Προς το περιεχόμενο

Η ProArt PA32KCX τεχνολογίας Mini LED και 8K είναι η κορυφαία επαγγελματική οθόνη της ASUS


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ASUS παρουσίασε μία νέα οθόνη ανάλυσης 8K για επαγγελματικές ροές εργασίας με την ονομασία ProArt PA32KCX.

Πρόκειται για την πρώτη επαγγελματική οθόνη 8K στον κόσμο τεχνολογίας Mini LED, η οποία προσφέρει επίπεδα μαύρου που είναι σχεδόν εφάμιλλα με εκείνα που προσφέρει η τεχνολογία OLED. Η PA32KCX που ανήκει στη σειρά ProArt της Ταϊβανέζικης εταιρείας που απευθύνεται σε δημιουργούς και επαγγελματίες διατίθεται με διαγώνιο 32” και το πάνελ της είναι τύπου 10-bit για ευρύτερη χρωματική υποστήριξη και με ενσωματωμένη λειτουργικότητα αυτοβαθμονόμησης (self-calibration). Η φωτεινότητα της οθόνης αγγίζει στιγμιαία τα 1200 nits (peak brightness). 

Το πάνελ διαθέτει πυκνότητα εικονοστοιχείων ίση με 275 ppi (7.680 x 4.320 pixels) και καλύπτει το 97% του χρωματοχώρου DCI-P3. Έρχεται με τεχνολογία βαθμονόμησης υλικού ASUS ProArt, που μπορεί να πραγματοποιηθεί τόσο χειροκίνητα όσο και αυτόματα από την ίδια την οθόνη. Χάρη στο ενσωματωμένο, αναδιπλούμενο μηχανοκίνητο χρωματόμετρο, είναι εφικτός ο εύκολος έλεγχος και η διατήρηση της χρωματικής ακρίβειας της οθόνης για μακροχρόνια χρήση.

Με την τεχνολογία Mini LED, η οθόνη ProArt PA32KCX διαθέτει 4.096 ζώνες οπίσθιου φωτισμού με την μέγιστη στιγμιαία φωτεινότητα να εκτιμάται στα 1200 nits (υψηλότερη από τα 1000 nits που απαιτούνται από το πρότυπο HDR10). Η συμβατότητα HDR επεκτείνεται και στα HLG και HDR10 με αποτέλεσμα οι δημιουργοί και επαγγελματίες να έχουν μεγαλύτερο έλεγχο πάνω στο περιεχόμενο.

k5RZLuDd9LatL5rYdHyJUd-1200-80.jpg

Καθώς πρόκειται για μία οθόνη ProArt, υπάρχουν όλες οι γνωστές τεχνολογίες άνεσης των ματιών της ASUS, συμπεριλαμβανομένης της αντιθαμβωτικής επίστρωσης, της τεχνολογίας χαμηλής αντανάκλασης και της τεχνολογίας EyeCare+ (η οποία περιλαμβάνει τεχνολογία flicker-free όσον αφορά τον οπίσθιο φωτισμό). Όλες αυτές οι τεχνολογίες αποσκοπούν στη μείωση της καταπόνησης των ματιών και στη βελτίωση του επιπέδου άνεσης κατά την πολύωρη εργασία (ή και το… παιχνίδι).

Η οθόνη διαθέτει εισόδους DisplayPort 2.1 και HDMI 2.1 καθώς και δύο θύρες Thunderbolt 4/USB Type-C (με DisplayPort και Power Delivery έως και 96W). Στα χαρτιά, η ASUS ProArt PA32KCX που συνδυάζει τεχνολογία mini-LED, υψηλή χρωματική ακρίβεια, μέγιστη φωτεινότητα 1200 nits και ανάλυση 8K, τοποθετείται στις κορυφαίες θέσεις της λίστας του επαγγελματία που επιθυμεί να αποκτήσει μία οθόνη για επεξεργασία φωτογραφιών και βίντεο, δημιουργία περιεχομένου, τρισδιάστατη μοντελοποίηση κ.ά. Επιπλέον, μπορεί να αποτελέσει μία μακροχρόνια επένδυση, καθώς δεν τίθεται το ζήτημα… «burn-in» που απασχολεί τις οθόνες τεχνολογίας OLED παρόμοιων προδιαγραφών. Το μόνο αρνητικό, υποθέτουμε, ότι θα είναι η τιμή της αφού εκτιμάται σε… χιλιάδες ευρώ (η ASUS δεν έχει ακόμα ανακοινώσει επίσημα το κόστος της). 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
19 minutes ago, MariosX said:

Αυτό το γύρο γύρο που είναι σαν κάσα, τι εξυπηρετεί; γιατί το βάλανε;

Monitor Hood (αφαιρούμενο), για να μην πέφτει φως κτλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, MariosX είπε

Αυτό το γύρο γύρο που είναι σαν κάσα, τι εξυπηρετεί; γιατί το βάλανε;

Απομονώνει το πάνελ από εξωτερικά φώτα προκειμένου να μην επηρεάζονται τα χρώματα στην οθόνη όπως αυτά εμφανίζονται στον χρήστη.
Είναι ειδικό για όσους ασχολούνται με επεξεργασία εικόνας/φωτογραφίας κλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, JPaxilleas said:

Η Asus ProArt PA32UCX-PK έχει 2.199,00€ οπότε μιλάμε για πολλά παραπάνω 

"ASUS ProArt Display PA32KCX is reportedly going to be priced around $8,000."

  • Like 1
  • Sad 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, MariosX said:

Αυτό το γύρο γύρο που είναι σαν κάσα, τι εξυπηρετεί; γιατί το βάλανε;

Σου απάντησαν και τα παιδιά παραπάνω, monitor hood είναι. Αφαιρείται, αν θες δεν το βάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα είναι να δώσω 8 χιλιάρικα για οθόνη, παίρνω την Apple Pro Display XDR με 7 μιση + ένα χιλιαρικάκι για τη βάση της. Κι έχω 1600 nits, οχι 1200 σαν την μπακατέλα της asus.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, kinq1 είπε

Αμα είναι να δώσω 8 χιλιάρικα για οθόνη, παίρνω την Apple Pro Display XDR με 7 μιση + ένα χιλιαρικάκι για τη βάση της. Κι έχω 1600 nits, οχι 1200 σαν την μπακατέλα της asus.

Μην το λες σε ανάλυση και connectivity και σε dimming zones είναι καλύτερη. 

Από εκεί και πέρα είναι μόνο για επαγγελματίες πολύ συγκεκριμένου χώρου.  Επίσης και οι 2 μοιαζουν υπερβολικά κοστολογημένες. Αν και δεν ξέρω ποσό σημαντικές είναι οι διάφορες σε σχέση με Dell ή άλλες οθόνες για την ίδια δουλειά που κάνουν κοντά 1000€. 

Αυτό που λες για την XDR έτσι κι αλλιώς νομίζω αν κάποιος έχει Mac και χρειάζεται πραγματικά τέτοια οθόνη θα πάρει την XDR ακόμα και αν η Asus έκανε τα μισά λεφτά.  Νομίζω απευθύνεται στο ίδιο κοινό αλλά σε windows.

Από θέμα αισθητικής περίμενα καλύτερο design από την asus.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πόσες άλλες ανάλογες οθόνες το έχουν, αλλά μου έκανε αμέσως κλικ το ενσωματωμένο αυτόματο calibrator. Εδώ έναν απλό φωτογραφικό εκτυπωτή κι ένα 27άρι DELL IPS έχω σπίτι που φτύνω αίμα να τα... ευθυγραμμίσω, και μου ακούγεται ανεκτίμητο - πόσο μάλλον για έναν επαγγελματία

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, ethereum said:

ακριβή σίγουρα , 8Κ περιεχόμενο , παραγωγή για ταινίες , ντοκιμαντέρ 

Εχει υψηλη τιμη για το μεσο καταναλωτη, για τους επαγγελματιες οπου και απευθυνεται εχει χωμα τιμη, συγκριτικα παντα με αυτα που προσφερει και βαση του ανταγωνισμου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...