Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, AfterForever είπε

Καλησπέρα στην παρέα. Προφανώς δεν έχω διαβάσει όλες τις σελίδες.

Έχω ένα LG 24άρι εδώ και 15 χρόνια. Έκαψε πλακέτα. θέλει 600 ευρώ. την έστειλα για επισκευή, δεν τα κατάφεραν. Εν ολίγοις πάω για νέο κλιματιστικό. Θεωρώ ότι με 18άρι θα' μαι ΟΚ.

Πείτε μου ένα λόγο να μην πάρω αυτό

https://www.e-shop.gr/air-condition-arielli-by-tclaac-18cphl-18000-btu-a-a-wifi-inverter-p-HAP.004439

Είμαι πιεσμένος οικονομικά, 1000αρικα κτλ απλά αδυνατώ να δώσω, θέλω να κάνω τη δουλειά μου με όσα λιγότερα βασικά Το κλιματιστικό ανάβει μόνο τοιυς καλοκαιρινούς μήνες στην πολλή ζέστη και όχι συνέχεια. Κανά 2ωρο σε καύσωνες κτλ.  Θέλω να πω δε δουλεύει πολύ. Επίσης για θέρμανση υπάρχει και τζάκι και καλοριφέρ.

Αν υπάρχει και καμιά πρόταση ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ

Φασόν TCL οπότε από συμπεριφορά θα είναι οκ. Δεν πιστεύω ότι έχει seer 7, μάλλον προς το 6 θα έλεγα αλλά για τόσο μικρή χρήση οκ.

edit

Υπάρχει και αυτό

https://www.e-shop.gr/air-condition-arielli-by-tclaac-18cphl-18000-btu-a-a-wifi-inverter-p-HAP.004439

Επίσης φασόν TCL

(λάθος)

Αν έχεις σκοπό να το δουλέψεις περισσότερο, τότε δες αυτό . Μοιάζει με το inventor Leon , το οποίο με τη σειρά του φαίνεται να βασίζεται στο midea easy pro ( σχεδόν) που αν δεις φιγουράρει στις πρώτες θέσεις με τα πραγματικά seers σε μια σελίδα πίσω

https://www.e-shop.gr/air-condition-arielli-by-midea-arsin18aep-18000btu-a-a-wi-fi-inverter-p-HAP.004828

Θα έχεις ασύγκριτα μεγαλύτερη οικονομία. Δεν μπορώ να προβλέψω αν θα αποσβέσεις το έξτρα τίμημα. Δική σου απόφαση αλλά νομίζω ότι θα έχεις ένα 25-35% κάτω κατανάλωση σε σχέση με το TCL. Ίσως και παραπάνω.

Αγκάθι η μικρή εγγύηση των 2 ετών σε όλα τα arielli.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το ίδιο που έβαλε του δείχνεις φίλε liakjim.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, BigBlack είπε

Το ίδιο που έβαλε του δείχνεις φίλε liakjim.

Ναι έχεις δίκιο, από το κινητό μπαίνω και μπερδεύτηκα με ένα άλλο φασόν aux στα 439€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι έχεις δίκιο, από το κινητό μπαίνω και μπερδεύτηκα με ένα άλλο φασόν aux στα 439€

https://www.e-shop.gr/air-condition-arielli-asw-h18b4-ffr3di-eu-18000btu-wifi-inverter-p-HAP.004813

Αυτό είναι μάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, liakjim είπε

Praktiker

Πήγα να προχωρήσω αγορά αλλά δεν βλέπω το 10% επιστροφή ίσως το έβγαλαν κ έληξε η προσφορά;;

9 ώρες πριν, liakjim είπε

 

 

9 ώρες πριν, liakjim είπε

 

 

Επεξ/σία από George gia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, George gia είπε

Πήγα να προχωρήσω αγορά αλλά δεν βλέπω το 10% επιστροφή ίσως το έβγαλαν κ έληξε η προσφορά;;

 

 

Δεν ξέρω, εδώ λέει μέχρι 14/4. Ίσως τελείωσε το απόθεμα; Γιατί δεν παίρνεις κάνα τηλέφωνο;

Screenshot_2024-04-14-21-03-53-67_799ec4bb98a2080e18f787cdf9652100.jpg.2643f519a40655dffff30d316e98c5a0.jpg

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό :600 (9000 ή 12000 BTU)
  2. Αντικατασταση παλιου toyotomi 15ετιας που καηκε πλακετα (κατα τον τεχνικο)
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Αδιαφορο (μαλλον θα προτιμουσα μικρο καταστημα αν ηξερα σιγουρα οτι ο τεχνικος εγκαταστατης ειναι αστερι)
  4. Χρήση κλιματιστικού: μονο ψυξη
  5. Συχνότητα χρήσης: μονο το καλοκαιρι και αυτο περιστασιακα
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί :  υπνοδωματιο
  7. Τοποθεσία: Διονυσος, Αττική
  8. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features: θα εκτιμουσα Integration me home assistant (αλλα οχι απαραιτητο) και σχετικα ησυχο γιατι ειναι υπνοδωματιο παιδιων

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας

Επεξ/σία από Stonedreamer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Stonedreamer είπε
  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό :600 (9000 ή 12000 BTU)
  2. Αντικατασταση παλιου toyotomi 15ετιας που καηκε πλακετα (κατα τον τεχνικο)
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Αδιαφορο (μαλλον θα προτιμουσα μικρο καταστημα αν ηξερα σιγουρα οτι ο τεχνικος εγκαταστατης ειναι αστερι)
  4. Χρήση κλιματιστικού: μονο ψυξη
  5. Συχνότητα χρήσης: μονο το καλοκαιρι και αυτο περιστασιακα
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί :  υπνοδωματιο
  7. Τοποθεσία: Διονυσος, Αττική
  8. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features: θα εκτιμουσα Integration me home assistant (αλλα οχι απαραιτητο) και σχετικα ησυχο γιατι ειναι υπνοδωματιο παιδιων

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας

Midea easy pro.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα βάλαμε κλιματιστικό( 12άρι inverter) σε λειτουργία μιας και είχε πολύ ζέστη και μαζί δούλευε και το ατμοσίδερο..Αποτέλεσμα να πέσει το ρελέ διαρροής.

