Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα ομάδα θα ήθελα την γνώμη σας για μια αγορά που έκανα από public σε κληματιστικο παράγγειλα το συγκεκριμένο πριν 3 μήνες σχεδόν https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/tesla-classic-tt26ex21-0932ia-klimatistiko-inverter-9000-btu-aa/1842010 υποτίθεται έπρεπε να είχε έρθει τέλος Μαρτίου πριν λίγες μέρες που μηλησα με public μου είπαν πως θα καθηστεριση κ άλλο λόγω προμηθευτή και μου πρότειναν αυτό https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/tesla-classic-ta27ffll-0932ia-klimatistiko-inverter-9000-btu-aa/1697773 εσείς τι λέτε?? Μπορώ να κάνω κάτι άλλο με το συγκεκριμένο κατάστημα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, Dcmpaira είπε

Ιδανικά και τα 2 αλλά πιο πολύ η ψυψη με ενδιαφέρει στο μπάτζετ που έχω 

Θα περίμενα καμιά προσφορά σε daikin atxc-d ή yukai/arata.

Τον χειμώνα έπαιξε στο atxc25d προσφορά στα 450€ εγκατεστημένο. Εννοείται ότι δεν μπορώ να ξέρω αν θα επαναληφθεί κάτι τέτοιο.

Γενικά δεν βλέπω καμιά ιδιαίτερη προσφορά.

Επίσης το θέμα "υπνοδωμάτιο" είναι δύσκολο.

Χωρίς να έχω δοκιμάσει και χωρίς να έχουμε feedback θα έβαζα σε στενό μπάτζετ αυτό -> TCL Miracle III

Έχω δει το morris winfin 35150 στα πεθερικά να κάνει κάτι 70άρια watts σε ψύξη, με κάποιες αδυναμίες σε θέρμανση (υψηλά watts σε χαμηλές θερμοκρασίες )

 

22 λεπτά πριν, bilis1234 είπε

Καλημερα ομάδα θα ήθελα την γνώμη σας για μια αγορά που έκανα από public σε κληματιστικο παράγγειλα το συγκεκριμένο πριν 3 μήνες σχεδόν https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/tesla-classic-tt26ex21-0932ia-klimatistiko-inverter-9000-btu-aa/1842010 υποτίθεται έπρεπε να είχε έρθει τέλος Μαρτίου πριν λίγες μέρες που μηλησα με public μου είπαν πως θα καθηστεριση κ άλλο λόγω προμηθευτή και μου πρότειναν αυτό https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/tesla-classic-ta27ffll-0932ia-klimatistiko-inverter-9000-btu-aa/1697773 εσείς τι λέτε?? Μπορώ να κάνω κάτι άλλο με το συγκεκριμένο κατάστημα? 

Το ίδιο σκατά είναι, οπότε αν ήθελες το προηγούμενο, πάρε αυτό που σου προτείνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα περίμενα καμιά προσφορά σε daikin atxc-d ή yukai/arata.

Τον χειμώνα έπαιξε στο atxc25d προσφορά στα 450€ εγκατεστημένο. Εννοείται ότι δεν μπορώ να ξέρω αν θα επαναληφθεί κάτι τέτοιο.

Γενικά δεν βλέπω καμιά ιδιαίτερη προσφορά.

Επίσης το θέμα "υπνοδωμάτιο" είναι δύσκολο.

Χωρίς να έχω δοκιμάσει και χωρίς να έχουμε feedback θα έβαζα σε στενό μπάτζετ αυτό -> TCL Miracle III

Έχω δει το morris winfin 35150 στα πεθερικά να κάνει κάτι 70άρια watts σε ψύξη, με κάποιες αδυναμίες σε θέρμανση (υψηλά watts σε χαμηλές θερμοκρασίες )

 

Το ίδιο σκατά είναι, οπότε αν ήθελες το προηγούμενο, πάρε αυτό που σου προτείνουν.

Μόνο για ψύξη θα το δουλεύω σε δωμάτιο κ σπάνια έως πότε θέρμανση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην παρέα, σκέφτομαι να αγοράσω fujitsu 12άρι και είμαι ανάμεσα σε διάφορα μοντέλα και έχω χαθεί...

