Προς το περιεχόμενο

Η κλιματική αλλαγή θα μπορούσε να επηρεάσει τη μέτρηση του χρόνου, σύμφωνα με μελέτη


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, dbrillis είπε

Όχι, δεν εμπιστεύομαι την καφετζού ή το facebook, αυτο που λεω είναι ότι δεν εμπιστεύομαι τυφλά ούτε τους ειδικούς, και αλήθεια ποιους ειδικούς απο όλους; Υπάρχει ομοφωνια στους ειδικους; Παω και ρωτάω εναν και μου δινει τη μια και μοναδικη απάντηση και αλήθεια;

(...)

Αυτο που με ενοχλεί πιο πολυ απο ολα δεν ειναι οτι εγω μπορεί να ειμαι λάθος (που το μονο που λεω ειναι οτι δεν εμπιστεύομαι κανεναν)

Διαβάζεις τι γράφεις; Ίσως δεν είναι η κλιματολογία η επιστήμη που θα έπρεπε να νοιώθεις ότι σε αφορά αμεσότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 189
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 hours ago, Lucifer said:

Διαβάζεις τι γράφεις; Ίσως δεν είναι η κλιματολογία η επιστήμη που θα έπρεπε να νοιώθεις ότι σε αφορά αμεσότερα.

Ευχαριστώ για την απαντηση σου. 

Γραφω ότι κάποιοι ειναι 101% σίγουροι για αυτο που υποστηρίζουν επειδη το λενε τα μοντέλα και οι μετρήσεις. Η απάντηση μου ειναι οτι και οι μετρήσεις μπορει να ειναι λαθος αλλα και τα μοντέλα. Δεν χρειάζεται να ειναι 50% λαθος, μπορει να ειναι 10% λαθος.Το κλιμα αλλάζει χωρις να καταλαβαίνουμε την αιτια, και χωρίς να ξέρουμε με ακρίβεια τι συνεβαινε στο παρελθόν. Αντι λοιπον να λεμε το κλιμα αλλαζει και προσπαθουμε  α μαζεψουμε δεδομενα οπως και οσα μπορουμε, μπας και κατανοησουμε την αλλαγη, βγαινουν οι περισσότεροι και αυτη την αβεβαιότητα την παρουσιάζουν σαν βεβαιότητα και λενε "φταιει αυτο." 

Δωσε μου ενα υπολογιστικο μοντέλο να τρεξω να δω με ακρίβεια τον καιρο στο Amsterdam σημερα ολη μερα και για ολη την εβδομάδα; Ενας χρήστης παραπάνω ειπε οτι εχουμε παρα πολυ εξελιγμένα μοντέλα. 

Εγω απλα προετοιμαζομαι για το χειρότερο, και αυτο ειναι το μονο που μπορώ να κανω. Αντι να φωναζω σε ολους αλλάξτε αλλαξτε έρχεται η οργή του Θεου και την ιδια στιγμη να συνεχιζω να "καταστρέφω το κλίμα". 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dbrillis είπε

Γραφω ότι κάποιοι ειναι 101% σίγουροι για αυτο που υποστηρίζουν επειδη το λενε τα μοντέλα και οι μετρήσεις. Η απάντηση μου ειναι οτι και οι μετρήσεις μπορει να ειναι λαθος αλλα και τα μοντέλα. Δεν χρειάζεται να ειναι 50% λαθος, μπορει να ειναι 10% λαθος.

Μπορεί να είναι και 100% λάθος, γι' αυτό και δεν κρατάνε τη μεθοδολογία και τα αποτελέσματα για την πάρτη τους και τα δημοσιεύουν σε ένα επιστημονικό journal. Πριν δεχτεί το journal να τα δημοσιεύσει, τα αξιολογεί και κρίνει αν είναι πίπες ή αν έχει κάνει όντως δουλειά ο άλλος. Και μόλις δημοσιευτούν, τα βλέπουν όοοοολοι οι άλλοι επιστήμονες, παντού σε όλο τον κόσμο και έτσι και βρουν λάθος ή αστοχία, επισημαίνεται!

