Προς το περιεχόμενο

Η κλιματική αλλαγή θα μπορούσε να επηρεάσει τη μέτρηση του χρόνου, σύμφωνα με μελέτη


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, MikeKata είπε

 

Μα τόσο προβλέψιμοι...

Δεν εχω citations. Αυτο ειπα απο την πρωτη στιγμη. Δεν ειναι κατι που "κατεφυγα σε..". Ισως εσυ νομιζες ομως οτι θα στειλουμε καυστικα citations ο ενας στον αλλον. Οχι ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 189
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 minutes ago, Yoshi said:

Δεν εχω citations. Αυτο ειπα απο την πρωτη στιγμη. Δεν ειναι κατι που "κατεφυγα σε..". Ισως εσυ νομιζες ομως οτι θα στειλουμε καυστικα citations ο ενας στον αλλον. Οχι ευχαριστω.

Έκανες πολύ συγκεκριμένους ισχυρισμούς:

14 hours ago, Yoshi said:

Ισχυρισμός 1: Τα μοντέλα είναι τόσο ανώριμα αυτή τη στιγμή που ούτε τα σύννεφα δεν μπορούν να προβλέψουν,

Ισχυρισμός 2: που είναι πολύ πιο σημαντικά από το διοξείδιο για την θερμοκρασία της επιφάνειας της γης.

πάνω σε ένα επιστημονικό ζήτημα (των θετικών επιστημών, μάλιστα), όχι πάνω σε ένα πολιτικό ή οικονομικό μοντέλο (που επιδέχεται "απόψεων").

Τους εξέφρασες, μάλιστα, στην προσπάθειά σου να απαντήσεις στο σχόλιό μου σχετικά με την αποτελεσματικότητα των κλιματικών μοντέλων, το οποίο περιείχε μελέτες που την αξιολογούσαν (μετρήσιμα δεδομένα). Βέβαια, επειδή ήξερες ότι δε θα σου έβγαινε το επιχείρημα με τα κλιματικά μοντέλα, προσπάθησες να χωρέσεις από το παράθυρο και λίγο κορονωϊό ("τα χιλιάδες λανθασμένα μοντέλα της τελευταίας παγκόσμιας κατάστασης") και επιδημιολογία που είναι εντελώς διαφορετικός επιστημονικός κλάδος, με εντελώς διαφορετικά χαρακτηριστικά μοντελοποίησης. Δε βαριέσαι; Όλα ένα ψέμα. Ή μήπως δεν αναφερόσουν στον COVID και το έβαλες σκοπίμως έτσι αόριστα για να μπορείς να πεις "δεν εννοούσα αυτό" όταν σου απαντήσουν;

Η επιστήμη δε λειτουργεί με απόψεις, αλλά με δεδομένα. Για αυτό σου ζητάω citations. Αν δεν έχεις δεδομένα για να στηρίξεις την (οποιαδήποτε) άποψή σου, αυτή είναι εξ' ορισμού ανυπόστατη και επιδέχεται κάθε κριτικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MikeKata είπε

Έκανες πολύ συγκεκριμένους ισχυρισμούς:

πάνω σε ένα επιστημονικό ζήτημα (των θετικών επιστημών, μάλιστα), όχι πάνω σε ένα πολιτικό ή οικονομικό μοντέλο (που επιδέχεται "απόψεων").

Τους εξέφρασες, μάλιστα, στην προσπάθειά σου να απαντήσεις στο σχόλιό μου σχετικά με την αποτελεσματικότητα των κλιματικών μοντέλων, το οποίο περιείχε μελέτες που την αξιολογούσαν (μετρήσιμα δεδομένα). Βέβαια, επειδή ήξερες ότι δε θα σου έβγαινε το επιχείρημα με τα κλιματικά μοντέλα, προσπάθησες να χωρέσεις από το παράθυρο και λίγο κορονωϊό ("τα χιλιάδες λανθασμένα μοντέλα της τελευταίας παγκόσμιας κατάστασης") και επιδημιολογία που είναι εντελώς διαφορετικός επιστημονικός κλάδος, με εντελώς διαφορετικά χαρακτηριστικά μοντελοποίησης. Δε βαριέσαι; Όλα ένα ψέμα. Ή μήπως δεν αναφερόσουν στον COVID και το έβαλες σκοπίμως έτσι αόριστα για να μπορείς να πεις "δεν εννοούσα αυτό" όταν σου απαντήσουν;

