέβαια κι από τις ανάγκες του χώρου που δεν ξέρω πως τις έχεις υπολογίσει. Εγώ δεν θα δίσταζα να το πάρω αν είχα τον οικονομικό περιορισμό που βάζεις και γνώριζα πως θα μου καλύψει τον χώρο.

Ωστόσο περίμενε αν θες να σου τα πουν καλύτερα οι ειδικοί του νήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...