Προς το περιεχόμενο

Η κλιματική αλλαγή θα μπορούσε να επηρεάσει τη μέτρηση του χρόνου, σύμφωνα με μελέτη


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, GamingMaster424 said:

Άμα το είχες διορθώσει πριν απαντήσω δεν θα μπορούσα να κάνω quote το αρχικό σου κείμενο. Anyway, όλα καλά.

Απλά είχες ξεκινήσει να γράφεις την απάντησή σου, για αυτό έπιασε το quote. Δεν μπορώ να κάνω quote την ακριβή ώρα (λεπτό) πλέον, μιας και στρογγυλοποιήθηκε το "edited", αλλά όλα καλά.

1 hour ago, GamingMaster424 said:

Ορίστε πάντως ένα σύγχρονο σχετικά άρθρο πάνω στο συγκεκριμένο αντικείμενο μάλιστα, που αναφέρει πως το ζήτημα των χορηγούμενων και καθοδηγούμενων ερευνών συνεχίζεται ακόμα: https://www.independent.co.uk/news/world/americas/tobacco-industry-smoking-isn-t-bad-for-your-health-404524.html.

Το να μου ποστάρεις link που δεν έχει καμία σχέση με αυτό που ζήτησα, απλώς για να γεμίσεις το χώρο της απάντησης δε μου λέει κάτι. Ζήτησα μελέτη, πόσταρες άρθρο της Independent. Και ο λόγος που ζήτησα τη μελέτη είναι ακριβώς επειδή το κάθε άρθρο κάνει quote cherry picked κομμάτια της τάδε μελέτης για να διαστρεβλώσει τα δεδομένα.

Απλοϊκό παράδειγμα με βάση αυτό που έστειλες εσύ:

Pro-smoking: "Η τάδε μελέτη δείχνει ότι το κάπνισμα κάνει καλό στην υγεία".

Δεδομένα τάδε μελέτης: "Το κάπνισμα (λόγω συγκεκριμένων χημικών ουσιών) έχει ΚΑΠΟΙΕΣ θετικές επιδράσεις σε ΚΑΠΟΙΑ ασθένεια. Δεν κάνει καλό στην υγεία γενικά, δεν συστήνεται.

Εν τω μεταξύ, στο άρθρο που έστειλες αναφέρεται αυτό:

Quote

In 1999, research carried out by the Parkinson's Institute in California showed that smoking may lessen the risk of Parkinson's disease

ΟΧΙ, δεν έλεγε αυτό η έρευνα:

Quote

Dr. Tanner said the environmental factors most likely to play a role in Parkinson's included exposure to chemicals like pesticides and herbicides, diet and tobacco smoking.

https://www.nytimes.com/1999/02/02/health/twins-study-links-parkinson-s-disease-to-environment.html

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9929087/

ΓΙΑ ΑΥΤΟ σου ζητάω μελέτες και όχι άρθρα.

Πάμε πίσω στο θέμα της κλιματικής αλλαγής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 189
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 ώρες πριν, SkaL- είπε

Φίλε μου είναι το λιγότερο αστεία αυτά που λες, είναι Απρίλης και έχουν ξεραθεί τα πάντα, έχουν ξεκινήσει από τον Μάρτη να καίγονται δάση και όπως πάμε την πρώτη Μάη δεν θα υπάρχει ούτε μαργαρίτα για να φτιάξουμε στεφάνι και εσένα τα επιχειρήματα είναι τα κατακλυσμικα φαινόμενα που των μερικών ωρών που το νερό δεν είναι ωφέλιμο για την χλωρίδα; Μπορείς να κάτσεις στο διαμέρισμα σου, στο pc σου και να σου φαίνονται όλα ίδια, βάλε και το air-condition να δουλεύει από τον Μάη και όλα είναι τέλεια. Ρώτα και στο chat gtp τι είναι η επαφή με το φυσικό περιβάλλον.

Έχουν ξεκινήσει από το Μάρτη να καίγονται δάση, ισχύει. Και μετά, ξεκάθαρα λόγω της κλιματικής πανωλεθρίας, χτίζονται και σπίτια στα καμένα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Πάμε, λοιπόν, να εξηγήσουμε στον κόσμο όλα τα βήματα του αρνητή, μιας και ο χάντερ, εδώ πέρα, τα αποτύπωσε με τα σχόλιά του.

