Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Dcmpaira είπε

Παρατηρώ μεγάλη διαφορά κατανάλωσης ανά έτος σε kwh ανάμεσα στα Mitsubishi toshiba Daikin fujitsu και ειδικά στην θέρμανση.

Ενόψει 25% εκπτώσεις για αγορά ενός 12αριου (δωμάτιο με απώλειες)και ενός 9αριου δωμάτιο ζεστό τον χειμώνα από Μονο του )από Κωτσόβολο τι προτείνεται? 

Το μπάτζετ φτάνει τα 1400-1500 αν αξίζει κάτι αλλά ότι πιο vfm τόσο καλύτερο. (Αν υπολογίσουμε σε κλιματιστικά παρόμοιας τιμής 25% σε σχέση με την αρχική είναι το μπάτζετ)

 

Υ.Γ. Κάποια μοντέλα των τοπ εταιρειών που είναι ήδη αρκετά χρόνια στην αγορά δεν είναι "παλιά" πλέον?

Για το πρώτο ρίξε μια ματιά στο sticky.

Για πρόταση αγοράς -> Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού 

1 ώρα πριν, nick_gr2 είπε

Έχω ένα 24άρι Mitsubishi Heavy Industries SRC-71ZR.

Στο sticky αναφερεται κάτι για minimum μηκος του χαλκοσωλήνα. 
παρόλα αυτα στο manual (σελ. 32) δεν λεει κατι για minimum, παραμόνο maximum length 30m.

χάνω κάτι..;

 

Ναι δεν λέει. Θα ρώταγα την αντιπροσωπία (υποθέτων θα σου πουν 3-5μ, προσωπικά θα προσπαθούσα για 4-5) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπέρα, ψάχνω ένα 12αρι, θα μπει σε σαλόνι που το χτυπάει ο ήλιος όλη μέρα, και η μόνωση είναι ελαχιστη, ο χώρος είναι για 9αρι , αλλα λόγω των από πάνω λέω να παω σε 12.

κυρίως με ενδιαφέρει η ψύξη. Στο παλιό σπίτι είχαμε 2 toyotomi 12 και 9 (akira νομίζω) και ήμασταν τρομερά ευχαριστημένοι, δεν τα βλέπω να προτείνονται τόσο, έχει αλλάξει κάτι? έχει χαλάσει η ποιότητα τους? στα λεφτά του παρακάτω αξίζει να δω κάτι άλλο?

 

https://www.fiorentinos.gr/klimatismos/klimatistika-oikiakis-xrisis/toixou/toyotomi-izuru-all-dc-trn-trg-2335zr-12-000-btu-h.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Dark_son20 είπε

καλησπέρα, ψάχνω ένα 12αρι, θα μπει σε σαλόνι που το χτυπάει ο ήλιος όλη μέρα, και η μόνωση είναι ελαχιστη, ο χώρος είναι για 9αρι , αλλα λόγω των από πάνω λέω να παω σε 12.

κυρίως με ενδιαφέρει η ψύξη. Στο παλιό σπίτι είχαμε 2 toyotomi 12 και 9 (akira νομίζω) και ήμασταν τρομερά ευχαριστημένοι, δεν τα βλέπω να προτείνονται τόσο, έχει αλλάξει κάτι? έχει χαλάσει η ποιότητα τους? στα λεφτά του παρακάτω αξίζει να δω κάτι άλλο?

 

https://www.fiorentinos.gr/klimatismos/klimatistika-oikiakis-xrisis/toixou/toyotomi-izuru-all-dc-trn-trg-2335zr-12-000-btu-h.html

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας 

Παρακαλώ θα ήθελα να βοήθεια για επιλογή κλιματιστικού σε κατάστημα. 

 

1.600€

2. Νέα αγορά 

3.Αδιάφορο 

4.50% / 50%

5. Αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης 

6. Όχι 

7.Ενιαίο ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ με λιανικό εμπόριο 24τ.μ. ΑΛΛΑ ψηλοτάβανο (δεν έχει πατάρι) στα 4.8 μέτρα

8. Άγιος Στέφανος Αττικής 

9. Αδιάφορο, ίσως να βόλευε μόνο το wifi 

10. Πρόσοψη κοιτάει δυτικά 

11. 3491.24 watt

3002.47 kcal/h

145.47watt/m2

125.1kcal/h/m2

Υγ. Ένας ψυκτικός που το είδε είπε ότι θα κάνει δουλειά και ένα 12αρι αλλά ΔΕΝ θα με καλύψει με τίποτα (ούτε μεγαλύτερο) στην ζέστη επειδή έχει 4.8 μέτρα ύψος. 