Η επιστήμη δε λειτουργεί με απόψεις, αλλά με δεδομένα. Για αυτό σου ζητάω citations. Αν δεν έχεις δεδομένα για να στηρίξεις την (οποιαδήποτε) άποψή σου, αυτή είναι εξ' ορισμού ανυπόστατη και επιδέχεται κάθε κριτικής.

Φυσικα και επιδεχεται κριτικης. Η γνωμη μου, οχι το ηθος μου, γιατι αυτο χαρακτηριζει εσενα οχι εμενα οταν το κανεις.

Σε ανοιχτο φορουμ ειμαστε που δεν χρειαζεται να βαλεις citation την καθε σου λεξη, και συνεχιζεις να τα ζητας. Δεν εχω! Ποσο πιο απλα να το πω? Δεν παιζω το citation game σου φιλε μου!

Οσο για την αποτελεσματικοτητα μπορουμε να συζητησουμε. Ποσα απο αυτα τα μοντελα ειναι λαθος και κατα ποσο βαθμο? Και γιατι να πιστεψω εγω το τελευταιο κατασκευασμα μοντελων αφου ολα τα υπολοιπα ηταν λαθος?

Επισης η γενικοτερη επιστημη των μοντελων ειναι η ιδια ανεξαρτητως τομεα. Οι ιδιες τακτικες/πρακτικες και τα ιδια μαθηματικα εφαρμοζονται για να βγαλουν προβλεψεις. (οχι δεν εχω citations). Αρα το argument το δικο μου ειναι οτι εαν δεν μπορουμε να τα εμπιστευτουμε σε πολυ πιο απλα συστηματα, γιατι να το εμπιστευτουμε στο ισως πιο πολυπλοκο που γνωριζουμε και να πονταρουμε σε τακτικες που επηρεαζουν τη ζωη δις ζωντανων οργανιζμων? Μπορεις να μου το απαντησεις αυτο χωρις citations με απλα λογια και χωρις επιθεσεις?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Yoshi said:

Η γνώμη μου είναι η γνώμη μου. Συμμερίσου την η μη, δικό σου πρόβλημα. Άμα εσύ προσωπικά απαιτείς citations πάλι δικό σου πρόβλημα. Εγώ την γνώμη μου είπα και τίποτα άλλο. Δεν καυχιέμαι ότι είμαι ακαδημαϊκός.

Πάλι μπορείς να δημιουργήσεις το δικό σου forum και να τους κάνεις όλους όσους διαφωνείς ban. Go for it

Ένα κοινό που έχετε όμως είναι να πρόσβαλε και να κάνετε επίθεση στο ήθος συνεχώς.

Α. Δεν χρειάζεται να είναι κάποιος ακαδημαικός για να μπορέσει να κάνει μια στοιχειώδη συζήτηση.

Β. Η γνώμη σου είναι γνώμη σου (κάνω και εγώ state το obvious...)

Γ. Προσωπικά και για "συμμεριστώ" την οποιαδήποτε γνώμη και τα όποια επιχειρήματα θα πρέπει να μπορούν να αποδεικνύονται/τεκμηριώνονται. Γνώμη έχει και αυτός που θεωρεί την γή επίπεδη. Τόσα ξέρει τόσα λέει, αλλά όπως είπα δεν θα κάνω διάλογο μαζί του, αν στερείται επιχειρημάτων.