1. Ξεκινάει λέγοντας "δεν υπάρχει κλιματική αλλαγή, είναι ψέμματα".

2. Μόλις του αποδεικνύεις με στοιχεία ότι υπάρχει και είναι ανθρωπογενής, περνάει στο επόμενο. "Είναι πληρωμένοι, οι μελέτες που δεν είναι του συστήματος φιμώνονται".

3. Μόλις του ζητάς τις μελέτες που ο ίδιος ανέφερε, σου στέλνει βιντεάκια όπου ο κάθε ένας λέει πράγματα που δε θα τολμούσε να πει σε επιστημονικό συνέδριο γιατί ξέρει ότι στο YT δε θα έχει αντίλογο.

4. Μόλις του λες ότι αυτό δεν είναι "στοιχεία" και του ζητάς τα δεδομένα του για τους ανυπόστατους ισχυρισμούς του, αρνείται εις διπλούν να τα προσφέρει, σου λέει ότι την έχει τη μελέτη (είναι από το χωριό, δεν την ξέρεις), αλλά "θα τη στείλει όταν μπορέσει". Φυσικά, έχει χρόνο να γράψει 10 σχόλια με ανυπόστατες αερολογίες, αλλά 1 λεπτό (κυριολεκτικά) να βρει τη μελέτη που ο ίδιος λέει ότι έχει, δεν έχει.

5. Μόλις και αυτό το "επιχείρημα" καταπίπτει, καταφεύγει στο τελευταίο προπύργιο των αρνητών, την αυτοθυματοποίηση και την προσπάθεια επίθεσης στο ήθος του αντιπάλου:

Για διευκρίνισέ μας λίγο, είναι πλάγιος τρόπος να πεις "είσαι πληρωμένος για να κάνεις προπαγάνδα"; Διακρίνω μια υποψία συκοφαντικής δυσφήμισης εκεί μέσα ή είναι ιδέα μου;

Αυτά τα 5 είναι τα βασικά "επιχειρήματα" που χρησιμοποιούν οι αρνητές όταν μιλάνε για την κλιματική αλλαγή. Είναι επιπέδου Δημοτικού, χωρίς την παραμικρή τεκμηρίωση των λεγομένων τους. Δεν είσαι ούτε ο πρώτος, ούτε ο τελευταίος, ούτε τίποτα ιδιαίτερο. Τις ίδιες γελοιότητες τις έχω δει ξανά και ξανά και θα συνεχίσω να τις βλέπω όσο μερικοί διαλέγουν να παίζουν στοίχημα στο σχολείο, αντί να προσέχουν στο μάθημα της Φυσικής.

 

Αφού όλοι εσείς οι υπεράνω επιστήμονες με την στήριξη όλων των κυβερνήσεων και οργανισμών και ανθρώπων με κύρος όπως η Γκρέτα έχετε δίκιο γιατί δεν έχει αλλάξει κάτι προς το καλύτερο; Μήπως να εισηγηθείτε να μας επιβάλουν περισσότερα πράσινα χαράτσια και να καταργήσουμε τελείως τα καλαμάκια; Σας βλέπω σε μερικά χρόνια να έχετε την αντιμετώπιση που είχαν κάποιοι επιστήμονες παλαιότερων εποχών που με την υπεροψία και την αλαζονεία τους δεν δεχόταν καμία άλλη εξήγηση πέρα από την δική τους επιστημονική. Όλοι από αυτούς  φυσικά διαψεύσθηκαν από τις νεότερες εξελίξεις. Την ίδια τύχη θα έχετε και εσείς, απομεινάρια της πολιτικής ορθότητας και του φασισμού των μεγάλων δυνάμεων που θέλουν να επιβάλουν ένα κλίμα τρομοκρατίας στους πολίτες. Κρίμα που περνιέσαι και για σπουδαίος, ούτε τις επιστημονικές εξελίξεις δεν παρακολουθείς. Μάλλον στον ελεύθερο χρόνο σου όταν δεν ασχολείσαι με τις πράσινες μπαρούφες θα παίζεις στοίχημα, διαφορετικά θα ήξερες ότι σε μερικές δεκαετίες θα έχουμε επιτύχει να κατασκευάσουμε αντιδραστήρες σύντηξης οι οποίοι θα παρέχουν ανεξάντλητη καθαρή ενέργεια με ελάχιστα απόβλητα. Οπότε θα μπορέσει να αντέξει ο πλανήτης μερικές δεκαετίες ακόμα χωρίς τα ακραία και ανούσια μέτρα που μας επιβάλετε χωρίς να λαμπαδιάσει.