Οπότε δεν είναι ούτε "ο καθένας" που το λέει, ούτε "οι δέκα". Είναι ένα ολόκληρο σύστημα αξιολόγησης που φυσικά και λαμβάνει υπ όψιν το ενδεχόμενο λάθους, αλλιώς δε θα το λέγαμε επιστήμη, θα το λέγαμε θρησκεία. Δυστυχώς για το είδος και ευτυχώς για τον πλανήτη, δεν έχει βρει κανένας κάποιο μετρήσιμο λάθος που να αποδεικνύεται.

Τώρα κι εγώ αν διαβάσω 10 σελίδες paper για αυτό, θα καταλάβω τις 4. Δεν είμαι κλιματολόγος, έχω αλλού εμπειρία που θα με βοηθήσει να αξιολογήσω τα δεδομένα και τη μεθοδολογία σε ένα βαθμό, αλλά για τα υπόλοιπα θα πρέπει να βασιστώ στο ότι όοοοοολα τα αλάνια που είδαν τη δημοσίευση και δε την αποδόμησαν, την δέχονται κι ας μην ξέρω εγώ τι διαβάζω.

Αντίστοιχα κι εσύ, καταλαβαίνω ότι είσαι άνθρωπος που πας στη λαϊκή για 2 κιλά καρότα και όταν στα δώσουν αρχίζεις και σκέφτεσαι "και πως ξέρω εγώ ότι αυτό δεν είναι ενάμισι κιλό κολοκυθάκια" αλλά η δυσπιστία ως αποτέλεσμα της φυσικής σου άγνοιας δεν αποτελεί τεκμήριο. Αυτό, για ακόμα μια φορά, είναι γνώρισμα της θρησκείας που απορρίπτει ότι δεν καταλαβαίνει και διαφωνεί μαζί της.

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 29/04/2024 at 22:04, dbrillis said:

Υπάρχει ομοφωνια στους ειδικους;

Ναι. Σου το απέδειξα πιο πάνω, δεν είδα να απάντησες σε αυτό. Βέβαια, το αναμασας χωρίς λόγο.

On 29/04/2024 at 22:04, dbrillis said:

ερώτηση μου είναι, ειναι η πρώτη φορά που αλλάζει; Ηταν 15000 χρονια σταθερό και αλλαζει τώρα για πρώτη φορά; Και αλλαζει πρώτη φορά γρήγορα και ευθύνεται ο άνθρωπος; Αν, ναι, κατι μαμουθ που εχουν βρεθει παγωμενα με το φαι στο στόμα, πως πάγωσαν αμέσως και εχουν διατηρηθεί τοσο καλα; 

Εχω παρακολουθήσει documentary που ελεγε οτι η έρημος Σαχαρα αποκτα βλάστηση καθε 21000 χρόνια. Ειναι αυτο θεωρία συνωμοσίας; Που "πρέπει" να διαβασω για αυτο για να μαθω την αλήθεια;

Πόσες φορές πρέπει να εξηγήσουμε τι είναι ΡΥΘΜΟΣ μεταβολής και ότι γνωρίζουμε τις φυσικές μεταβλητές του κλίματος, καθώς και ότι έχουμε αποδείξει με στοιχεία ότι η σημερινή κλιματική αλλαγή ΔΕ συμβαίνει λόγω φυσικών παραγόντων, αλλά λόγω του ανθρωπογενούς;

Πόσες φορές πρέπει να σας απαντήσουν στο ίδιο ακριβώς πράγμα (τόσα σχόλια επεξήγησης έγραψα πιο πάνω) για να σταματήσετε να κάνετε ότι δεν το βλέπετε και να διαβάσετε τι λέει η επιστημονική βιβλιογραφία;

On 29/04/2024 at 22:04, dbrillis said:

Ξέρω, θα μου δωσει ενα paper ο Mike

Έλα που δεν έχω δώσει ΕΝΑ paper και όλο το σώμα των μελετών καταλήγει στο ίδιο συμπέρασμα.

