Προς το περιεχόμενο

Αποδοχή κληρονομιάς


Nekos_14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 ώρα πριν, evkar είπε

Αν και δεν ξέρουμε λεπτομέρειες θα έλεγα το εξής :

1.-Πρώτα από όλα τσεκάρισε ακριβώς τι χρέος σου αφήνει ο πατέρας σου .Είναι όντως μόνο 10000 ή υπάρχει και  κάτι άλλο που δεν ξέρεις. Μήπως έχει εκκρεμότητες με το δημόσιο (εφορία κλπ)

2.- Αν τώρα δεν υπάρχουν άλλες οφειλές πας στο δεύτερο στάδιο που έχει να κάνει με την αποδοχή της κληρονομιάς . Τα ακίνητα αξίζουν ? , είναι σε καλή κατάσταση ?, χρήζουν ανακαίνισης ? Έχε υπόψη ότι για να κάνεις αποδοχή χρειάζεσαι συμβολαιογράφο , ίσως και λογιστή (για τα Ε9 κλπ) και έχει κόστος . 

3.Πάμε τώρα στο πιο δύσκολο . Επειδή θα είσαι με τη μάνα σου 75-25 χρειάζεται συννενόηση και συναίνεση για οποιαδήποτε δουλειά θες να κάνεις στα ακίνητα (πχ μίσθωση , ανακαίνιση κλπ). Εδώ ,αν δεν υπάρχει κοινή βάση , έχεις πρόβλημα . Για να  βγάλεις  π.χ. τον κακοπληρωτή νοικάρη πρέπει να συναινέσει και η μάνα σου . 

Έχει και άλλα πολλά που πρέπει να συμβουλευτείς νομικό . 

Τα περισσότερα που γράφεις και εσύ και άλλοι, απλά δεν ισχύουν. Έλεος, δίνετε νομικές συμβουλές ενώ δεν ξέρετε την τύφλα σας. Αν ήταν ιατρικό πρόβλημα, θα το παίζατε ιατροί;

Τέτοια θέματα έπρεπε να κλειδώνονται αμέσως. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παραβλέψουμε την πιθανότητα το thread να είναι μια πλάκα (γιατί βρίθει "θεμάτων"), αυτό που με εντυπωσιάζει είναι η παροχή άσχετων πληροφοριών σε μια πρόταση.

Π.χ. ποιος έχει το 25% -> "η μάνα μου που είναι 64 ετών". Η στην αρχή "Η μάνα μου έχει αναπηρία με κατάθλιψη".

Αν δηλαδή με ρωτήσει κάποιος "γιατί είσαι κακοπροαίρετος;" θα του απαντήσω "γιατί δεν πιστεύω το θέμα και είμαι 52 ετών". Η εναλλακτικά "θέλω να ρωτήσω κάτι, βέβαια χθες έφαγα μπέργκερ προβατίνας".

 

Αν το thread δεν είναι πλάκα, παρακαλώ την αγαπητή φορουμίστρια να με συγχωρέσει και να βρει ΑΜΕΣΑ δικηγόρο για να βγάλει άκρη. Αλοίμονο αν στο Insomnia λύνονται τέτοια πράγματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προφίλ εν τω μεταξύ δημιουργήθηκε μόνο για την ερώτηση αν το ψάξει κάποιος. Από μόνο του αυτό δημιουργεί ερωτηματικά σχετικά με την σοβαρότητα του ερωτήματος... Χωρίς δε να θέλω να φανώ μισογύνης ή σεξιστής ή οτιδήποτε άλλο, μου προκαλεί εντύπωση το γεγονός πως στην πλειονότητα τους τέτοια θέματα/ερωτήσεις (όπου η σοβαρή και μόνη απάντηση είναι "συμβουλέψου δικηγόρο") μονίμως ανοίγονται από brand new profiles που δηλώνουν στην συντριπτική τους πλειονότητα "γυναίκες"... και φυσικά μετά ως δια μαγείας εξαφανίζονται από το φόρουμ...

Ας το κλειδώσει κάποιος mod επιτέλους να περιμένουμε το επόμενο ερώτημα/θέμα. Ίσως κάτι σχετικά με το Σύνταγμα της Ελλάδας ή κανένα κακούργημα να έφερνε περισσότερη αντιπαράθεση "κορίτσια"...

Υ.Γ. Ξέρω. Είμαι ένας "Κακός" Ινδιάνος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Εννοείται πώς όταν πεθαίνει ένας πατέρας και δεν υπάρχει διαθήκη πάντα η περιουσία πάει 75% στο παιδί και 25% στην μητέρα. Εννοείται οι δικηγόροι ξέρουν αλλά θα πουν ότι συμφέρει την τσέπη τους γιατί σε τέτοιο κόσμο ζούμε. 

Το insomnia το παρακολουθούσα χρόνια τώρα και το θεωρώ πιο σοβαρό από το facebook πχ. Τουλάχιστον δεν θα έπαιρνα απαντήσεις από γριούλες και γέρους που τα "ξέρουν" όλα. Θα ανοίξω επόμενο θέμα συζήτησης για αλλαγή  καλωδιοταινίας σε laptop, όταν θα έχω πάρει την απόφασή μου με την κληρονομιά μόνη μου μετά από πολύ σκέψη. Οπότε θεωρήστε το κλειστό το θέμα αυτό. Ελπίζω να μην νιώθετε μοναξιά μέχρι να επιστρέψω. Cu & Peace ✌️ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Το θέμα έχει κλειδωθεί
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...