Δ. Γελάω με το σχόλιο για το δικό μου forum.... αλλά επειδή η αντίληψη κάποιων είναι περιορισμένη (οι παρόντες εξαιρούνται) , διαφωνία είναι επίσης να λέω εγώ πχ, ότι οι καλύτερες διακοπές είναι στο βουνό και ένας άλλος να λέει ότι είναι στην θάλασσα, εκεί είναι καθαρά υποκειμενικό, και δέχομαι την οποιαδήποτε γνώμη (ακόμα και την δική σου). Το να διαφωνώ όμως με κάποιον που του λέω ότι η γή είναι σφαιρική, να μου απαντάει όχι είναι επίπεδη και τετράγωνη (και πάλι η γνώμη του είναι - και ο πλέον ηλίθιος έχει δικαίωμα να εκφέρει γνώμη) και όταν του λέω περιμένω στοιχεία/αποδείξεις/φωτογραφίες ότι η γή είναι τετράγωνη και  μου απαντάει "περίμενε" , ε τότε perma ban.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, Timour21 said:

Τόσα ξέρει τόσα λέει

24 minutes ago, Timour21 said:

η αντίληψη κάποιων είναι περιορισμένη

24 minutes ago, Timour21 said:

με κάποιον που του λέω ότι η γή είναι σφαιρική

24 minutes ago, Timour21 said:

ο πλέον ηλίθιος

24 minutes ago, Timour21 said:

αυτός που θεωρεί την γή επίπεδη.

 

Παλι επιθεσεις. Τραγικο. Κανενα επιχειρημα ομως στο γιατι ο συλλογισμος μου ειναι εσφαλμενος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, Yoshi said:

Φυσικα και επιδεχεται κριτικης. Η γνωμη μου, οχι το ηθος μου, γιατι αυτο χαρακτηριζει εσενα οχι εμενα οταν το κανεις.

Συνεχίζεις την τακτική της αυτοθυματοποίησης, μιας και έχεις πει ότι "κάνω επίθεση στο ήθος" σου πριν γράψω το μοναδικό μήνυμα που θα μπορούσε να εκληφθεί ως "επίθεση στο ήθος":

1 hour ago, MikeKata said:

Καταλαβαίνω ότι το να διαβάζεις άρθρα δεν είναι το φόρτε σου, αλλά, εκτός από ότι σου έγραψα "Appendix. Box 1.", μάλλον θα πρέπει να σου το ζωγραφίσω κιόλας. Ας είναι:

Πράγμα που προκύπτει από το γεγονός ότι σου ποσταρα άρθρο και, όχι μόνο δεν το είδες αυτό που σου έλεγα, αλλά με εγκαλεσες κιόλας ότι το βρήκα αλλού και δεν υπάρχει μέσα στο άρθρο.

12 minutes ago, Yoshi said:

Σε ανοιχτο φορουμ ειμαστε που δεν χρειαζεται να βαλεις citation την καθε σου λεξη, και συνεχιζεις να τα ζητας

Όταν κάποιος προσπαθεί να "καταρρίψει" τον ισχυρισμό κάποιου άλλου (μοντέλα) πάνω σε ένα επιστημονικό αντικείμενο, οφείλει να ποσταρει πηγή με τους ισχυρισμούς του. Εδώ, λοιπόν, ναι, χρειάζεται. Εσύ μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις για τα μοντέλα, τα οποία είχα ανεβάσει με πηγές, όχι εγώ. Φυσικά και θα πάρεις την ανάλογη απάντηση.

14 minutes ago, Yoshi said:

Οσο για την αποτελεσματικοτητα μπορουμε να συζητησουμε. Ποσα απο αυτα τα μοντελα ειναι λαθος και κατα ποσο βαθμο? Και γιατι να πιστεψω εγω το τελευταιο κατασκευασμα μοντελων αφου ολα τα υπολοιπα ηταν λαθος?

Θα έπαιρνες την απάντηση σου αν έμπαινες στον κόπο να διαβάσεις τις πηγές που έστειλα στο πρώτο σχόλιο που απάντησες (εύπεπτο άρθρο και μελέτη). Το γεγονός ότι ξαναρωτάς, με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι ποτέ δεν μπήκες να διαβάσεις αυτά στα οποία απαντάς.

16 minutes ago, Yoshi said:

Επισης η γενικοτερη επιστημη των μοντελων ειναι η ιδια ανεξαρτητως τομεα.