On 29/04/2024 at 22:04, dbrillis said:

οι ειδικοι αναφέρουν μόνο τον ανθρώπινο παράγοντα. Και απο τον ανθρώπινο παράγοντα δεν κραζουν τα πάντα, μονο την χρήση ορυκτών καυσίμων. 

Δε σκέφτηκες ποτέ γιατί, ε; Ίσως γιατί μελέτησαν το πρόβλημα και ανακάλυψαν την αιτία σήμερα; Και ότι αυτή η αιτία είναι η καύση ορυκτών καυσίμων; Όχι, ε; 

On 29/04/2024 at 22:04, dbrillis said:

Αυτο που με ενοχλεί πιο πολυ απο ολα δεν ειναι οτι εγω μπορεί να ειμαι λάθος

Σου το διόρθωσα.

Τελικά, εκείνο που είχες πει στο πρώτο σχόλιο ότι σου έλεγαν οι επιστήμονες ότι θα έλιωναν οι πάγοι εδώ και 20 χρόνια, θα μας πεις ποια μελέτη το έλεγε ή έπεσα μέσα ότι το άκουσες από κάτι Al Gore και site της πλάκας; Δεν απάντησες ποτέ.

Υ.Γ. Το έχω ξαναπεί. Όταν μιλάμε για κάποιον (όπως με ανέφερες), να έχουμε το θάρρος της γνώμης μας και να τον κάνουμε quote ή έστω mention. Όχι να στηριζόμαστε στην πιθανότητα να μην το δει και απαντήσει.

On 30/04/2024 at 08:24, dbrillis said:

Το κλιμα αλλάζει χωρις να καταλαβαίνουμε την αιτια

Θα το επαναλάβεις πολλές φορές μπας και το πιστέψεις; Την αιτία την ξέρουμε και για τους φυσικούς κύκλους και για σήμερα. Εσύ μπορεί να μην την ξέρεις. Δεν είναι πρόβλημα των κλιματολόγων.

On 30/04/2024 at 08:24, dbrillis said:

Δωσε μου ενα υπολογιστικο μοντέλο να τρεξω να δω με ακρίβεια τον καιρο στο Amsterdam σημερα ολη μερα και για ολη την εβδομάδα; Ενας χρήστης παραπάνω ειπε οτι εχουμε παρα πολυ εξελιγμένα μοντέλα. 

Αν είχα 1€ για κάθε φορά που αρνητής της ανθρωπογενούς κλιματικής αλλαγής έμπλεκε τον καιρό με το κλίμα και δεν μπορούσε να κατανοήσει ότι είναι διαφορετικά πράγματα, θα ήμουν εκατομμυριούχος. Μάθετε πρώτα τα βασικά για το αντικείμενο στο οποίο θέλετε να επιχειρηματολογήσετε και μετά κρίνετε και τα αποτελέσματα των επιστημονικών μελετών...

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, MikeKata είπε

Ναι. Σου το απέδειξα πιο πάνω, δεν είδα να απάντησες σε αυτό. Βέβαια, το αναμασας χωρίς λόγο.

Πόσες φορές πρέπει να εξηγήσουμε τι είναι ΡΥΘΜΟΣ μεταβολής και ότι γνωρίζουμε τις φυσικές μεταβλητές του κλίματος, καθώς και ότι έχουμε αποδείξει με στοιχεία ότι η σημερινή κλιματική αλλαγή ΔΕ συμβαίνει λόγω φυσικών παραγόντων, αλλά λόγω του ανθρωπογενούς;

Πόσες φορές πρέπει να σας απαντήσουν στο ίδιο ακριβώς πράγμα (τόσα σχόλια επεξήγησης έγραψα πιο πάνω) για να σταματήσετε να κάνετε ότι δεν το βλέπετε και να διαβάσετε τι λέει η επιστημονική βιβλιογραφία;

Έλα που δεν έχω δώσει ΕΝΑ paper και όλο το σώμα των μελετών καταλήγει στο ίδιο συμπέρασμα.

