Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Σήμερα έγινε η εγκατάσταση των δύο Edge (16αρι και 10αρι).

Έχετε να προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο αντικραδασμικό λαστιχο για τις εξωτερικές μονάδες;

Ευχαριστώ.

viber_image_2024-04-29_13-27-04-911.jpg.320006e821cd9d5abe3d4d1c3af7bd45.jpg

 

viber_image_2024-04-29_19-23-17-423.jpg.d26ac06f4af8c5d9317340ad64e6085e.jpg

 

Επεξ/σία από MiJ16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μίλησα με τεχνικό για τα Mitsubishi Τουρκίας.

Μου είπε ότι δεν είναι τόσο καλά όσο η Heavy σειρά που είναι φτιαγμένα στην Ταϊλάνδη,μυρίζουν κάνουν φασαρία κ.α..

Οπότε εγώ θα πάρω 2 heavy ένα 18 και ένα 12 στα 1500 ευρώ περίπου και τα δυο.

Νομίζω είναι καλή τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Damned7 είπε

Μίλησα με τεχνικό για τα Mitsubishi Τουρκίας.

Μου είπε ότι δεν είναι τόσο καλά όσο η Heavy σειρά που είναι φτιαγμένα στην Ταϊλάνδη,μυρίζουν κάνουν φασαρία κ.α..

Οπότε εγώ θα πάρω 2 heavy ένα 18 και ένα 12 στα 1500 ευρώ περίπου και τα δυο.

Νομίζω είναι καλή τιμή.

Κάνω tag ένα μέλος που χρησιμοποιεί και τα 2 . @apostolisep3

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, liakjim είπε

Το 9 σε πάει κατευθείαν σε Bosch. Οπότε δες για μοντέλα με follow me ( σημαντικότατο) .

Η εγγύηση δεν είναι ο πρωταρχικός παράγοντας επιλογής.

Αν τον παραβλέψω τι άλλες επιλογές έχω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, assos01 είπε

Η εγγύηση δεν είναι ο πρωταρχικός παράγοντας επιλογής.

Αν τον παραβλέψω τι άλλες επιλογές έχω?

Δεν έχω υπόψη άλλη μάρκα που δεν θέλει υποχρεωτικό σέρβις για την εγγύηση, αλλά αν δεν θέλεις εγγύηση, τότε μάλλον δεν σε απασχολούν και τα σέρβις ώστε να την έχεις σωστά; Αν ναι, τότε μπορείς να ψωνίσεις ότι υπάρχει.

Συνεπώς από τη στιγμή που θέλεις κυρίως θέρμανση, θα σε πήγαινα σε toshiba yukai/ arata (ότι βρεις σε καλύτερη τιμή-προσφορά, πρόκειται για το ίδιο μηχάνημα με άλλη ονομασία).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off topic 

Είμαι εδώ και 3 μέρες Σεουλ (Νότια Κορέα) και μου έκανε εντύπωση ότι εδώ παίζουν μόνο LG και Carrier κλιματιστικά. Άντε και μερικά Samsung …

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, mavrik είπε

Off topic 

Είμαι εδώ και 3 μέρες Σεουλ (Νότια Κορέα) και μου έκανε εντύπωση ότι εδώ παίζουν μόνο LG και Carrier κλιματιστικά. Άντε και μερικά Samsung …

 

Spoiler

Μόνο αν έπαιζαν Arielli θα έπρεπε να σου κάνει εντύπωση!

Καλά να περάσεις, σε ζηλεύω...

 

Επεξ/σία από BigBlack
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ ενδιαφέρον αυτο που λες....εντάξει, για τα LG δεν είναι παράξενο, για τα carrier όμως? Κι εγώ παρακολουθω καποια βιντεο στο youtube ενός tuber (nadawalk) που κανει βολτες σε γειτονιες του tokyo και τις καταγραφει με την κάμερά του. Μου κανει εντύπωση πόσο πολύ χρησιμοποιούν κλιματιστικά εκεί, σχεδον σε καθε σπιτι. Δεν μπορεσα να διακρινω πολυ γνωστες μαρκες, διοτι τα περισσοτερα απο αυτα φαίνονται να ειναι αρκετα παλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι λιγότερο σχετικό μήπως και με βοηθήσει κάποιος. Έχω ένα Daikin (δωρεάν εγκατεστημένο από το Πλαίσιο τρομάρα τους) Όταν είναι στην πρίζα και χωρίς να λειτουργεί μου ρίχνει την ασφάλεια. Ακόμη και όταν λείπουμε από το σπίτι. Στην ίδια ασφάλεια είναι μόνο κάποια φώτα ενός δωματίου χωρίς κάτι ιδιαίτερο. Όταν το αποσυνδέω από το ρεύμα δεν πέφτει ποτέ η ασφάλεια. Να φωνάξω ηλεκτρολόγο ή να πάω στην Daikin?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, pantelikas είπε

Να ρωτήσω κάτι λιγότερο σχετικό μήπως και με βοηθήσει κάποιος. Έχω ένα Daikin (δωρεάν εγκατεστημένο από το Πλαίσιο τρομάρα τους) Όταν είναι στην πρίζα και χωρίς να λειτουργεί μου ρίχνει την ασφάλεια. Ακόμη και όταν λείπουμε από το σπίτι. Στην ίδια ασφάλεια είναι μόνο κάποια φώτα ενός δωματίου χωρίς κάτι ιδιαίτερο. Όταν το αποσυνδέω από το ρεύμα δεν πέφτει ποτέ η ασφάλεια. Να φωνάξω ηλεκτρολόγο ή να πάω στην Daikin?

