Προς το περιεχόμενο

Αποδοχή κληρονομιάς


Nekos_14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Προβληματίζομαι το τελευταίο διάστημα σχετικά με το αν με συμφέρει να κάνω αποδοχή κληρονομιάς αφού πέθανε ο πατέρας μου. Η μάνα μου έχει αναπηρία με κατάθλιψη. Γενικά ήταν από πάντα κακιασμένη και ανακάτευε κόσμο και συγγενείς, κυρίως τους πιο κοντινούς της. Όταν πέθαινε ο πατέρας της κοίταζε να μην πάρει τίποτα ο αδελφός της ενώ η ίδια είχε περιουσία. Παράλληλα με ζήλευε και δεν ήθελε να πάρω πτυχίο κάνοντας μου φασαρία σε κάθε εξεταστική. Τώρα λοιπόν είμαι άνεργη με πτυχίο πανεπιστημίου και σκέφτομαι αν αξίζει να αποδεχτώ το 75% από μια πολυκατοικία με θέματα (το ένα διαμέρισμα αν και νοικιασμένο έχει 10000 χρέος σε τράπεζα, το άλλο έχει νοικάρη που δεν πληρώνει, το άλλο έχει την τελευταία γυναίκα του παππού μου για όσο θα ζει αυτή και άλλο ένα είναι αυτό που μένουμε). Η μάνα μου κοιτάει να πάρει δάνειο και χαλάει λεφτά όπου βρει ενώ σκέφτεται να φτιάξει ένα σπίτι που είναι στο όνομά της στο χωριό. Εγώ μένω σε άλλη πόλη (με φιλοξενούν) και ακούω απειλές από την μάνα μου η οποία αν μπορούσε να με κλίσει στην στενή θα το έκανε (της βάζει ιδέες συγγενής να με κλίσει σε ψυχιατρείο για να τρώνε μαζί τα λεφτά). Τι να κάνω;;;

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

τοσα πολλα ακινητα ειναι κριμα να τα χασεις.... αν τα εβαζες σε μια σειρα δεν θα χρειαζοταν στο μελλον να δουλεψεις.

το ζητημα ειναι ποιος εχει το 25%.. αν ειναι η μη συνεργασιμη μανα δυσκολευουν τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 minutes ago, Nekos_14 said:

Τι να κάνω;;;

Πες μας πρώτα από όλα ποιος θα έχει το υπόλοιπο 25%.

30 minutes ago, Nekos_14 said:

και άλλο ένα είναι αυτό που μένουμε

 

30 minutes ago, Nekos_14 said:

Εγώ μένω σε άλλη πόλη (με φιλοξενούν)

Λίγο αντιφατικά τα παραπάνω...

Πάντως όποιο και από τα δύο να ισχύει, να έχεις υπόψιν ότι αν δεν κάνεις αποδοχή δεν θα έχεις κανένα δικαίωμα πάνω σε αυτό "που μένετε".

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Nekos_14 said:

Το 25% πάει στην μάνα μου η οποία είναι 64 ετών και το 75% σε εμένα. Αν πάρει δάνεια όμως και χρεωθεί το 25%, χρεώνει και εμένα;

Αφού πάει στη μάνα δύσκολα τα πράγματα. Και όχι, δεν χρεώνει και σένα, εκτός και αν μπεις εγγυήτρια στα δάνεια της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

 

Λίγο αντιφατικά τα παραπάνω...

Πάντως όποιο και από τα δύο να ισχύει, να έχεις υπόψιν ότι αν δεν κάνεις αποδοχή δεν θα έχεις κανένα δικαίωμα πάνω σε αυτό "που μένετε".

