Προς το περιεχόμενο

Αποδοχή κληρονομιάς


Nekos_14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το 75% από την πολυκατοικία (εξ αδιαιρέτου) γίνεται να το πουλήσω; Μόλις δω δηλαδή ότι η μάνα μου δεν συνεργάζεται για τα θέματα της πολυκατοικίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

15 λεπτά πριν, Nekos_14 είπε

Το 75% από την πολυκατοικία (εξ αδιαιρέτου) γίνεται να το πουλήσω; Μόλις δω δηλαδή ότι η μάνα μου δεν συνεργάζεται για τα θέματα της πολυκατοικίας. 

Βεβαιως και μπορεις. Μαλιστα μπορεις να βγαλεις δικαστικη αποφαση και να βγουν ολα σε πλειστηριασμο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ζωή είναι μάχη 

Σε βλέπω να μη μάχεσαι ιδιαίτερα,ο πατέρας σού άφησε περιουσία για να επιβιώσεις στο μέλλον 

Κουράστηκε για αυτό,μην αφήσεις ούτε καρφίτσα δικιά σου ,να την πάρουν 

Βρες ένα καλό δικηγόρο, διώξε τούς νοικαρυδες που δεν πληρώνουν,

Να βάλεις νέους για να έχεις κάποια χρήματα να κινηθείς 

Μην φεύγεις από τα πρόβληματα σού αντιμετωπίσετε και θα βγεί καλύτερο μέλλον 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Nekos_14 είπε

Καλησπέρα. Προβληματίζομαι το τελευταίο διάστημα σχετικά με το αν με συμφέρει να κάνω αποδοχή κληρονομιάς αφού πέθανε ο πατέρας μου. Η μάνα μου έχει αναπηρία με κατάθλιψη. Γενικά ήταν από πάντα κακιασμένη και ανακάτευε κόσμο και συγγενείς, κυρίως τους πιο κοντινούς της. Όταν πέθαινε ο πατέρας της κοίταζε να μην πάρει τίποτα ο αδελφός της ενώ η ίδια είχε περιουσία. Παράλληλα με ζήλευε και δεν ήθελε να πάρω πτυχίο κάνοντας μου φασαρία σε κάθε εξεταστική. Τώρα λοιπόν είμαι άνεργη με πτυχίο πανεπιστημίου και σκέφτομαι αν αξίζει να αποδεχτώ το 75% από μια πολυκατοικία με θέματα (το ένα διαμέρισμα αν και νοικιασμένο έχει 10000 χρέος σε τράπεζα, το άλλο έχει νοικάρη που δεν πληρώνει, το άλλο έχει την τελευταία γυναίκα του παππού μου για όσο θα ζει αυτή και άλλο ένα είναι αυτό που μένουμε). Η μάνα μου κοιτάει να πάρει δάνειο και χαλάει λεφτά όπου βρει ενώ σκέφτεται να φτιάξει ένα σπίτι που είναι στο όνομά της στο χωριό. Εγώ μένω σε άλλη πόλη (με φιλοξενούν) και ακούω απειλές από την μάνα μου η οποία αν μπορούσε να με κλίσει στην στενή θα το έκανε (της βάζει ιδέες συγγενής να με κλίσει σε ψυχιατρείο για να τρώνε μαζί τα λεφτά). Τι να κάνω;;;

να το στείλεις στον Κοκκινόπουλο,έμαθα θα επιστρέψει στην τηλεόραση.Είναι ωραίο σενάριο βγαλμένο μέσα απο την ζωή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, Nekos_14 said:

Το 75% από την πολυκατοικία (εξ αδιαιρέτου) γίνεται να το πουλήσω; Μόλις δω δηλαδή ότι η μάνα μου δεν συνεργάζεται για τα θέματα της πολυκατοικίας. 

Φυσικά και μπορείς, το να βρεις κάποιον να θέλει να το αγοράσει αντί σεβαστού τιμήματος όμως είναι άλλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλος ένας/μια (αν δεν είναι τρολ δλδ) που ψάχνει (τζάμπα φυσικά) νομικές απαντήσεις και συμβουλές σε ένα φόρουμ τεχνολογίας.... Η απάντηση στο πρόβλημα υπάρχει και λέγεται ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ. Κι όχι δεν θα είναι τζάμπα, αλλά τουλάχιστον θα σου βρει ΛΥΣΗ!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, BadIndian είπε

 Η απάντηση στο πρόβλημα υπάρχει και λέγεται ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ. Κι όχι δεν θα είναι τζάμπα, αλλά τουλάχιστον θα σου βρει ΛΥΣΗ!