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 minutes ago, MikeKata said:

Το να μου ποστάρεις link που δεν έχει καμία σχέση με αυτό που ζήτησα, απλώς για να γεμίσεις το χώρο της απάντησης δε μου λέει κάτι. Ζήτησα μελέτη, πόσταρες άρθρο της Independent.

Μάλλον ακόμα δεν έχεις καταλάβει πως ο λόγος που συμμετέχουμε σε δημόσιο forum είναι επειδή αυτά που γράφονται θα τα διαβάσουν ενδεχομένως εκατοντάδες άτομα, όχι μόνο εμείς που συμμετέχουμε ενεργά στη συζήτηση. Οπότε το τι ζήτησες, το αν σου λέει κάτι ή όχι, ή το τι θεωρείς εσύ προσωπικά "σωστή" απάντηση, μπορείς να φανταστείς πόσο σημασία έχει. Πολλοί, κρίνοντας από τις αντιδράσεις και από τις απαντήσεις που πήραν τα posts μου, έχουν πιάσει απολύτως το γενικότερο νόημα αυτών που περιγράφω, εσύ επιμένεις να ζητάς πηγή για ένα ιστορικό γεγονός, αγνοώντας εντελώς τη γενικότερη εικόνα. Και το αστείο είναι πως κατά κύριο λόγο δεν διαφωνούμε καν σε αυτά που λέμε. Καλώς, προχωράμε.

Επεξ/σία από GamingMaster424
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, GamingMaster424 said:

επιμένεις να ζητάς πηγή για ένα ιστορικό γεγονός

Συνεχίζεις να το αποκαλείς με το λάθος τρόπο. Μίλησες για συγκεκριμένη μελέτη και σου ζήτησα να ποσταρεις τη μελέτη. Κανένα ιστορικό γεγονός (εκτός κι αν εννοείς ότι όλα όσα έγιναν σε παρελθόντα χρόνο θεωρούνται "ιστορικά γεγονότα", οπότε προσπαθείς να το αποφύγεις με semantics).

7 minutes ago, GamingMaster424 said:

Οπότε το τι ζήτησες, το αν σου λέει κάτι ή όχι, ή το τι θεωρείς εσύ προσωπικά "σωστή" απάντηση, μπορείς να φανταστείς πόσο σημασία έχει.

Όχι, δεν κατάλαβες. Δεν το ζήτησα μόνο για να το δω εγώ. Επιμένω για να καταλάβουν όσοι διαβάζουν το ότι, όταν κάνουμε έναν ισχυρισμό, και πολύ συγκεκριμένο μάλιστα, όπως έκανες εσύ, πρέπει να τον στηρίζουμε με τα απαραίτητα στοιχεία. 

Γιατί ακριβώς αυτήν την τακτική χρησιμοποιούν οι αρνητές της κλιματικής αλλαγής και την τεντώνουν. Για αυτό επέμεινα σε αυτό που είπες, όχι για κανέναν άλλο λόγο.

11 minutes ago, hunter2000 said:

έχετε δίκιο γιατί δεν έχει αλλάξει κάτι προς το καλύτερο

Γιατί υπάρχετε και οι υπόλοιποι που "τα μάθατε" στο καφενείο και "δεν τρώτε σανό" και πιάσατε τους επιστήμονες κότσο εκεί που πήγαιναν να σας τη φέρουν. Και στηρίζετε πολιτικές (που προωθούνται από πετρελαϊκα λόμπυ).