Δε σκέφτηκες ποτέ γιατί, ε; Ίσως γιατί μελέτησαν το πρόβλημα και ανακάλυψαν την αιτία σήμερα; Και ότι αυτή η αιτία είναι η καύση ορυκτών καυσίμων; Όχι, ε; 

Σου το διόρθωσα.

Τελικά, εκείνο που είχες πει στο πρώτο σχόλιο ότι σου έλεγαν οι επιστήμονες ότι θα έλιωναν οι πάγοι εδώ και 20 χρόνια, θα μας πεις ποια μελέτη το έλεγε ή έπεσα μέσα ότι το άκουσες από κάτι Al Gore και site της πλάκας; Δεν απάντησες ποτέ.

Υ.Γ. Το έχω ξαναπεί. Όταν μιλάμε για κάποιον (όπως με ανέφερες), να έχουμε το θάρρος της γνώμης μας και να τον κάνουμε quote ή έστω mention. Όχι να στηριζόμαστε στην πιθανότητα να μην το δει και απαντήσει.

Θα το επαναλάβεις πολλές φορές μπας και το πιστέψεις; Την αιτία την ξέρουμε και για τους φυσικούς κύκλους και για σήμερα. Εσύ μπορεί να μην την ξέρεις. Δεν είναι πρόβλημα των κλιματολόγων.

Αν είχα 1€ για κάθε φορά που αρνητής της ανθρωπογενούς κλιματικής αλλαγής έμπλεκε τον καιρό με το κλίμα και δεν μπορούσε να κατανοήσει ότι είναι διαφορετικά πράγματα, θα ήμουν εκατομμυριούχος. Μάθετε πρώτα τα βασικά για το αντικείμενο στο οποίο θέλετε να επιχειρηματολογήσετε και μετά κρίνετε και τα αποτελέσματα των επιστημονικών μελετών...

Ακόμα δεν έχουμε καταλάβει τι επιστήμονας είσαι και αν δουλεύεις πραγματικά κάπου πάνω στο αντικείμενο. Όλη μέρα είσαι στο φόρουμ και προσπαθείς να μας πείσεις ότι έχετε δίκιο για την κλιματική κρίση.  

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, hunter2000 είπε

Ακόμα δεν έχουμε καταλάβει τι επιστήμονας είσαι και αν δουλεύεις πραγματικά κάπου πάνω στο αντικείμενο.

για πες εσύ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 minutes ago, hunter2000 said:

Ακόμα δεν έχουμε καταλάβει τι επιστήμονας είσαι και αν δουλεύεις πραγματικά κάπου πάνω στο αντικείμενο. Όλη μέρα είσαι στο φόρουμ και προσπαθείς να μας πείσεις ότι έχετε δίκιο για την κλιματική κρίση.  

Δε θυμάμαι να χρειαζόταν να δώσω πουθενά αναφορά για το πού δουλεύω ακριβώς. Επομένως, δε με ενδιαφέρει να "καταλάβεις τι επιστήμονας είμαι και αν δουλεύω πραγματικά κάπου πάνω στο αντικείμενο". Βέβαια, όταν δεν έχεις κάτι να απαντήσεις επί του θέματος, ενώ απογυμνώνονται τα (επιστημονικά) ανυπόστατα που πετάς με ρυθμό πυροβόλου, προσπαθείς να το γυρίσεις αλλού. Κλασσική τακτική, τη χρησιμοποιείτε όλοι οι αρνητές. Μην αγχώνεσαι, δεν τσιμπάω. Επίσης, δεν "προσπαθώ να σας πείσω" για τίποτα. Το φαινόμενο Dunning-Kruger έχει μελετηθεί εδώ και δεκαετίες, δεν είναι κάτι νέο τα άτομα με περιορισμένες (ή ανύπαρκτες) γνώσεις πάνω σε ένα αντικείμενο να υπερεκτιμούν τις δυνατότητές τους. Αντιθέτως, όπως έχω γράψει εδώ πολλά σχόλια νωρίτερα, σκοπός μου είναι να ενημερώσω, με πηγές και στοιχεία ανθρώπους που δεν έχουν γνώσεις πάνω στο αντικείμενο, αλλά είναι δεκτικοί να μάθουν. Και αυτό γίνεται μην αφήνοντας αναπάντητες τις αστειότητες (για να μην πω γελοιότητες) που λέγονται εδώ από άτομα που έχουν μαύρα μεσάνυχτα για το ζήτημα.