Όχι. Για άλλη μια φορά χρησιμοποιείς επαγωγική λογική για να στήσεις επιχείρημα. Παράδειγμα:

Οι flat earthers χρησιμοποιούν απλές μαθηματικές πράξεις (γεωμετρία προσθέσεις, αφαιρέσεις κλπ) για να "αποδείξουν" ότι η Γη είναι επίπεδη. Η Γη δεν είναι επίπεδη. Άρα η γεωμετρία, η πρόσθεση και η αφαίρεση δε λειτουργούν στην πραγματικότητα.

Διαφορετικοί επιστημονικοί κλάδοι, διαφορετικά δεδομένα, διαφορετικές εξαρτημένες και ανεξάρτητες μεταβλητές, διαφορετικές αιτίες αλλαγής των μεταβλητών, διαφορετικά τα πάντα. Α, ναι, ξέχασα, χρησιμοποιούν και τα 2 στατιστική, άρα είναι το ίδιο.

Να θυμηθώ να κάνω scrap το UNet που έφτιαξα για εφαρμογή στο cryosphere επειδή δημιουργήθηκε για biomedical image segmentation.

21 minutes ago, Yoshi said:

γιατι να το εμπιστευτουμε στο ισως πιο πολυπλοκο που γνωριζουμε και να πονταρουμε σε τακτικες που επηρεαζουν τη ζωη δις ζωντανων οργανιζμων? Μπορεις να μου το απαντησεις αυτο χωρις citations με απλα λογια και χωρις επιθεσεις?

Όπως προείπα, η απάντηση είναι στα 2 links που έστειλα προηγουμένως. Αν όντως σε ενδιαφέρει να μάθεις και όχι να προωθήσεις ένα narrative, θα τα διαβάσεις. 

Πολύ περιληπτικά, γιατί το μοντέλο της Γης, για να μας δώσει καλό accuracy, είναι εξαιρετικά απλό. Το energy balance εξετάζουμε. Από εκεί και πέρα, όσο περισσότερες μεταβλητές και feedback loops βάλουμε μέσα, τόσο μειώνεται το εύρος του uncertainty. Ξέρεις πώς αλλιώς μειώνεται το εύρος του uncertainty; Εξετάζοντας πολλά μοντέλα και πολλά δεδομένα μαζί.

Νομίζω ότι απάντησα πλήρως. Κουράστηκα. Αν έχεις κάτι συγκεκριμένο για το πώς ξέρουμε ότι ένα συγκεκριμένο φαινόμενο συμπεριφέρεται με τον τάδε τρόπο (και δεν το έχω αναφέρει ήδη στα σχόλια μου), ευχαρίστως να απαντήσω. 

Το να κάθομαι, όμως, να απαντώ σε προσπάθειες "κατάρριψης" των όσων (με στοιχεία) λέω, ενώ δε βλέπω κάτι στερεό (δεδομένα), είναι κουραστικό, ανούσιο και προσφέρεται για επαγωγική σκέψη που είναι ιδανική όταν κάποιος θέλει να αλλάζει "επιχειρήματα" με ταχυτατο ρυθμο. Δε. Θα το συνεχίσω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://youtu.be/qqFYjrAwH3A?si=gyaZCcxw6rwNEelf

https://youtu.be/NZJMgsePSKM?si=EpNGEk0nWL1lPbzt

 

ας χαλαρώσουμε λίγο 😅

υγ. Οκ φτάσαμε με επιστημονικές μεθόδους σε σημείο να μπορούμε να εξηγήσουμε πολλά πράγματα αλλά επι του πρακτέου τι πρέπει να γίνει και τι να κάνουμε που να μην αφορά τα οικονομικά μας γτ δεν έχουμε μαντίλι να κλάψουμε 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MikeKata είπε

οφείλει να ποσταρει πηγή

Δεν σου οφειλω τιποτα. Δεν σε ξερω.

 

1 ώρα πριν, MikeKata είπε

τακτική της αυτοθυματοποίησης

Δεν το παιζω θυμα διοτι δεν προσβληθηκα προσωπικα. Αυτο ειναι αδυνατο διοτι οι επιθεσεις σου προσβαλουν μονο εσενα οχι εμενα. Δεν εχω προβλημα να μας δειξεις τη χολη σου πως το λενε?