 

Έχει βιτρίνα με πόρτα γυάλινη 3.3μετρα και από πάνω ίδιο άνοιγμα για το πατάρι που δεν έχει. 

Επίσης 1 μικρό παραθυράκι και 2 μικρά στο ήχος του παταριού. 

 

Καλή κατασκευή του 2005. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, liakjim είπε

Ναι δεν λέει. Θα ρώταγα την αντιπροσωπία (υποθέτων θα σου πουν 3-5μ, προσωπικά θα προσπαθούσα για 4-5) 

Επικοινώνησα με Mitsubishi. (Ευγενέστατος και κατατοπιστικότατος ο τεχνικός έδειξε ενδιαφέρον και δεν ήθελε να με ξεπετάξει. Οφφ τοπικ, αλλά καλό είναι να επισημαίνονται κάποια πράγματα 😀)

Είπε αυτό που είπες κι εσύ. 3-5 μέτρα. Εγώ θα ακουλουθήσω τη συμβουλή σου και θα πάω για 4-5. Παρεμπιπτόντως, πού την κρύβουν αυτή την κουλούρα;...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΣ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΩΝ

Μου ελεγε ενας γνωστος σημερα, μιας και παμε προς καλοκαιρι αλλα με περιεργο καιρο,

οτι πριν παρει αποφαση να βαλει μπροστα την 'ψυξη' το καλοκαιρι, πριν μπει σε αυτη την 'φαση'-περιοδο,

προηγειται,

προτιμα και βαζει τη λειτουργια ανεμιστηρα στο κλιματιστικο, και ειναι ευχαριστημενος, κανει καλη δουλεια μου ειπε.

Δροσιζεται ο χωρος σε ελαφριες ζεστες, με τη λειτουργια ανεμιστηρα;

Φανταζομαι οτι η καταναλωση ρευματος θα ειναι χαμηλοτερη ακομη, απο την λειτουργια ψυξης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, nick_gr2 είπε

Επικοινώνησα με Mitsubishi. (Ευγενέστατος και κατατοπιστικότατος ο τεχνικός έδειξε ενδιαφέρον και δεν ήθελε να με ξεπετάξει. Οφφ τοπικ, αλλά καλό είναι να επισημαίνονται κάποια πράγματα 😀)

Είπε αυτό που είπες κι εσύ. 3-5 μέτρα. Εγώ θα ακουλουθήσω τη συμβουλή σου και θα πάω για 4-5. Παρεμπιπτόντως, πού την κρύβουν αυτή την κουλούρα;...

5 μέτρα κουλούρα δεν κρύβεται εύκολα, πίσω από την εξωτερική μονάδα, βάλε 3 μέτρα σωλήνες μια χαρά θα είσαι, δεν θέλει παραπάνω αν είναι μπρος πίσω στον τοίχο οι μονάδες, αφού και 2.5 να βάλεις, έχει καμία 60+ εκ ήδη το μηχανή στην εσωτερική 

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, mindreader είπε

προτιμα και βαζει τη λειτουργια ανεμιστηρα στο κλιματιστικο, και ειναι ευχαριστημενος, κανει καλη δουλεια μου ειπε.

Δροσιζεται ο χωρος σε ελαφριες ζεστες, με τη λειτουργια ανεμιστηρα;

Φανταζομαι οτι η καταναλωση ρευματος θα ειναι χαμηλοτερη ακομη, απο την λειτουργια ψυξης.