Υ.Γ. Αλήθεια, ποιος είναι ο δικός σου σκοπός; Τουλάχιστον εγώ ξαναγύρισα στο θέμα γιατί μου ήρθε notification πάνω σε σχόλιό μου. Εσύ, τι ακριβώς κάνεις εδώ, αφού ούτε ιδέα έχεις για το αντικείμενο, ούτε είσαι δεκτικός να ανοίξεις τα μάτια σου να μάθεις πέντε πράγματα. Α, ξέχασα. Μπήκες να μας επιδείξεις το μέγεθος της άγνοιάς σου... Τι να μας πουν οι μελέτες πάνω από τις οποίες έχουμε ξεστραβωθεί; Δεν πηγαίναμε λίγο στο καφενείο ή στο YouTube να δούμε κανένα ντοκιμαντέρ να μορφωθούμε;

Επεξ/σία από MikeKata
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lucifer είπε

για πες εσύ

Εγώ γιατί να σου πω; που να ξέρω, απλά το έχω σαν απορία. 

1 ώρα πριν, MikeKata είπε

Δε θυμάμαι να χρειαζόταν να δώσω πουθενά αναφορά για το πού δουλεύω ακριβώς. Επομένως, δε με ενδιαφέρει να "καταλάβεις τι επιστήμονας είμαι και αν δουλεύω πραγματικά κάπου πάνω στο αντικείμενο". Βέβαια, όταν δεν έχεις κάτι να απαντήσεις επί του θέματος, ενώ απογυμνώνονται τα (επιστημονικά) ανυπόστατα που πετάς με ρυθμό πυροβόλου, προσπαθείς να το γυρίσεις αλλού. Κλασσική τακτική, τη χρησιμοποιείτε όλοι οι αρνητές. Μην αγχώνεσαι, δεν τσιμπάω. Επίσης, δεν "προσπαθώ να σας πείσω" για τίποτα. Το φαινόμενο Dunning-Kruger έχει μελετηθεί εδώ και δεκαετίες, δεν είναι κάτι νέο τα άτομα με περιορισμένες (ή ανύπαρκτες) γνώσεις πάνω σε ένα αντικείμενο να υπερεκτιμούν τις δυνατότητές τους. Αντιθέτως, όπως έχω γράψει εδώ πολλά σχόλια νωρίτερα, σκοπός μου είναι να ενημερώσω, με πηγές και στοιχεία ανθρώπους που δεν έχουν γνώσεις πάνω στο αντικείμενο, αλλά είναι δεκτικοί να μάθουν. Και αυτό γίνεται μην αφήνοντας αναπάντητες τις αστειότητες (για να μην πω γελοιότητες) που λέγονται εδώ από άτομα που έχουν μαύρα μεσάνυχτα για το ζήτημα.

Υ.Γ. Αλήθεια, ποιος είναι ο δικός σου σκοπός; Τουλάχιστον εγώ ξαναγύρισα στο θέμα γιατί μου ήρθε notification πάνω σε σχόλιό μου. Εσύ, τι ακριβώς κάνεις εδώ, αφού ούτε ιδέα έχεις για το αντικείμενο, ούτε είσαι δεκτικός να ανοίξεις τα μάτια σου να μάθεις πέντε πράγματα. Α, ξέχασα. Μπήκες να μας επιδείξεις το μέγεθος της άγνοιάς σου... Τι να μας πουν οι μελέτες πάνω από τις οποίες έχουμε ξεστραβωθεί; Δεν πηγαίναμε λίγο στο καφενείο ή στο YouTube να δούμε κανένα ντοκιμαντέρ να μορφωθούμε;