Δεν μένω εκεί τώρα. Εννοώ ότι είναι ένα διαμέρισμα το οποίο δεν είναι νοικιασμένο και έμενα εκεί με τους γονείς μου πριν ξεκινήσω τις σπουδές μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα για μένα, εάν για να κάνεις το οτιδήποτε στα ακίνητα πρέπει να υπάρχει και η συναίνεση της μητέρας σου με υπογραφή. Ρίξε μαύρη πέτρα και κάνε αποποίηση. Όλα τα παραπάνω στα ακίνητα μπορείς να τα βάλεις σε μια σειρά έστω δύσκολα, αλλά αν είναι πχ για το νοικαρη που δεν πληρώνει, για τον άλλον που το έχει κενό και αφήνει κοινόχρηστα η χρεος, για το οτιδήποτε να θες συναίνεση της άλλης πλευράς με το 25%, δεν αξίζει. Τα χρέη του διαμερίσματος δεν μας είπες τι είναι και ποιος τα χρωστάει, πιθανόν να περνάνε και σε εσάς, είστε υπόχρεοι ως ιδιοκτήτες για πολλά πράγματα, συντήρηση κτλ. Έχω και εγώ γονείς με ψυχολογικά και ξέρω από τέτοια, συννενοηση σε επίπεδο όχι απλά μηδέν αλλά κάτω από το μηδέν. Απλά αφήνω την κατάσταση στο πατρικό να χειροτερεύει μέχρι όταν το κληρονομησω να δω τι θα κάνω. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Nekos_14 είπε

Καλησπέρα. Προβληματίζομαι το τελευταίο διάστημα σχετικά με το αν με συμφέρει να κάνω αποδοχή κληρονομιάς αφού πέθανε ο πατέρας μου. Η μάνα μου έχει αναπηρία με κατάθλιψη. Γενικά ήταν από πάντα κακιασμένη και ανακάτευε κόσμο και συγγενείς, κυρίως τους πιο κοντινούς της. Όταν πέθαινε ο πατέρας της κοίταζε να μην πάρει τίποτα ο αδελφός της ενώ η ίδια είχε περιουσία. Παράλληλα με ζήλευε και δεν ήθελε να πάρω πτυχίο κάνοντας μου φασαρία σε κάθε εξεταστική. Τώρα λοιπόν είμαι άνεργη με πτυχίο πανεπιστημίου και σκέφτομαι αν αξίζει να αποδεχτώ το 75% από μια πολυκατοικία με θέματα (το ένα διαμέρισμα αν και νοικιασμένο έχει 10000 χρέος σε τράπεζα, το άλλο έχει νοικάρη που δεν πληρώνει, το άλλο έχει την τελευταία γυναίκα του παππού μου για όσο θα ζει αυτή και άλλο ένα είναι αυτό που μένουμε). Η μάνα μου κοιτάει να πάρει δάνειο και χαλάει λεφτά όπου βρει ενώ σκέφτεται να φτιάξει ένα σπίτι που είναι στο όνομά της στο χωριό. Εγώ μένω σε άλλη πόλη (με φιλοξενούν) και ακούω απειλές από την μάνα μου η οποία αν μπορούσε να με κλίσει στην στενή θα το έκανε (της βάζει ιδέες συγγενής να με κλίσει σε ψυχιατρείο για να τρώνε μαζί τα λεφτά). Τι να κάνω;;;

Βρίσκεις έναν καλό δικηγόρο και θα σου πει πως θα κινηθείς τόσο στα κληρονομικά όσο και για τα ψυχολογικά της μάνας σου.

Υπάρχουν πολλά που μπορείς να κάνεις αλλά αυτά δεν γίνονται μέσω πληκτρολογίου.

Κάκος περιμένεις απάντηση σε τόσο σοβαρά θέματα εδώ μέσα.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mariosnik_ είπε

Τα χρέη του διαμερίσματος δεν μας είπες τι είναι και ποιος τα χρωστάει, πιθανόν να περνάνε και σε εσάς, είστε υπόχρεοι ως ιδιοκτήτες για πολλά πράγματα, συντήρηση κτλ.   