Οι κωδικοί είναι KGTE, KGTF, KGTB, KGTA, KETA. Γνωρίζει κάποιος να μου πει χρονολογικά πως πάνε οι κωδικοί;

Από το παλιότερο μοντέλο (πχ ΚΕΤΑ) στο νεότερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, camel555 είπε

Καλημέρα στην παρέα, σκέφτομαι να αγοράσω fujitsu 12άρι και είμαι ανάμεσα σε διάφορα μοντέλα και έχω χαθεί...

Οι κωδικοί είναι KGTE, KGTF, KGTB, KGTA, KETA. Γνωρίζει κάποιος να μου πει χρονολογικά πως πάνε οι κωδικοί;

Από το παλιότερο μοντέλο (πχ ΚΕΤΑ) στο νεότερο;

KG νομίζω είναι η καλύτερη σειρά στα μικρά, με το KGTF λογικά να είναι το νεότερο, δες και στο σαιτ της FUJITSU GENERAL το διεθνές (ή ελληνικό) ποια μοντέλα έχει τώρα νεότερα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dcmpaira είπε

Απο τα μαγαζιά σε bestprce skroutz αποφευγουμε κάποιο η΄ολα ειναι αξιοπιστα ως προς το προιον και την εγγυηση?

 

Κάποια μαγαζιά δουλεύουν με παραεισαγωγές. Προσοχή λοιπόν στις εγγυήσεις, τηλέφωνο στο μαγαζί για διευκρινίσεις αν δεν δηλώνεται σαφώς πως ισχύει εγγύηση επίσημης αντιπροσωπείας.

Επεξ/σία από BigBlack
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, bilis1234 είπε

379 με εγκατάσταση μαζί 

Αυτό που είχες πάρει είναι φασόν TCL ενώ αυτό που προτείνουν είναι AUX.

Δεν έχω ιδία άποψη αλλά προσωπικά θα προτιμούσα το 1ο.

5 ώρες πριν, camel555 είπε

Καλημέρα στην παρέα, σκέφτομαι να αγοράσω fujitsu 12άρι και είμαι ανάμεσα σε διάφορα μοντέλα και έχω χαθεί...

Οι κωδικοί είναι KGTE, KGTF, KGTB, KGTA, KETA. Γνωρίζει κάποιος να μου πει χρονολογικά πως πάνε οι κωδικοί;

Από το παλιότερο μοντέλο (πχ ΚΕΤΑ) στο νεότερο;

KG > ( KM = KETA )

Μετά κοιτάς τα τελευταίο γράμμα και όσο προς το τέλος του αλφάβητου, τόσο πιο νέο πχ το KGTF.

Αν ψάχνεις μόνο για ψύξη, δες και το παρακάτω διάγραμμα.

Στην πράξη τα ΚΕΤΑ έχουν παρόμοιες επιδόσεις με τα KM. Τα KG είναι πιο πάνω. Δεν υπάρχουν σημαντικές διαφορές στα νεότερα μοντέλα. Αν θέλεις να δω κάποιο συγκεκριμένο 12άρι και δεν υπάρχει στο διάγραμμα, πες μου να το προσθέσω.

 

image.png.d64b71683ed31eb8fe45830132d10bfc.png

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, liakjim είπε

Αυτό που είχες πάρει είναι φασόν TCL ενώ αυτό που προτείνουν είναι AUX.

Δεν έχω ιδία άποψη αλλά προσωπικά θα προτιμούσα το 1ο.

KG > ( KM = KETA )

Μετά κοιτάς τα τελευταίο γράμμα και όσο προς το τέλος του αλφάβητου, τόσο πιο νέο πχ το KGTF.

Αν ψάχνεις μόνο για ψύξη, δες και το παρακάτω διάγραμμα.

Στην πράξη τα ΚΕΤΑ έχουν παρόμοιες επιδόσεις με τα KM. Τα KG είναι πιο πάνω. Δεν υπάρχουν σημαντικές διαφορές στα νεότερα μοντέλα. Αν θέλεις να δω κάποιο συγκεκριμένο 12άρι και δεν υπάρχει στο διάγραμμα, πες μου να το προσθέσω.