1 ώρα πριν, MikeKata είπε

δεν το είδες αυτό που σου έλεγα

Εκανες τον εαυτο σου cite και περιμενεις να διαβασω το δικο σου citation ενω εσυ δεν εχεις διαβασει προτιστως το δικο μου. Οχι ευχαριστω. Ασε που ειναι και σε διαφορετικο θεμα τελειως.

1 ώρα πριν, MikeKata είπε

διαβάσεις τις πηγές

μπορεις να μου εξηγησεις απλα και κατανοητα χωρις citations? Επισης δεν απαντανε στο ερωτημα που σου εθεσα εγω εδω τωρα, απαντανε σε κατι αλλο που νομιζεις οτι σε ρωτησα. Εκτος και αν προλαβες και εβγαλες paper για μια συζητηση στο insomnia?

 

1 ώρα πριν, MikeKata είπε

flat earthers

Παλι επιθεση. Προσπαθεις να groupαρεις κοσμο για να τους απορριψεις πιο ευκολα. Οχι ευχαριστω, εγω ειμαι εγω οχι το οποιοδηποτε τυχαιο group που μου καταλογιζεις.

  

1 ώρα πριν, MikeKata είπε

επαγωγική λογική

Οι ιδιοι νομοι της βαρυτητας διεπουν μια μπαλα και ενα αυτοκινητο. Τοσο απλα!

 

1 ώρα πριν, MikeKata είπε

χρησιμοποιούν και τα 2 στατιστική

Μονος σου το ειπες. Η στατιστικη ειναι στατιστικη ανεξαρτητως πεδιου εφαρμογης. Τζογος, κλιμα, ποδοσφαιρο, καιρος κτλ. Το ιδιο λεμε

 

1 ώρα πριν, MikeKata είπε

2 links

Δεν με ενδιαφερει κανενα λινκ. Με ενδιαφερει να κανω απλη φορουμιστηκη συζητηση με απλα λογια, με σεβασμο και χωρις επιθεσεις για να καταλαβω τον δικο σου συλλογισμο και να συγκρινω τον δικο μου.

Εάν σου ειναι αδυνατο αυτο, με συνχωρεις αλλα προβλημα σου.

Και απορω βασικα, πως ενας τοσο διαβασμενος δεν μπορει να κανει απλη συζητηση και καταληγει παντα σε επιθεσεις?

 

1 ώρα πριν, MikeKata είπε

Το να κάθομαι, όμως, να απαντώ

Δεν σε υποχρεωσε κανεις. Οπως ειπα πιο πριν, δεν εχω τα citations που ψαχνεις αρα μπορεις να με αγνοησεις.

Επεξ/σία από Yoshi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, Yoshi said:

Εκανες τον εαυτο σου cite

Το cite ήταν απάντηση στην ερώτηση που έκανες για το ΠΟΥ βρίσκεται αυτό που σου είπα. Το οποίο προφανώς και δε διάβασες στο άρθρο. 

30 minutes ago, Yoshi said:

μπορεις να μου εξηγησεις απλα και κατανοητα χωρις citations

Σου εξήγησα. Ακριβώς στο τέλος του σχολίου μου. Ξέρεις, εκείνο που δεν έκανες quote. Αν ακόμα δεν ήταν αρκετά "απλό και κατανοητό" (και δεν μπήκες να διαβάσεις κανένα άρθρο, να σου το συνοψίσω σε μια πρόταση:

- Γιατί να πιστέψω εγώ τα μοντέλα;

- Γιατί, αποδεδειγμένα δουλεύουν. Αν το αμφισβητείς, παρουσιάζεις τα δεδομένα με βάση τα οποία το αμφισβητείς. Τόσο απλά. Ήταν αρκετά κατανοητό;

55 minutes ago, Yoshi said:

Η στατιστικη ειναι στατιστικη ανεξαρτητως πεδιου εφαρμογης. Τζογος, κλιμα, ποδοσφαιρο, καιρος κτλ. Το ιδιο λεμε

Φυσικά. Άλλωστε, οι στοιχηματικες προβλέψεις και οι μετρήσεις CO2 στην ατμόσφαιρα, έχουν την ίδια βαρύτητα. Τι, όχι;

57 minutes ago, Yoshi said:

Παλι επιθεση

Εγώ χρησιμοποίησα παράδειγμα ακραίου επαγωγικού συλλογισμού (μαθηματικά flat earthers) για το συλλογισμό και μόνο. Αν, εσύ, ένιωσες ότι απειλεισαι, τι να πω; Μάλλον βλέπεις ο ίδιος ομοιότητες στον ακραίο επαγωγικό συλλογισμό που σου είπα, με το δικό σου. Εσύ ξέρεις. Δεν είναι δικό μου πρόβλημα.