Εγώ θα έλεγα δικηγόρος της ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ σου , είδαμε και τι ρόλο βαράνε κάποια "μπουμπουκια" δικηγόροι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις μπορείς να δώσεις το 75% της πολυκατοικίας σε εμένα αντί να κάνεις αποποίηση, μην φοβάσαι θα συνεννοηθώ καλά με την μάνα σου 

  • Thanks 1
  • Haha 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Macosj είπε

Αν θέλεις μπορείς να δώσεις το 75% της πολυκατοικίας σε εμένα αντί να κάνεις αποποίηση, μην φοβάσαι θα συνεννοηθώ καλά με την μάνα σου 

μπορει να σε θελει για γαμπρο 🤑

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dark_Nightfall είπε

Εγώ θα έλεγα δικηγόρος της ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ σου , είδαμε και τι ρόλο βαράνε κάποια "μπουμπουκια" δικηγόροι.

Σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν μπουμπούκια, τι επιχείρημα είναι αυτό; 

2 ώρες πριν, BadIndian είπε

Άλλος ένας/μια (αν δεν είναι τρολ δλδ) που ψάχνει (τζάμπα φυσικά) νομικές απαντήσεις και συμβουλές σε ένα φόρουμ τεχνολογίας.... Η απάντηση στο πρόβλημα υπάρχει και λέγεται ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ. Κι όχι δεν θα είναι τζάμπα, αλλά τουλάχιστον θα σου βρει ΛΥΣΗ!

Αυτό ακριβώς. 

1 ώρα πριν, Macosj είπε

Αν θέλεις μπορείς να δώσεις το 75% της πολυκατοικίας σε εμένα αντί να κάνεις αποποίηση, μην φοβάσαι θα συνεννοηθώ καλά με την μάνα σου 

Καλή ιδέα, κι εγώ υποψήφιος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το σίγουρο είναι ότι δεν μπορείτε να διαχειριστεί καμία πλευρά την περίπτωση εδω κ χρονια..αν υπάρχουν κ αλυτα ψυχολογικα κ στις 2 περιπτωσεις όλα αυτά πάνε περιπατο..έτσι όπως πάνε τα πράγματα βγάλε κ εσύ 300κ δάνειο...ποιος θα αγορασει εξ αδιαιρετου ?ποιος θα χτυπησει πλειστηριασμό εξ αδιαιρετου ή  αν υπαρχει  θεμα επικαρπια /ψιλη κυριοτητα.....μαλλον πουλας κατι απο αυτα κ παιρνεις το υπολοιπο ποσοστό της μανας κ εχεις λεφτα για δικηγορους ,συμβολαιογραφους ή τυχον φορο κληρονομιας...υπάρχουν 4 μηνες γ να κάνεις αποποίηση ή αποδοχή με ευργετημα απογραφης...ανέλυσε πρωτα το θέμα χρεη +δάνεια πατέρα μητερας...π.χ. αν παιζει δεκαδες ή εκατοντάδες χιλιάδες  δανειο ο πατέρας για την πολ.κια ...ή αν παιζει χρεος σε ενφια φπα εφκα ..αν υπαρχει κάτι απ όλα αυτα με προσημειωση.... αν εβαλαν εγγυητές ο ενας τον άλλον κτλ..

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα βρισκεσαι σε δύσκολη θέση λόγω ανεργίας και λόγω ψυχολογικών της μάνας σου και σου φαίνονται όλα βουνό.

ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΕΙΣ ΤΑ ΑΚΙΝΗΤΑ.

Εαν το χρεος είναι μόνο 10.000 δεν αξίζει να κάνεις αποποίηση, το ποσό είναι αστείο μπροστά σε αυτά που κληρονομεις. Όσο για αυτούς που δεν πληρώνουν τους δίνεις λίγο περιθώριο και μετά τους βγάζεις.

Μην σκεφτεσαι το τώρα . Θα βρεις δουλειά, μπορεί να γνωρίσεις και έναν άνθρωπο στο μέλλον που θα είναι σε θέση να σε βοηθήσει οικονομικά και αυτή η περιουσία να είναι η περιουσία που θα αφήσετε στα παιδιά σας. Μην βλέπεις το short term. 
 

Και σίγουρα μην διατυμπανίζεις ότι σκέφτεσαι να κάνεις αποποίηση (ούτε σε γνωστους, ΟΥΤΕ σε δικηγορους) δείχνει αδυναμία και η αδυναμία σε συνδυασμό με την στάση σου στο θέμα προσελκύει όρνια πάσης φύσης γιατί η χώρα μας έχει άπειρα τέτοια.

Εφ όσον η μάνα σου έχει τέτοια θέματα και είναι κλινικά τεκμηριωμένα, πήγαινε σε έναν/μια δικηγόρο εξήγησε της και προσπάθησε να την κλείσεις εσυ σε ψυχιατρείο να ξεμπερδεύεις. Τι να τα κάνει τα λεφτά η μάνα σου 65 χρόνων με ψυχολογικά και κατάθλιψη; Να τα παίζει μπιρίμπα; Χάρη θα της κάνεις να την βάλεις σε κανένα μέρος να την προσέχουν όπως μας την περιγράφεις 

edit

Τώρα είδα ότι το ποσό του χρέους είναι 100.000 . Και πάλι με τα διαμερίσματα αυτά το φέρνεις στα ίσια του πουλώντας ένα και σου μένουν τα αλλά 