 

image.png.d64b71683ed31eb8fe45830132d10bfc.png

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σου. Είμαι ανάμεσα στο ASYG12KGTF και ASYG12KGTE. Το δεύτερο, αν και παλιότερο, βλέπω έχει καλύτερο δείκτη στην ψύξη (9.2 έναντι 8,7), λιγότερα btu στην ψύξη (11600 έναντι 12000) και περισσότερα στην θέρμανση (13650 έναντι 12000). Χρήματα ίδια.

Σε λιγότερα χρήματα, ανάμεσα στο 12ΚΜΤΑ και το KMCE? Αυτά είναι ίδια σειρά (ΚΜ)? Ποιο θα μου πρότεινες για χρήση σε γραφείο, 18 τμ , ηλιακό με πλάκα από πάνω (χωρίς μόνωση κλπ).

Έχω το Inventor Comfort MFVI-12WFI/MFVO-12, ευχαριστημένος από την απόδοσή του, όχι από την ποιότητά του... Χάνει φρέον από την εσωτερική μονάδα, 18 μήνες μετά την αγορά του...Το δε service ανύπαρκτο.

Επειδή με είχες βοηθήσει και παλιότερα και επέλεξα τα ASYG24KLCA και ASYG071KLCA από τα οποία είμαι ευχαριστημένος, είπα να στραφώ πάλι στην fujitsu.

Έχω και το ASYG09KETA στο υπνοδωμάτιο, με το WLAN adapter (UTY-TFSXH2) αλλά λόγω ότι το φως του wifi βγάζει μάτια και δεν είναι για κρεβατοκάμαρα, δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι συμβατό με το UTY-TFSXH3, που παίρνει πχ το KMCE, ώστε να το βάλω στο γραφείο...

 

Επεξ/σία από camel555
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, camel555 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σου. Είμαι ανάμεσα στο ASYG12KGTF και ASYG12KGTE. Το δεύτερο, αν και παλιότερο, βλέπω έχει καλύτερο δείκτη στην ψύξη (9.2 έναντι 8,7), λιγότερα btu στην ψύξη (11600 έναντι 12000) και περισσότερα στην θέρμανση (13650 έναντι 12000). Χρήματα ίδια.

Σε λιγότερα χρήματα, ανάμεσα στο 12ΚΜΤΑ και το KMCE? Αυτά είναι ίδια σειρά (ΚΜ)? Ποιο θα μου πρότεινες για χρήση σε γραφείο, 18 τμ , ηλιακό με πλάκα από πάνω (χωρίς μόνωση κλπ).

Έχω το Inventor Comfort MFVI-12WFI/MFVO-12, ευχαριστημένος από την απόδοσή του, όχι από την ποιότητά του... Χάνει φρέον από την εσωτερική μονάδα, 18 μήνες μετά την αγορά του...Το δε service ανύπαρκτο.

Επειδή με είχες βοηθήσει και παλιότερα και επέλεξα τα ASYG24KLCA και ASYG071KLCA από τα οποία είμαι ευχαριστημένος, είπα να στραφώ πάλι στην fujitsu.

Έχω και το ASYG09KETA στο υπνοδωμάτιο, με το WLAN adapter (UTY-TFSXH2) αλλά λόγω ότι το φως του wifi βγάζει μάτια και δεν είναι για κρεβατοκάμαρα, δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι συμβατό με το UTY-TFSXH3, που παίρνει πχ το KMCE, ώστε να το βάλω στο γραφείο...

 

Πρόσθεσα τα μοντέλα που λες.

0d3566d619e2fa9c501e7887b6060f66.png

Όπως βλέπεις το ASYG12KGTF έχει υψηλότερο πραγματικό seer από το ASYG12KGTΕ.

Επίσης τα ASYG12KMCF, ASYG12KMTB και ASYG12KETF, έχουν όλα το ίδιο SEER.

ΥΓ1 Μίλα με inventor. Όπως βλέπεις το comfort έχει αξιόλογη απόδοση.

ΥΓ2 Για τους αντάπτορες θα σου πει η αντιπροσωπεία.

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@liakjim Το διάγραμμα με τα πραγματικά seer για Αττική στα 18αρια το βλέπω τώρα,δεν έχει μέσα το toyotomi erai 356. Χωράει σε αυτή τη λίστα μέσα η δεν προτείνεται;;

Επεξ/σία από George gia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...