13 minutes ago, hunter2000 said:

Την ίδια τύχη θα έχετε και εσείς, απομεινάρια της πολιτικής ορθότητας και του φασισμού των μεγάλων δυνάμεων που θέλουν να επιβάλουν ένα κλίμα τρομοκρατίας στους πολίτες. Κρίμα που περνιέσαι και για σπουδαίος, ούτε τις επιστημονικές εξελίξεις δεν παρακολουθείς. Μάλλον στον ελεύθερο χρόνο σου όταν δεν ασχολείσαι με τις πράσινες μπαρούφες θα παίζεις στοίχημα, διαφορετικά θα ήξερες ότι σε μερικές δεκαετίες θα έχουμε επιτύχει να κατασκευάσουμε αντιδραστήρες σύντηξης οι οποίοι θα παρέχουν ανεξάντλητη καθαρή ενέργεια με ελάχιστα απόβλητα. Οπότε θα μπορέσει να αντέξει ο πλανήτης μερικές δεκαετίες ακόμα χωρίς τα ακραία και ανούσια μέτρα που μας επιβάλετε χωρίς να λαμπαδιάσει.

Με το μαλακό τα "ΘΑ", θα μπλέξεις τη γλώσσα σου. Α, εκείνες τις μελέτες να μην ξεχάσεις, ε; Μη νομίζεις ότι ξεγλιστρησες. Θα συνεχίζω να τις ζητάω για να βλέπουν όλοι όσοι διαβάζουν τα σχόλια πώς ξεμπροστιαζουμε ανυπόστατους ισχυρισμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μοναδικό citation που χρειάζεσαι https://scholar.google.com/citations?user=JiiMY_wAAAAJ (το 1ο και τα αλλα καλα ειναι)

Αλλα ξέρω τι θα πείς για αυτόν,  σάν να το βλέπω να έρχεται απο 500 χιλιόμετρα μακρυα

 

 

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 minutes ago, Yoshi said:

το μοναδικό citation που χρειάζεσαι https://scholar.google.com/citations?user=JiiMY_wAAAAJ (το 1ο και τα αλλα καλα ειναι)

Αλλα ξέρω τι θα πείς για αυτόν,  σάν να το βλέπω να έρχεται απο 500 χιλιόμετρα μακρυα

"Μιλάμε για κλιματική αλλαγή, αλλά επειδή δεν έχω τίποτα να αντικρούσω τα λεγόμενά σου, θα προσπαθήσω να ξεγλιστρησω και να αλλάξω το θεμα ποσταροντας σου ένα εντελώς άσχετο citation από τύπο που κατά παραδοχή έκανε λανθασμένες εκτιμήσεις για τον κορονοιο και τον έχουν κάνει σημαία οι αντιεμβολιαστες".

Quote

If I were to make an informed estimate based on the limited testing data we have, I would say that covid-19 will result in fewer than 40,000 deaths this season in the USA.

Meanwhile,  δε χρειάζεται να τα πω εγώ, σου τα λέει αυτός στο Appendix επόμενης μελέτης του:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0169207020301199#:~:text=Initial position,forecasting efforts have largely failed.

Quote

Appendix. Box 1. John Ioannidis: a fool’s confession and dissection of a forecasting failure (και μετά εξηγεί)

Τι κλιματική αλλαγή, τι κορωνοιος, τι διαφορετικά πεδια, δε βαριέσαι, ας τα κάνουμε όλα ίσωμα.

"Το μπουζούκι είναι όργανο, ο αστυνομικός είναι όργανο, άρα ο αστυνομικός είναι μπουζούκι". Όπως είπα... Δημοτικού...

Αγαπημένο σπορ των αρνητών, βέβαια, να σου το γυρνάνε σε κορωνοιο όταν δεν έχουν δεδομένα για κλιματική αλλαγή...

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλέψιμος.

Διάβασε τα άρθρο του. Αυτό που κάνεις quote δεν είναι στο άρθρο δεν ξέρω που το βρήκες.

Εάν εσύ είσαι πιο σωστός από αυτόν αναμένω να δω δικό σου paper με παραπάνω citations που να υποστηρίζει τη δική σου γραμμή.

Μέχρι τότε το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι αποτυχημένη επίθεση στο ήθος.

  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν είμαι αρνητής η κάτι αντίστοιχο όσον αφορά την κλιματική αλλαγή και τους ανθρωπογενής παράγοντες που την επηρεάζουν, θεωρώ πως το μόνο σίγουρο είναι πως η πράσινη ανάπτυξη και τα πράσινα άλογα για την λύση του προβλήματος (αν μπορεί να αντιστραφεί όλο αυτό φυσικά) είναι παπάτζες. Η αιολική ενέργεια πχ, είναι το απόλυτο τίποτα, όπως και τα φωτοβολταϊκά, που μετά από χρήση 15 ετών, είναι εξίσου τοξικά για το περιβάλλον. Τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα και οι μπαταρίες τους, όπως και η διαδικασία τους για να παραχθούν, το ίδιο και το αυτό. Οπότε όλα αυτά είναι μία τρύπα στο νερό.