Επεξ/σία από Pitoo
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικά post που διαβάζω εδώ είναι μεν καλοπροαιρετα αλλά εκτός πραγματικότητας. Έχετε δικό σας άτομο με ψυχιατρικα θέματα και γνωρίζετε από διαδικασίες για να κλειστεί σε ψυχιατρική κλινική; Μάλλον όχι. Δύσκολα λαμβάνεται από τις αρχές απόφαση για να κλειστεί κάποιος σε κλινική, πρέπει να συντρέχουν διάφορες συνθήκες επικινδυνοτητας, η συνήθης πρακτική είναι να μένει ο ασθενής σπίτι και να προσπαθούν οι δικοί του να του δίνουν τα φαρμακα. Ο ασθενής μπορεί να μην θέλει να πάει και ψυχιατρο και να συνεργαστεί με κανέναν, εκεί δεν μπορείτε να κάνετε σχεδόν τίποτα εκτός αν ο ασθενής κάνει κάποια επικίνδυνη ενέργεια για ανθρώπινη ζωή δική του η τρίτου. Θα χρειαστεί η συνδρομή συγγενών να υπογράψουν επίσης δεν ξέρω αν θα βρείτε.

Αν η μάνα μισεί την κόρη και έχει αποφασίσει να της κάνει ανοιχτό πόλεμο, το ακίνητο πάει άπατο, ειδικα αν και όπου απαιτείται συνυπογραφη της μάνας. 

Πώληση ποσοστών εξ αδιαιρετου, το ξεχνάς. Κανένας δεν αγοράζει ποσοστό ιδιοκτησίας σε κτίριο που δεν μπορεί να διαχειριστεί μόνος του. Τέτοιες περιπτώσεις υπάρχουν μόνο σε ακίνητα με πολλούς κληρονόμους που μπορεί ο ένας να προτείνει στους άλλους να αγοράσει το ποσοστο τους ώστε να μείνει μόνο αυτός και να διαχειρίζεται μόνος του το ακίνητο χωρίς άλλους πάνω από το κεφάλι του. Εκτός αυτού αν δεν συμφωνήσει η μητέρα της για πώληση ποσοστών και το οτιδήποτε δεν γίνεται τίποτα. 

Μπορει να πετύχει το παιδί κάποια πράγματα αν μιλήσει με δικηγόρο και κάνει δικαστήρια πχ διανομή, πρέπει να μιλήσει με δικηγόρο. Θα κρατήσουν χρόνια τα δικαστήρια και θα απαιτηθούν πολλά λεφτά μέχρι να βρεθεί άκρη. Αν δεν έχει χρήματα στην άκρη πρέπει να σκεφτεί καλά τι θα κάνει. Να πουλήσει ακίνητο και να καλύψει χρέη, δικηγόρους κτλ, ναι αλλά αν συμφωνήσει η μάνα εφόσον θα το έχει εξ αδιαιρετου. 

Πρέπει να σκεφτεί σε τι κατάσταση είναι το κτίριο μέσα κι έξω και αν στην υποθετική περιπτωση ήταν ιδιοκτήτρια, πόσα λεφτά θα απαιτηθούν για ανακαίνιση μέσα κι έξω. Για την κάλυψη του δανείου πουλάει το ένα διαμέρισμα. Μάλλον θα χρειαστεί και δεύτερο για κόστη δικαστηρίων δικηγόρων φόρων κτλ, να μείνει και κανένα κομπόδεμα στην άκρη. 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν ξέρουμε λεπτομέρειες θα έλεγα το εξής :

1.-Πρώτα από όλα τσεκάρισε ακριβώς τι χρέος σου αφήνει ο πατέρας σου .Είναι όντως μόνο 10000 ή υπάρχει και  κάτι άλλο που δεν ξέρεις. Μήπως έχει εκκρεμότητες με το δημόσιο (εφορία κλπ)

2.- Αν τώρα δεν υπάρχουν άλλες οφειλές πας στο δεύτερο στάδιο που έχει να κάνει με την αποδοχή της κληρονομιάς . Τα ακίνητα αξίζουν ? , είναι σε καλή κατάσταση ?, χρήζουν ανακαίνισης ? Έχε υπόψη ότι για να κάνεις αποδοχή χρειάζεσαι συμβολαιογράφο , ίσως και λογιστή (για τα Ε9 κλπ) και έχει κόστος . 

3.Πάμε τώρα στο πιο δύσκολο . Επειδή θα είσαι με τη μάνα σου 75-25 χρειάζεται συννενόηση και συναίνεση για οποιαδήποτε δουλειά θες να κάνεις στα ακίνητα (πχ μίσθωση , ανακαίνιση κλπ). Εδώ ,αν δεν υπάρχει κοινή βάση , έχεις πρόβλημα . Για να  βγάλεις  π.χ. τον κακοπληρωτή νοικάρη πρέπει να συναινέσει και η μάνα σου . 

Έχει και άλλα πολλά που πρέπει να συμβουλευτείς νομικό . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...