Θέλω να βάλω ένα 9άρι το καλοκαίρι στο δωμάτιο και ένα ακόμη 12άρι στο σαλόνι ( τα οποία θα είναι σε πρίζα ) αλλά μετά από αυτό το σκέφτομαι...Αν έχω όλα τα κλιματιστικά σε λειτουργία, λέτε να μην τα σηκώνει η εγκατάσταση ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, giorgos_76 είπε

Αποτέλεσμα να πέσει το ρελέ διαρροής

το ρελε διαρροης δεν επεσε λογω φορτιου. Επεσε λογω διαρροης. Δες ποια συσκευη απο τις δυο εχει προβλημα. στοιχηματιζω το σιδερο!
Το γεμισε νερο οσο ηταν στην πριζα και χυθηκε νερο απεξω ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, giorgos_76 είπε

Σήμερα βάλαμε κλιματιστικό( 12άρι inverter) σε λειτουργία μιας και είχε πολύ ζέστη και μαζί δούλευε και το ατμοσίδερο..Αποτέλεσμα να πέσει το ρελέ διαρροής.

Θέλω να βάλω ένα 9άρι το καλοκαίρι στο δωμάτιο και ένα ακόμη 12άρι στο σαλόνι ( τα οποία θα είναι σε πρίζα ) αλλά μετά από αυτό το σκέφτομαι...Αν έχω όλα τα κλιματιστικά σε λειτουργία, λέτε να μην τα σηκώνει η εγκατάσταση ;;

Αν έπεσε το ρελέ διαρροής έχεις άλλο θέμα και όχι υπερφόρτωση .

1 λεπτό πριν, andreaspA είπε

το ρελε διαρροης δεν επεσε λογω φορτιου. Επεσε λογω διαρροης. Δες ποια συσκευη απο τις δυο εχει προβλημα. στοιχηματιζω το σιδερο!
Το γεμισε νερο οσο ηταν στην πριζα και χυθηκε νερο απεξω ?

 

Πιάσε κόκκινο!

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, andreaspA είπε

το ρελε διαρροης δεν επεσε λογω φορτιου. Επεσε λογω διαρροης. Δες ποια συσκευη απο τις δυο εχει προβλημα. στοιχηματιζω το σιδερο!
Το γεμισε νερο οσο ηταν στην πριζα και χυθηκε νερο απεξω ?

 

 

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν έπεσε το ρελέ διαρροής έχεις άλλο θέμα και όχι υπερφόρτωση .

Πιάσε κόκκινο!

Μου φαίνεται περίεργο γιατί δεν μου το έχει ξανακάνει ποτέ και φαντάστηκα ότι θα είναι από υπερφόρτωση

Αν βάλω τα κλιματιστικά, υπάρχει κίνδυνος να μην τα σηκώνει ;; Η γραμμή είναι μονοφασική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, giorgos_76 είπε

 

Μου φαίνεται περίεργο γιατί δεν μου το έχει ξανακάνει ποτέ και φαντάστηκα ότι θα είναι από υπερφόρτωση

Αν βάλω τα κλιματιστικά, υπάρχει κίνδυνος να μην τα σηκώνει ;; Η γραμμή είναι μονοφασική

το ρολοι ειναι μονοφασικο? ή θα βαλεις ολα τα κλιματιστικα στην ιδια 10αρα η εστω 16αρα ασφαλεια ? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, giorgos_76 είπε

 

Μου φαίνεται περίεργο γιατί δεν μου το έχει ξανακάνει ποτέ και φαντάστηκα ότι θα είναι από υπερφόρτωση

Αν βάλω τα κλιματιστικά, υπάρχει κίνδυνος να μην τα σηκώνει ;; Η γραμμή είναι μονοφασική

Τα σηκώνει εκτός αν βάζεις μαζί να δουλεύει και το σίδερο και το σεσουάρ και την τοστιέρα. Η την κουζίνα μαζί με το φούρνο και το θερμοσίφωνο.

Το θέμα είναι πως πρέπει να τραβηχτούν ξεχωριστές γραμμές, μία για κάθε μονάδα, με δικές τους ασφάλειες στον πίνακα. Το σωστό είναι να γίνει το ίδιο και για το υπάρχον κλιματιστικό. Έχουμε δώσει σχετικές συμβουλές πιό πίσω στο νήμα, ρίξε μιά ματιά και μίλα με ηλεκτρολόγο να το προγραμματίσετε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ερώτηση για φίλο. Χρειάζεται άμεσα να προβεί σε αγορά κλιματιστικού 21.000 - 22000 btu.

Κυρίως για ψύξη. Η αγορά θα γίνει από Πλαίσιο λόγω της επιλογής πληρωμής μήνα - μήνα. Τι θα προτείνατε; Μπάτζετ μέχρι 1500 ευρώ. Καλοδεχούμενο κάτι φθηνότερο εννοείται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...