Εκατό χρόνια τώρα, υπάρχει τεχνολογία που δημιουργεί ενέργεια από το "τίποτα". Δεκάδες επαγγελματίες η ερασιτέχνες εφευρέτες (όχι όλοι γιατί κάποιοι ήταν και κομπογιαννίτες) ανακάλυψαν η έφτιαξαν μηχανήματα που το έκαναν αυτό. Φυσικά πολλοί από αυτούς, αντί να μοιραστούν την ιδέα τους με τον κόσμο, προτίμησαν να την πατεντάρουν σε συνεννόηση με κυβερνήσεις η με τα στρατιωτικοβιομηχανικά καθεστώτα για να βγάλουν λεφτά και το αποτέλεσμα στο τέλος ήταν όλοι αυτοί να εξαφανίζονται κυριολεκτικά η και μεταφορικά από προσώπου Γης, μαζί με τις εφευρέσεις τους, η να πεθαίνουν σε "αυτοκινητιστικά ατυχήματα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Yoshi said:

Διάβασε τα άρθρο του. Αυτό που κάνεις quote δεν είναι στο άρθρο δεν ξέρω που το βρήκες.

Καταλαβαίνω ότι το να διαβάζεις άρθρα δεν είναι το φόρτε σου, αλλά, εκτός από ότι σου έγραψα "Appendix. Box 1.", μάλλον θα πρέπει να σου το ζωγραφίσω κιόλας. Ας είναι:

 

Πάμε πάλι, γιατί κι εσύ νομίζεις ότι θα ξεφύγεις αλλάζοντας το θέμα:

Περιμένω τις μελέτες σου για την κλιματική αλλαγή και, κυρίως, για αυτό που είπες ότι:

12 hours ago, Yoshi said:

Τα μοντέλα είναι τόσο ανώριμα αυτή τη στιγμή που ούτε τα σύννεφα δεν μπορούν να προβλέψουν, που είναι πολύ πιο σημαντικά από το διοξείδιο για την θερμοκρασία της επιφάνειας της γης.

Ξέρω ότι δε θα ποσταρεις γιατί τα έβγαλες από το κεφάλι σου, αλλά θα συνεχίσω να ζητάω.

15 minutes ago, Yoshi said:

Μέχρι τότε το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι αποτυχημένη επίθεση στο ήθος.

Δε χρειάζεται, σε αντίθεση με σένα, έχω ποσταρει πηγή και μελέτες για οτιδήποτε έχω πει ως τώρα. Ούτε το θέμα άλλαξα γιατί "δε μου έβγαιναν τα κουκιά", ούτε από το κεφάλι μου έβγαλα πράγματα.

Και μην ξεχνιόμαστε, ε; Τα citations.

Screenshot_20240425-151953.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Καταλαβαίνω ότι το να διαβάζεις άρθρα δεν είναι το φόρτε σου, αλλά, εκτός από ότι σου έγραψα "Appendix. Box 1.", μάλλον θα πρέπει να σου το ζωγραφίσω κιόλας. Ας είναι:

Φίλε μου καλέ, πρέπει να καταλάβεις και εσύ, ότι το attention span των περισσότερων εδώ εξαντλείται στα 30'' (όσο διαρκεί ένα μέσο video στο tik tok πχ), επομένως το να κάτσει πλέον να διαβάσει (και να κατανοήσει) ένα κείμενο είναι πολύ δύσκολο (ακόμα και αν τους το δείχνεις με το δάχτυλο - βλέπε παραπομπές).

Και κάτι ακόμα, σε όλο το Internet έχουν επικρατήσει οι λεγόμενοι "ανίκητοι" , τους οποίους δεν κερδίζεις ότι και να κάνεις γιατί θα σε πάνε από το Α στο Β θέμα (και μετά στο Γ) μόνο και μόνο γιατί θέλουν να παραμείνουν ανίκητοι.