Είχε πάρει δάνειο ο πατέρας μου. Οπότε κληρονομώ αν κάνω αποδοχή το 75% του χρέους.

Τα σκέφτομαι όλα αυτά και από την άλλη ξέρω ότι υπάρχει και ανεργία. Βέβαια ίσως καλύτερα άνεργη παρά χρεωμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Nekos_14 είπε

Είχε πάρει δάνειο ο πατέρας μου. Οπότε κληρονομώ αν κάνω αποδοχή το 75% του χρέους.

Τα σκέφτομαι όλα αυτά και από την άλλη ξέρω ότι υπάρχει και ανεργία. Βέβαια ίσως καλύτερα άνεργη παρά χρεωμένη.

Οπως είπα, το θέμα είναι να ξεκαθαρίσεις αν σε ακίνητο με 2 συνιδιοκτητες όπου ο ένας έχει 75% και ο δεύτερος 25%, θα πρέπει ο πρώτος να προσκομίζει και υπογραφή του δεύτερου και το αντίστροφο. Τότε με όλα αυτά που διαβάζω για το ιστορικό με την μητέρα σου, χεστα κι άστα. Φαντάσου μόνο διαδικασίες και υπογραφές για αλλαγή ονόματος σε παροχους ρεύμα νερό κτλ, διαδικασίες για έξωση ενοικιαστή που δεν πληρώνει με δικηγόρους. Επισκευές και συντήρηση στην προσοψη με έκδοση άδειας. Αν είστε πολυκατοικία με καταστατικό και έχετε θέματα με κοινόχρηστα και ενοίκους, το κάθε διαμέρισμα δηλαδή θα έχει συνιδιοκτητες εσάς τους δύο. Δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είμαστε σίγουροι οτι μιλάμε για το ίδιο πράγμα, οταν λες 75% εννοείς των χιλιοστών, σωστα; Δεν αφησε ο πατέρας σου 3 απο τα 4 διαμερίσματα σε εσένα στην διαθήκη του και ένα στην μητέρα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Skrobo said:

Για να είμαστε σίγουροι οτι μιλάμε για το ίδιο πράγμα, οταν λες 75% εννοείς των χιλιοστών, σωστα; Δεν αφησε ο πατέρας σου 3 απο τα 4 διαμερίσματα σε εσένα στην διαθήκη του και ένα στην μητέρα σου.

Όταν λέμε για κληρονομιά του 75% της πολυκατοικίας πάντα εννοούμε εξ αδιαιρέτου, αλλιώς θα λέγαμε για κληρονομιά δύο τριών ή όσων διαμερισμάτων.

Εκτός και αν η ts άλλα γράφει και άλλα εννοεί, που δεν το νομίζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, Joshua21 said:

Όταν λέμε για κληρονομιά του 75% της πολυκατοικίας πάντα εννοούμε εξ αδιαιρέτου, αλλιώς θα λέγαμε για κληρονομιά δύο τριών ή όσων διαμερισμάτων.

Εκτός και αν η ts άλλα γράφει και άλλα εννοεί, που δεν το νομίζω.

Μωρε εγω μαζί σου ειμαι, αλλα έχουμε ακούσει τα πάντα εδω μέσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nekos_14 είπε

Είχε πάρει δάνειο ο πατέρας μου. Οπότε κληρονομώ αν κάνω αποδοχή το 75% του χρέους.

Τα σκέφτομαι όλα αυτά και από την άλλη ξέρω ότι υπάρχει και ανεργία. Βέβαια ίσως καλύτερα άνεργη παρά χρεωμένη.

Καλα ολα αυτα... Δεν ξερω αν ειναι αληθεια αυτα ... Βλεπω οτι  εισαι νεο μελος!!!

11 λεπτά πριν, Skrobo είπε

Μωρε εγω μαζί σου ειμαι, αλλα έχουμε ακούσει τα πάντα εδω μέσα. 

Μαλλον θα εξαφανιστει....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...