Ευτυχώς που υπάρχουν και αυτά τα ποστ και ξεχνάμε κάνα πρόβλημα και διασκεδάζουμε 

  • Like 1
  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Θέλω να αγοράσω ένα κλιματιστικό 24000 btu.Να ενημερώσω τα εξής.Όταν έφτιαξα το σπίτι (2012) έιχα περάσει σωληνώσεις για κλιματιστικά.Στον πάνω όροφο για 3 split (έχουν εγκατασταθεί 3 daikin perfera) και στον κάτω όροφο είναι η αναμονή μεσα σε γυψοσανίδα(οι σωλήνες πρεπει να είναι κοντα στα 8μ) .Οι σωλήνες είναι προβλεπόμενες για 24αρι.Επειδή στο σπίτι είναι εγκατεστημένη ενδοδαπέδια με αντλια daikin altherma και το κλιματιστικό θα λειτουργεί σχεδόν αποκλειστικα για ψύξη η ερώτηση μου είναι: Daikin Siesta Sensira , Daikin Siesta Sensira Pro , Toyotomi Umi eco ή κάποιο άλλο.Ο Χώρος είναι γύρω στα 55τ.μ. με καλή μόνωση.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

εχω το εξης θεμα και θα ηθελα τη γνωμη/εμπειρια σας.

Εχω αγορασει το 2020 για καταστημα 2 κλιματιστικα εταιριας arielli απο το γνωστο e-shop.gr. Το ενα εκ των 2 λογω ( πιθανον) συστολης/διαστολης απο την λειτουργια καθαρισμου ( ανεβαζει θερμοκρασια σε αυτη τη λειτουργια για καθαρισμο και καλα απο βακτηρια ) εκανε ρωγμες στο πλαστικο του με αποτελεσμα να σταζει στη λειτουργια ψυξης.  Εστειλα mail στο support του e-shop και μου ειπαν οτι αν ειναι εντος 2ετιας - εγγυησης, μπορουν να στειλουν τεχνικο να το δει. Απαντησα πως δεν ειναι πλεον καθως εχει περασει 4ετια και θελω να ξερω την αντιπροσωπεια ή καποιον που εχουν απο τη στιγμη που τα εισαγουν και τα εμπορευονται για να δω ποιο ειναι το κοστος επισκευης.

 

Η απαντηση που πηρα ειναι η παρακατω:

 

Αγαπητέ/ή κύριε/ία,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το κλιματιστικό σας είναι εκτός χρονικής εγγύησης και δεν υπάρχει η δυνατότητα αποστολής συνεργάτη απο εμάς δυστυχώς. Δεν υπάρχει κάποιο επίσημο service του κατασκευαστή στην Ελλάδα για το προϊόν αυτό.

Για οποιαδήποτε απορία, βρισκόμαστε πάντα στη διάθεσή σας.

Με εκτίμηση,


e-shop.gr Support

 

Δηλαδη πουλας ενα προιον και αν περασει η εγγυηση του και παθει κατι, απλα το πετας. Οποτε αν παρω ενα αλλο και κανει πχ 800 ευρω σε αυτη τη μαρκα ή ARIELLI / AUX που νομιζω ειναι ιδια, αν περασει η 2ετια ( επισης δεν εχει επιλογη στην αγορα για επεκταση εγγυησης πχ) τοτε απλα σου λενε ναι μεν το εισαγω και το εμπορευομαι/πουλαω σε εσενα αλλα μετα τη 2ετια απλα πετα το. 

Ειχε κανεις αντιστοιχη εμπειρια με τετοιο θεμα;

Ευχαριστω!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, dimostr said:

Ευτυχώς που υπάρχουν και αυτά τα ποστ και ξεχνάμε κάνα πρόβλημα και διασκεδάζουμε 

Kαλά, μην το γελάς, πέρσι ανακάλυψα ότι και τα 2 daikin μου στο swing του αέρα, με πιάνουν είτε στο γραφείο, είτε στο κρεβάτι. Οπότε πράγματι, μέχρι να σκάσει ο όλεθρος του Ιουλίου, κάνανε δουλίτσα, βοηθώντας και τον αερισμό του χώρου.

Προφανώς, μόλις ήρθε στις 12-13 Ιουλίου το πρώτο 37+ , ο ανεμιστήρας πήγε περίπατο και ο συμπιεστής έκανε πάρτυ ως το Σεπτέμβρη.

Αλλά για εξωτερική 30-33 και εσωτερική ως 26-27, είναι καλύτερα να έχεις ανεμιστήρα, από το να μην έχεις.