59 minutes ago, Yoshi said:

Δεν με ενδιαφερει κανενα λινκ

Αυτό είναι όλο το ζουμί της συζήτησης. Έφυγες από το "δε με ενδιαφέρει/έχω να δώσω citations" και πήγες στο "δε με ενδιαφέρει κανένα link" (να σου δώσουν να διαβάσεις, όχι να δώσεις εσύ, σε αυτό απαντούσες). Κάνεις ξεκάθαρο ότι δε σε ενδιαφέρει να μάθεις, ούτε να συζητήσεις πάνω στο θέμα, αλλά απλά να πεις κάτι. Τότε γιατί προσπαθείς να απαντήσεις με αερολογιες σε όσα (με δεδομένα) έγραψα;

1 hour ago, Yoshi said:

αρα μπορεις να με αγνοησεις

Μην αγχώνεσαι, θα το κάνω κι αυτό. Απλώς, ορισμένες φορές, κάποιος πρέπει να απαντάει στην (επιστημονικά) ανυπόστατη παραφιλολογία που πατάει στο Dunning-Kruger, γιατι αλλιώς γιγαντώνεται. Έτυχε να έχω χρόνο σήμερα. Μη νομίζεις, δε θα ασχοληθώ και πολύ παραπάνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Waiss είπε

Εκατό χρόνια τώρα, υπάρχει τεχνολογία που δημιουργεί ενέργεια από το "τίποτα". Δεκάδες επαγγελματίες η ερασιτέχνες εφευρέτες (όχι όλοι γιατί κάποιοι ήταν και κομπογιαννίτες) ανακάλυψαν η έφτιαξαν μηχανήματα που το έκαναν αυτό. Φυσικά πολλοί από αυτούς, αντί να μοιραστούν την ιδέα τους με τον κόσμο, προτίμησαν να την πατεντάρουν σε συνεννόηση με κυβερνήσεις η με τα στρατιωτικοβιομηχανικά καθεστώτα για να βγάλουν λεφτά και το αποτέλεσμα στο τέλος ήταν όλοι αυτοί να εξαφανίζονται κυριολεκτικά η και μεταφορικά από προσώπου Γης, μαζί με τις εφευρέσεις τους, η να πεθαίνουν σε "αυτοκινητιστικά ατυχήματα".

αναφέρεσαι στα αεικίνητα και τα αυτοκίνητα που καίνε νερό; ποιοι είναι αυτοί οι εφευρέτες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, MikeKata είπε

ήταν απάντηση στην ερώτηση που έκανες

Δεν απανταει στην ερωτηση μου. Τη γνωμη σου μπορεις να μου την πεις απλα και κατανοητα?

 

8 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Τι, όχι;

Ακριβως! Το ιδιο τυχαια, μη σου πω και οτι για το ποδοσφαιρο τα μοντελα ειναι πιο ακριβη, διοτι το συστημα του ποδοσφαιρου ειναι εκατομμυρια φορες πιο απλο!

 

8 λεπτά πριν, MikeKata είπε

αποδεδειγμένα δουλεύουν

Και αποδεδειγμενα ΔΕΝ δουλευουν στην μεγαλυτερη πλειοψηφεια τους! Αλλιως θα ειχαν εφαρμοστει με τεραστια επιτυχια σε πιο απλα συστηματα!

 

8 λεπτά πριν, MikeKata είπε

βλέπεις ο ίδιος ομοιότητες στον ακραίο επαγωγικό συλλογισμό που σου είπα, με το δικό σου

Παλι επιθεσεις.