Και δυστυχώς έχουν κατακλύσει και το συγκεκριμένο forum , το οποίο (κάποτε τουλάχιστον) ήταν σοβαρό.

Και μπορεί να γίνει ξανά σοβαρό, εάν και εφόσον γίνεται και σωστό moderation. Είναι αδιανόητο για εμένα, να ζητάει κάποιος και να λέει "περιμένω πηγή" και να απαντάει κάποιος ανίκητος "περίμενε" και να μην τρώει μόνιμο ban.

Για την διασφάλιση της υγείας σου λοιπόν, μην προσπαθείς να νικήσεις ανίκητο άνθρωπο, θα πρέπει να πέσεις πολύ χαμηλά για να το καταφέρεις.

 

  • Like 2
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Waiss είπε

πράσινη ανάπτυξη και τα πράσινα άλογα για την λύση του προβλήματος (αν μπορεί να αντιστραφεί όλο αυτό φυσικά) είναι παπάτζες.

Ο Ηλιακό θερμοσίφωνας , που προφανώς με αυτά που γράφεις παίζει να και να μην χρησιμοποιείς, είναι πράσινη Παπατζα?

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Timour21 είπε

Φίλε μου καλέ, πρέπει να καταλάβεις και εσύ, ότι το attention span των περισσότερων εδώ εξαντλείται στα 30'' (όσο διαρκεί ένα μέσο video στο tik tok πχ), επομένως το να κάτσει πλέον να διαβάσει (και να κατανοήσει) ένα κείμενο είναι πολύ δύσκολο (ακόμα και αν τους το δείχνεις με το δάχτυλο - βλέπε παραπομπές).

Και κάτι ακόμα, σε όλο το Internet έχουν επικρατήσει οι λεγόμενοι "ανίκητοι" , τους οποίους δεν κερδίζεις ότι και να κάνεις γιατί θα σε πάνε από το Α στο Β θέμα (και μετά στο Γ) μόνο και μόνο γιατί θέλουν να παραμείνουν ανίκητοι.

Και δυστυχώς έχουν κατακλύσει και το συγκεκριμένο forum , το οποίο (κάποτε τουλάχιστον) ήταν σοβαρό.

Και μπορεί να γίνει ξανά σοβαρό, εάν και εφόσον γίνεται και σωστό moderation. Είναι αδιανόητο για εμένα, να ζητάει κάποιος και να λέει "περιμένω πηγή" και να απαντάει κάποιος ανίκητος "περίμενε" και να μην τρώει μόνιμο ban.

Για την διασφάλιση της υγείας σου λοιπόν, μην προσπαθείς να νικήσεις ανίκητο άνθρωπο, θα πρέπει να πέσεις πολύ χαμηλά για να το καταφέρεις.

 

Η γνώμη μου είναι η γνώμη μου. Συμμερίσου την η μη, δικό σου πρόβλημα. Άμα εσύ προσωπικά απαιτείς citations πάλι δικό σου πρόβλημα. Εγώ την γνώμη μου είπα και τίποτα άλλο. Δεν καυχιέμαι ότι είμαι ακαδημαϊκός.

Πάλι μπορείς να δημιουργήσεις το δικό σου forum και να τους κάνεις όλους όσους διαφωνείς ban. Go for it

Ένα κοινό που έχετε όμως είναι να πρόσβαλε και να κάνετε επίθεση στο ήθος συνεχώς.

  • Like 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Yoshi said:

Η γνώμη μου είναι η γνώμη μου. Συμμερίσου την η μη, δικό σου πρόβλημα. Άμα εσύ προσωπικά απαιτείς citations πάλι δικό σου πρόβλημα. Εγώ την γνώμη μου είπα και τίποτα άλλο. Δεν καυχιέμαι ότι είμαι ακαδημαϊκός.

Πάλι μπορείς να δημιουργήσεις το δικό σου forum και να τους κάνεις όλους όσους διαφωνείς ban. Go for it

Ένα κοινό που έχετε όμως είναι να πρόσβαλε και να κάνετε επίθεση στο ήθος συνεχώς.

 

3 hours ago, MikeKata said:

5. Μόλις και αυτό το "επιχείρημα" καταπίπτει, καταφεύγει στο τελευταίο προπύργιο των αρνητών, την αυτοθυματοποίηση

Μα τόσο προβλέψιμοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...