...άλλη μία σοφία γράφτηκε σε αυτό το τόπικ. :P

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, trika9 είπε

Καλημέρα σας 

Παρακαλώ θα ήθελα να βοήθεια για επιλογή κλιματιστικού σε κατάστημα. 

 

1.600€

2. Νέα αγορά 

3.Αδιάφορο 

4.50% / 50%

5. Αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης 

6. Όχι 

7.Ενιαίο ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ με λιανικό εμπόριο 24τ.μ. ΑΛΛΑ ψηλοτάβανο (δεν έχει πατάρι) στα 4.8 μέτρα

8. Άγιος Στέφανος Αττικής 

9. Αδιάφορο, ίσως να βόλευε μόνο το wifi 

10. Πρόσοψη κοιτάει δυτικά 

11. 3491.24 watt

3002.47 kcal/h

145.47watt/m2

125.1kcal/h/m2

Υγ. Ένας ψυκτικός που το είδε είπε ότι θα κάνει δουλειά και ένα 12αρι αλλά ΔΕΝ θα με καλύψει με τίποτα (ούτε μεγαλύτερο) στην ζέστη επειδή έχει 4.8 μέτρα ύψος. 

 

Έχει βιτρίνα με πόρτα γυάλινη 3.3μετρα και από πάνω ίδιο άνοιγμα για το πατάρι που δεν έχει. 

Επίσης 1 μικρό παραθυράκι και 2 μικρά στο ήχος του παταριού. 

 

Καλή κατασκευή του 2005. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Βάλε ένα 12άρι με ανεμιστήρα οροφής.

https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-13000-btu-toshiba-σειρά-edge-white-ras-b13g3kvsg-e-ras

5 ώρες πριν, nick_gr2 είπε

Επικοινώνησα με Mitsubishi. (Ευγενέστατος και κατατοπιστικότατος ο τεχνικός έδειξε ενδιαφέρον και δεν ήθελε να με ξεπετάξει. Οφφ τοπικ, αλλά καλό είναι να επισημαίνονται κάποια πράγματα 😀)

Είπε αυτό που είπες κι εσύ. 3-5 μέτρα. Εγώ θα ακουλουθήσω τη συμβουλή σου και θα πάω για 4-5. Παρεμπιπτόντως, πού την κρύβουν αυτή την κουλούρα;...

Πίσω από την εξωτερική μονάδα.

1 ώρα πριν, gdimou είπε

Καλησπέρα.Θέλω να αγοράσω ένα κλιματιστικό 24000 btu.Να ενημερώσω τα εξής.Όταν έφτιαξα το σπίτι (2012) έιχα περάσει σωληνώσεις για κλιματιστικά.Στον πάνω όροφο για 3 split (έχουν εγκατασταθεί 3 daikin perfera) και στον κάτω όροφο είναι η αναμονή μεσα σε γυψοσανίδα(οι σωλήνες πρεπει να είναι κοντα στα 8μ) .Οι σωλήνες είναι προβλεπόμενες για 24αρι.Επειδή στο σπίτι είναι εγκατεστημένη ενδοδαπέδια με αντλια daikin altherma και το κλιματιστικό θα λειτουργεί σχεδόν αποκλειστικα για ψύξη η ερώτηση μου είναι: Daikin Siesta Sensira , Daikin Siesta Sensira Pro , Toyotomi Umi eco ή κάποιο άλλο.Ο Χώρος είναι γύρω στα 55τ.μ. με καλή μόνωση.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Τι διάσταση (διάμετρο) έχουν οι σωληνώσεις;

12 λεπτά πριν, touloumelek είπε

Καλησπερα,

εχω το εξης θεμα και θα ηθελα τη γνωμη/εμπειρια σας.