 

8 λεπτά πριν, MikeKata είπε

δε σε ενδιαφέρει να μάθεις

Οχι απο εσενα φυσικα, απο εσενα θελω μονο συζητηση.

 

8 λεπτά πριν, MikeKata είπε

κάποιος πρέπει να απαντάει

Καθηκον σου θα επρεπε να ειναι η ευρεση της αληθειας, οχι οι επιθεσεις και οι προσβολες.

Επεξ/σία από Yoshi
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Yoshi said:

Και αποδεδειγμενα ΔΕΝ δουλευουν στην μεγαλυτερη πλειοψηφεια τους

Το πρώτο σχόλιο (και το δικό μου και η πρωτη σου απάντηση) ήταν πάνω στα ΚΛΙΜΑΤΙΚΑ ΜΟΝΤΈΛΑ. Που αποδεδειγμένα δουλεύουν. Link, μέσα. Μπορείς να συνεχίσεις να ουρλιάζεις "δε δουλεύουν" και "δε με ενδιαφέρουν τα link", η πραγματικότητα, όμως, είναι εντελώς διαφορετική. Και αυτή μας ενδιαφέρει.

3 minutes ago, Yoshi said:

Οχι απο εσενα φυσικα, απο εσενα θελω μονο συζητηση.

Ούτε αυτή θες, μιας και η συζήτηση προϋποθέτει να ακούς τα επιχειρήματα του συνομιλητή σου πριν απαντήσεις. Στην περίπτωση μας, γραπτά. Εσύ αρνείσαι πεισματικά να δεις αυτά που σου γράφουν (δε θέλω links) απλώς για να αποφύγεις να απαντήσεις σε αυτά. Ούτε συζήτηση, λοιπόν, θες.

5 minutes ago, Yoshi said:

Καθηκον σου θα επρεπε να ειναι η ευρεση της αληθειας, οχι οι επιθεσεις και οι προσβολες.

Συνεχίζεις την αυτοθυματοποίηση μιας και δε σου έχει μείνει άλλη τακτική επιχειρηματολογίας. Δεν πειράζει, το προσπερνάω ξανά, άλλωστε έχει καταντήσει τόσο γελοίο, όσο και η άρνηση της ανθρωπογενούς κλιματικής αλλαγής. Όσοι διαβάζουν τα σχόλια καταλαβαίνουν πώς δομείται ένα επιχείρημαωκαι πώς αποδεικνύεται. Δε χρειάζεται άλλη (μια) κατάρριψη.

Καλό βράδυ.

9 minutes ago, Yoshi said:

Καθηκον σου θα επρεπε να ειναι

Δεν ήξερα ότι θα πρέπει να δώσω κι αναφορά τι θα κάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, MikeKata είπε

δε δουλεύουν

Η πλειοψηφεια των μοντελων ΔΕΝ δουλευει. Παλιοτερα μας λεγανε οτι ο πλανητης κρυωνει, τωρα ζεστενεται, μεθαυριο μπορει να μπει στην καταψυξη ποιος ξερει. Τον καιρο που κοιταω στην εφαρμογη (βασισμενος σε τεραστια μοντελα καιρου της IBM) ολη την ωρα λαθος ειναι!! Μια λεει συννεφα μια ηλιο, οτι ναναι, καμια επαφη με την πραγματικοτητα! Και το ευρος ειναι για σημερα και αυριο! Και εσυ μου λες να πιστεψω μοντελα για χρονια ολοκληρα με εγγενη υπερπολλαπλασιο λαθος!

Χωρια που επαφειεται και η κινδυνολογια ολη την ωρα. Ποσες φορες μας ειπε η Γκρετα οτι θα πεθανουμε ολοι? Ο κοσμος δεν εχει λευτα για να ζεσταθει!

 

14 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Ούτε συζήτηση, λοιπόν, θες

Οριστε λοιπον συζητηση κανουμε!

  

14 λεπτά πριν, MikeKata είπε

αυτοθυματοποίηση

Σου ειπα δεν με αγγιζουν οι προσβολες σου, αρα δεν ειμαι θυμα. Εσυ θες να με δεις σα θυμα, παλι δικο σου προβλημα!

Επεξ/σία από Yoshi
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...