Εγώ κάνω διάλειμμα από το στοίχημα όπως πιστεύεις για εμάς που διαφωνούμε με τις πράσινες μπαρούφες. Μάλλον κανένας κοινωνιολόγος θα είσαι για να μας έχεις περάσει όλους εμάς που διαφωνούμε μαζί σου από τεστ προσωπικότητας και iq. Εμένα ο σκοπός μου είναι να κάνω να καταλάβουν όσοι είναι δεκτικοί και να ξυπνήσουν αντιστεκόμενοι απέναντι στις αυθεντίες που διεκδικούν το αλάθητο. Μάλλον μόνο ο Πάπας και οι κλιματολόγοι έχουν το αλάθητο σε αυτό τον πλανήτη. 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, hunter2000 said:

Εγώ κάνω διάλειμμα από το στοίχημα

Δεν αμφέβαλα καθόλου. 😂

11 minutes ago, hunter2000 said:

και να ξυπνήσουν

Αχ, πόσο προβλέψιμοι αυτοί οι "αφυπνισμένοι" του YouTube... Μα ούτε ένας, βρε παιδάκι μου να μπορεί να φέρει επιστημονικά πειστήρια όταν του τα ζητάς... Στο καφενείο, αδέρφια!

Έλα, να σε βοηθήσω.

https://en.wikipedia.org/wiki/Dunning–Kruger_effect

Είναι στα αγγλικά, βέβαια, αν θες βοήθεια να το κατανοήσεις (και αυτό), ζήτα αλλού, βαριέμαι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα εξηγούνται όλα, σίγουρα έχεις σπουδάσει και ψυχολογία  και μας έχεις ζαλίσει με τους χαρακτηρισμούς παίζοντας το αφυπνισμένος και υπεράνω. Δεν αφήνεις λέω εγώ το φόρουμ και να πας να κάνεις καμία μέτρηση. Μην λιώσουν τίποτα πάγοι ξαφνικά και βρεθούμε κάτω από το νερό, να μας ενημερώσεις. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, hunter2000 είπε

Τώρα εξηγούνται όλα, σίγουρα έχεις σπουδάσει και ψυχολογία  και μας έχεις ζαλίσει με τους χαρακτηρισμούς παίζοντας το αφυπνισμένος και υπεράνω. Δεν αφήνεις λέω εγώ το φόρουμ και να πας να κάνεις καμία μέτρηση. Μην λιώσουν τίποτα πάγοι ξαφνικά και βρεθούμε κάτω από το νερό, να μας ενημερώσεις. 

Αν σε ενημερώσει θα είναι πολύ αργά. Βλέπε  κιβωτός του Νώε…

Όσοι δεν πίστευαν έμειναν από έξω και από αυτά που γράφεις, μάλλον θα είσαι ένας από αυτούς….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, atheatos είπε

Αν σε ενημερώσει θα είναι πολύ αργά. Βλέπε  κιβωτός του Νώε…

Όσοι δεν πίστευαν έμειναν από έξω και από αυτά που γράφεις, μάλλον θα είσαι ένας από αυτούς….

Δηλαδή όλοι εσείς οι υπεράνω και μυαλωμένοι έχετε πάρει από τώρα τα βουνά; Γιατί μας έχουν ζαλίσει τα τελευταία είκοσι χρόνια ότι το κλίμα είναι σε οριακό σημείο και χανόμαστε από στιγμή σε στιγμή αν δεν δεχθούμε να μας επιβάλουν και άλλα πράσινα χαράτσια. 

Μόλις τώρα, hunter2000 είπε

Δηλαδή όλοι εσείς οι υπεράνω και μυαλωμένοι έχετε πάρει από τώρα τα βουνά; Γιατί μας έχουν ζαλίσει τα τελευταία είκοσι χρόνια ότι το κλίμα είναι σε οριακό σημείο και χανόμαστε από στιγμή σε στιγμή αν δεν δεχθούμε να μας επιβάλουν και άλλα πράσινα χαράτσια. 