Εχω αγορασει το 2020 για καταστημα 2 κλιματιστικα εταιριας arielli απο το γνωστο e-shop.gr. Το ενα εκ των 2 λογω ( πιθανον) συστολης/διαστολης απο την λειτουργια καθαρισμου ( ανεβαζει θερμοκρασια σε αυτη τη λειτουργια για καθαρισμο και καλα απο βακτηρια ) εκανε ρωγμες στο πλαστικο του με αποτελεσμα να σταζει στη λειτουργια ψυξης.  Εστειλα mail στο support του e-shop και μου ειπαν οτι αν ειναι εντος 2ετιας - εγγυησης, μπορουν να στειλουν τεχνικο να το δει. Απαντησα πως δεν ειναι πλεον καθως εχει περασει 4ετια και θελω να ξερω την αντιπροσωπεια ή καποιον που εχουν απο τη στιγμη που τα εισαγουν και τα εμπορευονται για να δω ποιο ειναι το κοστος επισκευης.

 

Η απαντηση που πηρα ειναι η παρακατω:

 

Αγαπητέ/ή κύριε/ία,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το κλιματιστικό σας είναι εκτός χρονικής εγγύησης και δεν υπάρχει η δυνατότητα αποστολής συνεργάτη απο εμάς δυστυχώς. Δεν υπάρχει κάποιο επίσημο service του κατασκευαστή στην Ελλάδα για το προϊόν αυτό.

Για οποιαδήποτε απορία, βρισκόμαστε πάντα στη διάθεσή σας.

Με εκτίμηση,


e-shop.gr Support

 

Δηλαδη πουλας ενα προιον και αν περασει η εγγυηση του και παθει κατι, απλα το πετας. Οποτε αν παρω ενα αλλο και κανει πχ 800 ευρω σε αυτη τη μαρκα ή ARIELLI / AUX που νομιζω ειναι ιδια, αν περασει η 2ετια ( επισης δεν εχει επιλογη στην αγορα για επεκταση εγγυησης πχ) τοτε απλα σου λενε ναι μεν το εισαγω και το εμπορευομαι/πουλαω σε εσενα αλλα μετα τη 2ετια απλα πετα το. 

Ειχε κανεις αντιστοιχη εμπειρια με τετοιο θεμα;

Ευχαριστω!

 

Κάποιο φασόν θα είναι οπότε αν φωνάξεις έναν freelancer ψυκτικό θα σου βρει το ανταλλακτικό.

ΥΓ Μήπως έριξες τίποτα χημικά καθαρισμού από supermarket, praktiker ή από παρεμφερείς πηγές;

4 ώρες πριν, mindreader είπε

ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΣ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΩΝ

Μου ελεγε ενας γνωστος σημερα, μιας και παμε προς καλοκαιρι αλλα με περιεργο καιρο,

οτι πριν παρει αποφαση να βαλει μπροστα την 'ψυξη' το καλοκαιρι, πριν μπει σε αυτη την 'φαση'-περιοδο,

προηγειται,

προτιμα και βαζει τη λειτουργια ανεμιστηρα στο κλιματιστικο, και ειναι ευχαριστημενος, κανει καλη δουλεια μου ειπε.

Δροσιζεται ο χωρος σε ελαφριες ζεστες, με τη λειτουργια ανεμιστηρα;

Φανταζομαι οτι η καταναλωση ρευματος θα ειναι χαμηλοτερη ακομη, απο την λειτουργια ψυξης.

 

Οι ανεμιστήρες δεν ρίχνουν τη θερμοκρασία του χώρου, ούτε κάνουν αφύγρανση.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Πιάνουν οι ζέστες σιγά σιγά οπότε πρέπει να μπουν 2 μονάδες 18000&12000 επαρχία,800 μέτρα από την θάλασσα για ηλικιωμένο ζευγάρι,πιο πολύ θα δουλεύει το καλοκαίρι.

Το πορτοφόλι διαθέτει μέχρι 1200 ευρώ χωρίς τοποθέτηση.

Τι να πάρω δεν ξέρω,οπότε ακούω προτάσεις.

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Damned7 είπε

Καλησπέρα.

Πιάνουν οι ζέστες σιγά σιγά οπότε πρέπει να μπουν 2 μονάδες 18000&12000 επαρχία,800 μέτρα από την θάλασσα για ηλικιωμένο ζευγάρι,πιο πολύ θα δουλεύει το καλοκαίρι.

Το πορτοφόλι διαθέτει μέχρι 1200 ευρώ χωρίς τοποθέτηση.

Τι να πάρω δεν ξέρω,οπότε ακούω προτάσεις.

Ευχαριστώ.

 

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...