Αν στο έχουν συνδέσει με φις/πρίζα, έλεγξε τις συνδέσεις των καλωδίων σε φις και πρίζα μήπως γίνεται κάποιο βραχυκύκλωμα.

Όταν λειτουργεί δεν ρίχνει την ασφάλεια;

Αν δεν δεις προφανές πρόβλημα με τις συνδέσεις μίλα με Daikin.

Επεξ/σία από BigBlack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, pantelikas είπε

Να ρωτήσω κάτι λιγότερο σχετικό μήπως και με βοηθήσει κάποιος. Έχω ένα Daikin (δωρεάν εγκατεστημένο από το Πλαίσιο τρομάρα τους) Όταν είναι στην πρίζα και χωρίς να λειτουργεί μου ρίχνει την ασφάλεια. Ακόμη και όταν λείπουμε από το σπίτι. Στην ίδια ασφάλεια είναι μόνο κάποια φώτα ενός δωματίου χωρίς κάτι ιδιαίτερο. Όταν το αποσυνδέω από το ρεύμα δεν πέφτει ποτέ η ασφάλεια. Να φωνάξω ηλεκτρολόγο ή να πάω στην Daikin?

Γενικότερα πιάνουν τα χέρια σου; Αν ναι, βγάλε το φις από τη πρίζα, ξεβίδωσε το πλαστικό και δες αν είναι καλά τοποθετημένοι οι 3 αγωγοί, στις σωστές θέσεις, πολλές φορές επειδή χρησιμοποιούν εύκαμπτο καλώδιο και με τις βίδες και το δούλεμα οι τρίχες κόβονται από το σφίξιμο, μήπως από εκεί σου κάνει βραχυκύκλωμα, αν δεν έχεις ιδέα τι σου λέω επικοινώνησε με την Daikin να έρθουν να το δουν, υποτίθεται πως είναι στην εγγύηση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, BigBlack είπε

Αν στο έχουν συνδέσει με φις/πρίζα, έλεγξε τις συνδέσεις των καλωδίων σε φις και πρίζα μήπως γίνεται κάποιο βραχυκύκλωμα.

Όταν λειτουργεί δεν ρίχνει την ασφάλεια;

Αν δεν δεις προφανές πρόβλημα με τις συνδέσεις μίλα με Daikin.

Ναι και όταν λειτουργεί μου ρίχνει την ασφάλεια, αλλά δεν το λειτουργούμε πολύ. 

Ευχαριστώ για την απάντηση

2 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Γενικότερα πιάνουν τα χέρια σου; Αν ναι, βγάλε το φις από τη πρίζα, ξεβίδωσε το πλαστικό και δες αν είναι καλά τοποθετημένοι οι 3 αγωγοί, στις σωστές θέσεις, πολλές φορές επειδή χρησιμοποιούν εύκαμπτο καλώδιο και με τις βίδες και το δούλεμα οι τρίχες κόβονται από το σφίξιμο, μήπως από εκεί σου κάνει βραχυκύκλωμα, αν δεν έχεις ιδέα τι σου λέω επικοινώνησε με την Daikin να έρθουν να το δουν, υποτίθεται πως είναι στην εγγύηση;

Ναι έφερα ηλεκτρολόγο και μου άφησε αναμονή έξω στο μπαλκόνι για να συνδεθεί με σούκο και μέσα στο σπίτι είναι μέσα στο μπουάτ. Η εξωτερική σούκο είναι μακριά από νερά και μέσα σε στεγανό κουτί για τέτοια δουλειά. Θα φωνάξω για αρχή και πάλι τον ηλεκτρολόγο για έλεγχο των συνδέσεων και μετά την Daikin καθώς είναι ενός έτοις.

Ευχαριστώ πολύ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, pantelikas είπε

Ναι έφερα ηλεκτρολόγο και μου άφησε αναμονή έξω στο μπαλκόνι για να συνδεθεί με σούκο και μέσα στο σπίτι είναι μέσα στο μπουάτ. Η εξωτερική σούκο είναι μακριά από νερά και μέσα σε στεγανό κουτί για τέτοια δουλειά.

Πόσα BTU είναι το κλιματιστικό; ποιο μοντέλο ακριβώς; Αυτά τα "ποντιακά" με τις πρίζες έξω, απορώ πού τα σκέφτονται.., πες του να καταργήσει τα στεγανά και τις σούκο έξω (τσάμπα λεφτά) και να τραβήξει απευθείας ένα καλώδιο ΝΥΥ από το μπουάτ, θα ξεβιδώσει το καπάκι της εξωτερικής μονάδας και θα συνδέσει απευθείας τα 3 καλώδια στην κλέμα της, θα δει πως ακριβώς δίπλα θα είναι και το καλώδιο των εντολών (λογικά 4Χ1.5)

Απορώ σκέφτονται πριν τα κάνουν, ή δεν τους ενδιαφέρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Πόσα BTU είναι το κλιματιστικό; ποιο μοντέλο ακριβώς; Αυτά τα "ποντιακά" με τις πρίζες έξω, απορώ πού τα σκέφτονται.., πες του να καταργήσει τα στεγανά και τις σούκο έξω (τσάμπα λεφτά) και να τραβήξει απευθείας ένα καλώδιο ΝΥΥ από το μπουάτ, θα ξεβιδώσει το καπάκι της εξωτερικής μονάδας και θα συνδέσει απευθείας τα 3 καλώδια στην κλέμα της, θα δει πως ακριβώς δίπλα θα είναι και το καλώδιο των εντολών (λογικά 4Χ1.5)

Απορώ σκέφτονται πριν τα κάνουν, ή δεν τους ενδιαφέρει;

Αυτό είναι και το πιό σωστό, ή μάλλον το μόνο σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...