Όσο για την Κιβωτό του Νώε, είναι ένας μύθος που υπάρχει σε πολλούς λαούς σε ανάμνηση μάλλον ενός κατακλυσμικού γεγονότος που έγινε στην προϊστορία και έμεινε στην μνήμη των ανθρώπων ( Λες να υπήρχε από τότε κλιματική κρίση; )Αυτή την τύχη θα έχει και η δική σας θεωρία της κλιματικής κρίσης. Σαν ένα  μύθο θα τον θυμούνται οι μελλοντικές γενιές.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, hunter2000 είπε

Δηλαδή όλοι εσείς οι υπεράνω και μυαλωμένοι έχετε πάρει από τώρα τα βουνά; Γιατί μας έχουν ζαλίσει τα τελευταία είκοσι χρόνια ότι το κλίμα είναι σε οριακό σημείο και χανόμαστε από στιγμή σε στιγμή αν δεν δεχθούμε να μας επιβάλουν και άλλα πράσινα χαράτσια. 

Για να μην πάρουμε τα βουνά , εξηγούμε τα αυτονόητα μπας και την γλυτοσουμε όλοι μαζί. Αλλά από οτι είναι ιστορικά αποδεδειγμένο , πάντα  θα υπάρχουν αυτοί , που θα νομίζουν οτι όλα είναι μια χαρά …

Πράσινα χαρατσια ? Δεν διάβασα για αυτά στην παλαιά διαθήκη…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, atheatos είπε

Για να μην πάρουμε τα βουνά , εξηγούμε τα αυτονόητα μπας και την γλυτοσουμε όλοι μαζί. Αλλά από οτι είναι ιστορικά αποδεδειγμένο , πάντα  θα υπάρχουν αυτοί , που θα νομίζουν οτι όλα είναι μια χαρά …

Πράσινα χαρατσια ? Δεν διάβασα για αυτά στην παλαιά διαθήκη…

Όχι μωρέ άστο, δεν θέλουμε να σωθούμε εμείς. Καλύτερα να ζήσετε μόνοι σας εσείς οι πεφωτισμένοι, ας χαθούμε εμείς οι ανόητοι να μην σας είμαστε βάρος. Πάρτε τα βουνά από τώρα γιατί δεν σας βλέπω καλά, όπως μας λένε εδώ οι ειδικοί κλιματολόγοι είναι άσχημα τα πράγματα, τρέξτε να σωθείτε μπας και σωθούμε και εμείς από εσάς. Δεν κατάλαβες καλά, τα πράσινα χαράτσια είναι αυτά που μας επιβάλουν εδώ και πολλά χρόνια στο όνομα της κλιματικής κρίσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, hunter2000 είπε

Όχι μωρέ άστο, δεν θέλουμε να σωθούμε εμείς. Καλύτερα να ζήσετε μόνοι σας εσείς οι πεφωτισμένοι, ας χαθούμε εμείς οι ανόητοι να μην σας είμαστε βάρος. Πάρτε τα βουνά από τώρα γιατί δεν σας βλέπω καλά, όπως μας λένε εδώ οι ειδικοί κλιματολόγοι είναι άσχημα τα πράγματα, τρέξτε να σωθείτε μπας και σωθούμε και εμείς από εσάς. Δεν κατάλαβες καλά, τα πράσινα χαράτσια είναι αυτά που μας επιβάλουν εδώ και πολλά χρόνια στο όνομα της κλιματικής κρίσης.

Οκ αφού το θες έτσι εμείς θα πάμε στα βουνά και εσυ μπορείς να πας όπου θες….Αν δεν υπηρχαν τα χαράτσια που λες, ισως να μην χρειαζόταν να σου γράψω όλα αυτά. Καληνύχτα και χρόνια πολλά…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...